27.08.2020
Провадження № 2/389/259/20
ЄУН 389/1236/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 серпня 2020 року Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді - Берднікової Г.В.,
при секретарі - Чукановій О.А.,
розглянувши у підготовчому засіданні в приміщенні суду міста Знам`янка Кіровоградської області, у порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Іванковецької сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області про визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкувування за заповітом,-
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача - адвокат Майданюк С.І. звернувся до суду з даною позовною заявою ОСОБА_1 , в якій остання просить визнати за нею в порядку спадкування за заповітом, після ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) № НОМЕР_1 площею 5,46 га, яка знаходиться на території Іванковецької сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області.
Вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка на день смерті проживала та була зареєстрована одна за адресою: АДРЕСА_1 . За життя, а саме 28 червня 2000 року ОСОБА_2 склала заповіт, яким заповіла позивачу житловий будинок і сертифікат на право на земельну частку (пай), бланка серії КР №0186759. Прийнявши спадщину ОСОБА_2 шляхом вступу у фактичне володіння та управління її майном протягом шести місяців, ОСОБА_1 у подальшому звернулася до нотаріуса з питання оформлення своїх спадкових прав на спадкове майно, зокрема на земельну частку (пай). Нотаріус їй роз`яснив, що так як у неї немає оригіналу сертифіката на право на земельну частку (пай), свідоцтво про право на спадщину не може бути видане, та їй необхідно звернутися до суду з відповідним позовом про визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 .
Позивач як і її представник у підготовче засідання не з`явилися, представник позивача подав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі і просив суд розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача Іванковецької сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області у підготовче засідання не з`явився, надав заяву про визнання позовних вимог ОСОБА_1 та розгляд справи за відсутності представника сільради.
Враховуючи те, що позивач позовні вимоги підтримує, а відповідач їх визнає повністю, суд приходить до висновку про можливість ухвалення рішення за результатами підготовчого засідання, за наявними матеріалами справи, в порядку ст.ст.200, 206 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 в селі Іванківці Знам`янського району Кіровоградської області ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 (а.с. 11).
За життя, а саме 28 червня 2000 року, вона склала заповіт, яким все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, в тому числі житловий будинок і сертифікат на право на земельну частку (пай) серії КР №0186759, виданий їй на підставі рішення Знам`янської районної державної адміністрації від 23 липня 1996 року за №303-р, 12 лютого 1997 року і взагалі все те, що буде їй належати на день смерті і на що вона за законом матиме право, заповіла ОСОБА_1 . Заповіт посвідчений у Іванковецькій сільській раді, та зареєстрований в книзі для реєстрації заповітів за №20, в реєстрі за №272 (а.с. 12).
Позивач ОСОБА_1 , до укладення шлюбу у 2003 році мала прізвище ОСОБА_1 , про що свідчать наявні в матеріалах справи свідоцтва про розірвання та укладення шюбу (а.с. 24,15). Тобто, вона є спадкоємцем за заповітом ОСОБА_2 .
Відповідно до довідки Іванковецької сільської ради від 29 квітня 2019 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 мешкала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 , з 1912 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 . На день смерті мешкала та була зареєстрована одна. Від імені померлої у сільській раді складався та посвідчувався заповіт за реєстровим номером 20 від 28 червня 2000 року (а.с. 13).
Згідно з інформаційною довідкою зі спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), а також довідкою Знам`янської районної державної нотаріальної контори, спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилася. У Іванковецькій сільській раді 28 червня 2000 року від імені ОСОБА_2 було посвідчено заповіт, реєстраційний №20, який є чинним (а.с.28,29).
З довідки Іванковецької сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області від 27 серпня 2020 року вбачається, що після смерті ОСОБА_2 у фактичне управління її майном вступила спадкоємець за заповітом ОСОБА_1 , оскільки вона розпоряджалася речами померлої і має на руках правовстановлюючі документи видані на ім`я ОСОБА_2 . Інформацією про інших спадкоємців ОСОБА_2 не володіє. Зазначена земельна частка (пай) № НОМЕР_1 наразі вважається не витребуваною до моменту реєстрації права власності на неї згідно чинного законодавства.
На підтвердження фактичного вступу ОСОБА_1 в управління або володіння спадковим майном, до матеріалів справи стороною позивача долучено ощадну книжку ОСОБА_2 (а.с. 33).
У довідці відділу у Знам`янському районі Головного управління Держгеокадатсру у Кіровоградській області, наданої на адвокатський запит, вказано, що відповідно до книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП ім.Шевченка по Іванковецькій сільській раді Знам`янського району Кіровоградської області ОСОБА_2 отримала сертифікат на земельну частку (пай) серії КР №0186759, на підставі розпорядження голови Знам`янської РДА від 23 липня 1996 року №303-р. Відмітка (підпис) про отримання сертифіката на земельну частку (пай) наявна. Відповідно до книги реєстрації державних актів на право приватної власності на землю членам колишнього КСП ім. Шевченка Іванквецької сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, ОСОБА_2 , державний акт на право приватної власності на землю не отримувала, в списках не рахується (а.с. 10).
У газеті Сільське життя від 01 травня 2020 року, розміщено оголошення про втрату сертифіката серії КР №0186759, виданого на підставі розпорядження Знам`янської районної державної адміністрації від 23 липня 1996 року №303-р на ім`я ОСОБА_2 (а.с. 34-39).
До матеріалів справи також долучено копію сертифіката на право на земельну частку (пай) серії КР №0186759, виданого головою Знам`янської районної державної адміністрації 12 лютого 1997 року, з якого вбачається, що ОСОБА_2 , яка проживає в селі Іванківці Знам`янського району Кіровоградської області на підставі рішення Знам`янської райдержадміністрації від 23 липня 1996 року №303-р, належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Шевченка , розміром 7,34 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). Архівний випис з розпорядження голови Знам`янської районної державної адміністрації від 24 травня 2002 року №186 -р, з якого вбачається, що ОСОБА_2 передається у приватну власність земельна частка (пай) із земель колишнього КСП ім. Шевченка, земельна ділянка під номером НОМЕР_1 , загальною площею 5,46 га (а.с. 7,8).
Нотаріусом позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю у неї оригінала сертифіката на право на земельну частку (пай).
Відповідно до ст.548 ЦК УРСР 1963 року, яка діяла на момент відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 , прийнята спадщина визнається належною спадкоємцю з моменту її відкриття, у спадкоємця, який прийняв спадщину, право на спадкове майно виникає з моменту відкриття спадщини, а не з дня одержання свідоцтва про право на неї. Відповідно до ст.549 вказаного кодексу визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Згідно зі ст. 524 ЦК УРСР 1963 року спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За загальними правилами спадкування до складу спадщини входять усі права та обов`язки, а також майно, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) зокрема ст.1, визначено, що право на земельну частку (пай) мають: громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину, рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Як роз`яснено в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ в порядку спадкування від 16 травня 2013 року (п.3.5), у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено.
Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Судом встановлено, що позивач, у порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , має право на земельну частку (пай), яка розташована на території Іванковецької сільської ради, але у зв`язку зі втратою оригінала сертифіката на право на земельну частку (пай) серії КР №0186759 позбавлена можливості інакше ніж у судовому порядку оформити свої спадкові права. Відповідач не заперечує проти задоволення позову. Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись 4,12,13, 81,89,200, 206, 259, 263 -265, 354 ЦПК України суд,-
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай), яка знаходиться на території Іванковецької сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, відповідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії КР №0186759 від 12 лютого 1997 року.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , проживає по АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач - Іванковецька сільська рада Знам`янського району Кіровоградської області, місцезнаходження: вулиця Шевченка, буд.1, село Іванківці Знам`янського району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 04365276.
Суддя Г.В. Берднікова
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2020 |
Оприлюднено | 08.09.2020 |
Номер документу | 91301614 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Берднікова Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні