Справа № 527/1189/20
провадження 2/527/476/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 вересня 2020 року м. Глобине
Глобинський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Левицької Т. В.,
за участю секретаря судового засідання - Папенко Л.І.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в м. Глобине цивільну справу №527/1189/20 за позовом ОСОБА_1 до Гриньківської сільської ради Глобинського району Полтавської області, за участю третьої особи: приватного нотаріуса Глобинського районного нотаріального округу Північно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Погрібної Світлани Сергіївни про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та визнання права на спадщину за законом,-
В С Т А Н О В И В:
16 липня 2020 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та визнання права на спадщину за законом.
В позовній заяві позивач вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його рідна тітка ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина на майно померлої, а саме, земельну ділянку площею 2,32 га, розташовану на території Гриньківської сільської ради Глобинського району Полтавської області з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5320681700:00:007:0182
яка належала померлій на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом. Позивач є спадкоємцем майна померлої ОСОБА_2 за законом. Приватний нотаріус відмовила йому у видачі свідоцтва про право на спадщину, так як не подано у нотаріальну контору в установлений законом шестимісячний строк заяву про прийняття спадщини, а також не подано документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.
Посилаючись на викладене, позивач просив суд, визнати, що строк для прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 пропущено ним з поважних причин, визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини та визнати за ним в порядку спадкування за законом, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку площею 2,32 га розташовану на території Гриньківської сільської ради Глобинського району Полтавської області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5320681700:00:007:0182 що належало померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом .
У судове засідання позивач не з`явився, направив до суду заяву про розгляд справи у його відсутності. Вказав, що позовні вимоги підтримує.
Представники відповідача та третьої особи у судове засідання не з`явилися. Належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи. В заявах, адресованих суду, прохали розглянути справу у їх відсутності, заперечень на позов не надали.
Відповідно до ч. 1 ст. 198 ЦПК України підготовче судове засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 цього розділу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. У відповідності до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об`єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_1 , виданим міським (Кіровським) відділом записів актів громадянського стану Адміністрації міста Ростов-на-Дону 21.07.2018 (а.с.17).
За життя, ОСОБА_2 була власницею земельної ділянки площею 2,32 га розташованої на території Гриньківської сільської ради Глобинського району Полтавської області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5320681700:00:007:0182, на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданим приватним нотаріусом Глобинського районного нотаріального округу Полтавської області 8 жовтня 2013 року (а.с.19).
Відповідно до Інформаційної довідки зі спадкового реєстру №60545130 від 15 червня 2020 року, спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заведена ( а.с. 21).
Як вбачається з свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого повторно відділом реєстрації актів цивільного стану Глобинського районного управління юстиції Полтавської області 20 грудня 2005 року, ОСОБА_1 ( позивач) народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Горби Глобинського району Полтавської області, про що в книзі реєстрації народжень 13 жовтня 1974 року зроблено відповідний актовий запис №11, батьками якого є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с. 9).
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого повторно 16 грудня 1997 року, ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Гриньки Глобинського району Полтавської області, про що в книзі записів актів громадянського стану про народження 09.07.1951 зроблено відповідний актовий запис №12, батьками якого є ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_7 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданого повторно 10 червня 2020 року Глобинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (а.с. 10).
ІНФОРМАЦІЯ_5 помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 , виданого повторно 15 травня 2020 року Глобинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (а.с. 13).
ІНФОРМАЦІЯ_6 померла ОСОБА_6 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 , виданого 12 грудня 2011 року Автозаводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області (а.с. 11).
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_7 , виданого 09 липня 1997 року, ОСОБА_8 народилася ІНФОРМАЦІЯ_7 в селі Гриньки Глобинського району Полтавської області, про що в книзі записів актів громадянського стану про народження 09.07.1957 зроблено відповідний актовий запис №162, батьками якого є ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с. 14).
Як вбачається із свідоцтва про одруження серії НОМЕР_8 , зареєстрованого відділом реєстрації актів громадянського стану Автозаводського районного управління юстиції м. Кременчук 05 листопада 2003 року, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , уклав шлюб із ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , після чого остання змінила прізвище на ОСОБА_8 ( а.с. 15).
ІНФОРМАЦІЯ_10 ОСОБА_9 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_9 , виданого 05 квітня 2000 року ( а.с.16).
Таким чином, наданими документами підтверджується, що ОСОБА_1 (позивач) є племінником померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Наявність у померлої родичів, які відносяться до першої, другої та третьої черги спадкування після померлої судом не встановлено.
Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 29/02-31 від 14 липня 2020 року, позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , у зв`язку з пропуском ним шестимісячного строку для прийняття спадщини та відсутністю правовстановлюючого документа на спадкове майно.
Згідно позовної заяви, позивач про наявність спадкового майна, а саме: про земельну ділянку, дізнався лише весною 2020 року, коли переглядав документи, що належали його тітці та виявив серед них копію свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 2,32 га.
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно зі ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з дня відкриття спадщини і протягом якого відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно з п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК.
Судом встановлено, що позивач є спадкоємцем за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Оскільки позивач не знав про наявність спадкового майна, суд визнає зазначену позивачем причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною.
Відповідно до ч.4 ст. 25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті. Це означає, що видача правовстановлюючого документу на ім`я ОСОБА_2 неможливо, а тому спір може бути вирішено лише в судовому порядку.
У відповідності до ст. ст. 1217, 1218 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Як зазначено в ч. 1,2 ст. 1265 Цивільного кодексу України, у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.
Відповідно до роз`яснення Міністерства юстиції України Про окремі питання спадкування від 11.10.2011 року, до родичів п`ятого ступеня споріднення відносяться - діти його двоюрідних онуків і онучок (двоюрідні правнуки та правнучки), діти його двоюрідних братів та сестер (двоюрідні племінниці та племінники), діти його двоюрідних дідів та бабок (двоюрідні дядьки та тітки).
Частиною 5 статті 1268 ЦК України визначено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Як зазначено в п.1,3 ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Статтею 392 ЦК України передбачено право пред`явлення позову про визнання права власності на майно, у разі, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Відповідно до ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відповідно до ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.
Як зазначено в ч. 1 ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Як роз`яснено в п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування відповідно до статті 1225 ЦК статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_2 за життя на передбачених законом підставах набула право на земельну ділянку, розташовану на території Гриньківської сільської ради Глобинського району Полтавської області. Позивач є єдиним спадкоємцем п`ятої черги за законом. Інші спадкоємці попередніх черг відсутні, а тому до позивача переходить право власності на земельну ділянку.
Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позов є законним та обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 13,76, 81, 82, 258, 259, 263, 265, 268, 273ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати, що строк для прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 пропущено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , уродженцем села Горби Глобинського району, Полтавської області, (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_10 , рнокпп: НОМЕР_11 ), з поважних причин.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , уродженцю села Горби Глобинського району, Полтавської області, (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_10 , рнокпп: НОМЕР_11 ), додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , а саме два місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , уродженцем села Горби Глобинського району, Полтавської області, (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_10 , рнокпп: НОМЕР_11 ), в порядку спадкування за законом, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , право власності на земельну ділянку площею 2,32 га, розташовану на території Гриньківської сільської ради Глобинського району Полтавської області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5320681700:00:007:0182 що належало померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_10 , рнокпп: НОМЕР_11 ),);
відповідач: Гриньківська сільська рада Глобинського району, Полтавської області (місце знаходження: 36022, Полтавська область, Глобинський район, с. Гриньки, вул. М.Лисенка, буд.36/а, код ЄДРПОУ: 21062726),
Третя особа: приватний нотаріус Глобинського районного нотаріального округу Північно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) ОСОБА_11 (місце знаходження: 39000, Полтавська область, Глобинський район, м. Глобине, вул. Центральна, 231).
Суддя Т. В. Левицька
Суд | Глобинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 08.09.2020 |
Оприлюднено | 11.09.2020 |
Номер документу | 91417153 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Глобинський районний суд Полтавської області
Левицька Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні