Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02.09.2020 м. Івано-ФранківськСправа № 909/574/20
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В. , секретар судового засідання Масловський А. Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Приватного підприємства "Єврошлях-Ів",
до відповідача: Вікторівської сільської ради
про стягнення заборгованості в сумі 1288741 грн 33 к.
за участю:
від позивача: Шевченко Кирило Тарасович,
від відповідача: представник не з"явився
встановив: до Господарського суду Івано-Франківської області звернулось Приватне підприємство "Єврошлях-Ів" із позовною заявою до Вікторівської сільської ради про стягнення заборгованості в сумі 1288741 грн 33 грн.
Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
08.07.2020 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання на 03.08.2020 (ухвала від 08.07.2020).
03.08.2020 суд постановив підготовче провадження у справі закрити; розгляд справи по суті призначити на 02.09.2020. Представник відповідача в підготовчому засіданні позовні вимоги визнав та вказав, що скористатись правом на подання відзиву не має наміру.
17.08.2020 відповідач подав заяву про визнання позовних вимог вх.№111, яку суд прийняв до розгляду та приєднав до матеріалів справи.
Відповідно до статті 42 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Пунктом 1 частини 2 статті 46 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що крім прав та обов`язків, визначених у статті 42 цього Кодексу відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно з частиною 1 та 4 статті 191 Господарського процесуального кодексу України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Пунктом 6 статті 236 Господарського процесуального кодексу України визначено, що якщо одна із сторін визнала пред`явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 191 цього Кодексу.
В судовому засіданні 02.09.2020 суд проголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Позиція позивача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не виконав зобов"язання щодо оплати виконаних підрядних робіт в терміни, передбачені договорами підряду від 27.05.2019, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 1225459 грн 00 к. Позовні вимоги обґрунтовані положеннями статтями 181, 193 ГК України та статтями 526, 530, 610, 612, 625, 837 ЦК України.
Позиція відповідача.
Відповідач позовні вимоги визнав в повному обсязі з підстав, викладених у заяві про визнання позовних вимог вх.№10589/20 від 17.08.2020.
Обставини справи.
Предметом позову в цій справі є вимога Приватного підприємства "Єврошлях-Ів" до Вікторівської сільської ради про стягнення заборгованості в сумі 1288741 грн 33 к.
Підставою позову є невиконання Вікторівською сільською радою умов договору щодо оплати виконаних підрядних робіт.
27.05.2019 сторони у справі уклали такі договори підряду (далі - договори):
- договір підряду б/н на виконання робіт на об"єкті: "Заходи щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Луквиця в районі урочища "Нижче Яремча" на території Вікторівської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області" із визначенням вартості підрядних робіт в сумі 1033349 грн 00 к., згідно проектно-кошторисної документації;
- договір підряду №б/н на виконання робіт на об"єкті : "Заходи щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Луквиця в районі урочища "Нижче церкви " на території Вікторівської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області" із визначенням вартості підрядних робіт в сумі 88150 грн 00 к., згідно проектно-кошторисної документації;
- договір підряду договір підряду №б/н на виконання робіт на об"єкті : "Заходи щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Луквиця в районі урочища "Біля зупинки" на території Вікторівської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області" із визначенням вартості підрядних робіт в сумі 376450 грн 00 к., згідно проектно-кошторисної документації.
Договори набирають чинності з дня підписання його сторонами і діють до 31 грудня 2019 року, але в будь-якому разі до повного виконання сторонами зобов"язань за цими договорами (п.11.1. договорів).
Відповідно до пункту 1.1 договорів замовник доручає, а підрядник забезпечує виконання робіт по об"єктах.
Відповідно до п.1.4. договорів, закінчення робіт - до повного виконання умов договору, але не більше 1 місяця від укладення даного договору (п.2.1. договору).
Ціни договорів є твердими та складають відповідно 1033349 грн 00 к, 88150 грн 00 к. та 376450 грн 00 к., згідно проектно-кошторисної документації. Ціни договорів про виконання робіт можуть змінюватися після їх підписання до виконання зобов"язань сторонами у повному обсязі, у випадках: зміни обсягів фінансування, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника, зміни ціни у зв"язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок. Остаточна вартість виконаних робіт визначається згідно актів приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ -2в) та довідки про вартість виконаних робіт та витрат (форма КБ -3) (Розділ 5 договорів "Ціна договору).
Розрахунки за виконані роботи проводяться замовником в безготівковому порядку, на підставі підписаних актів приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ -2в) та довідок про вартість виконаних робіт та витрат (форма КБ -3) за відповідним розділом протягом п"яти робочих днів з моменту їх підписання (п.8.2. договорів)
На виконання умов договору позивач виконав роботи щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Луквиця на суму 1225459 грн 00 к., що підтверджується Актами прийняття виконаних робіт від 21.06.2019 , копії яких приєднані до матеріалів справи.
В порушення договірних зобов"язань відповідач виконані роботи не оплатив, внаслідок чого утворилася заборгованість перед позивачем в сумі 1225459 грн 00 к., у зв"язку з цим позивач, керуючись ст.625 ЦК України, нарахував відповідачу 27072 грн 81 к. інфляційних втрат та 36209 грн 52 к. 3% річних і звернувся до суду за захистом порушеного права.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 ГК України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов`язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України (ч. 2 ст. 67 ГК України).
Згідно з ч. 1 ст. 837 ЦК України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Відповідно до наведеного, договори укладені між позивачем і відповідачем, є договорами підряду.
На підставі господарського договору між суб`єктами господарювання виникають господарські зобов`язання, в силу яких один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку (ст.173, 174 ГК України).
Згідно з ч. 1 ст. 179 ГК України майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.
Частиною 1 ст. 193 ГК України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ст. 525, 526, 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 854 Цивільного кодексу України встановлено, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
Відповідно до ст.629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно з ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч.1 ст. 612 Цивільного кодексу України).
Пунктом 2 ст. 614 Цивільного кодексу України встановлено, що відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов"язання.
Згідно з ч. 1 ст. 75 ГПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Висновок суду.
Суд встановив, що визнання позову відповідачем у цьому випадку не суперечить законодавству та не порушує прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб, суд приймає заяву відповідача про визнання позову та вважає заявлені позивачем позовні вимоги про стягнення з відповідача 1288741 грн 33 к. заборгованості такими, що належать до задоволення.
Судові витрати.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
При зверненні до суду позивач сплатив судовий збір в розмірі 19331 грн 12 к., що підтверджується платіжним дорученням №121 від 03 липня 2020 року.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При вирішенні питання про розподіл судового збору суд, відповідно до частини 1 статті 130 Господарського процесуального кодексу України і частини 3 статті 7 Закону України "Про судовий збір", враховуючи визнання відповідачем позову до початку розгляду справи по суті та вимоги частини 4 статті 191 Господарського процесуального кодексу України, дійшов висновку про повернення позивачу з Державного бюджету України 50 відсотків сплаченого судового збору 9665 (дев"ять тисяч шістсот шістдесят п"ять гривень) 56 к., а також про необхідність компенсації йому іншої частини судового збору 9665 (дев"ять тисяч шістсот шістдесят п"ять гривень) 56 к., за рахунок відповідача.
Керуючись статтями 73, 86, 123, 129, 130, 191, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Приватного підприємства "Єврошлях-Ів" до Вікторівської сільської ради про стягнення заборгованості в сумі 1288741 грн 33 к. задовольнити.
Стягнути з Вікторівської сільської ради, вул. Федика, буд. 266, с. Вікторів, Галицький район, Івано-Франківська область, 77166 (код 04357503) на користь Приватного підприємства "Єврошлях-Ів", вул. А. Гургули, буд. 65, с. Томашівці, Калуський район, Івано-Франківська область, 77327 ( код 39396057) - 1225459 ( один мільйон двісті двадцять п"ять тисяч чотириста п"ятдесят дев"ять гривень) 00 к. заборгованості, 27072 (двадцять сім тисяч сімдесят дві гривні) 81 к. - інфляційних втрат, 36209 (тридцять шість тисяч двісті дев"ять гривень) 52 к. - 3% річних, а також 9665 (дев"ять тисяч шістсот шістдесят п"ять гривень) 56 к. судового збору.
Повернути Приватному підприємству "Єврошлях-Ів", вул. А. Гургули, буд. 65, с. Томашівці, Калуський район, Івано-Франківська область, 77327 ( код 39396057) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 9665 ( дев"ять тисяч шістсот шістдесят п"ять гривень) 56 к., сплачений згідно з платіжним дорученням №121 від 03 липня 2020 року.
Судове засідання для розгляду питання по розподілу судових витрат позивача призначити на 24.09.2020 об 11:30 год. (Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Івано-Франківської області за адресою: вул. Шевченка, 16, м. Івано-Франківськ, 76000; корпус 1, зал судових засідань №9).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено в порядку та строк, встановлений розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 09.09.2020
Суддя Т.В. Максимів
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2020 |
Оприлюднено | 10.09.2020 |
Номер документу | 91402299 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Максимів Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні