справа № 732/625/20
провадження № 2/732/381/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 серпня 2020 року м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі :
головуючого судді Березовського О.Д.,
за участі секретаря Дударенка О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Городня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Макишинської сільської ради Городнянського району Чернігівської області про визнання права на земельну частку ( пай ) в порядку спадкування за заповітом, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Городнянська районна державна адміністрація Чернігівської області, приватний нотаріус Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Сова Валентина Федорівна,
У С Т А Н О В И В :
Адвокат Шуляк Олександр Сергійович, діючи на підставі відповідної довіреності від 10.10.2019 року та в інтересах ОСОБА_1 , звернувся в суд з позовом до Макишинської сільської ради Городнянського району Чернігівської області та просить визнати за позивачем право на земельну частку ( пай ) площею 3,62 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості ) у землі, яка перебуває в колективній власності КСП ім. Леніна, с. Макишин, Городнянського району, Чернігівської області, яке за життя належало ОСОБА_2 на підставі сертифікату на право на земельну частку ( пай ) серії ЧН № 0226847, виданого Городнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області 27 серпня 1996 року на підставі рішення від 31 травня 1996 року № 199, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку ( пай ) 27 серпня 1996 року за № 624273, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Позов обґрунтовується тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . ОСОБА_2 за життя склала заповіт, яким заповіла все належне майно позивачу.
03 квітня 2020 року позивач звернулась до приватного нотаріус Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Сови В.Ф. із заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 та нотаріусом відкрита спадкова справа.
Під час оформлення своїх спадкових прав позивачу стало відомо, що ОСОБА_2 за її життя належало право власності на земельну ділянку на підставі сертифікату на право на земельну частку ( пай ) серії ЧН № 0226847, площею 3,62 га в умовних кадастрових гектарів, яка перебуває в колективній власності сільськогосподарського підприємства ім. Леніна, с. Макишин, Городнянського району, Чернігівської області.
Інших спадкоємців у померлої ОСОБА_2 немає.
Під час огляду представлених позивачем документів нотаріус запропонувала надати їй сертифікат на право на земельну частку ( пай ), виданий на ім`я ОСОБА_2 , однак він не зберігся.
Через відсутність правовстановлюючого документу на земельну частку (пай) позивач не може звернутись до нотаріуса для оформлення спадщини, а тому вимушений звернутись до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 04 травня 2020 року прийнято позов до розгляду та відкрито провадження у даній справі.
У судове засідання представник позивача - адвокат Шуляк О.С. не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду справи останній повідомлявся належним чином. У додатках до позову міститься письмова заява представника позивача - адвоката Шуляка О.С. від 29.04.2020 року з проханням розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримує ( а.с. 6 ).
Згідно положень ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідач по справі - Макишинська сільська рада Городнянського району Чернігівської області про дату, час та місце судового розгляду справи була повідомлена належним чином, представник відповідача в судове засідання не з`явився. Сільський голова Макишинської сільської ради Городнянського району Чернігівської області Стадник В.Т. надав до суду письмову заяву від 14.05.2020 року за вих. № 286 з проханням розглянути справу без участі представника сільської ради, проти позову ОСОБА_1 не заперечують ( а.с. 32 ).
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Городнянська районна державна адміністрація Чернігівської області про дату, час та місце судового розгляду справи була повідомлена належним чином, представник третьої особи в судове засідання не з`явився. В.о. голови Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області Захарченко Т. надала до суду письмову заяву від 14.05.2020 року за № 01-32/295 з проханням розглядати справу без участі їх представника за наявними в матеріалах справи доказами, проти задоволення позову ОСОБА_1 не заперечують ( а.с. 31 ).
Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання третя особа повідомлялась належним чином. Повноважний представник Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Шелест С. надав до суду письмове клопотання від 14.05.2020 року за вих. № 9-25-0.6-2434/2-19 з проханням розглянути справу без участі їх представника, у вирішенні даної справи покладаються на розсуд суду ( а.с. 33-34 ).
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - приватний нотаріус Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Сова В.Ф., про дату, час та місце судового розгляду справи була повідомлена належним чином, третя особа в судове засідання не з`явилась, про причини неявки суд не повідомлено, від третьої особи до суду не надійшло письмових пояснень щодо позову. Неявка в судове засідання третьої особи відповідно до положень ст. 223 ЦПК України не є перешкодою для розгляду справи ( а.с. 63 ).
Визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи та інтереси інших осіб.
Відповідно до вимог частини 4 статті 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
У відповідності до положень частини 2 статті 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, з`ясувавши позицію відповідача та третіх осіб по суті заявлених позовних вимог, дослідивши у судовому засіданні всі наявні матеріали справи та надані докази, прийшов до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 86 років у м. Щорс, Городнянського району, Чернігівської області ( а.с. 7 ).
Після її смерті відкрилась спадщина за заповітом на все належне їй майно.
Згідно заповіту від 13 вересня 1990 року, посвідченого заступником голови виконавчого комітету Макишинської сільської Ради Городнянського району Чернігівської області, зареєстрованого в реєстрі за № 40, ОСОБА_2 на випадок свої смерті заповіла все належне майно ОСОБА_1 ( а.с. 11 ).
З дослідженого в судовому засіданні свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_4 та ОСОБА_2 уклали шлюб 02 квітня 1994 року, актовий запис № 01. Призвіща подружжя після укладення шлюбу : ОСОБА_4 , ОСОБА_1 ( а.с. 36 ).
Отже, позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_2 - ОСОБА_1 , як спадкоємець за заповітом, 03 квітня 2020 року звернулась до приватного нотаріуса Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Сови В.Ф. із заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . За заявою позивача відкрита спадкова справа № 73/2020. Інших спадкоємців за заповітом та законом у померлої немає ( а.с. 48-50 ).
За інформацією заступника начальника відділу Держгеокадастру у Городнянському районі Чернігівській області від 16.10.2019 року за вих. № 31-25-0.25-1339/105-19 ОСОБА_2 на підставі розпорядження Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області № 199 від 31.05.1996 року було виписано сертифікат на право на земельну частку ( пай ) серії ЧН № 0226847, зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку ( пай ) 27.08.1996 року під № 273, площею 3,62 умовних кадастрових гектарів по КСП ім. Леніна. Заміни на державний акт на право власності на земельну ділянку не було ( а.с. 13 ).
Згідно витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної частки (пай) від 16.10.2019 року за вих. № 31-25-0.25-1339/105-19, виданого відділом Держгеокадастру у Городнянському районі Чернігівської області, встановлено, що цей витяг видано на сертифікат на земельну частку ( пай ) ОСОБА_2 , КСП ім. Леніна, с. Макишин, сертифікат серії ЧН № 0226847. Розмір земельної частки ( паю ) становить 3,62 га в умовних кадастрових гектарах. Згідно списку членів КСП ім. Леніна, виданого до державного акту серії І-ЧН № 000124 від 24.11.1995 року, ОСОБА_2 знаходиться під 273 порядковим номером ( а.с. 13зв. ).
З Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку ( пай ), виданих Городнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області, встановлено, що 27.08.1996 року ОСОБА_2 отримала сертифікат на право на земельну частку ( пай ) серії ЧН № 0226847 ( а.с. 54 ).
Відповідно до ст. 373 ЦК України право власності на землю ( земельну ділянку ) набувається і здійснюється відповідно до закону. Власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.
Стаття 81 ЗК України передбачає, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
На підставі досліджених в судовому засіданні доказів судом встановлено, що ОСОБА_2 дійсно за життя належало право на земельну частку ( пай ) у землі, яка перебуває в колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства ім. Леніна ( с. Макишин, Городнянського району, Чернігівської області ), розміром 3,62 га в умовних кадастрових гектарах, що підтверджувалось сертифікатом серії ЧН № 0226847 на право на земельну частку ( пай ).
Відповідно до вимог статті 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
У газеті Новини Городнянщини опубліковано оголошення про втрату сертифікату на право на земельну частку ( пай ) серії ЧН № 0226847, виданого на ім`я ОСОБА_2 ( а.с. 15 ).
Позивач не отримала свідоцтва про право на спадщину через відсутність правовстановлюючого документу на спадкове майно, а саме оригіналу вищезазначеного сертифікату. Це є перешкодою позивачу в отриманні в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину.
Зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 81 ЗК України, ст. 15-16, 373, 392, 1216-1218, 1220-1223, 1225, 1235, 1268-1270, 1297 ЦК України, ст. 4-5, 12-13, 128, 130, 141, 206, 211, 223, 247, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 ( місце проживання : АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) до Макишинської сільської ради Городнянського району Чернігівської області ( місцезнаходження : вул. Незалежності, буд. 8, с. Макишин, Городнянянського району, Чернігівської області, 15172, код ЄДРПОУ 04415181 ) про визнання права на земельну частку ( пай ) в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку ( пай ) у землі, яка перебуває в колективній власності сільськогосподарського підприємства ім. Леніна ( с. Макишин, Городнянського району, Чернігівської області ), розміром 3,62 га в умовних кадастрових гектарах, яке належало за життя ОСОБА_2 на підставі сертифікату серії ЧН № 0226847 на право на земельну частку ( пай ), виданого Городнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області на підставі рішення № 199 від 31.05.1996 року, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Щорс, Чернігівської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду або через Городнянський районний суд Чернігівської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення - 10 вересня 2020 року.
Суддя О.Д.Березовський
Суд | Городнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 31.08.2020 |
Оприлюднено | 15.09.2020 |
Номер документу | 91460969 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Городнянський районний суд Чернігівської області
Березовський О. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні