Справа № 507/845/20
Провадження № 2/507/394/2020
Номер рядка звіту 61
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" вересня 2020 р. смт. Любашівка
Любашівський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Дармакуки Т.П.,
при секретарі судового засідання - Копищик М.С.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Любашівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Любашівської селищної ради Любашівського району Одеської області про визнання права власності на спадкове майно -
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Позивач - ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним позовом, в якому в обґрунтування своїх вимог вказувала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_3 . Після його смерті залишилося спадкове майно: 1/2 частка житлового будинку та земельна ділянка , яка належала йому та позивачці на праві приватної спільної власності. Вона являється спадкоємцем першої черги, прийняла спадщину, проте позбавлена можливості отримати в нотаріуса свідоцтво на спадщину за законом на земельну ділянку. З огляду на вказане, позивач просила визнати за нею право власності на земельну ділянку.
Позивач згідно заяви просила справу розглянути у її відсутність та позов просила задовольнити.
Відповідачі:
ОСОБА_2 надала заяву про визнання позову та просила справу розглянути у її відсутність.
Любашівська селищна рада Любашівського району Одеської області надала до суду клопотання про розгляд справи у відсутність представника, заперечень по справі не має.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 05 серпня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження по справі та постановлено розгляд справи проводити в загальному порядку.
Ухвалою від 03 вересня 2020 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
Згідно з частиною 3 статті 211 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності, а тому судом ухвалено про розгляд справи у відсутність сторін.
У зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності з вимогами частини 2 статті 247 ЦПК України, не здійснювалося.
Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , про що свідчить свідоцтво про смерть /а.с.17/.
Позивач являється дружиною ОСОБА_3 , їхні родинні відносини підтверджуються свідоцтвом про укладення шлюбу.
Як вбачається із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та свідоцтва на право власності, земельна ділянка, кадастровий номер 5123355100:02:004:0063, по АДРЕСА_1 , цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), площею 0,0961 га належить
на праві спільної сумісної власності ОСОБА_3 та ОСОБА_1 (а.с.6). Нормативно грошова оцінка зазначеної земельної ділянки складає 188 836 грн.50 коп.
Із листа нотаріуса вбачається, що нотаріус видати свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно - земельну ділянку не може, оскільки земельна ділянка належить праві спільної сумісної власності ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , їхні частки не визначені та рекомендував позивачу звернутися до суду (а.с.8).
Мотиви, з яких виходить суд та застосовані норми права.
Відповідно до ст.ст.1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкоємцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу на спадкування за законом мають дружина спадкодавця… Позивач являється дружиною ОСОБА_3 , а отже є спадкоємцем першої черги та як вбачається із свідоцтва про право на спадщину вона прийняла в спадщину Ѕ частку житлового будинку, що розташований по АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст. 355 ЦК України, майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності. Право спільної власності виникає з підстав, не заборонених законом. Спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно.
Зі змісту ст. 357 ЦК України частки у праві спільної часткової власності вважаються рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю співвласників або законом.
Згідно приписів ст. 86 ЗК України передбачено, що співвласники земельної ділянки, що перебуває у спільній сумісній власності, мають право на її поділ або на виділення з неї окремої частки, крім випадків, установлених законом. Поділ земельної ділянки, яка є у спільній сумісній власності, з виділенням частки співвласника, може бути здійснено за умови попереднього визначення розміру земельних часток, які є рівними, якщо інше не передбачено законом або не встановлено судом.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 та ОСОБА_1 договір про визначення розміру часток не складали, отже частки у спільній сумісній власності на земельну ділянку площею 0,0961 га є рівними , тобто по Ѕ частці , нормативно грошовою оцінкою кожна частка земельної ділянки - 94 418 грн. 25 коп.
Як роз`яснено в п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року за № 7 Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Положенням ч.1-2 ст.16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути - визнання права.
Відповідно до ст..1225 ЦК України право власності переходить до спадкоємців на загальних підставах , із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщенні.
Згідно положення ст.1226 ЦК України частка у праві спільної сумісної спадкується на загальних підставах.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що частки ОСОБА_1 та ОСОБА_3 складали по Ѕ земельної ділянки, а отже ОСОБА_1 успадкувала зазначену частку земельної ділянки, кадастровий номер 5123355100:02:004:0063, по АДРЕСА_1 , цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), а тому позовні вимоги слід задовольнити.
Розподіл судових витрат між сторонами
Частини 1-3 статті 134 ЦПК України визначають, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи. У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору.
Позивачі не просили вирішити питання щодо розподілу судових витрат, а отже підстави для відшкодування витрат відсутні.
Підстави для негайного виконання рішення відсутні.
Заходи забезпечення позову по даній цивільній справі не застосовувалися.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.258,259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Любашівської селищної ради Любашівського району Одеської області про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на земельну ділянку, кадастровий номер 5123355100:02:004:0063, що розташована по АДРЕСА_1 , цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), площею 0,0961 га (в тому числі успадкована Ѕ частка земельної ділянки, що залишилася після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та Ѕ частка належна ОСОБА_1 на підставі свідоцтва на нерухоме майно).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного суду через Любашівський районний суд. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Суддя: Т.П. Дармакука
Суд | Любашівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2020 |
Оприлюднено | 09.09.2020 |
Номер документу | 91361698 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Любашівський районний суд Одеської області
Дармакука Т. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні