Рішення
від 26.08.2020 по справі 397/655/20
ОЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Копія

Справа № 397/655/20

н/п : 2/397/267/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.08.2020. Олександрівський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді: Мирошниченка Д.В.,

за участю: секретаря судового засідання: Петренко Л.О.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Олександрівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Родниківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить суд визнати причину пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини поважною та визначити йому строк тривалістю в один місяць на прийняття спадщини за законом після смерті - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 31.10.2018 рішенням Олександрівського районного суду Кіровоградської області ОСОБА_2 оголошено померлою з дня набрання законної сили рішенням суду.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його тітка ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 5,79 га на території Родниківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області.

Після встановлення факту смерті тітки ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто після внесення актового запису про смерть Олександрівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, він звернувся до державного нотаріуса Олександрівської державної нотаріальної контори аби подати заяву про прийняття спадщини та отримати свідоцтво про право на спадщину, натомість йому було видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій з роз`ясненням про необхідність встановлення юридичного факту родинних стосунків в судовому порядку.

Він являється спадкоємцем п`ятої черги спадкування за законом, на підставі рішення Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 04.03.2020. Таким чином, допоки він виконував вимогу згідно постанови нотаріуса від 05.03.2019, тобто звернувся до суду та суд ухвалив відповідне рішення, він пропустив передбачений законодавством термін для прийняття спадщини.

Ухвалою від 15.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цивільній справі та призначено до підготовчого засідання в порядку загального позовного провадження; витребувано з Олександрівської районної державної нотаріальної контори інформацію зі спадкового реєстру (спадкові справи) та реєстру заповітів відносно ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 20-21).

Позивач у підготовче засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, у присутності представника ОСОБА_3 , позовні вимоги підтримав у повному обсязі (а.с. 14).

Представник позивача у підготовче засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала у повному обсязі (а.с. 44).

Представник відповідача Родниківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області у підготовче засідання не з`явився, надав клопотання про розгляд справи без їх участі, проти позовних вимог не заперечував (а.с. 43).

Згідно ч. 3 ст. 200 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийняті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи клопотання відповідача про те, що не заперечує проти задоволення вимог позивача, таке визнання не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає за можливе розглянути дану цивільну справу у підготовчому засіданні, за наслідками чого винести рішення про задоволення позовних вимог позивача.

У підготовчому судовому засіданні встановлено, що згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 6).

Державним актом на право приватної власності на землю серія Р3 № 430994 від 25.05.2003 підтверджується, що ОСОБА_2 належить право приватної власності на земельну ділянку кадастровий номер 3520586000:02:000:0180, площею 5,79 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Родниківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області (а.с. 7).

Постановою № 217/02-31 про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 05.03.2019 відмовлено ОСОБА_4 , який діє від імені ОСОБА_1 , у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, на право на земельну ділянку, що знаходиться на території Родниківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області, після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки спадкоємцем ОСОБА_1 нотаріусу не надані документи підтверджуючі родинні відносини зі спадкодавцем (а.с. 12).

Рішенням Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 04.03.2020 встановлено факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , являється спадкоємцем п`ятої черги за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 8-10).

Приватним нотаріусом Ковтуном В.О. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, яке належало ОСОБА_2 , в зв`язку з пропуском строку для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини (а.с. 13).

Згідно повідомлення Олександрівської районної державної нотаріальної контори від 25.06.2020 № 354/01-16 після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа нотаріальною конторою не заводилася, заяв про прийняття спадщини та про відмову від прийняття спадщини, не надходило (а.с. 30).

Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 25.06.2020 № 60706672, інформація про наявність спадкових справ після смерті ОСОБА_2 відсутня (а.с. 31).

Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 25.06.2020 № 60706700, від імені ОСОБА_2 Родниківською сільською радою Олександрівського району Кіровоградської області 21.05.1999 посвідчено заповіт, номер в реєстрі 41, який є чинним (а.с. 31а).

Згідно заповіту від 21.05.1999, посвідченого секретарем Родниківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області та зареєстрованого в реєстрі за № 41, ОСОБА_2 заповіла свій земельний пай, який знаходиться в КСП ім. Свердлова, згідно сертифіката КР № 0146835, своїй доньці ОСОБА_5 (а.с. 47).

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 48).

Згідно Витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 26.08.2020 № 61420505, інформація про наявність спадкових справ після смерті ОСОБА_5 відсутня (а.с. 45).

Згідно Витягу зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 61420477 від 26.08.2020, інформація про наявність заповітів від імені ОСОБА_5 відсутня (а.с. 46).

Згідно зі ст. 1233 Цивільного кодексу (далі ЦК) України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Статтею 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

За загальними положеннями про спадкування, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; право на спадкування виникає в день відкриття спадщини; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1223, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Відповідно до рекомендацій, викладених у п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Аналогічні наведеним роз`ясненням правові висновки зроблені у постановах Верховного Суду України від 26.09.2012 у справі № 6-85цс12, від 04.11.2015 у справі № 6-1486цс15, а також постановах Верховного Суду від 03.04.2019 у справі № 751/9305/16-ц та від 08.04.2019 у справі № 143/1461/17.

Суд визнає причини пропуску строку позивачем для подання заяви про прийняття спадщини, які викладені у позові, поважними і дані обставини відповідачем не оспорюються. Вказаний строк позивачем пропущено з незалежних від нього причин, оскільки, у передбачений законом строк для подачі заяви про прийняття спадщини, у судовому порядку встановлювався факт родинних відносин між ним та померлою ОСОБА_2 .

Враховуючи викладене та з огляду на те, що відповідач визнав позов, судом не виявлено обставин, що суперечать закону або порушують права, свободи чи інтереси інших осіб, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 200, 206, 259, 264-265, 268, 354-355 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Родниківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком один місяць.

Додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини рахувати з дня набрання рішенням чинності.

На рішення суду протягом 30 днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду.

У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, в редакції від 03.10.2017, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Олександрівський районний суд Кіровоградської області).

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 .

Представник позивача: ОСОБА_3 , місце знаходження: АДРЕСА_2 , договір від 05.06.2020, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 326/н від 29.12.2008.

Відповідач: Родниківська сільська рада Олександрівського району Кіровоградської області, місце знаходження: 27343, Кіровоградська область, Олександрівський район, с. Родниківка, вул. Молодіжна, 10, код ЄДРПОУ - 04364147.

Суддя: /підпис/ Д.В. Мирошниченко

Згідно з оригіналом.

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.

Рішення станом на ___


20___ року набрало законної сили.

Оригінал судового рішення знаходиться у матеріалах справи №397/655/20.

Суддя Олександрівського районного суду

Кіровоградської області


Д.В. Мирошниченко

Копію засвідчено ___


20___ року.

СудОлександрівський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення26.08.2020
Оприлюднено09.09.2020
Номер документу91323718
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —397/655/20

Рішення від 26.08.2020

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

Мирошниченко Д. В.

Рішення від 26.08.2020

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

Мирошниченко Д. В.

Ухвала від 14.07.2020

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

Мирошниченко Д. В.

Ухвала від 15.06.2020

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

Мирошниченко Д. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні