Рішення
від 31.08.2020 по справі 260/470/20
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

31 серпня 2020 рокум. Ужгород№ 260/470/20

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Скраль Т.В.

при секретарі Гонтовому Ю.О.,

за участю сторін:

позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю Готіс - представник адвокат Крупельницький Віталій Леонідович;

відповідач : Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області - представник Сатмарі Наталія Михайлівна;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу Товариства з обмеженою відповідальністю Готіс (04053, м. Київ, вул. Гоголівська, 42, код ЄДРПОУ 34620497) до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 39766716) про визнання протиправними та скасування актів індивідуальної дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 31 серпня 2020 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі було складено 10 вересня 2020 року.

24 лютого 2020 року , Товариство з обмеженою відповідальністю Готіс через уповноваженого адвоката Крупельницького Віталія Леонідовича звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправним та скасувати припис № 309/0006ПР/03/01/-20 від 28.01.2020 p., виданий Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області за результатом планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, виданий Товариству з обмеженою відповідальністю Готіс (код ЄДПРОУ 34620497); 2) визнати протиправним та скасувати припис № 309/0008ПР/03/01/-20 від 28.01.2020 p., виданий Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області за результатом планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, виданий Товариству з обмеженою відповідальністю Готіс (код ЄДРПОУ 34620497); 3) визнати протиправним та скасувати припис № 309/0009ПР/03/01/-20 від 28.01.2020 p., виданий Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області за результатом планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, виданий Товариству з обмеженою відповідальністю Готіс (код ЄДРПОУ 34620497); 4) визнати протиправним та скасувати припис № 309/0007ПР/03/01/-20 від 28.01.2020 p., виданий Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області за результатом планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, виданий Товариству з обмеженою відповідальністю Готіс (код ЄДРПОУ 34620497).

25 лютого 2020 року , ухвалою суду повернуто заяву про забезпечення позову без розгляду.

12 березня 2020 року судом відмовлено у вжитті заходів забезпечення позову.

12 березня 2020 року , ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження у даній адміністративній справі.

24 червня 2020 року , ухвалою суду закрито пiдготовче провадження та призначено справи до судового розгляду по суті.

1. Позиції сторін.

Позивач свої позовні вимоги аргументував тим, що 28 січня 2020 року інспектором складено Акт за результатом проведення заходу державного контролю № 309/0010АП/02/01/-20 та приписи Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області. Названі приписи видано на підставі необґрунтованого Акту перевірки: висновки про порушення є безпідставними та непідтвердженими об`єктивними даними, зібраними за результатом перевірки. Норми матеріального права, застосовані для висновків про правопорушення, не відповідають опису, характеру та змісту обставин, викладених у Акті перевірки. Приписи, як акти індивідуальної дії, є протиправними, порушують законні права та інтереси позивача (змінюють обсяг його зобов`язань) та підлягають скасуванню. У відношенні припису № 309/0006ПР/03/01/-20 від 28.01.2020 pоку, щодо використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, зазначає, що улаштування санаторієм місця надання послуг харчування на земельній ділянці з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування санітарно - оздоровчих закладів не є порушенням вимог з використання землі за цільовим призначенням. Позивачу надано в користування земельну ділянку площею 0,0989 га, кадастровий номер 2123683001:01:001:0026, яка розташована за № 163 у с. Кваси, Рахівський район, Закарпатська обл., на підставі Договору оренди землі від 28.01.2011 року та додаткової угоди № 1 від 26.01.2016 року. Земельна ділянка має цільове призначення для будівництва і обслуговування санітарно - оздоровчих закладів та належить до категорії земель оздоровчого призначення. Об`єкти нерухомого майна Санаторію Гірська Тиса належать позивачу та утворюють комплекс будівель санаторно-курортного закладу, де позивач провадить власну діяльність, нормативні вимоги до улаштування санаторного закладу, дозволяють і передбачають улаштування на території його діяльності об`єктів, призначених для надання послуг з харчування. Відтак, висновки інспектора в частині нецільового використання позивачем земельної ділянки площею 0,0989 га, кадастровий номер 2123683001:01:001:0026 є помилковими, а припис № 309/0006ПР/03/01/-20 від 28.01.2020 року - протиправним. У відношенні припису № 309/0008ПР/03/01/-20 від 28.01.2020 року та припису № 309/0009ПР/03/01/-20 від 28.01.2020 pоку, щодо використання земельних ділянок без державної реєстрації речових прав, зазначає, що позивач не користується земельними ділянками 0,07 га та 0,12 га, які було надано іншій юридичній особі за державним актом. При цьому, Акт перевірки не містить ідентифікованого правопорушення позивача відносно земельних ділянок. Підставами видачі приписів є суб`єктивні висновки інспектора про використання позивачем земельної ділянки площею 0,07 га та земельної ділянки площею 0,12 га без державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, на підставі Державного акта на право постійного користування землею І-ЗК № 001296 від 22.06.1997 року. Проте, позивач не використовує у своїй діяльності жодної із зазначених двох земель в 0,12 га та землі в 0,07 га, на підставі Державного акту. У відношенні припису № 309/0007ПР/03/01/-20 від 28.01.2020 року щодо використання земельної ділянки без державної реєстрації речових прав, зазначає, що акт перевірки, в частині презюмованого порушення з використання земельної ділянки 3,8793 га, кадастровий номер 2123683001:01:002:0016, без державної реєстрації речових прав - не містить посилання на належну вимогу законодавства, в порушення вимог абз. 8 ч. 6 ст. 7 Закону 877. У Акті перевірки інспектором, як підставу порушення законодавства, визначено норми ст. 19 Закону України Про оренду . Такого нормативно-правового акту не існує. Назване порушення вимог Закону № 877 вчинено також у висновках інспектора за Актом перевірки, які слугували для видачі відповідачем припису № 309/0008ПР/03/01/-20 від 28.01.2020 року та припису № 309/0009ПР/03/01/-20 від 28.01.2020 року. З викладеного, акт перевірки не відповідає вимогам чинного законодавства, а приписи, що складені на підставі акту, є протиправними.

07 квітня 2020 року, відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування якого вказано, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д ) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення (стаття 19 Земельного кодексу України). Відповідно до чинного законодавства, визначення поняття "землі оздоровчого призначення" насамперед пов`язано з використанням їх для цілей, що пов`язані з їх природними властивостями такими, як використання або можливе використання для профілактики захворювань і лікування людей. Використання земельної ділянки, наданої для будівництва і обслуговування санаторно-курортних закладів шляхом розміщення на ній їдальні (харчового блоку) як складової санітарно-оздоровчого закладу не порушувало б вимог цільового використання такої землі, на відміну від розміщення ресторації. Окрім цього, варто відзначити, що категорія даної земельної ділянки - оздоровчого призначення, вид користування - для обслуговування будівлі старого адмінкорпусу. Зазначають, що позивач вважає акт перевірки необґрунтованим, порушення за ним - не підтвердженими, а приписи - протиправними, однак дані твердження позивача взагалі не заслуговує на увагу, оскільки сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів Головним управлінням спростовано надумані та голослівні висновки позивача. Державним інспектором за результатами проведення даної перевірки чітко задокументовано виявлені ним порушення, визначено норми законодавства, які не було дотримано порушником. Матеріали акту перевірки та інші процесуальні документи містять детальний опис порушень, форми і способу протиправних дій, допущених позивачем, також зазначено норми права, якими передбачено відповідальність за скоєні порушення, ідентифіковано особу порушника, зібрано належні та об`єктивні докази вищезазначених порушень. Що стосується використання без належного оформлення правовстановлюючих документів щодо земельних ділянок та відсутність державної реєстрації речових прав, то позивачем зазначено, що він фактично взагалі не використовує земельні ділянки площею 0,07 га та 0,12 га, які було надано іншій юридичній особі. Позивач не є правонаступником Санаторію "Гірська Тиса". Разом з тим, зі змісту оскаржуваних приписів вбачається, що мова йде про земельні ділянки площею 0,12 га (для обслуговування скважини) та площею 0,07 га (для обслуговування водозабору). Аналізуючи матеріали Мирової угоди у справі 16/109, яка затверджена Господарським судом Закарпатської області 24.04.2009, відповідно до додатку № 2 до Мирової угоди до Переліку майна, що передається інвестору (ТзОВ "Готіс"), входить будівля старого адмінкорпусу, водогін та водопровід з будівлею лабораторії та скважиною № 353 з глибинним насосом, які саме і розташовані на земельних ділянках, порушення щодо яких викладено в оспорюваних приписах. Відповідно твердження ТзОВ "Готіс" щодо невикористання даних земельних ділянок, на яких знаходиться майно позивача і використовується ним, не відповідає дійсності. Окрім цього, голослівним є також і твердження позивача щодо відсутності жодного зв`язку між Санаторієм "Гірська Тиса" та ТзОВ "Готіс". Так, виходячи з Акредитаційного сертифікату Міністерства охорони здоров`я України серія МЗ № 014232 Санаторій "Гірська Тиса" зазначено як заклад охорони здоров`я саме ТзОВ "Готіс .

Під час розгляду справи по суті уповноважений представник позивача позов підтримав повністю, просив суд його задовольнити з мотивів, що у ньому наведені.

Представник відповідача в судовому засіданні, проти задоволення позову заперечила та просила суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, з підстав, що зазначені у відзиві.

2. Обставини, встановлені судом

Судом встановлено, що 25 березня 2009 року , сторони у справі № 16/109 при визнання банкрутом Обласного комунального підприємства Санаторій Гірська Тиса , код ЄДРПОУ 02583425, місцезнаходження: Закарпатська область, Рахівський район, с. Кваси,163, уклали мирову угоду, затверджену Господарським судом Закарпатської області. Інвестором у даній мировій угоді є ТОВ Готіс (01030, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 31/27 а ., (т.1 а.с. 47-54).

Відповідно до Додатку № 2 до Мирової угоди від 25 березня 2009 року, перелік нерухомого майна, що передається у власність Інвестора є: будівля старого адмінкорпусу, наружний водогін, мінералпровід з будівлею лабораторії та свердловиною № 353 з глибинним насосом, (т.1 а.с. 51).

28 січня 2011 року , між Квасівської сільською радою, в особі сільського голови В.Ю. Діміч та ТзОВ Готіс , укладено договір оренди землі. Відповідно до якого Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - для оздоровчого призначення (для обслуговування будівлі старого адмінкорпусу санаторію Гірська Тиса , яка знаходиться на землях с. Кваси, 163. В оренду передається земельна ділянка загальною площею - 989,00 кв.м. (0,0989 га). Договір укладено на 5 років, (т.1 а.с. 35-43).

04 квітня 2013 року , Міністерство охорони та здоров`я України, видало ліцензію медична практика серії АЕ № 197552, ТзОВ Готіс , (т.1 а.с. 84).

26 січня 2016 року , між Квасівської сільською радою, в особі сільського голови В.Ю. Діміч та ТзОВ Готіс , укладено додаткову угоду № 1 до Договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 2123683001:01:001:0026 від 28 січня 2011 року, якою поновили Договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 2123683001:01:001:0026 від 28.01.2011 року, об`єктом якого є земельна ділянка кадастровий номер 2123683001:01:001:0026, загальною площею 0,0989 га, цільове призначення: для оздоровчого призначення (для обслуговування і будівель старого адмінкорпусу санаторію Гірська Тиса ), що розташована за адресою: Україна, Закарпатська область, Рахівський район, село Кваси, № 163, на 49 (сорок дев`ять) років із дати укладення цієї Додаткової угоди на тих самих умовах, (т.1 а.с. 44 -46).

21 грудня 2018 року , рішенням Квасівської сільської ради № 355 Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) , відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 12,93,122-124 Земельного кодексу України, розглянувши заяву ТзОВ Готіс , вирішила надати ТзОВ Готіс (ідентифікаційний код 34620497) юр. адреса: 04053, м. Київ, вул. Гоголівська,42 дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) орієнтовною площею: 0,0700 га, яка розташована в с. Кваси, в межах населеного пункту Рахівського району Закарпатської області, з подальшим надання їх в оренду, для оздоровчого призначення (обслуговування комплексу будівель санаторію ІНФОРМАЦІЯ_1 ), (т. 1. а.с. 97).

21 грудня 2018 року , рішенням Квасівської сільської ради № 358 Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) , відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 12,93,122-124 Земельного кодексу України, розглянувши заяву ТзОВ Готіс , вирішила надати ТзОВ Готіс (ідентифікаційний код 34620497) юр. адреса: 04053, м. Київ, вул. Гоголівська,42 дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі ( на місцевості ) орієнтовною площею: 0,1200 га, яка розташована в с. Кваси, в межах населеного пункту Рахівського району Закарпатської області, з подальшим надання їх в оренду, для оздоровчого призначення (обслуговування комплексу будівель санаторію ІНФОРМАЦІЯ_1 ), (т. 1. а.с. 98).

23 грудня 2019 року , Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області наказом № 309 Про здійснення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю), наказано головним спеціалістам відділу контролю за використанням та охороною земель у Рахівському, Тячівському районах управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області - державним інспекторам у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Закарпатській області ОСОБА_1 , ОСОБА_2 здійснити з 15 січня 2020 року по 28 січня 2020 року плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання ТзОВ Готіс : Закарпатської філією ТзОВ Готіс Санаторій Гірська Тиса , код ЄДРПОУ 34620497, розташованим за адресою: вул. Гоголівська, 42, Шевченківський район, м. Київ, (с. Кваси, 163, Рахівський район, Закарпатська область) додержання законодавства у сфері використання та охорони земель, (т.1 а.с. 173-174).

28 січня 2020 року , Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області складено акт № 309/0010АП/02/01/-20 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель ТзОВ Готіс , (т.1 а.с. 186-199).

Відповідно до даного Акту, виявлено наступні порушення вимог законодавства:

1. Згідно наявної документації: Технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою на умовах оренди , Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта та нерухомого майна (номер інформаційної довідки 55925997 від 25 березня 2016 року, виданої ТзОВ Готіс . Об`єкт нерухомого майна; земельна ділянка; Кадастровий номер 2123683001:01:001:0026; площа 0,0989 га: Цільове призначення для будівництва і обслуговування санаторно - оздоровчих закладів. В ході перевірки встановлено: на земельній ділянці знаходиться Ресторація ІНФОРМАЦІЯ_2 Земельна ділянка пл. 0,0989 га використовується не за цільовим призначенням чим порушено ст .211 г) Земельного кодексу України та ст. 53 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( ст. 211 пункт г ЗК України).

2. На підставі державного акта на право постійного користування землею 1 - ЗК № 001296 від 22 червня 1997 року Санаторію Гірська Тиса для обслуговування існуючих споруд і будівель на території Квасівської сільської ради, Рахівського району Закарпатської області використовує земельну ділянку 0, 07 га для (водозабір). Договір оренди - видавник: Квасівська сільська рада, ТзОВ Готіс та Державна реєстрація речового права на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права - відсутні ( ст.. 19 ЗУ Про оренду ).

3. На підставі державного акта на право постійного користування землею 1 - ЗК № 001296 від 22 червня 1997 року Санаторію Гірська Тиса для обслуговування існуючих споруд і будівель на території Квасівської сільської ради, Рахівського району Закарпатської області використовує земельну ділянку 0, 12 га для (скважини). Договір оренди - видавник: Квасівська сільська рада, ТзОВ Готіс та Державна реєстрація речового права на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права - відсутні ( ст.. 19 ЗУ Про оренду ).

4. На підставі державного акта на право постійного користування землею 1 - ЗК № 001296 від 22 червня 1997 року ПП ОСОБА_3 виготовлена технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельної ділянки на умовах оренди ТзОВ Готіс для обслуговування комплексу будівель санаторію Гірська Тиса на території Квасівської сільської ради, Рахівського району, Закарпатської області. Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права ( індексний номер 35201523) від 20 березня 2015 року, підставою якого - договір оренди, серія та номер: б/н, виданий 17 грудня 2009 року, видавник: квасівська сільська рада, ТзОВ Готіс укладено Додаткову угоду про зміну Договору оренди земельної ділянки серія та номер: б/н, виданий 16 грудня 2014 року, для обслуговування комплексу будівель, санаторію ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк дії: 5 років. Земельна ділянка розташована: Закарпатська область, Рахівський район, с. Кваси, кадастровий номер земельної ділянки: 2123683001:01:002:0016, площа - 3,8793 га. На підставі рішення від 17 грудня 2019 року № 441 Квасівської сільської ради укладено додаткову угоду від 17 грудня 2019 року (ст. 19 ЗУ Про оренду ).

28 січня 2020 року , Головним управління Держгеокадастру у Закарпатській області складено акт обстеження земельної ділянки 3 32-7-0.166-59/90-20.

Відповідно до даного акт встановлено, що земельна ділянка площею 0,0989 га з цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування санаторно - оздоровчих закладів з кадастровим номером: 2123683001:01:001:0026 використовується не за цільовим призначенням, оскільки на такій знаходиться ресторація ІНФОРМАЦІЯ_2 та Бокораш, (т.1 а.с. 200-202).

Відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, така складає 6 990,25 грн., (т.1 а.с. 203-204).

28 січня 2020 року , Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області видало припис про усунення порушень, виявлених під час проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель № 309/0006ПР/03/01/-20, який виданий директору ТзОВ Готіс Хмиз Ю.Г., відповідно до акту від 28 січня 2020 року № 309/0010АП/02/01/-20, де під час перевірки виявлено порушення вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, а саме: земельна ділянка пл.. 0,0989 га використовується не за цільовим призначенням, чим порушено ст. 211 п. г ЗК України та ст.. 55 КУпАП, (т.1 а.с. 206-207).

28 січня 2020 року , Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області видало припис про усунення порушень, виявлених під час проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель № 309/0008ПР/03/01/-20, який виданий директору ТзОВ Готіс Хмиз Ю.Г., відповідно до акту від 28 січня 2020 року № 309/0010АП/02/01/-20, де під час перевірки виявлено порушення вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, а саме: на підставі державного акта на право постійного користування землею 1 - ЗК № 001296 від 22 червня 1997 року Санаторію Гірська Тиса для обслуговування існуючих споруд і будівель на території Квасівської сільської ради, Рахівського району Закарпатської області використовує земельну ділянку 0, 07 га для (водозабір). Договір оренди - видавник: Квасівська сільська рада, ТзОВ Готіс та Державна реєстрація речового права на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права - відсутні, (т.1 а.с. 208-209).

28 січня 2020 року , Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області видало припис про усунення порушень, виявлених під час проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель № 309/0007ПР/03/01/-20, який виданий директору ТзОВ Готіс Хмиз Ю.Г., відповідно до акту від 28 січня 2020 року № 309/0010АП/02/01/-20, де під час перевірки виявлено порушення вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, а саме: на підставі державного акта на право постійного користування землею 1 - ЗК № 001296 від 22 червня 1997 року ПП ОСОБА_3 виготовлена технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельної ділянки на умовах оренди ТзОВ Готіс для обслуговування комплексу будівель санаторію Гірська Тиса на території Квасівської сільської ради, Рахівського району, Закарпатської області. Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права ( індексний номер 35201523) від 20 березня 2015 року, підставою якого - договір оренди, серія та номер: б/н, виданий 17 грудня 2009 року, видавник: Квасівська сільська рада, ТзОВ Готіс укладено Додаткову угоду про зміну Договору оренди земельної ділянки серія та номер: б/н, виданий 16 грудня 2014 року, для обслуговування комплексу будівель, санаторію ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк дії: 5 років. Земельна ділянка розташована: Закарпатська область, Рахівський район, с. Кваси, кадастровий номер земельної ділянки: 2123683001:01:002:0016, площа - 3,8793 га. На підставі рішення від 17 грудня 2019 року № 441 Квасівської сільської ради укладено додаткову угоду від 17 грудня 2019 року, (т.1 а.с. 210 - 212).

28 січня 2020 року , Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області видало припис про усунення порушень, виявлених під час проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель № 309/0009ПР/03/01/-20, який виданий директору ТзОВ Готіс Хмиз Ю.Г., відповідно до акту від 28 січня 2020 року № 309/0010АП/02/01/-20, де під час перевірки виявлено порушення вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, а саме: на підставі державного акта на право постійного користування землею 1 - ЗК № 001296 від 22 червня 1997 року Санаторію Гірська Тиса для обслуговування існуючих споруд і будівель на території Квасівської сільської ради, Рахівського району Закарпатської області використовує земельну ділянку 0, 12 га для (скважини). Договір оренди - видавник: Квасівська сільська рада, ТзОВ Готіс та Державна реєстрація речового права на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права - відсутні, (т.1 а.с. 30-31).

Не погодившись із приписами відповідача, позивач звернувся до суду.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом

Згідно з частиною другою статті 2 КАС України , у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При здійсненні державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель відповідач повинен був дотримуватися вимог Закону України від 05.04.2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Також, статтею 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначена сфера його дії, відповідно до якої дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного нагляду, податкового контролю, митного контролю, державного експортного контролю (крім здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням суб`єктами космічної діяльності України приватної форми власності законодавства про космічну діяльність в Україні), контролю за дотриманням бюджетного законодавства, державного нагляду на ринках фінансових послуг, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення, державного нагляду (контролю) за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції, державного нагляду за дотриманням вимог безпеки використання ядерної енергії.

Тобто при здійсненні державного нагляду (контролю) у галузі земельних відносин органи державного нагляду (контролю) повинні керуватися Законом України №877-V.

Пунктом 4 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що виключно законами встановлюються, зокрема, органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом планових та позапланових заходів.

Відповідно до положень статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування субєкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року.

Плани здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинні містити дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення.

Відповідно до положень частини 4 цієї ж статті, органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб`єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю). Повідомлення надсилається рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв`язку або вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі.

В свою чергу, обов`язок суб`єкта владних повноважень на повідомлення особи кореспондується з правом суб`єкта господарювання на не допуск посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно з частиною 8 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Відповідно статей 187, 188 ЗК України, контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України. Державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Відповідно підпункту 25-1 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15 , Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.

Основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель, що визначені Законом України Про державний контроль за використання та охороною земель від 1 9 червня 2003 року № 963-IV є: забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України; забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони та раціонального використання земель; запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення; забезпечення додержання власниками землі та емлекористувачами стандартів і нормативів у сфері охорони та використання земель, запобігання забрудненню земель та зниженню родючості ґрунтів, погіршенню стану рослинного і тваринного світу, водних та інших природних ресурсів.

Відповідно до статей 4, 9, 10 Закону України Про державний контроль за використання та охороною земель , об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України. Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом проведення перевірок. Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема, безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України.

Згідно з пунктом 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 308 від 17 листопада 2016 року (у редакції наказу Держгеокадастру від 20 лютого 2020 року № 53), (т.1 а.с. 295-305), Головне управління Держгеокадастру в області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

До повноважень Головного Управління Держгеокадастру відноситься, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за: дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю (пункт 4 Положення ).

Відповідно до пункту 6 Положення , посадові особи в межах своїх повноважень мають право, зокрема: 1. складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; давати обов`язкові вказівки до виконання (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодування завданих власнику земельної ділянки збитків; 2. безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельної ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних та фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель.

Таким чином, вище зазначеним законодавством регулюються повноваження органів Держгеокадастру щодо здійснення державного нагляду (контролю) в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Отже, державний контроль за охороною та використанням земель здійснюється посадовими особами Держгеокадастру та його територіальних органів, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, у тому числі, шляхом проведення перевірок та винесенням приписів, складання актів перевірки, протоколів про адміністративні правопорушення.

Що стосується позовної вимоги визнання протиправним та скасування припису № 309/0006ПР/03/01/-20 від 28.01.2020 p., виданого Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області за результатом планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, виданий Товариству з обмеженою відповідальністю Готіс (код ЄДПРОУ 34620497), судом встановлено наступне.

25 березня 2009 року , сторони - у справі № 16/109 при визнання банкрутом Обласного комунального підприємства Санаторій Гірська Тиса , код ЄДРПОУ 02583425, місцезнаходження: Закарпатська область, Рахівський район, с. Кваси,163, уклали мирову угоду, затверджену Господарським судом Закарпатської області. Інвестором у даній мировій угоді є ТОВ Готіс (01030, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 31/27 а ., (т.1 а.с. 47-54).

Відповідно до Додатку № 2 до Мирової угоди від 25 березня 2009 року, перелік нерухомого майна, що передається у власність Інвестора є: будівля старого адмінкорпусу, наружний водогін, мінералпровід з будівлею лабораторії та свердловиною № 353 з глибинним насосом, (т.1 а.с. 51).

28 січня 2011 року , між Квасівської сільською радою, в особі сільського голови Діміч В.Ю. та ТзОВ Готіс , укладено договір оренди землі. Відповідно до якого Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - для оздоровчого призначення (для обслуговування будівлі старого адмінкорпусу санаторію Гірська Тиса , яка знаходиться на землях с. Кваси, 163. В оренду передається земельна ділянка загальною площею - 989,00 кв.м. (0,0989 га). Договір укладено на 5 років, (т.1 а.с. 35-43).

04 квітня 2013 року , Міністерство охорони та здоров`я України, видало ліцензію медична практика серії АЕ № 197552, ТзОВ Готіс , (т.1 а.с. 84).

26 січня 2016 року , між Квасівської сільською радою, в особі сільського голови ОСОБА_4 та ТзОВ Готіс , укладено додаткову угоду № 1 до Договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 2123683001:01:001:0026 від 28 січня 2011 року, якою поновили Договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 2123683001:01:001:0026 від 28.01.2011 року, об`єктом якого є земельна ділянка кадастровий номер 2123683001:01:001:0026, загальною площею 0,0989 га, цільове призначення: для оздоровчого призначення (для обслуговування і будівель старого адмінкорпусу санаторію Гірська Тиса ), що розташована за адресою: Україна, Закарпатська область, Рахівський район, село Кваси, № 163, на 49 (сорок дев`ять) років із дати укладення цієї Додаткової угоди на тих самих умовах, (т.1 а.с. 44 -46)

28 січня 2020 року , Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області складено акт № 309/0010АП/02/01/-20 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель ТзОВ Готіс , (т.1 а.с. 186-199).

Відповідно до даного Акту, виявлено порушення вимог законодавства, в тому числі, згідно наявної документації: Технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою на умовах оренди, Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта та нерухомого майна (номер інформаційної довідки 55925997 від 25 березня 2016 року, виданої ТзОВ Готіс . Об`єкт нерухомого майна; земельна ділянка; Кадастровий номер 2123683001:01:001:0026; площа 0,0989 га: Цільове призначення для будівництва і обслуговування санаторно - оздоровчих закладів. В ході перевірки встановлено: на земельній ділянці знаходиться Ресторація Гагарін та Бокораш Земельна ділянка пл.0,0989 га використовується не за цільовим призначенням чим порушено ст .211 г) Земельного кодексу України та ст. 53 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( ст. 211 пункт г ЗК України), (т.1 а.с. 20).

28 січня 2020 року , Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області видало припис про усунення порушень, виявлених під час проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель № 309/0006ПР/03/01/-20, який виданий директору ТзОВ Готіс Хмиз Ю.Г., відповідно до акту від 28 січня 2020 року № 309/0010АП/02/01/-20, де під час перевірки виявлено порушення вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, а саме: земельна ділянка пл.. 0,0989 га використовується не за цільовим призначенням, чим порушено ст. 211 п. г ЗК України та ст.. 55 КУпАП, (т.1 а.с. 206-207).

Щодо порушень, зазначених у даному припису, судом встановлено наступне.

Відповідно до Акту перервіки, виявлено порушення вимог законодавства, оскільки згідно наявної документації: Технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою на умовах оренди, Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта та нерухомого майна (номер інформаційної довідки 55925997 від 25 березня 2016 року, виданої ТзОВ Готіс . Об`єкт нерухомого майна; земельна ділянка; Кадастровий номер 2123683001:01:001:0026; площа 0,0989 га: Цільове призначення для будівництва і обслуговування санаторно - оздоровчих закладів. В ході перевірки встановлено: на земельній ділянці знаходиться Ресторація Гагарін та Бокораш Земельна ділянка пл.0,0989 га використовується не за цільовим призначенням чим порушено ст .211 г) Земельного кодексу України та ст. 53 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( ст. 211 пункт г ЗК України), (т.1 а.с. 20).

Отже, жа даним приписом позивачу в провину ставиться розміщення на земельній ділянці знаходиться Ресторація Гагарін та Бокораш , коли цільове призначення земельної ділянки для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів.

Відповідно до статті 211 частини 1 пункту г ЗК України , громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення: невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням.

Стаття 53 Кодексу України про адміністративні правопорушення , визначає, що використання земель не за цільовим призначенням, невиконання природоохоронного режиму використання земель, розміщення, проектування, будівництво, введення в дію об`єктів, які негативно впливають на стан земель, неправильна експлуатація, знищення або пошкодження протиерозійних гідротехнічних споруд, захисних лісонасаджень - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п`яти до двадцяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п`ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як встановлено судом згідно відомостей Публічної кадастрової карти, земельна ділянка із кадастровим номером 2123683001:01:001:0026 (тип власності - комунальна власність), цільове призначення 06.01 обслуговування старого адмінкорпусу, Площа: 0.0989 га.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про державний земельний кадастр Державний земельний кадастр (далі ДЗК) - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Цільове призначення земельної ділянки - це її використання за призначенням, яке визначене документацією з землеустрою у встановленому законом порядку, ст. 1 Закону «Про землеустрій» від 22.05.2003 р. № 858.

Позивач діє на підставі статуту, відповідно до пункту 2.2.1 якого предметом його діяльності визначено: діяльність лікувальних (лікарняних) закладів; діяльність лікувальних (лікарняних) закладів широкого профілю та спеціалізованих; діяльність санаторно-курортних організацій; медична практика, ветеринарна практика; охорона здоров`я та соціальна допомога; діяльність з охорони здоров`я людини; охорона материнства і дитинства; медична практика; стоматологічна практика; інша діяльність з охорони людини; діяльність допоміжного медичного персоналу, що виконується не в лікарнях і не лікарями.

04 квітня 2013 року , Міністерство охорони та здоров`я України, видало ліцензію медична практика серії АЕ № 197552, ТзОВ Готіс , (т.1 а.с. 84) та акредитаційний сертифікат серії МЗ № 014232 від 12 листопада 2018 року, який діє з 08 листопада 2018 року по 07 листопада 2021 року, (т.1 а.с. 85).

Ліцензія та сертифікат видані за місцем практики позивача, що збігаються з адресою розташування його будівлі та земельної ділянки.

Правила діяльності санаторно-курортних закладів визначаються Постановою Кабміну України Про затвердження Загального положення про санаторно-курортний заклад від 11 липня 2001 року № 805 (далі - Положення № 805).

Відповідно до пункту 1 Положення № 805 , санаторно-курортний заклад - це заклад охорони здоров`я, що забезпечує надання громадянам послуг лікувального, профілактичного та реабілітаційного характеру з використанням природних лікувальних ресурсів курортів (лікувальних грязей та озокериту, мінеральних та термальних вод, ропи лиманів та озер, природних комплексів із сприятливими для лікування умовами тощо) та із застосуванням фізіотерапевтичних методів, дієтотерапії, лікувальної фізкультури та інших методів санаторно-курортного лікування.

Перелік закладів охорони здоров`я затверджено 28 жовтня 2002 року, наказом Міністерства охорони здоров`я України за № 385, який відносить санаторії до підкатегорії санаторно-курортних закладів, в числі закладів охорони здоров`я (пункт 1.4 ).

Об`єкти нерухомого майна Санаторію Гірська Тиса належать Позивачу та утворюють комплекс будівель санаторно-курортного закладу, де позивач провадить власну діяльність.

Відповідно до статті 47 Земельного кодексу України , до земель оздоровчого призначення належать землі, що мають природні лікувальні властивості, які використовуються або можуть використовуватися для профілактики захворювань і лікування людей.

Нормативним актом, який визначає правила розташування і використання об`єктів нерухомого майна санаторно-курортного закладу є Наказ МОЗ України Про затвердження Державних санітарних правил розміщення, улаштування та експлуатації оздоровчих закладів від 19 червня 1996 року № 172 (далі - Правила № 172).

Згідно з пунктом 5.1. Правил № 172 , харчоблок (їдальня) оздоровчого закладу повинен включати приміщення обідніх залів, виробничі, складські, побудові та технічні.

Відповідно до пункту 3.4. та пункту 3.5. Правил № 172 , санітарні розриви між будівлями повинні бути від спальних корпусів до їдальні - 50 м.. Ідальня (клуб-їдальня) та інші господарські приміщення повинні бути розташовані по відношенню до спальних корпусів з підвітряної сторони з урахуванням рози вітрів.

Відповідно до пункту 3.23. ДСТУ 4281:2004 Заклади ресторанного господарства класифікація , їдальнею є заклад ресторанного господарства для обслуговування певного контингенту споживачів із різноманітним асортиментом продукції власного виробництва і закупних товарів, в якому страви можуть надавати у вигляді скомплектованих раціонів харчування.

Примітка: функціонує, як правило, за місцем роботи споживачів, у навчальних закладах, військових підрозділах, лікувальних та оздоровчих закладах, відділеннях лікарень, закладах соціальної підтримки малозабезпечених верств населення тощо. В їдальнях можуть функціонувати зали оздоровчої, лікувальної та лікувально-профілактичної призначеності. В якості спеціалізованих їдалень розрізняють дієтичні їдальні.

З наведеного випливає, що нормативні вимоги до влаштування санаторного закладу, дозволяють і передбачають наявність на території його діяльності об`єктів, призначених для надання послуг з харчування. Використання земельної ділянки, наданої для будівництва і обслуговування санітарно-оздоровчих закладів , шляхом розміщення на ній харчового блоку, як складової санаторно-оздоровчого закладу, не порушує вимог цільового використання такої землі.

Будівля та земельна ділянка її розташування дозволяють позивачу виконувати функції санаторно-курортного, оздоровчого закладу.

Крім того, під час судового засідання судом встановлено, що крім Ресторації Гагарін та Бокораш на території Санаторію Гірська Тиса , відсутня їдальня, що не заперечувалось відповідачем.

Із наведеного вбачається, що розміщення санаторієм харчоблоку (їдальні) є звичайною та нормативно врегульованою практикою надання послуг санаторно-оздоровчого закладу. Надання послуг харчування у їдальнях є елементом діяльності санаторного закладу.

З цією метою, будівля харчоблоку обслуговується позивачем в межах дозволеного виду використання земельної ділянки, що не суперечить її цільовому призначенню.

Відтак, висновки інспектора в цій частині є помилковими, а припис № 309/0006ПР/03/01/-20 від 28 січня 2020 року є протиправним та підлягає до скасування.

Щодо позовних вимог визнати протиправним та скасувати припис № 309/0008ПР/03/01/-20 від 28.01.2020 p. та припис № 309/0009ПР/03/01/-20 від 28.01.2020 p., виданий Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області за результатом планового заходу державного нагляду (контролю), судом встановлене наступне.

28 січня 2020 року , Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області складено акт № 309/0010АП/02/01/-20 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель ТзОВ Готіс , (т.1 а.с. 186-199).

Відповідно до даного Акту, виявлено порушення вимог законодавства, в тому числі:

2. На підставі державного акта на право постійного користування землею 1 - ЗК № 001296 від 22 червня 1997 року Санаторію Гірська Тиса для обслуговування існуючих споруд і будівель на території Квасівської сільської ради, Рахівського району Закарпатської області використовує земельну ділянку 0, 07 га (водозабір). Договір оренди - видавник: Квасівська сільська рада, ТзОВ Готіс та Державна реєстрація речового права на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права - відсутні ( ст.. 19 ЗУ Про оренду ). 3. На підставі державного акта на право постійного користування землею 1 - ЗК № 001296 від 22 червня 1997 року Санаторію Гірська Тиса для обслуговування існуючих споруд і будівель на території Квасівської сільської ради, Рахівського району Закарпатської області використовує земельну ділянку 0, 12 га для (скважини). Договір оренди - видавник: Квасівська сільська рада, ТзОВ Готіс та Державна реєстрація речового права на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права - відсутні ( ст.. 19 ЗУ Про оренду ).

28 січня 2020 року , Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області видало припис про усунення порушень, виявлених під час проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель № 309/0008ПР/03/01/-20, який виданий директору ТзОВ Готіс Хмиз Ю.Г., відповідно до акту від 28 січня 2020 року № 309/0010АП/02/01/-20, де під час перевірки виявлено порушення вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, а саме: на підставі державного акта на право постійного користування землею 1 - ЗК № 001296 від 22 червня 1997 року Санаторію Гірська Тиса для обслуговування існуючих споруд і будівель на території Квасівської сільської ради, Рахівського району Закарпатської області використовує земельну ділянку 0, 07 га для (водозабір). Договір оренди - видавник: Квасівська сільська рада, ТзОВ Готіс та Державна реєстрація речового права на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права - відсутні, (т.1 а.с. 208-209).

28 січня 2020 року , Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області видало припис про усунення порушень, виявлених під час проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель № 309/0009ПР/03/01/-20, який виданий директору ТзОВ Готіс Хмиз Ю.Г., відповідно до акту від 28 січня 2020 року № 309/0010АП/02/01/-20, де під час перевірки виявлено порушення вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, а саме: на підставі державного акта на право постійного користування землею 1 - ЗК № 001296 від 22 червня 1997 року Санаторію Гірська Тиса для обслуговування існуючих споруд і будівель на території Квасівської сільської ради, Рахівського району Закарпатської області використовує земельну ділянку 0, 12 га для (скважини). Договір оренди - видавник: Квасівська сільська рада, ТзОВ Готіс та Державна реєстрація речового права на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права - відсутні, (т.1 а.с. 30-31).

Позивач обґрунтовує протиправність даних приписів тим, що він не користується земельними ділянками 0,07 га та 0,12 га, які було надано іншій юридичній особі за державним актом. При цьому, Акт перевірки не містить ідентифікованого правопорушення позивача відносно земельних ділянок.

На перевірку даних доводів, судом встановлено, що 22 серпня 1997 року , відповідно до державного акту на право постійного користування землею І-ЗК № 001296, виданого на право постійного користування землею Санаторію Гірська Тиса . Землю надано у постійне користування для обслуговування існуючих споруд і будівель. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 36. Відповідно до даного акту до права постійного користування відносяться, в тому числі земельна ділянка площею 0,12 га (скважина) та 0,07 га (водозабір), (т.1 а.с. 86-91).

25 березня 2009 року , сторони у справі № 16/109 при визнання банкрутом Обласного комунального підприємства Санаторій Гірська Тиса , код ЄДРПОУ 02583425, місцезнаходження: Закарпатська область, Рахівський район, с. Кваси,163, уклали мирову угоду, затверджену Господарським судом Закарпатської області. Інвестором у даній мировій угоді є ТОВ Готіс (01030, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 31/27 а ., (т.1 а.с. 47-54).

Слід зазначити, що юридична адреса ТзОВ "Готіс" змінювалася, що потверджується первинним свідоцтвом про державну реєстрацію, ( а.с. 93, т.1). Остання юридична адреса: 04053, м. Київ, вул. Гоголівська,42.

Відповідно до Додатку № 2 до Мирової угоди від 25 березня 2009 року, перелік нерухомого майна, що передається у власність Інвестора є: будівля старого адмінкорпусу, наружний водогін, мінералпровід з будівлею лабораторії та свердловиною № 353 з глибинним насосом, (т.1 а.с. 51).

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, за позивачем зареєстровано право оренди земельної ділянки, що розташована Закарпатська область, Рахівський район, с. Кваси, № 163, кадастровий номер 2123683001:01:001:0026, площею: 0.0989 га. - дата державної реєстрації 22.03.2016 року;

будинок з реєстраційний номером 17130312 (Закарпатська область, Рахівський район, с. Кваси, вул. Без назви, буд. 163 - дата державної реєстрації 06.11.2006 року, підстава договір купівлі- продажу);

будівля старого адмінкорпусу з реєстраційний номером 27302060 ( АДРЕСА_1 - дата державної реєстрації 06.11.2006 року, підстава Мирова угода по справі 16/109, 25.02.2009 року.

Із встановлених судом обставин слідує, що позивач здійснив реєстрацію речового права на нерухоме майно за Мировою угодою тільки відносно об`єкту - будівля старого адмінкорпусу з реєстраційний номером 27302060.

Згідно вимог статті 125 Земельного кодексу України , право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Оформлення речових прав на земельну ділянку визначено приписами статті 126 Земельного кодексу, де право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Як встановлено судом, 21 грудня 2018 року рішенням Квасівської сільської ради № 355 Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) , відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 12,93,122-124 Земельного кодексу України, розглянувши заяву ТзОВ Готіс , вирішила надати ТзОВ Готіс (ідентифікаційний код 34620497) юр. адреса: 04053, м. Київ, вул. Гоголівська,42 дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) орієнтовною площею: 0,0700 га, яка розташована в с. Кваси, в межах населеного пункту Рахівського району Закарпатської області, з подальшим надання їх в оренду, для оздоровчого призначення (обслуговування комплексу будівель санаторію ІНФОРМАЦІЯ_1 ), (т. 1. а.с. 97).

21 грудня 2018 року , рішенням Квасівської сільської ради № 358 Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) , відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 12,93,122-124 Земельного кодексу України, розглянувши заяву ТзОВ Готіс , вирішила надати ТзОВ Готіс (ідентифікаційний код 34620497) юр. адреса: 04053, м. Київ, вул. Гоголівська,42 дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі ( на місцевості ) орієнтовною площею: 0,1200 га, яка розташована в с. Кваси, в межах населеного пункту Рахівського району Закарпатської області, з подальшим надання їх в оренду, для оздоровчого призначення (обслуговування комплексу будівель санаторію ІНФОРМАЦІЯ_1 ), (т. 1. а.с. 98).

За вимогами статті 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Отже, відповідно до встановленого та проаналізованих норм права, з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника виникає обов`язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цим майном.

Щодо доводів представника позивача, що позивач не використовує у своїй діяльності жодної із двох зазначених земельних ділянок (0,12 га та 0, 07 га), слід сказати, що такі твердження спростовуються наступним.

28 січня 2011 року , між Квасівської сільською радою, в особі сільського голови ОСОБА_4 та ТзОВ Готіс , укладено договір оренди землі. Відповідно до якого Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - для оздоровчого призначення (для обслуговування будівлі старого адмінкорпусу санаторію Гірська Тиса , яка знаходиться на землях с. Кваси, 163. В оренду передається земельна ділянка загальною площею - 989,00 кв.м. (0,0989 га). Договір укладено на 5 років, (т.1 а.с. 35-43).

04 квітня 2013 року , Міністерство охорони та здоров`я України, видало ліцензію медична практика серії АЕ № 197552, ТзОВ Готіс , (т.1 а.с. 84) та акредитаційний сертифікат серії МЗ № 014232 від 12 листопада 2018 року, який діє з 08 листопада 2018 року по 07 листопада 2021 року, (т.1 а.с. 85).

26 січня 2016 року , між Квасівської сільською радою, в особі сільського голови В.Ю. Діміч та ТзОВ Готіс , укладено додаткову угоду № 1 до Договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 2123683001:01:001:0026 від 28 січня 2011 року, якою поновили Договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 2123683001:01:001:0026 від 28.01.2011 року, об`єктом якого є земельна ділянка кадастровий номер 2123683001:01:001:0026, загальною площею 0,0989 га, цільове призначення: для оздоровчого призначення (для обслуговування і будівель старого адмінкорпусу санаторію Гірська Тиса ), що розташована за адресою: Україна, Закарпатська область, Рахівський район, село Кваси, № 163, на 49 (сорок дев`ять) років із дати укладення цієї Додаткової угоди на тих самих умовах, (т.1 а.с. 44 -46).

Даний факт підтверджено інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 05 лютого 2020 року, (т.1 а.с. 45-46).

Крім того, на підставі державного акта на право постійного користування землею 1 - ЗК № 001296 від 22 червня 1997 року ПП ОСОБА_3 виготовлена технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельної ділянки на умовах оренди ТзОВ Готіс для обслуговування комплексу будівель санаторію Гірська Тиса на території Квасівської сільської ради, Рахівського району, Закарпатської області. Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права ( індексний номер 35201523) від 20 березня 2015 року, підставою якого - договір оренди, серія та номер: б/н, виданий 17 грудня 2009 року, видавник: Квасівська сільська рада, ТзОВ Готіс укладено Додаткову угоду про зміну Договору оренди земельної ділянки серія та номер: б/н, виданий 16 грудня 2014 року, для обслуговування комплексу будівель, санаторію ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк дії: 5 років. Земельна ділянка розташована: Закарпатська область, Рахівський район, с. Кваси, кадастровий номер земельної ділянки: 2123683001:01:002:0016, площа - 3,8793 га. На підставі рішення від 17 грудня 2019 року № 441 Квасівської сільської ради укладено додаткову угоду від 17 грудня 2019 року.

В сукупності, досліджені судом докази, спростовують доводи ТзОВ "Готіс" щодо невикористання даних земельних ділянок, на яких знаходиться майно позивача і використовується ним.

З огляду на зазначене, судом встановлено, що оскаржувані приписи державним інспектором прийнято у межах повноважень, наданих Конституцією та Законами України, та з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а відтак не підлягають скасуванню.

Щодо позовної вимоги визнати протиправним та скасувати припис № 309/0007ПР/03/01/-20 від 28.01.2020 p., судом встановлено наступне.

28 січня 2020 року , Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області складено акт № 309/0010АП/02/01/-20 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель ТзОВ Готіс , (т.1 а.с. 186-199).

Відповідно до даного Акту, виявлено порушення вимог законодавства, в тому числі: на підставі державного акта на право постійного користування землею 1 - ЗК № 001296 від 22 червня 1997 року ПП ОСОБА_3 виготовлена технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельної ділянки на умовах оренди ТзОВ Готіс для обслуговування комплексу будівель санаторію Гірська Тиса на території Квасівської сільської ради, Рахівського району, Закарпатської області. Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права ( індексний номер 35201523) від 20 березня 2015 року, підставою якого - договір оренди, серія та номер: б/н, виданий 17 грудня 2009 року, видавник: Квасівська сільська рада, ТзОВ Готіс укладено Додаткову угоду про зміну Договору оренди земельної ділянки серія та номер: б/н, виданий 16 грудня 2014 року, для обслуговування комплексу будівель, санаторію ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк дії: 5 років. Земельна ділянка розташована: Закарпатська область, Рахівський район, с. Кваси, кадастровий номер земельної ділянки: 2123683001:01:002:0016, площа - 3,8793 га. На підставі рішення від 17 грудня 2019 року № 441 Квасівської сільської ради укладено додаткову угоду від 17 грудня 2019 року (ст. 19 ЗУ Про оренду .

28 січня 2020 року , Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області видало припис про усунення порушень, виявлених під час проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель № 309/0007ПР/03/01/-20, який виданий директору ТзОВ Готіс Хмиз Ю.Г., відповідно до акту від 28 січня 2020 року № 309/0010АП/02/01/-20, де під час перевірки виявлено порушення вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, а саме: на підставі державного акта на право постійного користування землею 1 - ЗК № 001296 від 22 червня 1997 року ПП ОСОБА_3 виготовлена технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельної ділянки на умовах оренди ТзОВ Готіс для обслуговування комплексу будівель санаторію Гірська Тиса на території Квасівської сільської ради, Рахівського району, Закарпатської області.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (індексний номер 35201523) від 20 березня 2015 року, підставою якого - договір оренди, серія та номер: б/н, виданий 17 грудня 2009 року, видавник: Квасівська сільська рада, ТзОВ Готіс укладено Додаткову угоду про зміну Договору оренди земельної ділянки серія та номер: б/н, виданий 16 грудня 2014 року, для обслуговування комплексу будівель, санаторію ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк дії: 5 років. Земельна ділянка розташована: Закарпатська область, Рахівський район, с. Кваси, кадастровий номер земельної ділянки: 2123683001:01:002:0016, площа - 3,8793 га. На підставі рішення від 17 грудня 2019 року № 441 Квасівської сільської ради укладено додаткову угоду від 17 грудня 2019 року, (т.1 а.с. 210 - 212).

Актом перевірки від 02 березня 2020 року встановлено, що згідно витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права - право оренди земельної ділянки 2123683001:01:002:0016 зареєстровано строком на 15 років №199396652 від 07.02.2020 року), ( а.с.225, т.1).

Отже, на момент первинної перевірки, що зафіксована актом від 28 січня 2020 року право оренди на підставі рішення від 17.12.2019 року № 441 не було в належний спосіб зареєстровано, що суперечить вимогам статті 19 Закону України "Про оренду землі".

Стаття 19 Закону України "Про оренду землі" визначає, що строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Дата закінчення дії договору оренди обчислюється від дати його укладення. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права.

Суд зазначає, що відповідно до норм чинного земельного законодавства, з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника виникає обов`язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цим майном.

Згідно з частиною першою статті 124 Земельного кодексу України , передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до статті 126 Земельного кодексу України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Водночас також варто зазначити, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець (власник земельних ділянок або органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України) зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку у відповідності до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" визначено істотні умови договору оренди земельної ділянки, а саме: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Слід також розділяти момент укладення договору оренди та момент державної реєстрації права оренди, що за ним виникає, адже орендар має право користуватися земельною ділянкою виключно після державної реєстрації.

Відповідно до статті 792 ЦК України , за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Отже, вчинення правочину закон пов`язує з фактом його державної реєстрації, яка має правовстановлююче значення, оскільки у випадку відсутності державної реєстрації правочину він вважається неукладеним та не створює прав та обов`язків для сторін.

Таким чином, правове значення державної реєстрації полягає в тому, що правочин (договір), який підлягає державній реєстрації, є вчиненим (укладеним) з моменту її проведення. Як наслідок, за відсутності державної реєстрації правочин (договір) слід вважати невчиненим (неукладеним).

З огляду на зазначене, судом встановлено, що оскаржуваний припис державним інспектором прийнято у межах повноважень, наданих Конституцією та Законами України, та з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а відтак не підлягає скасуванню.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають до часткового задоволенню.

Відповідно до частинами 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України , при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Таким чином, витрати на сплату судового збору підлягають стягненню пропорційно до розміру задоволених позовних вимог за рахунок бюджетний асигнувань суб`єкта владних повноважень .

Інші судові витрати у справі відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Готіс до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування актів індивідуальної дії - задоволити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати припис № 309/0006ПР/03/01/-20 від 28.01.2020 pоку, виданий Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області за результатом планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, виданий Товариству з обмеженою відповідальністю Готіс (код ЄДПРОУ 34620497).

3. В решті вимог адміністративного позову - відмовити.

4. Стягнути на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю Готіс (04053, м. Київ, вул. Гоголівська, 42, код ЄДРПОУ 34620497) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 39766716) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні, 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).

СуддяТ.В.Скраль

СудЗакарпатський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення31.08.2020
Оприлюднено14.09.2020
Номер документу91477680
СудочинствоАдміністративне