Постанова
від 03.09.2020 по справі 127/15298/20
ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 127/15298/20

Провадження № 22-ц/801/1553/2020

Категорія: 39

Головуючий у суді 1-ї інстанції Вохмінова О. С.

Доповідач:Панасюк О. С.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2020 рокуСправа № 127/15298/20м. Вінниця

Вінницький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого Панасюка О. С. (суддя - доповідач),

суддів Ковальчука О. В., Шемети Т. М.,

з участю секретаря судового засідання Кирилюк Л. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Гранд-Пак на ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області у складі судді Вохмінової О. С. від 21 липня 2020 року про забезпечення позову в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Гранд-Пак про стягнення боргу за договором про надання поворотної фінансової допомоги, -

в с т а н о в и в:

20 липня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про забезпечення його позову до Товариства з обмеженою відповідальністю Гранд-Пак (далі ТОВ Гранд-Пак ) про стягнення боргу за договором про надання поворотної фінансової допомоги № 1 від 31 жовтня 2019 року в сумі 6300000 грн 00 к., за якою просив накласти арешт на належне ТОВ Гранд-Пак нерухоме та рухоме майно, грошові кошти в межах позовних вимог, заборонити вчиняти дії щодо відчуження нерухомого та рухомого майна ТОВ Гранд-Пак .

Заява мотивована тим, що на тепер здійснюються спроби незаконного відчуження майна відповідача, а тому існує загроза невиконання чи утруднення виконання рішення суду у разі задоволення його позову.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 21 липня 2020 року заяву ОСОБА_1 задоволено частково.

Накладено арешт на нерухоме та рухоме майно, грошові кошти, належні ТОВ Гранд-Пак в межах суми заявлених позовних вимог - 6300000 грн 00 к.

Ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ТОВ Гранд-Пак про стягнення боргу за договором про надання поворотної фінансової допомоги № 1 від 31 жовтня 2019 року в сумі 6300000 грн 00 к. Накладення арешту на нерухоме та рухоме майно, грошові кошти, належні ТОВ Гранд-Пак є співмірним із заявленою позивачем позовною вимогою.

В апеляційній скарзі представник ТОВ Гранд-Пак - адвоката Луценко Р. О., посилаючись на порушення судом норм процесуального права, невідповідність висновків, викладених в ухвалі суду першої інстанції, обставинам справи, просив скасувати ухвалу, у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову відмовити.

На обґрунтування доводів апеляційної скарги посилався на те, що суд першої інстанції не звернув увагу на те, що ОСОБА_1 не надав доказів про те, що ТОВ Гранд-Пак ухиляється від виплати боргу за договором про надання поворотної фінансової допомоги № 1 від 31 жовтня 2019 року. Заява ОСОБА_1 на ім`я директора ТОВ Гранд-Пак про заборону внесення будь-яких змін до реєстраційних даних товариства, а також про заборону відчуження будь-якого нерухомого та рухомого майна товариства подана за два дні до звернення із позовом до суду. Вжиття таких заходів перешкоджає здійсненню фінансово-господарської діяльності товариства, оскільки арешт рахунків унеможливлює сплату податків, інших обов`язкових платежів, виплату заробітної плати, виконання договірних зобов`язань підприємства через неможливість здійснювати розрахунки з контрагентами.

Відзив на апеляційну скаргу не надходив.

Перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду в межах заявлених вимог та доводів апеляційної скарги апеляційний суд прийшов до висновку, що вона підлягає задоволенню з огляду на таке.

Частиною першою статті 367 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

За змістом статті 374 ЦПК України апеляційний суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює у відповідній частині нове рішення або змінює рішення, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального і процесуального права (стаття 376 ЦПК України).

Задовольняючи заяву суд першої інстанції виходив із того, що між сторонами виник спір про стягнення боргу за договором про надання поворотної фінансової допомоги № 1 від 31 жовтня 2019 року в сумі 6300000 грн 00 к, а тому накладення арешту в межах цієї суми буде співмірним з розміром заявлених позовних вимог.

З таким висновком погодитись не можна з огляду на таке.

Як видно з позовної заяви 31 жовтня 2019 року ОСОБА_1 надав ТОВ Гранд-Пак поворотну фінансову допомогу в розмірі 6300000 грн 00 к, яку товариство зобов`язувалося повернути за першою вимогою ОСОБА_1 , але не пізніше ніж 31 березня2020 року.

Відповідно до положень статей 149, 150 ЦПК України забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття заходів забезпечення позову може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення суду. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами.

Метою забезпечення позову є вжиття судом, у провадженні якого перебуває справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача з тим, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі задля попередження потенційних труднощів у подальшому виконанні такого рішення.

Забезпечення позову по суті - це обмеження суб`єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов`язаних із ним інших осіб в інтересах забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).

Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного виду забезпечення позову. Про такі обставини може свідчити вчинення відповідачем дій, спрямованих на ухилення від виконання зобов`язання після пред`явлення вимоги чи подання позову до суду, наприклад, реалізація майна чи підготовчі дії до його реалізації. Саме лише посилання в заяві на потенційну можливість ухилення відповідача від виконання судового рішення без наведення відповідного обґрунтування не є достатньою підставою для задоволення відповідної заяви.

Отже, під час розгляду заяви про забезпечення позову, суд першої інстанції мав перевірити наявність фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного виду забезпечення позову.

Саме такі по суті висновки містяться у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 17 жовтня 2018 року, справа № 183/5864/17-ц.

Оскільки доказів про вчинення ТОВ Гранд-Пак дій, спрямованих на ухилення від виконання зобов`язання після пред`явлення вимоги ОСОБА_1 не надано, то підстав для задоволення заяви про забезпечення позову суд першої інстанції не мав.

Крім того, апеляційний суд звертає увагу на те, відповідно до роз`яснень, які містяться у пункті 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову від 22 грудня 2006 № 9, розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи ускладнення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.

При встановленні зазначеної відповідності слід враховувати, що вжиті заходи не повинні перешкоджати господарській діяльності юридичної особи або фізичної особи, яка здійснює таку діяльність і зареєстрована відповідно до закону як підприємець.

Вирішуючи питання про забезпечення позову суд має брати до уваги інтереси не тільки позивача, а й інших осіб, права яких можуть бути порушені у зв`язку із застосуванням відповідних заходів. Наприклад, обмеження можливості господарюючого суб`єкта користуватися та розпоряджатися власним майном іноді призводить до незворотних наслідків.

Таким чином, накладення арешту на все рухоме і нерухоме майно та кошти ТОВ Гранд-Пак без визначення конкретного майна та рахунків, на які такий арешт накладається, може призвести до зупинення господарської діяльності суб`єкта господарювання, що є неприпустимим.

Крім того, відповідно до частини першої статті 154 ЦПК України метою зустрічного забезпечення є забезпечення відшкодування збитків відповідача, які можуть бути спричинені забезпеченням позову.

Отже, на відміну від забезпечення позову, метою якого є захист інтересів позивача, зустрічне забезпечення направлено, перш за все, на захист інтересів відповідача.

Реалізація заходів зустрічного забезпечення є правом суду, а не його обов`язком, за виключенням випадків, передбачених частиною третьою статті 154 ЦПК України

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 260 ЦПК України мотивувальна частина ухвали суду, що викладається окремим документом, повинна містити мотиви, з яких суд дійшов відповідних висновків.

Частина восьма статті 153 ЦПК України містить імперативний припис про вирішення судом питання зустрічного забезпечення в ухвалі про забезпечення позову.

Системний аналіз цих норм вказує на те, що суд при вирішенні питання про забезпечення позову, не обов`язково має застосувати зустрічне забезпечення, але він зобов`язаний в ухвалі мотивувати свій висновок про відсутність необхідності (недоцільність) такого забезпечення.

Проте, всупереч цим приписам закону питання про зустрічне забезпечення в ухвалі суду взагалі не вирішувалось.

Відповідно до частин першої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки апеляційна скарга ТОВ Гранд-Пак підлягає задоволенню, то судовий збір в розмірі 2102 грн 00 к. необхідно стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ Гранд-Пак .

Керуючись статтями 367, 369, 374, 375, 382, 384, 389 ЦПК України апеляційний суд, -

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Гранд-Пак задовольнити.

Ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 21 липня 2020 року про задоволення заяви ОСОБА_1 про забезпечення його позову до Товариства з обмеженою відповідальністю Гранд-Пак шляхом накладення арешту на нерухоме та рухоме майно, грошові кошти, належні Товариству з обмеженою відповідальністю Гранд-Пак (21001, м. Вінниця, вул. Айвазовського, 28 А , ЄДРПОУ 41091005, ІВАN: НОМЕР_1 в АБ Південний в м. Одеса, ІПН 410910002283) в межах суми заявлених позовних вимог - 6300000 (шість мільйонів триста тисяч) грн 00 к. скасувати.

У задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Гранд-Пак , ЄДРПОУ 41091005, 21001, м. Вінниця, вул. Айвазовського, 28 А, 2102 грн (дві тисячі сто дві) грн 00 к. у відшкодування судового збору, сплаченого за подання апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

(Повний текст судового рішення складено 07 вересня 2020 року)

Головуючий О. С. Панасюк

Судді: О. В. Ковальчук

Т. М. Шемета

СудВінницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення03.09.2020
Оприлюднено09.09.2020
Номер документу91366777
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —127/15298/20

Ухвала від 04.12.2020

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Вохмінова О. С.

Постанова від 03.09.2020

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Панасюк О. С.

Постанова від 03.09.2020

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Панасюк О. С.

Ухвала від 20.08.2020

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Панасюк О. С.

Ухвала від 10.08.2020

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Панасюк О. С.

Ухвала від 21.07.2020

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Вохмінова О. С.

Ухвала від 21.07.2020

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Вохмінова О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні