ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 вересня 2020 року м.Херсон Справа № 923/697/20
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліної Т.Г. , за участю секретаря судового засідання Кудак М.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу
до Відповідача: Приватного підприємства "Спектр-Профі" (73003, м. Херсон, вул..Миру, буд. 18, кв. 24, код ЄДРПОУ 39239725)
про стягнення боргу за спожиту теплову енергію і гаряче водопостачання 48 325,40 грн.
за участю представників сторін:
від позивача - адвокат Голошивець К.В., ордер серії ХС № 199667 від 07.07.2020, договір про надання правової допомоги № 102 від 22.06.2020, діє до 31.12.2020
від відповідача - не прибули
У липні 2020р. Акціонерне товариство "Херсонська теплоелектроцентраль" (надалі - позивач) звернулось до Господарського суду Херсонської області з позовом до приватного підприємства "Спектр-Профі"(надалі - відповідач), якою просить суд стягнути заборгованість за спожиту теплову енергію і гаряче водопостачання у розмірі 48 325 грн. 40 коп., з яких 47406 грн. 48 коп. основного боргу, 104 грн. 79 коп. 3% річних, 814 грн. 13 коп. пені.
Ціна позову становить 48 325грн.40 коп., є меншою ніж сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, й тому, у відповідності до ч.1 ст.247 та ч.7 ст.250 ГПК України справа підлягає розгляду, виключно, в порядку спрощеного провадження. Відповідно до ухвали від 22.07.2020р., керуючись ст.ст. 176, 247, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, з повідомленням учасників справи, призначено перше засідання по справі на 20 серпня 2020 року о 10:30 за адресою: м. Херсон, вул. Театральна, 18, зал судових засідань № 211, встановив відповідачу строк для подачі відзиву на позов - не пізніше 19 серпня 2020р.
Копія ухвали від 22.07.2020р. надіслана сторонам у справі до відома рекомендованими листами з повідомленням про вручення. У справі наявний доказ вручення ухвали від 22.07.2020р. позивачу 27.07.2020р.
Ухвала, направлена на адресу відповідача, повернулась без вручення, з відміткою пошти про відсутність відповідача за вказаною адресою (м.Херсон вул.Миру,18,оф.24).
Суд зазначає, що позивач не додавав до позовної заяви договору № 62 від 01.08.2017р. З текстом договору можливо ознайомитись з постанови Одеського апеляційного господарського суду у справі № 923/917/17 від 26.04.2018р., копію якої додано до позовної заяви. Вбачається, що у договорі у розділі реквізити сторін зазначено іншу адресу відповідача.
З додатків до позовної заяви, листування позивача з відповідачем вбачається, що рахунки за спожиту теплову енергію позивачем також направлялись не на адресу відповідача, зазначену у договорі.
Актуальні відомості про місцезнаходження юридичної особи відповідача позивач не надавав.
20.08.2020р. у засіданні суду постановлено ухвалу про відкладення розгляду справи на 07.09.2020р. о 15:00 год. Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив та відзиву на позов не надав.
У судове засідання 07.09.2020 прибув представник позивача. Просив задовольнити позов в повному обсязі.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, відзиву станом на 07.09.2020 до суду не надав.
Оскільки справа розглядається за спрощеним позовним провадженням, суд вважає за можливим розглянути справу за наявними матеріалами в судовому засіданні.
Дослідивши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
Судом встановлено, та підтверджується матеріалами справи, що рішенням Господарського суду Херсонської області від 12.12.2017 року по справі № 923/917/17 було визнано укладеним договір № 62 про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води між ПрАТ Херсонська ТЕЦ (правонаступником якого є АТ Херсонська ТЕЦ ) та ПП Спектр - Профі , відповідно до умов якого, позивач зобов`язується надавати відповідачу послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, а відповідач зобов`язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором.
Відповідно до п. 2 Договору, об`єктом надання послуг є приміщення відповідача, площею 263 кв. м., яке знаходиться за адресою: м. Херсон, вул.Б.Мирний, 6.
Відповідно до п. п. 7, 8, 9, 15 Договору, споживач зобов`язаний своєчасно здійснювати оплату послуг у встановлені строки; плата за надані послуги за наявності засобів обліку теплової енергії справляється за їх показаннями згідно п.9-13 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води; розрахунковим періодом є календарний місяць; у разі застосування щомісячної системи оплати послуг платежі вносяться не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим; розрахунки за спожиті послуги виконуються за тарифами, діючими на період надання послуги; за наявності засобів обліку теплової енергії справляння плати за розрахунковим засобом не допускається, крім випадків передбачених договором; у разі несвоєчасного внесення плати за послуги сплачувати в безспірному порядку, крім суми основної заборгованості, штрафні санкції, інфляційні витрати та 3% річних, згідно п.12. Договору.
Відповідно до положень статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до положень ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно із ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Пунктом 2 ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Таким чином, оскільки положеннями договору визначено порядок та строки виконання відповідачем своїх обов`язків, то з моменту його укладення останнім прийнято зобов`язання за договором, які мають виконуватись належним чином та у відповідності до його умов та вимог чинного законодавства України.
Відповідно до статті 1 Закону Про теплопостачання тариф (ціна) на теплову енергію - грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. Регулювання тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії з урахуванням змін цін на енергоносії та інших витрат визначено статтею 15 цього ж Закону одним із основних завданнями державного регулювання діяльності у сфері теплопостачання.
Господарським кодексом України, Законом Про ціни та ціноутворення , іншими законодавчими актами встановлено, що у Україні діють вільні та регульовані ціни. Наведені норми свідчать, що вартість послуг з постачання теплової енергії відноситься до сфери регульованих цін і встановлюється уповноваженим державним органом.
Частиною шостою статті 276 Господарського кодексу України передбачено, що розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону. Статтею 632 Цивільного кодексу України визначено, що у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України відповідач не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Відповідач, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Наслідки прострочення відповідачем грошового зобов`язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та 3% річних не є фінансовими санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів (девальвації грошової одиниці України) та отриманні компенсації від відповідача за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ця міра відповідальності нараховуються незалежно від наявності вини відповідача, оскільки передбачена законом і є частиною грошового зобов`язання відповідача до моменту його припинення згідно норм чинного законодавства України.
Станом на день звернення позивача з позовною заявою до суду, у відповідача обліковується заборгованість у розмірі 47406,48 грн., що підтверджується Довідкою щодо руху заборгованості станом на 11.05.2020 за період з листопада 2019 по травень 2020 року включно.
Враховуючи невиконання відповідачем своїх зобов`язань по сплаті заборгованості за надані послуги із централізованого опалення та постачання гарячої води, керуючись ст. 625 ЦК України, окрім наведеної суми основного боргу, підлягає також стягненню 3 % річних від простроченої суми в розмірі 104,79 грн.
Пунктом 12 Договору встановлено, що за несвоєчасне внесення плати із Споживача стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу за кожний день прострочки терміну сплати.
Відповідно до ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які відповідач повинен передати кредиторові у разі порушення відповідачем зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною 1 ст. 216 ГК України встановлено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
За змістом ст. 217 ГК України у сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції та адміністративно-господарські санкції.
Відповідно до ч.1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно з ст.1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Відповідно до ст. 624 ЦК України, якщо за порушення зобов`язання встановлено неустойку, то вона підлягає стягненню у повному розмірі, незалежно від відшкодування збитків.
Відповідно до ст.3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно з ч.2 ст. 343 ГК України платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СOVID-19 встановлено з 12.03.2020 на усій території України карантин та запроваджено низку заходів, спрямованих на запобігання поширенню захворювання.
Відповідно до п. 4 ч. 3 Розділу II Прикінцевих положень ЗУ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СOVID-19) на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (СOVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги. З огляду на вищезазначене позивач не нараховував штрафи та пеню за період дії карантину.
З урахуванням положень Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України розрахунок пені здійснено в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу за кожен день прострочки терміну сплати в розмірі 814,13 грн.
Таким чином, у зв`язку із невиконанням відповідачем зобов`язань по сплаті заборгованості за отримані послуги виникла заборгованість на загальну суму 48325грн. 40 коп., яка складається з:
- заборгованості по сплаті основного боргу в розмірі 47406,48 грн.;
- заборгованості по сплаті 3% річних в розмірі 104,79 грн.;
- заборгованості по сплаті пені в розмірі 814,13 грн.
На підставі встановлених фактів та чинного законодавства України, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог як таких, що доведені у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 ГПК України суд покладає судові витрати на відповідача.
Керуючись ст. ст. 12, 42, 73-80, 86, 123, 129, 165-167, 232, 233, 236-241, 251, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
в и р і ш и в :
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємства Спектр-Профі (73003, м. Херсон, вул.Миру, буд. 18, кв. 24, код ЄДРПОУ 39239725) на користь Акціонерного товариства "Херсонська теплоелектроцентраль" (73036, м.Херсон, Бериславське шосе, 1, код ЄДРПОУ 00131771) суму основного боргу - 47 406 грн. 48 коп. (Сорок сім тисяч чотириста шість гривень 48 коп.) на розрахунковий рахунок: НОМЕР_1 у Ф ХОУ в АТ "Ощадбанк", МФО 352457.
3. Стягнути з Приватного підприємства Спектр-Профі (73003, м. Херсон, вул..Миру, буд. 18, кв. 24, код ЄДРПОУ 39239725) на користь Акціонерного товариства Херсонська теплоелектроцентраль (73036, м.Херсон, Бериславське шосе, 1, код ЄДРПОУ 00131771) 104 грн.79 коп. (Сто чотири гривні 79 коп.) 3% річних, пені - 814 грн. 13 коп. (Вісімсот чотирнадцять гривень 13коп.), 2102 грн. 00 коп. (Дві тисячі сто дві гривні ) витрат по сплаті судового збору на розрахунковий рахунок: НОМЕР_2 в ПАТ МТБ БАНК , МФО 328168.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів ч.4 розділу Х Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України).
Суддя Т.Г. Пінтеліна
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2020 |
Оприлюднено | 11.09.2020 |
Номер документу | 91436669 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Пінтеліна Т.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні