ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.09.2020м. ДніпроСправа № 904/3365/20
до Товариства з обмеженою відповідальністю "НЕОПАК ГРУП", м. Дніпро
про стягнення заборгованості в розмірі 39 759,58 грн
Суддя Золотарьова Я.С.
Без участі представників сторін.
ПРОЦЕДУРА
Приватне акціонерне товариство "Підприємство з експлуатації електричних мереж "ЦЕНТРАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "НЕОПАК ГРУП" та просить суд стягнути заборгованість у розмірі 39 759,58 грн та судовий збір у розмірі 2 102,00 грн.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 24.06.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
20.08.2020 представник позивача подав заяву про збільшення позовних вимог, в якій просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 40 888,27 грн, з яких: основний борг у розмірі 39 759,58 грн, пеня у розмірі 903,82 грн, 3% річних у розмірі 224,87 грн.
Заява прийнята судом до розгляду.
Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 24.06.2020 відповідач отримав 03.07.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 4930011949934. Відзив на позов не надав.
Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Так, справа розглядається за наявними в ній матеріалами, визнаними судом достатніми, в порядку статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України, суд прийняв рішення по справі у нарадчій кімнаті.
АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог
Позивач вказує на неналежне виконання відповідачем умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та додаткових угод № 1 від 18.01.2019, № 2 від 18.09.2019, № 3 від 08.05.2020. Позивачем були надані послуги відповідачу з розподілу електричної енергії на загальну суму 39 759,58 грн, які відповідач не оплатив.
Позивачем за неналежне виконання відповідачем договору нараховано пеню у розмірі 903,82 грн та 3% річних у розмірі 224,87 грн.
Позивач ґрунтує свої вимоги на статтях 526, 530, 625, 629 Цивільного кодексу України.
Позиція відповідача
Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ
26.12.2018, на підставі заяви-приєднання (арк.с.27), між Приватним акціонерним товариством "Підприємство з експлуатації електричних мереж "Центральна енергетична компанія" (оператор системи ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Неопак Груп" (споживач) було укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, додатком до якого є договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії (арк.с.9-23).
Пунктом 1.1 договору встановлено, що цей договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживача (надалі - споживач) як послуги оператора системи. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднанням, що є додатком 1 до цього договору.
Відповідно до пункту 2.1 договору, оператор системи надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об`єктом споживача, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу електричної енергії, який є Додатком 2 до цього договору, в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи.
Згідно пункту 2.3 договору, споживач оплачує за розподіл електричної енергії та інші послуги оператора системи згідно з умовами глави 5 цього договору, додатку 4 "Порядок розрахунків" та додатком 10 "Договір про надання послуг з компенсації перетікання реактивної електричної енергії" (у випадках, встановлених Правилами роздрібного ринку електричної енергії (пп. 4.33, 4.34) та Методики обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії).
Ціною цього договору є: вартість послуг з розподілу електричної енергії на об`єкт (об`єкти) споживача зазначені в паспорті точки розподілу електричної енергії (додаток 2 до договору); вартість послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії, для споживачів, які уклали додаток 10 "Договір про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії" у випадках, встановлених Правилами роздрібного ринку електричної енергії (пп. 4.33, 4.34) та Методики обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії (пункту 5.1 договору).
На виконання умов договору, у період з 01.05.2020 по 31.05.2020 позивач надав відповідачу послуги з розподілу електричної енергії, що підтверджується підписаним обома сторонами актом про використання електричної енергії за травень 2020 (арк.с.28).
Відповідно до пункту 5.2 договору, оплата послуг з розподілу електричної енергії та оплата перетікання реактивної електроенергії за цим договором здійснюється на поточний рахунок оператора системи.
Згідно пункту 5.3 договору, тарифи (ціна) на послугу з розподілу електричної енергії встановлюється Регулятором відповідно до затвердженої ним методики та розміщується на офіційному веб-сайті оператора системи сеk.dp.ua. Терміни оплати послуги з розподілу електричної енергії зазначається в додатку 4 "Порядок розрахунків", терміни оплати за перетікання реактивної електроенергії зазначаються в додатку 10 "Договір про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії".
Згідно пункту 4 Порядку розрахунків (додаток № 4 до договору), споживач оплачує послугу з розподілу електричної енергії у формі попередньої оплати або авансово-плановими платежами на підставі самостійно отриманих у оператора системи рахунків.
Попередня оплата здійснюється до 25 числа місяця, що передує розрахунковому періоду у розмірі 100% вартості очікуваного обсягу споживання (розподілу) електричної енергії, розрахованої за тарифами розрахункового періоду, у якому виставлений рахунок.
Авансово-планові платежі здійснюються наступним чином:
- авансовий платіж до 25 числа місяця, що передує розрахунковому періоду у розмірі 40% вартості очікуваного обсягу споживання (розподілу) електричної енергії, розрахованої за тарифами розрахункового періоду, у якому виставлений рахунок;
- перший плановий платіж до 5 числа розрахункового періоду у розмірі 30% вартості очікуваного обсягу споживання (розподілу) електричної енергії, розрахованої за тарифами розрахункового періоду, у якому виставлений рахунок;
- другий плановий платіж до 15 числа розрахункового періоду у розмірі 30% вартості очікуваного обсягу споживання (розподілу) електричної енергії, розрахованої за тарифами розрахункового періоду, у якому виставлений рахунок.
Пунктом 6 Порядку розрахунків встановлено, що до третього числа місяця наступного за розрахунковим уповноважена особа споживача самостійно отримує остаточний рахунок за фактично спожиту електричну енергію. Термін оплати зазначеного рахунку не має перевищувати 5 операційних днів. В разі не отримання рахунка, рахунок вважається отриманим і потребує оплати в вищезазначений термін.
Під час визначення суми платежу остаточного розрахунку за поточний рахунковий період враховуються суми проведених попередніх платежів у поточному розрахунковому періоді. При відсутності заборгованості надлишок коштів, що надійшли протягом розрахункового періоду, зараховується в рахунок оплати наступного розрахункового періоду. Оплата заборгованості минулих періодів зараховується першочергово.
На оплату послуг з розподілу електричної енергії позивач виставив відповідачу рахунок № 5702 від 31.05.2020 на суму 39 759,58 грн. (арк.с. 29).
На час прийняття рішення, доказів оплати послуг у повному обсязі сторонами до матеріалів справи не надано.
Відтак, несплачена відповідачем сума становить 39 759,58 грн.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ
Щодо правовідносин сторін
Частиною 1 статті 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до частини 1 статті 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
З огляду на наявний в матеріалах справи договір, між сторонами склались правовідносини надання послуг.
Щодо суми основного боргу
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Умовами договору передбачено строки, розмір та порядок оплати наданих послуг. Відповідно до пункту 5.3 договору та пункту 4 Порядку, строк оплати наданих послуг є таким, що настав.
Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова вiд зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Станом на час розгляду справи доказів сплати заборгованості у повному обсязі від представників сторін не надійшло.
Перевіривши розрахунок наданий позивачем, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості за надану послугу у розмірі 39 759,58 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо суми пені
Відповідно до положень статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до пункту 8.5 договору, у разі порушення термінів внесення платежів, передбачених цим договором визначених у додатку 4 та у додатку 10 до цього договору, споживач оплачує оператору системи пеню у розмірі двох облікових ставок НБУ за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.
У зв`язку з несвоєчасним виконанням відповідачем своїх зобов`язань щодо оплати наданих послуг, позивачем останньому нараховано пеню у розмірі 903,82 грн за період з 11.06.2020 по 18.08.2020.
Враховуючи те, що факт порушення зобов`язання підтверджений належними та достатніми доказами, а також враховуючи, що сторони у договорі передбачили стягнення пені у разі прострочення сплати наданих послуг, суд доходить висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення пені.
Суд перевіривши розрахунок пені, зазначає що він є правильним. Тому, вимога щодо стягнення пені у розмірі 903,82 грн підлягає задоволенню.
Щодо суми 3% річних та інфляційних втрат
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач заявив вимогу про стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 224,87 грн за період з 11.06.2020 по 18.08.2020.
Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок, приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 224,87 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
СУДОВІ ВИТРАТИ
Згідно пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Тому судовий збір позивача у розмірі 2 102,00 грн слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Неопак Груп" (49000, м. Дніпро, вул. Шевченка, 37; ідентифікаційний код 41353798) на користь Приватного акціонерного товариства "Підприємство з експлуатації електричних мереж "Центральна енергетична компанія" (49008, м. Дніпро, вул. Дмитра Кедріна, 28, ідентифікаційний код 31793056) основний борг у розмірі 39 759,58 грн, пеня у розмірі 903,82 грн, 3% річних у розмірі 224,87 грн та судовий збір у розмірі 2 102,00 грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.
Оскільки Єдина судова інформаційно-телекомунікаційної система не почала функціонувати, відповідно до підпункту 17.5 пункту 17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України апеляційні скарги подаються учасниками справи до господарського суду Дніпропетровської області.
Повне рішення складено 02.09.2020
Суддя Я.С. Золотарьова
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2020 |
Оприлюднено | 04.09.2020 |
Номер документу | 91289243 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні