Рішення
від 11.09.2020 по справі 233/2740/20
КОСТЯНТИНІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

233 № 233/2740/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2020 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Мартишева Т. О.

за участю секретаря Кюсєвої Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якої діє адвокат Байгуш Олексій Юрійович, до Марківської сільської ради Костянтинівського району Донецької області про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, -

В С Т А Н О В И В :

09 червня 2020 року позивач ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якої діє адвокат Байгуш О.Ю., звернулась до суду з позовом до Марківської сільської ради Костянтинівського району Донецької області, в якому зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , після смерті якого залишилась спадщина, у тому числі на право на земельну частку (пай) відповідно до сертифікату серії ДН № 0120255 з земель колишнього КСП Дружба , розміром 9,04 умовних кадастрових гектарів, на території Марківської сільської ради Костянтинівського району Донецької області. У відповідності до законодавства, чинного на час відкриття спадщини, право на спадкування за законом в першу чергу як донька померлого ОСОБА_2 має позивач ОСОБА_1 , яка на момент смерті спадкодавця мешкала разом із ним. При зверненні позивача до нотаріальної контори з метою прийняття спадщини у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом було відмовлено, оскільки не було надано оригіналу сертифікату на право на земельну частку (пай), який було втрачено її батьком за життя. Факт отримання померлим ОСОБА_2 оригіналу сертифікату підтверджується копією книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай). Таким чином, у теперішній час позивач не має можливості оформити спадкові права у нотаріальному порядку.

Враховуючи, що іншим шляхом вирішити це питання неможливо, позивач просить визнати за нею право власності на земельну частку (пай) із земель колишнього КСП Дружба , розміром 8,8 умовних кадастрових гектар на території Марківської сільської ради Костянтинівського району Донецької області, що належало померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ДН № 0120255, який зареєстрований 18 вересня 1997 року за № 10203 в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) та виданий на підставі розпорядження Костянтинівської райдержадміністрації від 15 січня 1997 року №12.

Позивач ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, звернулися до суду із заявами про розгляд справи за їх відсутності, в яких зазначили, що підтримують заявлені позовні вимоги (а.с. 20, 75).

Представник відповідача - Марківської сільської ради Костянтинівського району Донецької області в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за відсутності представника, заперечень проти позову не надано (а.с. 31, 32, 73).

З`ясувавши позицію сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судовим розглядом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у сел. Широке Вовчанського району Харківської області помер ОСОБА_2 , актовий запис про смерть Старосалтівської лікарні Гонтарівської сільської ради Вовчанського району Харківської області № 10 від 06 серпня 2004 року, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 9).

ОСОБА_1 (а.с. 6-7), ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України, згідно паспортних даних зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а.с. 8) батьком позивачки ОСОБА_1 є ОСОБА_2 , а матір`ю - ОСОБА_4 .

Як вбачається з копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 позивачка змінила дівоче прізвище ОСОБА_5 на ОСОБА_6 у зв`язку з реєстрацією шлюбу з ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що мало місце ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 8).

Згідно інформації Міськрайонного управління у Костянтинівському районі та м. Торецьку Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 04 червня 2020 року за вих. № 590/113-20 (а.с. 15) та Управління Держгеокадастру у Костянтинівському району Донецької області від 25 травня 2016 року за вих. №161/01-29 (а.с. 12) ОСОБА_2 у 1997 році дійсно отримав сертифікат на право на земельну частку (пай) колишнього КСП Дружба Марківської сільської ради Костянтинівського району, серія ДН № 0120255, зареєстрований 18 вересня 1997 року № 10203 в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), розміром 9,04 умовних кадастрових гектарів, виданий на підставі розпорядження Костянтинівської райдержадміністрації від 15 січня 1997 року № 12, про що свідчить особистий підпис. Також повідомлено, що вартість сільськогосподарських угідь земельної частки (паю) КСП Дружба Костянтинівського району Донецької області розміром 8,80 умовних кадастрових гектар станом на 01 січня 2020 року складає 254163,08 грн. Розмір земельної частки (паю) зменшився на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 24 березня 1999 року №108 Про внесення змін і доповнень до розпорядження голови райдержадміністрації 12 від 15 січня 1997 р. Про затвердження вартості та розміру в умовних кадастрових гектарах земельної частки (паю) для видання сертифікатів на право на земельну частку (пай) в КСП Дружба Костянтинівського району (а.с. 17-19).

Факт отримання ОСОБА_2 сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ДН № 0120255 від 18 вересня 1997 року, реєстраційний номер № 10203 на підставі розпорядження Костянтинівської райдержадміністрації від 15 січня 1997 року № 12 Про затвердження вартості та розміру в умовних кадастрових гектарах земельної частки (паю) для видання сертифікатів на право на земельну частку (пай) в КСП Дружба Костянтинівського району підтверджується копією книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) (а.с. 13, 16-16а).

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно із ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Як вбачається з постанови державного нотаріуса Вовчанської державної нотаріальної контори Харківської області № 912/02-31 від 27 травня 2020 року, спадщину після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийняла його дочка ОСОБА_1 . При цьому, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 у зв`язку і відсутністю оригіналу сертифікату на право на земельну частку (пай) (а.с. 14).

Відповідно до ст..ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

В силу ч.ч. 1, 2, 4 ст. 25 ЦК України здатність мати цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження і припиняється у момент її смерті.

Згідно ст. 346 ЦК України однією з підстав припинення права власності є смерть власника.

Як вбачається з Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ № 7 від 16 квітня 2004 року, зі змінами та доповненнями, член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів.

В силу ч. 1 ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних ділянок (паїв) , право на земельну частку (пай) мають, в тому числі, колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом. Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.

Відповідно до ч. 1, ч.2 ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних ділянок (паїв) , основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Відповідно до п. 17 розділу X Перехідні положення Земельного кодексу України від 25.10.2001 року № 2768-III, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Частиною 1 ст. 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

ВССУ у листі №24-753/0/4-13 від 16.05.2013р. роз`яснив, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до повідомлення № 386/01-16 від 18 червня 2020 року та інформаційної довідки зі спадкового реєстру від 18 червня 2020 року, сформованого Другою Костянтинівською державною нотаріальною конторою (а.с. 33-35) у реєстрі наявна інформація щодо спадкової справи №445/2016 щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , яка зберігається в справах Вовчанської державної нотаріальної контори.

З наданих Вовчанською державною нотаріальною конторою Харківської області інформаційної довідки зі спадкового реєстру та копії спадкової справи №445/20016 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 убачається, що спадкову справу було відкрито за заявою дочки померлого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживає: АДРЕСА_1 , спадкоємця за законом. Постановою державного нотаріуса від 27 травня 2020 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 через відсутність документів, які посвідчують право власності спадкодавця на спадкове майно, а саме право власності на земельну частку (пай). Сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий на ім`я ОСОБА_2 вважається загубленим (а.с. 40-55). Відомості щодо наявності інших спадкоємців померлого ОСОБА_2 не встановлені.

Позивачка ОСОБА_1 , яка є спадкоємцем першої черги за законом після смерті батька ОСОБА_2 , позбавлена можливості реалізувати спадкові права у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документа на спадкове майно.

Таким чином, оскільки порушене право позивача в даному випадку не може бути захищене в іншій спосіб, окрім як в судовому порядку, враховуючи, що інших спадкоємців померлого ОСОБА_2 встановлено не було, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та про визнання за нею права власності в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на земельну частку (пай) із земель колишнього КСП Дружба , розміром 8,8 умовних кадастрових гектар на території Марківської сільської ради Костянтинівського району Донецької області.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2,5,10-13,76-81, 141, 259,263-265 ЦПК України суд, -

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ), від імені та в інтересах якої діє адвокат Байгуш Олексій Юрійович (місце здійснення адвокатської діяльності: АДРЕСА_2 ), до Марківської сільської ради Костянтинівського району Донецької області (юридична адреса: Донецька область, Костянтинівський район, с. Маркове, вул. Молодогвардійців, 30, код ЄДРПОУ 23113882) про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , на земельну частку (пай) із земель колишнього КСП Дружба , розміром 8,8 умовних кадастрових гектар на території Марківської сільської ради Костянтинівського району Донецької області, що належала ОСОБА_2 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ДН № 0120255, зареєстрованого 18 вересня 1997 року за № 10203 в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) та виданого на підставі розпорядження Костянтинівської райдержадміністрації від 15 січня 1997 року №12.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення суду виготовлений 11 вересня 2020 року.

Суддя :

СудКостянтинівський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення11.09.2020
Оприлюднено15.09.2020
Номер документу91494993
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —233/2740/20

Рішення від 11.09.2020

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Мартишева Т. О.

Ухвала від 16.07.2020

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Мартишева Т. О.

Ухвала від 11.06.2020

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Мартишева Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні