Рішення
від 03.09.2020 по справі 603/399/20
МОНАСТИРИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 603/399/20

Провадження №2-о/603/46/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" вересня 2020 р. м. Монастириська

Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді : Іванчука В.М.

секретар судового засідання: Швець Н.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Монастириська цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Красіївська сільська рада Монастириського району Тернопільської області про встановлення факту, що має юридичне значення, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в якій просить ухвалити рішення, яким: встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у будинку АДРЕСА_1 на час відкриття спадщини; встановити факт належності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 правовстановлюючих документів, а саме заповіту, посвідченого 24.04.2000 року секретарем Красіївської сільської ради Монастириського району та державного акту на право приватної власності на землю серія Р1 №659826 від 15.10.2002 року.

В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_6 помер - ОСОБА_2 . Після його смерті залишилося спадкове майно, а саме: земельна ділянка площею 0,49 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовано на території Красїївської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, згідно Державного акту на право приватної власності на землю серія Р1 № 659826 від 15.10.2002 р. Згідно заповіту, посвідченого 24.04.2000 року, секретарем Красіївської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, спадкодавець ОСОБА_2 все своє майно заповів заявнику ОСОБА_1 . Спадщину заявник прийняв, оскільки на час смерті ОСОБА_2 , постійно проживав разом з ним до дня його смерті у будинку АДРЕСА_1 . Останні роки ОСОБА_2 хворів, заявник здійснював за ним догляд, вони вели спільне господарство. Після смерті спадкодавця, заявник звернувся до приватного нотаріуса Монастириського районного нотаріального округу Пивоварчук О.Є. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вищезазначене спадкове майно. Однак, оформити спадкові права та видати свідоцтво про право на спадщину на вказане майно, нотаріус не зміг у зв`язку із тим, що спадкоємець пропустив строк для прийняття спадщини.

Крім того, було встановлено, що у заповіті, який посвідчений 24 квітня 2000 року, секретарем Красіївської сільської ради Монастириського району Тернопільської області та у Державному акті на право приватної власності на землю серія Р1 № 659826 від 15.10.2002 р. існують розбіжності, а саме: прізвище спадкодавця ОСОБА_2 помилково зазначено ОСОБА_3 . У зв`язку з вищенаведеним, виникла необхідність встановити факт належності вищезазначеного заповіту та Державного акту на право приватної власності на землю ОСОБА_2 , а також встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 у будинку АДРЕСА_1 на час відкриття спадщини.

Встановлення вказаних фактів, що мають юридичне значення, необхідно заявникові для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини та отриманні в подальшому відповідного свідоцтва.

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи. Від заявника до суду надійшла заява, про розгляд справи за його відсутності, заявлені вимоги підтримує.

Представник заінтересованої особи Красіївської сільської ради Монастириського району в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце розгляду справи, подав до суду заяву, в якій просить розглядати справу за відсутності представника сільської ради, заперечень щодо задоволення заяви не має.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що заява про встановлення факту, що має юридичне значення підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 08.01.2009 року Красіївською сільською радою Монастириського району Тернопільської області, актовий запис №01.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на майно, до якого входить земельна ділянка площею 0,49 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Красїївської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, згідно Державного акту на право приватної власності на землю серія Р1 № 659826 від 15.10.2002 р., що підтверджується довідкою №159, виданою 22.06.2020 року Красіївською сільською радою Монастириського району.

Згідно заповіту від 24.04.2000 року, посвідченого секретарем Красіївської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, спадкодавець ОСОБА_2 все своє майно, яке буде належати на день смерті, де б воно не знаходилось та з чого б не складалось, заповів заявнику ОСОБА_1 .

Заявник вказує, що встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, необхідно йому для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та оформлення в подальшому свідоцтва про право на спадщину.

Зі змісту довідки № 159, виданої Красіївською сільською радою Монастириського району Тернопільської області від 22.06.2020 року, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 році до моменту смерті постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1 . На час смерті ОСОБА_2 в даному будинку постійно проживав без реєстрації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Також судом встановлено, що у вищевказаних правовстановлюючих документах, а саме заповіті, посвідченому 24.04.2000 року секретарем Красіївської сільської ради Монастириського району та державного акту на право приватної власності на землю серія Р1 №659826 від 15.10.2002 року прізвище спадкодавця ОСОБА_2 помилково вказано як ОСОБА_3 , замість вірного ОСОБА_2 .

Так, згідно довідки №159, виданої 22.06.2020 року Красіївською сільською радою Монастириського району ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , належала земельна ділянка площею 0,49 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Красїївської сільської ради Монастириського району Тернопільської області.

За відомостями наявними в Красіївській сільській раді, ОСОБА_2 24.04.2000 року за реєстровим №72, Красіївською сільською радою було зареєстровано заповіт, який на день смерті заповідача не змінено і не скасовано.

Відповідно до довідки №158 від 22.09.2020 року, виданої виконкомом Красіївської сільської ради Монастириського району, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - одна особа.

Заявник вказує, що на даний час, через вищевказані неточності у правовстановлюючих документах, він не має можливості оформити спадкові права.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до положень п. 6 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення № 5 від 31.03.1995 р. передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

В силу вимог ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до абз. 3 п. 3 роз`яснень постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, яке визначається за правилами ст.29, ч. 2 ст.1221 ЦК України. Якщо спадкодавець мав кілька місць проживання, місцем відкриття спадщини вважається останнє місце реєстрації спадкодавця.

Відповідно до вимог п.п. 3.21, 3.22, 3.28 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 за № 296/5 від 03.03.2004 N 20/5, спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Статтею 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" передбачено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Судом встановлено та підтверджено матеріалам справи, що заявник ОСОБА_1 на час смерті спадкодавця ОСОБА_2 постійно проживав разом із ним на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою №159, виданою виконкомом Красіївською сільської ради Монастириського району Тернопільської області від 22.06.2020 року.

Також, згідно акту опитування свідків №129, виданого Красіївською сільською радою Монастириського району Тернопільської області, комісія в складі Красіївського сільського голови Рібого В.В., секретаря сільської ради Герин Г.В. та депутата сільської ради ОСОБА_6 провела опитування свідків, щодо підтвердження факту проживання без реєстрації ОСОБА_1 на час смерті ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 . Під час опитування свідків встановлено, що ОСОБА_1 на час смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживав без реєстрації в житловому будинку АДРЕСА_1 .

Метою встановлення факту спільного проживання заявника зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки, водночас, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.

Враховуючи вищезазначені обставини справи, а також те, що відсутній спір про право, суд вважає, що в судовому засіданні доведено факт постійного проживання заявника ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 .

Також, аналізуючи перевірені докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що встановлення факту належності спадкодавцю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 правовстановлюючих документів, а саме заповіту, посвідченого 24.04.2000 року секретарем Красіївської сільської ради Монастириського району та державного акту на право приватної власності на землю серія Р1 №659826 від 15.10.2002 року, відповідатиме інтересам заявника та забезпечить реалізацію його законних прав, а тому слід встановити факт належності вказаних правовстановлюючих документів заявнику ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст. 3,4, 259, 263, 265, 268, 315, 354, 355 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Красіївська сільська рада Монастириського району Тернопільської області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 .

Встановити факт належності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 правовстановлюючих документів, а саме заповіту, посвідченого 24.04.2000 року секретарем Красіївської сільської ради Монастириського району та державного акту на право приватної власності на землю серія Р1 №659826 від 15.10.2002 року, в яких ОСОБА_2 зазначений як ОСОБА_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заявник: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Заінтересована особа: Красіївська сільська рада Монастириського району Тернопільської області: с.Тростянці, Монастириський район Тернопільська область, код ЄДРПОУ 04396176.

Суддя В. М. Іванчук

СудМонастириський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення03.09.2020
Оприлюднено09.09.2020
Номер документу91357118
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —603/399/20

Рішення від 03.09.2020

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Іванчук В. М.

Ухвала від 24.07.2020

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Іванчук В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні