09.09.2020 року КОЗЕЛЬЩИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 533/687/20
Провадження №2/533/212/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2020 року селище Козельщина
Козельщинський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Козир В.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Кругловецького Ю.В.,
розглянувши цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Козельщинська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно,
У С Т А Н О В И В :
06 серпня 2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до відповідача Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Козельщинська державна нотаріальна контора, у якій просить визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом, на земельну ділянку площею 3,15 га, розташовану на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 .
Обґрунтовуючи свою позовну заяву позивач зазначав, що є єдиним спадкоємцем за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 матері ОСОБА_2 . 04 жовтня 1996 року ним було подано заяву та оформлено свідоцтво про право на спадщину за заповітом у Козельщинській державній нотаріальній конторі на житловий будинок з господарськими спорудами. Вказував, що крім того, його матері належала на праві власності земельна ділянка, яка ним фактично прийнята у спадщину, але право власності на неї він не може оформити з-підстав відсутності оригіналу державного акту на право приватної власності на землю. Отримати дублікат правовстановлюючого документа він не може. На підтвердження наведеного надав постанову державного нотаріуса Козельщинської державної нотаріальної контори Курочкіна про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Ухвалою суду від 07 серпня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, справа призначена до розгляду у підготовчому судовому засіданні на 02 вересня 2020 року о 10 годині 00 хвилин.
02 вересня 2020 року було відкладено підготовче судове засідання на 11 годину 00 хвилин 09 вересня 2020 року.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, але направив до суду письмові пояснення по справі , у яких додатково суд повідомив, що ОСОБА_2 за життя була членом колгоспу Хліб і люди , який знаходився на території Бреусівської сільської ради. Під час розпаювання їй було виділена частку у вигляді земельної ділянки. Технічна документація на землю виготовлялася дуже довго, його матір померла та не встигла отримати акт на право власності на землю, який вже був виготовлений на її ім`я після її смерті. У письмових поясненнях також міститься клопотання позивача про розгляд справи без його представника, позов підтримує та прохає його задовольнити.
Відповідач Бреусівська сільська рада Козельщинського району Полтавської області в судове засідання не з`явилася, але направила заяву, у якій прохала розглянути цивільну справу без представника сільської ради, позов визнала в повному обсязі та прохала його задовольнити.
Третя особа Козельщинська державна нотаріальна контора в судове засідання не з`явилася, але направила заяву, в якій прохала, розгляд справи проводити без представника нотаріальної контори.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, приходить до висновку про наявність законних підстав для ухвалення рішення про задоволення позову у підготовчому судовому засіданні відповідно до ч. 3, ч. 4 ст. 200 ЦПК України, зазначаючи, що визнання позову відповідачем не суперечить закону.
У відповідності до ч. 3 та ч. 4 ст. 12 ЦПК України, учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Після її смерті залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки площею 3,15 га, яка розташована на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області .
Відповідно до ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Із матеріалів спадкової справи вбачається, що за життя ОСОБА_2 склала заповіт від 11.05.1994 на ОСОБА_1 , яким заповіла усе своє майно, де б воно не перебувало і з чого б воно не складалося, яке належатиме їй на день смерті.
Згідно свідоцтва про народження, копія якого міститься в матеріалах справи, ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 .
Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦКУ).
Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення (ч. 1 ст. 1225 ЦКУ).
З постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 07 липня 2020 року вбачається, що позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку площею 3,15 га, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області, в порядку спадкування після померлої його матері - ОСОБА_2 , оскільки відсутні документи, які засвідчують право власності померлої ОСОБА_2 на земельну ділянку.
Також з постанови нотаріуса вбачається, що Козельщинською держнотконторою 04.10.1996 заведена спадкова справа № 271/1996 на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 . Єдиним спадкоємцем, який подав заяву про прийняття спадщини та отримав свідоцтво на право на спадщину на житловий будинок ІНФОРМАЦІЯ_3 , є син померлої - ОСОБА_1 , за заповітом, посвідченим Бреусівською сільською радою Козельщинського району Полтавської області від 11.05.1994 за реєстровим № 22, свої родинні стосунки підтверджує свідоцтвом про народження, яке приєднане до матеріалів справи.
Згідно інформації, отриманої зі Спадкового реєстру, - вказаний заповіт є чинним, інші заповіти від імені ОСОБА_2 не посвідчувалися.
Спадкоємці, які виявили бажання успадкувати майно, окрім позивача не виявлені.
Згідно постанови нотаріуса позивач має всі підстави для успадкування майна після померлої його матері, у тому числі на земельну ділянку, але виключно за умови, що будуть подані документи, що підтверджують право власності на неї.
Отримати дублікат державного акту на право власності на дану земельну ділянку позивач не має можливості, що підтверджується довідкою з відділу Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області від 09 червня 2020 року за № 279/108-20.
В матеріалах справи міститься копія Державного акту на право приватної власності на землю: серії № 516021, який виданий 10.04.2001 Бреусівською сільською радою народних депутатів та зареєстрований у книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 2640, на земельну ділянку площею 3,15 гектари, яка надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської. Державний акт видано на ім`я ОСОБА_2 .
Згідно рішення Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області від 27.03.2001 Про затвердження проекту поділу земель на земельні частки (паї) СТОВ Хліб і люди та виготовлення державних актів на право приватної власності на землю", ОСОБА_2 була включена до списку громадян, яким посвідчується право власності на землю, під порядковим номером 137.
За поясненнями позивача його матір отримала право на пай у вигляді земельної ділянки за життя, але не встигла отримати правовстановлюючий документ на земельну ділянку, який був виготовлений після її смерті, та, відповідно, жодній їз осіб не видавався.
Отже позивач як спадкоємець має право на оформлення спадщини на земельну ділянку після померлої матері, але не може це зробити, у зв`язку з тим, що у нього відсутні будь-які шляхи оформити своє право власності у адміністративному (нотаріальному) позасудовому порядку, окрім як шляхом визнання права власності на земельну ділянку у судовому порядку.
Ураховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовна заява позивача підлягає задоволенню, оскільки судом встановлено, що позивач є спадкоємцем за заповітом після померлої матері, спадщину у встановлений законом шестимісячний строк прийняв, інші спадкоємці відсутні, але не може отримати свідоцтво про право на спадщину у нотаріальному порядку у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документа на спадкове майно та відсутністю можливості такий документ отримати.
Визнання права власності на земельну ділянку не порушує права інших осіб, і іншим шляхом вирішити спір про право власності в позасудовому порядку неможливо.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 142 ЦПК України та ч. 3 ст. 7 Закону України Про судовий збір у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Отже слід повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, оскільки відповідач до початку розгляду справи по суті визнав позов.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 16, 1216-1218, 1268, 1269, 1270ЦК України, ст.ст.12, 14, 19, 76, 141, 142, 189-200, 206, 247, 263-265, 354-355, ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області (місцезнаходження: село Бреусівка, Козельщинський район, Полтавська область, ідентифікаційний код 21053147), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Козельщинська державна нотаріальна контора (місцезнаходження: селище Козельщина, Козельщинський район, Полтавська область, ідентифікаційний код 02900015) про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) право власності, в порядку спадкування після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 , на земельну ділянку площею 3,1500 га, що знаходяться на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області, та належала ОСОБА_2 на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії Р1 № 516021, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 2640.
Повернути ОСОБА_1 з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при подачі даного позову на підставі квитанції № 05-7854582/С від 05 серпня 2020 року, що становить 478,64 грн.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду шляхом подачі апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Козельщинський районний суд Полтавської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повний текст рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення суду.
Повне рішення складено 09 вересня 2020 року.
Суддя В.П. Козир
Суд | Козельщинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2020 |
Оприлюднено | 11.09.2020 |
Номер документу | 91434479 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Козельщинський районний суд Полтавської області
Козир В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні