Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" вересня 2020 р. м. Житомир Справа № 906/751/20
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Вельмакіної Т.М.
секретар судового засідання: Антонова О.В.
за участю представників сторін:
від позивача: Довгалюк Р.О. - довіреність №007.-65-0320 від 02.03.2020;
Костюкович В.М. - довіреність №007.-64-0320 від 02.03.2020;
від відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи"Житомиргаз"
до Свято-Богоявленської парафії м.Житомира Житомирської єпархії
про стягнення 1513,44 грн
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" звернулося до суду з позовом про стягнення зі Свято - Богоявленської парафії м. Житомира Житомирської єпархії вартості наданих послуг з розподілу природного газу у сумі 1513,44грн.
Ухвалою від 06.07.2020 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначив засідання суду на 05.08.2020.
Ухвалою від 05.08.2020, враховуючи, що надіслана відповідачеві ухвала про відкриття провадження у справі 906/751/20 від 06.07.2020 повернулася без вручення, суд відклав розгляд справи на 02.09.2020.
13.08.2020 на адресу суду, з поштовою відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою", повернулась копія ухвали від 05.08.2020, яка направлялася відповідачу.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Подав клопотання, яке було задоволено судом, про долучення до матеріалів справи документів.
Матеріали справи містять електронний витяг з ЄДРПОУ, розміщеного на офіційному веб-сайті Державного підприємства "Інформаційно-ресурсний центр", згідно якого адреса відповідача відповідає зазначеній у позовній заяві.
Відповідно до частин 3, 7 статті 120 ГПК України, виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Отже, у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.
При цьому, згідно з п.3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", якщо ухвалу було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв`язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Аналогічні приписи містить п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України.
Крім того, відповідно до статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.
Всі ухвали Господарського суду Житомирської області у справі №906/751/20 були оприлюднені у Єдиному державному реєстрі судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua), а тому відповідач міг ознайомитися з текстом останніх.
Таким чином, Свято-Богоявленська парафія м.Житомира Житомирської єпархії не була позбавлена об`єктивної можливості дізнатися про рух справи №906/751/20, користуючись засобами поштового зв`язку, відкритим безоплатним цілодобовим доступом до Єдиного державного реєстру судових рішень тощо, однак наданими йому процесуальними правами не скористалася.
Враховуючи вищевикладені обставини, оскільки поштова кореспонденція направлялась відповідачу за юридичною адресою, суд вважає, що ним вжито всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про час і місце розгляду справи та забезпечення явки представника останнього в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, в порядку ст. 165 ГПК України, відзиву на позовну заяву не подав.
Заяв та клопотань процесуального характеру від відповідача, зокрема, про продовження строку на подання відзиву на час розгляду справи до суду також не надходило.
Згідно ч. 9. ст. 165 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оскільки явка представника відповідача в судове засідання не визнавалася обов`язковою, а надання письмового відзиву є правом відповідача, а не його обов`язком, суд вважає, що неявка його представника та неподання відзиву не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами, відповідно до ч.9ст.165 ГПК України.
Також взято до уваги приписи ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка визначає право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, з яким кореспондується обов`язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain") від 07.07.1989). Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, у першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч.1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
01.01.2016 Свято-Богоявленською парафією м.Житомира Житомирської єпархії (відповідач) з позивачем укладено Договір розподілу природного газу, шляхом підписання заяви-приєднання №09420P8N8GARA016 (а.с .8).
Типовий договір розподілу природного газу затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498 (далі - Договір, а.с. 61-95).
Відповідно до абз.10,п.1.4 розділу І Типового Договору, послуга з розподілу природного газу - це послуга Оператора ГРМ, яка надається Споживачу і включає в себе забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи та розподіл (переміщенню) належного Споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта Споживача.
За п. 1.1., 1.2.,1.3. Типового договору розподілу природного газу, останній є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи. Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України Про ринок природного газу і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем). Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Так, згідно п.1 гл.6 розд. 6 Кодексу газорозподільних систем (надалі за текстом - Кодекс ГРМ), розрахунок; споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.
Разом з тим, річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, з урахуванням вимог та винятків передбачених даним Кодексом.
Місячна вартість послуги розподілу природного газу, згідно положень ч.2 п.1 гл. 6 розд. 6 Кодексу ГРМ, п. 6.3 Договору, визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра за замовленої потужності.
Позивач стверджує, що згідно поданої Свято-Богоявленською парафією м. Житомира заяви-приєднання № 09420P8N8GARA016 від 01.01.2016, до системи газопостачання підключено газоспоживаюче обладнання, а саме котел "FERROLI DOMIprojekt F 32, плита "ПГ-4", котел "Данко-7Л", що знаходяться за адресою: вул. Велика Бердичівська, 52-а, м. Житомир (надалі за текстом - об`єкт Відповідача).
Пояснює, що порядок розрахунку вартості послуги розподілу природного газу здійснюється відповідно до змін, внесених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (Надалі за текстом - НКРЕКП), № 2080 від 07 жовтня 2019 року.
Відповідно до п. 6.1 Договору встановлено, що оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, по сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Постановою НКРЕКП № 3020 від 24.12.2019 року, для АТ "ЖИТОМИРГАЗ" визначено тариф на послуги розподілу природного газу на період з 01 січня 2020 року до 30 червня 2020 року (включно) у розмірі 0,89 грн за 1 м3 на місяць (без урахування ПДВ), а з 01 липня 2020 року - у розмірі 1,09 грн за 1 м3 на місяць (без урахування ПДВ).
З урахуванням того, що у строк визначений ч. 4 п. 2 гл. 6 розд. 6 Кодексу ГРМ, Свято-Богоявленською парафією м. Житомира не надано уточнену заявку на величину річної замовленої потужності у період з 01 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року, визначення величини річної потужності здійснювалось на підставі даних фактичного обсягу споживання об`єктом відповідача природного газу за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року.
Відповідно до актів наданих послуг з розподілу природного газу, складених за період з 01.10.2018 року по 30.09.2019, відповідач фактично спожив природного газу в об`ємі 3401 метрів кубічних, що згідно п,2 гл.6 розд. 6 Кодексу ГРМ визнається річною замовленою потужністю об`єкта споживача.
Таким чином, 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача становить 283,41 метрів кубічних.
З врахуванням викладеного, на підставі п.6.3 Договору та відповідно до встановленого для АТ "Житомиргаз" тарифу, за об`єктом відповідача, визначено вартість послуг з розподілу природного газу на 2020 рік в період з 01 січня по 30 червня у розмірі 302,68 (з ПДВ) за місяць.
За даними позивача, за період з січня по травень 2020 року, позивач на сплатив вартість послуг з розподілу природного газу, що складає 1513,44грн.
Відповідно до п.6 гл.6 розд.6 Кодексу ГРМ, п. 6.4. Договору, періодом для здійснення розрахунків за договором розподілу природного газу є календарний місяць.
При цьому, п..7 гл. 6 розд.6 Кодексу ГРМ, оплата вартості послуг за договором розподілу природного газу здійснюється споживачем на підставі відповідного рахунка Оператора ГРМ на умовах договору розподілу природного газу.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем відповідачу направлено для підписання Акти наданих послуг від 31.01.2020, 28.02.2020, 31.03.2020, 30.04.2020, 29.05.2020 та рахунки на оплату вартості послуги з розподілу природного газу (а.с. 26-38).
Разом з тим, доказів на підтвердження сплати відповідачем заборгованості за надані послуги з розподілу природного газу за період з січня по травень 2020 року на суму 1513,44грн матеріали справи не містять.
Жодних заперечень та матеріалів на спростування наведених позивачем підстав позову та заявлених вимог відповідач не надав.
Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Враховуючи те, що доказів погашення основного боргу в заявленому розмірі станом на день розгляду справи відповідач не надав, позовні вимоги про стягнення з останнього на користь позивача 1513,44грн заборгованості за отримані послуги з розподілу природного газу є обґрунтованими.
Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ст. 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими, заявленими відповідно до вимог чинного законодавства та підлягають задоволенню.
Судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 2, 73-79, 86, 123, 129, 233, 236-238, 241, 247 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" до Свято - Богоявленської парафії м. Житомира Житомирської єпархії задовольнити.
2. Стягнути зі Свято - Богоявленської парафії м. Житомира Житомирської єпархії (10002, Житомирська обл., м. Житомир, вул. Велика Бердичівська, буд. 65А, кв. 2, ід. код 25311304) на користь Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Житомиргаз (10002, Житомирська обл., м. Житомир, вул. Фещенка - Чопівського, буд. 35, ід. код 03344071):
- 1513,44 грн вартості наданих послуг з розподілу природного газу;
- 2102,00 грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 07.09.20
Суддя Вельмакіна Т.М.
1 - до справи;
2,3 - сторонам (рек.).
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2020 |
Оприлюднено | 08.09.2020 |
Номер документу | 91339638 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Вельмакіна Т.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні