ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
09.09.2020Справа № 910/6059/20
Господарський суд міста Києва у складі судді Ковтуна С.А., дослідивши матеріали справи
за позовом акціонерного товариства ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК
до товариства з обмеженою відповідальністю ССМ-Світові сучасні матеріали
ОСОБА_1
про стягнення 25143,61 грн.,
Представники:
не викликались
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду міста Києва звернулося з позовом акціонерне товариство ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК до товариства з обмеженою відповідальністю ССМ-Світові сучасні матеріали (відповідача-1) та ОСОБА_1 (відповідача-2) про стягнення з них солідарно 25143,61 грн.
Позовні вимоги до відповідача-1 ґрунтуються на неналежному виконанні договору № МБ-ОВ-КІЕ-2713 від 02.09.2019, а до відповідача-2 - невиконанні договору поруки № МБ-П-КІЕ-2713/1 від 02.09.2019.
Суд своєю ухвалою, на підставі ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, звернувся до відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації з запитом щодо доступу до персональних даних громадянина України ОСОБА_1 .
Відділ з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації надав відповідну інформацію.
Суд своєю ухвалою від 11.06.2020 відкрив провадження у справі № 910/6059/20, постановив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачі відзивів на позов не надали.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами на підставі ст. 165 ГПК України.
Розглянувши надані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
02.09.2019 акціонерне товариство ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК (банк/АТ ПУМБ ) та товариство з обмеженою відповідальністю ССМ-Світові сучасні матеріали (позичальник/клієнт/боржник) уклали договір про надання банківської послуги - овердрафт Легкий № МБ-ОВ-КІЕ-2713 (далі - Кредитний договір), відповідно до умов якого банк зобов`язався надати позичальнику банківську послугу - овердрафт Легкий , а позичальник зобов`язався прийняти банківську послугу, належним чином виконувати зобов`язання, що встановлені в договорі, правилах надання AT ПУМБ банківської послуги - овердрафту Легкий корпоративним клієнтам малого бізнесу, в тому числі своєчасно та в повному обсязі здійснювати оплату банківської послуги.
Згідно з п. 1.1 Кредитного договору термін Правила використовується в цьому договорі в такому значенні: типові правила надання AT ПУМБ банківської послуги - овердрафту Легкий корпоративним клієнтам малого бізнесу, що розміщуються на інтернет-сайті банку (за електронною адресою: https://www.pumb.ua/ ) (надалі за текстом - Правила). Всі інші терміни, що використовуються в цьому договорі, мають значення, наведені у Правилах. Підписаний клієнтом договір разом з Правилами, які викладені на сайті банку, складає укладений між клієнтом та банком договір, що підтверджується підписом клієнта у цьому договорі.
Згідно з п. 2.1 Правил, відповідно до положень Кредитного договору, банк надає клієнту банківську послугу, а клієнт приймає банківську послугу та зобов`язується належним чином виконувати зобов`язання, що встановлені в договорі та у Правилах відносно такої банківської послуги, в тому числі своєчасно та в повному обсязі здійснювати оплату банківської послуги.
Відповідно до п. А10 Кредитного договору ліміт банківської послуги у розмірі 2000000,00 грн. Відповідно до п. A11 Кредитного договору ліміт овердрафту на перший період дії ліміту овердрафту у розмірі 1471000,00 грн.
Банк належним чином виконав свої обов`язки за Кредитним договором, надавши позичальнику відповідно до п. A11 Кредитного договору банківську послугу - овердрафт в межах ліміту у розмірі 1360368,66 грн., що підтверджується випискою з особового рахунку позичальника за основною сумою кредиту.
Згідно з п. А14 Кредитного договору тривалість безперервної заборгованості за основною сумою овердрафту становить від 1 до 30 днів включно.
У період, починаючи з 02.09.2019 позичальник користувався кредитними коштами у загальній сумі 1360368,66 грн. Останнім днем 30-денного періоду безперервного користування овердрафтом, починаючи з дати 02.09.2019 було 01.10.2019.
Відповідно до пунктів 2.3.8., 2.3.11 Правил позичальник зобов`язаний був погасити заборгованість за основною сумою овердрафту в сумі 1360368,66 грн. до 01.10.2019.
Однак, позичальник прострочив строк повернення кредиту.
Згідно з п. А15 Кредитного договору розмір процентної ставки на прострочену заборгованість становить 38% річних (із розрахунку 365 днів на рік).
Проценти нараховуються банком щоденно на фактичну суму заборгованості і за весь час користування кредитом (п. 4.3.3 Правил).
Період нарахування процентів складає календарне число днів. Датою закінчення періоду нарахування процентів є перший банківський день після 24 (двадцять четвертого) числа місяця (без його урахування) або день, що передую даті повернення кредиту, а початком - дата надання кредиту та/або перший банківський день після 24 (двадцять четвертого) числа місяця (з його урахуванням).
Закінчення строку кредитування не звільняє позичальника від обов`язку сплачувати проценти за користування кредитом за весь час прострочення погашення заборгованості.
Нараховані проценти повинні сплачуватися позичальником щомісячно не пізніше 1 (одного) банківського дня, наступного за 24 (двадцять четвертим) числом кожного місяця.
Проценти, нараховані з дати видачі кредиту по 24.10.2019 (включно), погашені позичальником в повному обсязі.
Залишок суми нарахованих та несплачених процентів за користування кредитом за період з 25.10.2019 по 20.11.2019 (дата, що передує фактичному повному погашенню суми кредиту) станом на 10.02.2020 (включно) становить 23761,54 грн.
Станом на день розгляду справи позичальник не погасив 23761,54 грн. заборгованості зі сплати процентів.
Статтями 11, 509 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань), які мають виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, договору.
Статті 526 Цивільного кодексу України та 193 Господарського кодексу України передбачають, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, що передбачено ст. 525 Цивільного кодексу України. Згідно з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Факт наявності у відповідача-1 перед позивачем заборгованості зі сплати процентів за користування кредитом за період з 25.10.2019 по 20.11.2019 станом на 10.02.2020 в сумі 23761,54 грн. належним чином доведений, документально підтверджений та відповідачем не спростований.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків, сплата неустойки.
Пунктом 9.2 Правил передбачено, що в разі порушення клієнтом строків виконання будь-якого з грошових зобов`язань банк нараховує, а клієнт зобов`язаний сплатити на користь банку пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, за кожен календарний день прострочення. Розрахунок пені здійснюється на суму простроченого виконанням платежу за весь час прострочення.
За розрахунком позивача, перевіреним судом, до стягнення з відповідача-1 підлягає 1382,07 грн. пені.
02.09.2019 банк та ОСОБА_1 (поручитель) уклали договір поруки № МБ-П-КІЕ-2713/1 (далі - Договір поруки), згідно з умовами якого поручитель поручився перед банком за виконання товариством з обмеженою відповідальністю ССМ-СВІТОВІ СУЧАСНІ МАТЕРІАЛИ (боржником) зобов`язань, передбачених Кредитним договором.
Відповідно до п. 1.2 Договору поруки відповідач-2 відповідає перед позивачем за виконання зобов`язання позичальника в повному обсязі, включаючи сплату основного боргу, процентів, комісій, неустойки, витрат кредитора тощо.
Пунктом 1.3 Договору поруки визначено, що у разі порушення боржником зобов`язання, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, що означає право кредитора вимагати виконання зобов`язання в повному обсязі як від боржника і поручителя разом, так і від кожного з них окремо.
Згідно з п. 3.1 Договору поруки в разі порушення зобов`язання боржником (у тому числі невиконання та/або неналежного виконання боржником зобов`язання у строки, визначені договором, з якого випливає зобов`язання), поручитель зобов`язаний в перший день порушення боржником зобов`язання або певної його частини) виконати таке зобов`язання (або певну його частину) незалежно від факту направлення йому кредитором відповідної вимоги. При цьому кредитор не зобов`язаний підтверджувати буд-яким чином факт порушення зобов`язання боржником. Порушення зобов`язання боржником буде достатньою для поручителя підставою виконати порушене зобов`язання (або певну його частину), без будь-яких застережень, умов чи вимог до кредитора про надання відповідної інформації чи документів.
У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (частини 1, 2 ст. 554 Цивільного кодексу України).
Отже, порука є спеціальним заходом майнового характеру, спрямованим на забезпечення виконання основного зобов`язання, чим обумовлюється додатковий характер поруки стосовно основного зобов`язання.
У разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-якого з них окремо (ч. 1 ст. 543 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Приймаючи рішення, суд зобов`язаний керуватись наданими сторонами доказами.
Позивач належним чином довів порушення його прав зі сторони відповідачів.
Обставини, на які посилається позивач як на підставу своїх вимог, належним чином доведені і відповідачами не спростовані, а тому позовні вимоги позивача до останніх підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача-1.
На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 248 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити повністю позов акціонерного товариства ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК до товариства з обмеженою відповідальністю ССМ-Світові сучасні матеріали та ОСОБА_1 .
Стягнути з солідарно з товариства з обмеженою відповідальністю ССМ-Світові сучасні матеріали (вул. Мартиросяна, 16/14, м. Київ, 03186, код 39422500) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь акціонерного товариства ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК (вул. Андріївська, 4, м. Київ, 04070, код 14282829) 23 761,54 грн. процентів за користування кредитом, 1382,07 грн. пені.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю ССМ-Світові сучасні матеріали (вул. Мартиросяна, 16/14, м. Київ, 03186, код 39422500) на користь акціонерного товариства ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК (вул. Андріївська, 4, м. Київ, 04070, код 14282829) 2102,00 грн. судового збору.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана в порядку, передбаченому підпунктом 17.5 пункту 17 розділу XI Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України .
Суддя С. А. Ковтун
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2020 |
Оприлюднено | 10.09.2020 |
Номер документу | 91402626 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ковтун С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні