Рішення
від 10.09.2020 по справі 539/2492/20
ЛУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 539/2492/20

Провадження № 2/539/958/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2020 року м. Лубни

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді - Алтухової О.С.,

за участю секретаря - Гусак А.О.,

сторони в судове засідання не з`явилися,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження в приміщенні Лубенського міськрайонного суду Полтавської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до територіальної громади в особі Тишківської сільської ради Лубенського району, Полтавської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися в суд з позовом до територіальної громади в особі Тишківської сільської ради Лубенського району, Полтавської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

В позові вказали, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , після смерті якого залишилося спадкове майно, яке складається з земельної частки (паю) розміром 2.73 умовних кадастрових гектари КСП Тишківське , що знаходиться на території Тишківської сільської ради Лубенського району Полтавської області , що належав ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підставі сертифікату про право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0308384, спадщину після якої прийняв ОСОБА_3 за заповітом, посвідченим секретарем Тишківської сільської ради Лубенського району Полтавської області 29.12.1997 реєстр. №59, оскільки були зареєстровані та проживали за однією адресою, але помер,не оформивши своїх спадкових прав.

На момент смерті ОСОБА_3 проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . На момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 за вказаною адресою з померлим ніхто не проживав та не був зареєстрований.

На їх ім`я померлим ОСОБА_5 06.09.2002 року було складено заповіт, секретарем Тишківської сільської ради Лубенського району Полтавської області реєстр. №257. Цим заповітом все своє майно , де б воно не було і з чого б воно не складалось та все те, що буде належати йому на день смерті і на що він за законом матиме право, у рівних долях ОСОБА_3 заповів їм ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Однак, про існування заповіту дізналися лише з дзвінка представника фермерського господарства, що являється орендарем земельних ділянок (як невитребуваних паїв), яка повідомила що в сільській раді на їх ім`я померлим ОСОБА_3 складено заповіт.

При зверненні до приватного нотаріуса Гребінківського районного нотаріального округу Полтавської області Радзівон Н.В. з заявою для оформлення своїх спадкових прав їм було відмовлено через пропущення строку необхідного для прийняття спадщини.

Про існування заповіту взагалі вони не знали, оскільки за життя ОСОБА_3 не повідомив нікого, те що склав заповіт на їх ім`я. Ні на момент складання заповіту, ні на час смерті заповідача їм не було відомо про існування вказаного заповіту. Сам заповіт і правовстановлюючі документи на земельні ділянку знайшли у папці з документами, які забрали із собою із села Тишки, коли переїздили у Миколаївську область. Весь цей час вони навіть не здогадувалися що заповіт у них є. Померлий не був їх родичем. За життя, він товаришував з їх батьком.

Просили визначити їм додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини в три місяці, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В судове засідання позивачі та їх представник не з`явилися, представник позивачів ОСОБА_6 надала заяву про розгляд справи за їх відсутності, на позовних вимогах наполягає, просила позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, надав суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутність, проти позову не заперечують, просять його задовольнити.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

У відповідності до ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть від 10 червня 2020 року.(а.с.13).

06 вересня 2002 року ОСОБА_3 склав заповіт, посвідчений секретарем Тишківської сільської ради Лубенського району Полтавської області, зареєстрований в реєстрі за № 257, відповідно до якого все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось та все те, що буде належати йому на день смерті і на що він за законом матиме право, у рівних долях заповів позивачам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с.4-5).

При зверненні позивачів до приватного нотаріуса Гребінківського районного нотаріального округу Полтавської області Радзівон Н.В. з заявою для оформлення своїх спадкових прав їм було відмовлено через пропущення строку необхідного для прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , у видачі свідоцтва про право на спадщину їм було відмовлено, оскільки вони пропустили встановлений законом строк звернення із заявою про прийняття спадщини, також вказано про те, що спадкова справа на майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 не відкривалася (а.с.22).

Також в судовому засіданні встановлено, що на день смерті спадкодавця ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 за вказаною адресою з померлим ніхто не проживав та не був зареєстрований. (а.с.14).

При вирішенні цивільно-правового спору суд враховує, що суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо. Таким чином, необізнаність спадкоємців про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини. У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Відповідно до положень статті 63 Закону України Про нотаріат Нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Отже, Закон пов`язує виникнення у нотаріуса або особи, уповноваженої на вчинення нотаріальних дій, обов`язку здійснювати дії щодо сповіщення спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме, з моментом заведення спадкової справи, чому передує звернення спадкоємця із заявою про прийняття спадщини.

Встановивши, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 були необізнані про наявність заповіту, складеного на їх користь, оскільки спадкова справа після смерті спадкодавця ОСОБА_3 не заводилася, й відповідно не були здійснені повідомлення та виклик спадкоємців за заповітом, зважаючи на обставини справи, суд вважає, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 пропустили строк з поважних причин, і вважає можливим визначити позивачам додатковий строк три місяці для подачі заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 .

Оплату судових витрат взяли на себе позивачі і не просить їх стягнути з відповідача. Керуючись ст.ст. ст.ст.12, 19, 76, 141, 263-265 ЦПК України, на підставі ст. 1272 ЦК України,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до територіальної громади в особі Тишківської сільської ради Лубенського району, Полтавської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , додатковий строк три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , перебіг якого починається з дня набрання рішенням законної сили.

Визначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , додатковий строк три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , перебіг якого починається з дня набрання рішенням законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Полтавського апеляційного суду безпосередньо або через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5ст.265 ЦПК України:

- позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ;

- позивач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 ;

- відповідач територіальна громада в особі Тишківської сільської ради Лубенського району, Полтавської області, Код ЄДРПОУ 21062873, КОАТУУ 5322887401, місце знаходження: Полтавська область, Лубенський район, с.Тишки ,вул. Леніна, 36.

Повне судове рішення складено та підписано 10 вересня 2020 року.

Суддя Лубенського міськрайонного суду О.С. Алтухова

СудЛубенський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення10.09.2020
Оприлюднено14.09.2020
Номер документу91447989
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —539/2492/20

Рішення від 10.09.2020

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Алтухова О. С.

Ухвала від 05.08.2020

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Алтухова О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні