ЄУН 387/528/20
Номер провадження по справі 2/387/360/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 серпня 2020 року смт. Добровеличківка
Добровеличківський районний суд Кіровоградської області, в складі :
головуючого судді Майстер І. П.
за участю секретаря судового засідання Поляруш С.Ю.
представника позивача Забабуріна О.М.
позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Добровеличківського районного суду Кіровоградської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про часткове звільнення від сплати заборгованості за аліментами, -
В С Т А Н О В И В :
1. Описова частина
Короткий зміст позовних вимог. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
До Добровеличківського районного суду Кіровоградської області 16.06.2020 надійшов позов, в якому позивач просить частково звільнити його від сплати аліментів на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в сумі 6492 гривні 25 копійок.
Позивач мотивував свій позов тим, що судовим наказом Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 17.01.2020, стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання неповнолітньої дитини: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу) відповідача щомісячно до повноліття дитини, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, починаючи з 29 жовтня 2019 року і до досягнення дитиною повноліття. Відповідно до довідки Добровеличківського РВ ДВС станом на 01.06.2020 наявна заборгованість по сплаті аліментів, яка становить 15264, 25 гривень. Вказана заборгованість утворилась у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не знав про вищевказаний судовий наказ, а дізнався лише у травні місяці 2020 року. Крім того, на даний час він тимчасово не працює, але в змозі сплачувати аліменти на утримання доньки в розмірі встановленому законодавством України, а саме не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Тому заборгованість починаючи з жовтня 2019 року по травень 2020 року в розмірі 8772, 00 грн він згоден сплачувати. Що стосується різниці між встановленим законодавством розміром сплати аліментів і фактично нарахованими виконавчою службою розміром - 6492, 25 грн, то ОСОБА_1 вважає, що від сплати цієї частини заборгованості його повинно бути звільнено, так як вона виникла не з його вини і взагалі про її існування йому стало відомо лише в травні місяці 2020 року. Крім того ОСОБА_1 зазначив, що у нього є повнолітня донька, яка навчається та її навчання він оплачує повністю, а сплата заборгованості за аліментами унеможливить оплату навчання старшої доньки, що спонукало його звернутися до суду з відповідним позовом .
Представник позивача та позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю та обґрунтували обставинами викладеними в позовній заяві. Доповнили, що у позивача надмірно стягуються кошти виходячи із середньостатистичної заробітної плати по Добровеличківському району. Позивач не винний у заборгованості, яка виникла в сумі 6492 гривні 25 копійок так як йому нічого не було відомо про судовий наказ. Водночас підтвердив, що з часу виникнення заборгованості по аліментам донька перебувала на утриманні відповідачки.
Відповідач в судовому засіданні заявлені вимоги не визнала та надала відзив на позовну заяву. У відзиві позивач зазначила, що у неї на утриманні знаходиться неповнолітня донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно з судовим наказом з ОСОБА_1 стягнуто на її користь аліменти на утримання доньки в розмірі 1/4 . На даний час в неї дуже скрутний матеріальний стан, вона перебуває на обліку в центрі зайнятості. Також позивач належним чином не обґрунтував свої позовні вимоги так як будь-яких скарг на дії державного виконавця не надходили, з 29.10.2019 по 01.06.2020 не брав участі в утриманні дитини, позивач має добрий стан здоров`я, на його утриманні не перебувають інші діти або непрацездатні батьки. Водночас обов`язок утримувати батьків покладається на обох з батьків.
В судовому засіданні відповідачка заперечувала з приводу позовних вимог та обґрунтувала обставинами викладеними у відзиві на позовну заяву.
Інші процесуальні дії у справі
Ухвалою судді Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 30.06.2020 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд даної цивільної справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно з ч. 2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІ. Мотивувальна частина
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, розглянувши справу в межах заявлених вимог, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судовим наказом Добровеличківського районного суду Кіровоградської області по справі № 387/864/19 від 17.01.2020 стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання неповнолітньої дитини: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти в розмірі 1/4 ( однієї/четвертої ) частини всіх видів заробітку (доходу) відповідача щомісячно до повноліття дитини, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, починаючи з 29 жовтня 2019 року і до досягнення дитиною повноліття (а.с.13).
З довідки, виданої начальником Добровеличківського районного відділу державної виконавчої служби Південно - східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) 25.05.2020 № 137/19.6-28, з`ясовано, що на виконанні перебуває судовий наказ виданий Добровеличківським районним судом Кіровоградської області у справі № 387/864/19 від 17.01.2020 про стягнення аліментів з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання дитини в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу) відповідача щомісячно до повноліття дитини. Станом на 01.06.2019 заборгованість становить 15264, 25 гривень ( а.с. 8).
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування
У відповідності до ст.8 Закону України Про охорону дитинства`кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх заміняють, несуть відповідальність за створення необхідних для всебічного розвитку дитини відповідно до законів України.
Як передбачено ч. 1, ч. 2 ст. 27 Конвенції ООН Про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року №789X11 (78912) та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Згідно з ч. 1 ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ст. 181 СК України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Згідно з ч. 3ст. 195 СК України, розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору - судом.
Згідно з ч.2 ст.197 СК України за позовом платника аліментів суд може повністю або частково звільнити його від сплати заборгованості за аліментами, якщо вона виникла у зв`язку з його тяжкою хворобою або іншою обставиною, що має істотне значення.
Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України, якщо після набрання рішенням суду законної сили, яким з відповідача присуджені періодичні платежі, зміняться обставини, що впливають на визначені розміри платежів, їх тривалість чи припинення, кожна сторона має право шляхом пред`явлення нового позову вимагати зміни розміру, строків платежів або звільнення від них.
Вказані правові норми не встановлюють конкретного, вичерпного переліку обставин, які можуть бути підставою для звільнення (повного або часткового) від сплати заборгованості за аліментами. Питання про те, чи мають обставини, на які посилається платник аліментів, істотне значення, у кожному конкретному випадку вирішує суд. Повне або часткове звільнення платника аліментів від сплати заборгованості за аліментами можливе лише за його позовом. За наявності встановлених судом обставин, що мають істотне значення, платник аліментів може бути повністю або частково звільнений від сплати заборгованості за ними на підставі судового рішення.
ОСОБА_1 в обґрунтування позовної вимоги про звільнення від сплати заборгованості по аліментах, зазначив причину поважності виникнення заборгованості зі сплати аліментів, а саме вказав на те, що він не знав про вищевказаний судовий наказ, а дізнався лише у травні місяці 2020 року . Крім того, на даний час він тимчасово не працює, але в змозі сплачувати аліменти на утримання доньки в розмірі встановленому законодавством України, а саме не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Тому заборгованість починаючи з жовтня 2019 року по травень 2020 року в розмірі 8772, 00 грн він погоджується сплачувати. Що ж стосується різниці між встановленим законодавством розміром сплати аліментів і фактичним нарахованими виконавчою службою розміром - 6492, 25 грн, то вважає, що від сплати цієї частини заборгованості його необхідно звільнити, так як вона виникла не з його вини.
Суд зазначає, що згідно з частиною 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 6 вказаної вище статті передбачено, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Частиною 2 ст. 197 Сімейного кодексу України передбачено, що за позовом платника аліментів суд може повністю або частково звільнити його від сплати заборгованості за аліментами, якщо вона виникла у зв`язку з його тяжкою хворобою або іншою обставиною, що має істотне значення.
Сама по собі та обставина, що відповідачу не було відомо про знаходження на виконанні виконавчого листа про стягнення з нього аліментів та наявність зобов`язання щодо сплати на утримання повнолітньої доньки аліментів, не може безумовно свідчити, що така обставина є істотною, вона впливає на те, чи є вина платника аліментів у їх несвоєчасній сплаті.
Зазначена позиція суду узгоджується з висновками, викладеними в ухвалі Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 11 листопада 2015 року у справі № 6-18841св15.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, доводи позивача, в розумінні ч.2 ст.197 СК не є істотними та достатніми для часткового звільнення від сплати заборгованості по аліментам та не можуть слугувати самостійною підставою для задоволення позовних вимог.
Питання судових витрат суд вирішує на підставі ст. 141 ЦПК України.
На підставі 180,181,195,197 СК України, керуючись ст.ст.4,10,12,13,81,141,223, 263-265 ЦПК України, суд ,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про часткове звільнення від сплати заборгованості за аліментами - відмовити.
В порядку п.4. ч.5 ст.265 ЦПК України зазначаються такі реквізити сторін та інших учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець та житель АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ;
відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , фактично проживаюча за адресою АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Добровеличківський районний суд Кіровоградської області.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складений 31 серпня 2020 року.
Суддя Добровеличківського районного суду
Кіровоградської області Майстер І. П.
Суд | Добровеличківський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 26.08.2020 |
Оприлюднено | 07.09.2020 |
Номер документу | 91301497 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Добровеличківський районний суд Кіровоградської області
Майстер І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні