ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" вересня 2020 р.м. ХарківСправа № 922/1956/20
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
при секретарі судового засідання Пунтус Д.А.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Комунального підрядного спеціалізованого підприємства по ремонту і будівництву автошляхів м. Харкова "Шляхрембуд" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Віс-Т" про стягнення коштів за участю представників:
позивача - не з*явився
відповідача - не з*явився
ВСТАНОВИВ:
В червні 2020 КОМУНАЛЬНЕ ПІДРЯДНЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПО РЕМОНТУ І БУДІВНИЦТВУ АВТОШЛЯХІВ М. ХАРКОВА "ШЛЯХРЕМБУД" звернулося до Господарського суду Харківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІС-Т" та просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІС-Т" (61019, Харківська обл., місто Харків, Жовтневий район, ПРОВУЛОК ДЖУТОВИЙ, будинок 1-А, ідентифікаційний код особи 24671242) на користь КОМУНАЛЬНОГО ПІДРЯДНОГО СПЕЦІАЛІЗОВАНОГО ПІДПРИЄМСТВА ПО РЕМОНТУ І БУДІВНИЦТВУ АВТОШЛЯХІВ М. ХАРКОВА "ШЛЯХРЕМБУД" (61004, Харківська обл., місто Харків, Жовтневий район, ВУЛИЦЯ МОСКАЛІВСЬКА, будинок 20, ідентифікаційний код особи 03359182) 529367,21 грн заборгованості. Судові витрати по сплаті судового збору позивач просить покласти на відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на невиконання відповідачем умов договору субпідряду № 1 від 08.08.2018 р.
23.06.20 судом винесена ухвала про відкриття провадження у справі за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін з призначенням підготовчого засідання на 20.07.20 на 10:20 год. ( а.с.51-52).
10.07.20 до суду повернулася ухвала про відкриття провадження у справі адресована відповідачу з відміткою поштового відділення " адресат відсутній за вказаною адресою" ( а.с.54-57).
11.08.20 позивачем подано заяву про закриття підготовчого провадження і призначення справи до судового по суті. ( а.с.65).
Протокольною ухвалою від 11.08.20 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 25.08.20 на 11:40 год. ( а.с.68).
21.08.20 до суду повернулася ухвала від 11.08.20 адресована відповідачу з відміткою поштового відділення " адресат відсутній за вказаною адресою" ( а.с.69-72).
25.08.20 до суду від представника позивача адвоката Тищенко А.В. надійшла заява про розгляд справи без участі позивача та його представника ( а.с.73). Розгляд справи по суті відкладено на 07.09.20 на 11:20 год. ( а.с. 75).
Відповідач у призначене судове засідання не з`явився, правом на участь представника у судовому засіданні не скористався, причину неявки не повідомив, відзив на позовну заяву не надав, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином за адресою, яка вказана у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
З матеріалів справи вбачається, що ухвали суду були надіслані відповідачу за адресою, яка вказана у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, але не були отримані та повернулися до суду в зв`язку з відсутністю адресата, про що свідчать довідки АТ "Укрпошта".
Згідно з пунктом 4 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
У разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 25.06.2018 у справі № 904/9904/17.
Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених ст. 202 ГПК України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
З огляду на викладене, суд вважає, що учасникам справи було створено належні умови для підготовки до розгляду справи, надання заяв по суті справи та доказів в обґрунтування своїх вимог або заперечень, тому є підстави для розгляду справи за наявними в справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази та викладені доводи, судом встановлено наступне.
Згідно ст.11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст.626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК України). Відповідно до ст.631 ЦК України, строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права та виконати обов`язки відповідно до договору.
У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов`язання, яке виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно ст.526 ЦК України зобов`язання повинно виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах ставляться.
Частиною 1 ст. 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Матеріали справи свідчать про те, що між позивачем та відповідачем у справі виникли зобов`язання з договору субпідряду.
Відповідно до ст. 838 ЦК України підрядник має право, як що інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як замовник.
За визначенням ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.
08.08.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "ВІС-Т" (Підрядник ) та Комунальним підрядним спеціалізованим підприємством по ремонту і будівництві автошляхів м. Харкова "Шляхрембуд" ( Позивач , Субпідрядник ) укладено договір субпідряду № 1 ( а.с.5-10).
Згідно п. 1.1. договору в порядку та на умовах, визначених даним Договором, Субпідрядник зобов*язався на свій ризик, за завданням Підрядника, відповідно до кошторисної документації якісно виконати та здати Підряднику у встановлений Договором строк визначені цим Договором роботи за кодом СРV за ДК 012:2015 - Будівельні роботи та поточний ремонт 45000000-7 ( Реконструкція світлофорного об*єкту вул. Клочківська - узвіз Клочківський) , а Підрядник зобов*язався прийняти та оплатити виконані роботи.
Найменування робіт : код СРV за ДК 01262015 - Будівельні роботи та поточний ремонт 45000000-7 ( Реконструкція світлофорного об*єкту вул. Клочківська - узвіз Клочківський) , кількість : 1 робота .
Відповідно до п. 1.2 договору склад і обсяг робіт, що виконує Субпідрядник, передбачені кошторисною документацією - Договірною ціною ( форма 9) з додатками. Підтвердженням факту виконання Субпідрядником робіт відповідно до умов цього Договору є підписаний Сторонами та скріплений печатками акт приймання - виконаних будівельних робіт ( форма КБ-2в) ( п. 1.6 Договору).
Субпідрядником складається акт приймання виконаних будівельних робіт ( форма КБ-2в), підписується з його сторони та в трок не пізніше 3 календарних днів з моменту фактичного виконання робіт та надається Підряднику для підписання ( п. 1.7 договору).
До акту приймання виконаних робіт ( форма КБ-2в) додається довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати ( форма КБ-3) п. 1.8 договору.
Згідно п. 3.1. договору, ціна цього договору визначається на підставі затвердженої сторонами Договірної ціни ( форм 9) ( Додаток №1), яка є невід*ємною частиною цього договору.
За приписами п. 4.1 договору субпідряду за № 1 від 08.08.2018 р. розрахунки за виконані роботи здійснюються шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Субпідрядника на підставі довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати ( форма КБ-3) та акту приймання виконаних робіт ( форма ( форма КБ-2в), які Субпідрядник надає Підряднику за результатами виконання робіт ( п.4.1 договору). Документи про виконані роботи та їх вартість ( форми КБ - 2в , КБ - 3) складаються і підписуються Субпідрядником та передаються Підряднику. Підрядник перевіряє ці документи і в разі відсутності зауважень підписує їх. Розрахунки за виконанні роботи здійснюються Підрядником після підписання Сторонами довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати ( форма КБ-3) та акту виконаних будівельних робіт ( форма КБ - 2в). Розрахунки за виконані роботи здійснюються Підрядником в міру надходження коштів від Замовника. Такі умови здійснення розрахунків виключають пред*явлення штрафних санкцій щодо оплати робіт.
У відповідності до розділу 6 договору, Субпідрядник має право , своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за виконані роботи. ( п.6.3.1.) , а Підрядник зобов*язався: в порядку та відповідно до умов цього договору, оплатити Субпідрядникові виконані роботи після остаточної здачі робіт, за умови, що виконано в належному чині, прийняти виконані Субпідрядником роботи згідно відповідного акту або направити Підрядникові мотивовану відмову протягом 5 календарних днів після отримання від Субпідрядника акту приймання виконаних будівельних робіт ( форма (КБ-2в) та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати ( форма КБ- КБ-3( п. 6.2.1, 6.2.2. договору).
Сторони погодили договірну ціну ( а.с.11), локальний кошторис на будівельні роботи ( а.с.12-14), відомість ресурсів до локального кошториса № 1 ( а.с.15-17), узгодили розрахунок загально виробничих витрат до локального кошториса №1 ( а.с.18-19), розрахунок № 5 кошторисний прибуток ( а.с.20), розрахунок № 6 кошти на покриття адміністративних витрат будівельних організацій ( а.с.21).
20.12.2018 сторони уклали додаткову угоду до договору субпідряду № 1 від 08.08.2018 року , якою внесли зміни у розділ Х "Строк дії договору" та виклали його в новій редакції, а саме, Договір набирає чинності з моменту його підписання обома сторонами та скріплення печатками сторін і діє до 31 грудня 2019, а в частині розрахунків - до повного виконання сторонами зобов*язань за договором у повному обсязі. ( а.с.22).
В березні 2019 сторони підписали акт за № 2193 приймання виконаних робіт ( а.с.24-26) .
Позивач належним чином виконав роботи передбачені умовами договору, що підтверджується підписаними без будь-яких зауважень довідкою про вартість виконаних робіт ( форми КБ-2в) на загальну суму 4.381.967, 93 грн., разом з тим як зазначає позивач, відповідач розрахувався лише частково на суму 3.852600,72 грн. Сума боргу , яка залишилася становить 529.367,21 грн.
За загальним правилом, встановленим в ч. 1 ст. 854 ЦК України якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
З матеріалів справи вбачається, що позивач свої зобов`язання за договором субпідряду від 08 серпня 2018 року № 1 виконав, що підтверджується наявними у матеріалах справи Актом приймання виконаних робіт за березень 2019 року.
Згідно зі ст.526 ЦК зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За положеннями чч.1, 2 ст.837, ч.1 ст.843, ч.1 ст.844, ч.2 ст.845 ЦК, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові. У договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення. Ціна в договорі підряду може бути визначена в кошторисі. Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником. Якщо фактичні витрати підрядника виявилися меншими від тих, які передбачалися при визначенні ціни (кошторису), підрядник має право на оплату роботи за ціною, встановленою договором підряду, якщо замовник не доведе, що отримане підрядником заощадження зумовило погіршення якості роботи.
Заборгованість відповідача за договором субпідряду № 1 від 08.08.2018 року складає 529.367,21 грн. Доказів належного виконання взятих на себе зобов*язань відповідачем не було надано, що з урахуванням наявних в матеріалах справи документів свідчить про обгрунтованість заявлених позивачем вимог.
Враховуючи встановлені обставини, зазначені положення діючого законодавства України і умови укладеного договору , наявність в матеріалах справи належних та допустимих доказів на підтвердження обгунтованості позовних вимог, суд задовольняє вимоги позивача у повному обсязі.
З урахуванням приписів ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору по даній справі покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст. :.*,19,124,129 Конституції України, ст. 2,5,7,11,13,14,15,73,74,80,86,129,165,238, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІС-Т" ( м.Харків, вул.Джутова , 1-А, код ЄДРПОУ 24671242 ) на користь Комунального підрядного спеціалізованого підприємства по ремонту і будівництву автошляхів м. Харкова "Шляхрембуд" ( м.Харків, вул.Москалівська,20, код ЄДРПОУ03359182 ) суму основного боргу 529.367,21 грн. та 7.940,51 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення його повного тексту. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається в строки та в порядку визначеному ст.ст. 256, 257 ГПК України з врахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.
Повне рішення складено "09" вересня 2020 р.
Суддя Л.С. Лаврова
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2020 |
Оприлюднено | 15.09.2020 |
Номер документу | 91403426 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Лаврова Л.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні