ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08 вересня 2020 року Справа № 903/997/19
за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк ПРИВАТБАНК , м.Київ
до відповідача 1: Товариства з обмеженою відповідальністю Любешівпромліс , смт.Любешів, Волинська область,
відповідача 2: ОСОБА_1 , м.Любешів, Волинська область
про солідарне стягнення 312 883 грн. 09 коп.
Суддя Шум М.С.
Секретар судового засідання Вижовець М.О.
Представники сторін:
від позивача: Кузін Є.В.
від відповідача 1: н/в
від відповідача 2: н/в
Встановив: Акціонерне товариство Комерційний банк ПРИВАТБАНК звернулось до Господарського суду з позовом про солідарне стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Любешівпромліс та ОСОБА_1 312 883 грн. 09 коп. заборгованості за кредитом згідно з договором №б/н від 13.04.2011.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем 1 зобов`язань в частині повернення кредитних коштів згідно договором №б/н від 13.04.2011. Відповідно до договору поруки №Р1505456377554942022 від 15.09.2017 відповідач 2 є поручителем відповідача 1 за виконання зобов`язань згідно з договором б/н від 13.04.2011.
Ухвалою суду від 05.08.2020 розгляд справи призначено на 25.08.2020.
На виконання вимог ухвали суду від 05.08.2020 позивач подав суду уточнений розрахунок позовних вимог з врахуванням проплат відповідача-1 Товариства з обмеженою відповідальністю "Любешівпромліс" та відповідача -2 ОСОБА_1 станом нв 18.08.2020.
Ухвалою суду від 25.08.2020 розгляд справи за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк ПРИВАТБАНК до відповідача 1: Товариства з обмеженою відповідальністю Любешівпромліс , відповідача 2: ОСОБА_1 про солідарне стягнення 312 883 грн. 09 коп. по суті відкладено на "08" вересня 2020 р. на 09:45 год.
Представники відповідача -1 та відповідача -2 в судове засідання 08.09.2020 не з`явилися, водночас на адресу суду 08.09.2020 від представника відповідача - 1 надійшло клопотання про розгляд справи без уповноваженого представника.
Додатково листом від 08.09.2020 представник відповідача -1 звернувся до суду з клопотанням про долучення доказів до справи, а саме: заключну виписку по заборгованості за період з 01.03.2020 по 07.09.2020.
Позивач на виконання вимог ухвали від 25.08.2020 надав суду виписки про рух коштів позичальника ТзОВ Любешівпромліс , згідно яких за період з 08.11.2019 по 06.09.2020 відповідачем - 1 сплачено заборгованість на загальну суму 275 248, 26 грн., з яких 239 980,00 грн. - заборгованість по тілу кредиту, 11 750,00 грн. - заборгованості по відсотках за користування кредитом та 23 518,26 грн. пені.
Оскільки неявка відповідачів не перешкоджає розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути спір за відсутності відповідачів, за наявними в ній матеріалами на підставі ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд дійшов висновку про те, що вимога Акціонерного товариства комерційний банк Приватбанк до відповідача 1: Товариства з обмеженою відповідальністю Любешівпромліс , відповідача 2: ОСОБА_1 про солідарне заборгованості підлягає до задоволення частково з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 13.04.2011 Товариством з обмеженою відповідальністю "Любешівпромліс" (далі - ТзОВ "Любешівпромліс") підписано заяву про відкриття поточного рахунку .
Згідно цієї Заяви ТзОВ "Любешівпромліс" приєдналося до "Умов та правил надання банківських послуг" (надалі -Умови), Тарифів Банку, що розміщені в мережі Інтсрнет на сайті http://privatbank.ua , які разом із Заявою складають Договір банківського обслуговування № б/ н від 13.04.2011. (далі - Договір) та взяв на себе зобов`язання виконувати умови Договору.
Відповідно до Договору Відповідачу-1 було встановлено кредитний ліміт, на поточний рахунок НОМЕР_1 , в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв`язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших), що визначено і врегульовано "Умовами та правилами надання банківських послуг".
Згідно п. 3.18.1.17. Умов - при укладанні договорів і угод, чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до Умов і правил надання банківських послуг (або у формі Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі), Банк і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронно - цифрового підпису та / або підтвердження через пароль, спрямований Банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.
Відповідно до частин 1-3 статті 207 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв`язку. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Використання при вчиненні правочинів факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, електронного підпису або іншого аналога власноручного підпису допускається у випадках, встановлених законом, іншими актами цивільного законодавства, або за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів.
Згідно із ч. 2 ст. 639 Цивільного кодексу України, якщо сторони домовились укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Відповідно до п. 3.18.1.1. Умов - кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення оборотних коштів та здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту Банк повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку Банка та Клієнта.
Згідно п. 3.181.3 Умов - кредит надається в обмін на зобов`язання Клієнта щодо його повернення, сплаті процентів та винагороди.
Пунктом 3.18.1.18. Умов визначено, що проведення платежів Клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться Банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання Клієнта до Умов і правил надання банківських послуг (або у формі Заяви про відкриття .поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі - Угода ).
Відповідно до п. 3.18.1.6. Умов - Ліміт може бути змінений Банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами Банку. Підписавши Угоду, Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна Ліміту проводиться Банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших).
Свої зобов`язання за договором Позивач виконав в повному обсязі, надавши Відповідачу-1 кредитний ліміт в розмірі 500 000,00 грн.
Відповідно до розділу Умов 3.18.4. затверджений порядок розрахунків, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт виплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої-залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка).
Відповідно до статті 11 ЦК України цивільні права і обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також з дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права і обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори.
Відповідно до ст. 144 ГК України, майнові права та майнові обов`язки суб`єктів господарювання виникають з угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, що йому не суперечать.
У статті 628 ЦК України зазначається, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.
Укладений між сторонами договір №б/н від 13.04.2011 виступає договором приєднання, складається із вищевказаних Анкети-заяви та Умов та за своєю правовою природою є змішаним договором банківського рахунку та кредитного договору.
За нормами, закріпленими у ч.1 ст. 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Як встановлено судом, на виконання договору банківського обслуговування б/н від 13.04.2011 Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" відкрило Товариству з обмеженою відповідальністю "Любешівпромліс" поточний рахунок № НОМЕР_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 1066 ЦК України за договором банківського рахунка банк зобов`язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
За загальним правилом, передбаченим ч.1 ст.1072 ЦК України та ч. 22.9. ст. 22 Закону України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" банк повинен виконати розпорядження клієнта виключно в межах залишку грошей на рахунку платника.
Разом з цим, відповідно до ч.1 ст. 1069 ЦК України якщо відповідно до договору банківського рахунку банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу.
Отже, норми чинного законодавства надають сторонам договору банківського рахунку можливість передбачити в ньому положення про надання банком кредиту, який надається понад залишок грошових коштів на поточному рахунку клієнта в цьому банку в межах заздалегідь обумовленої суми шляхом дебетування його рахунка, що має місце у спірних правовідносинах, які склались між сторонами у справі з приводу виконання укладеного між ними договору банківського обслуговування від 13.04.2011. Таке кредитування рахунка клієнта надає останньому можливість здійснювати платежі за умови відсутності або недостатність грошових коштів на його рахунку.
Водночас, до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (ст. 1054 Цивільного кодексу України). За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України).
Кредит - це позичковий капітал банку у грошовій формі, що передається у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання.
Разом з тим відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про банки і банківську діяльність" відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом та банком.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність" банківський кредит - будь-яке зобов`язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов`язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов`язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов`язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми.
Згідно ч. 1 ст. 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суми позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої якості.
Водночас у відповідності до ч. 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.
Уклавши договір банківського обслуговування, сторони в частині умов, які стосуються кредитного договору, досягли згоди з усіх його істотних умов; договір містить повну інформацію щодо умов кредитування: про строк кредитування, процентну ставку за користування кредитом, строки сплати платежів, а також права та обов`язки сторін, порядок розрахунків, відповідальність за порушення зобов`язань.
Відповідно до ст. 173 ГК України та ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно з положеннями ст. 193 ГК України, ст. ст.526, 527, 530 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено законом або договором, не випливає із суті зобов`язання. Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим до виконання сторонами. Відповідно до ст. 202 ГК України, ст. 599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Як встановлено судом, позичальник прийняті на себе зобов`язання щодо своєчасного повернення кредитних коштів не виконав, в обумовлені строки кредитні кошти за вказаним договором не повернув, у зв`язку з чим у ТзОВ "Любешівпромліс" виникла заборгованість перед позивачем в сумі 312 883,09 грн. - заборгованість за кредитом за несвоєчасність виконань за договором.
Згідно висновків суду, здійснених в процесі розгляду зазначеної справи, визначена позивачем сума підтверджується матеріалами справи..
Разом з тим, під час розгляду справи встановлено, що за період з 08.11.2019 по 06.09.2020 відповідачем - 1 сплачено заборгованість на загальну суму 275 248, 26 грн., з яких 239 980,00 грн. - заборгованість по тілу кредиту, 11 750,00 грн. - заборгованості по відсотках за користування кредитом та 23 518,26 грн. пені.
Враховуючи зазначені обставини та факт сплати Відповідачем-1 в сумі 275 248.36 грн. заборгованості, суд дійшов висновку про закриття провадження справи в частині стягнення 275 248.26 грн. основного боргу та стягнення 37 634,83грн. заборгованості.
Водночас, суд засвідчує, що спір у даній справі виник щодо нарахованої за кредитним договором б/н від 13.04.2011 заборгованості, яку позивач просить стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю Любешівпромліс та ОСОБА_1 (поручителя) за договором поруки №Р1505456377554942022 від 15.09.2017 .
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 15.09.2017 між Публічним акціонерним товариством Комерційний банк "ПРИВАТБАНК" та ОСОБА_1 (поручителя) укладено договір поруки №Р1505456377554942022, предметом якого є надання поруки ОСОБА_1 за виконання зобов`язань позичальника- Товариства з обмеженою відповідальністю "Любешівпромліс" перед АТ КБ "ПРИВАТБАНК" .
Відповідно до договору, як поручитель надав поруку перед кредитором за виконання ТзОВ "Любешівпромліс" своїх зобов`язань за угодами-приєднання до розділу 3.2.8 Кредит КУБ Умов та правил надання банківських послуг по сплаті процентної ставки за користуванням кредитом.
Відповідно до ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.
Статтею 554 ЦК України встановлено у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Відповідно до ст. 543 ЦК України, у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов`язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі. Солідарний боржник не має права висувати проти вимоги кредитора заперечення, що ґрунтуються на таких відносинах решти солідарних боржників з кредитором, у яких цей боржник не бере участі. Виконання солідарного обов`язку у повному обсязі одним із боржників припиняє обов`язок решти солідарних боржників перед кредитором.
Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Враховуючи характер поруки (похідний, залежний від основного зобов`язання), до істотних умов договору поруки слід віднести, зокрема визначення зобов`язання, яке забезпечується порукою, його зміст та розмір, зокрема реквізити основного договору, його предмет, строк виконання тощо.
Оскільки, між Публічним акціонерним товариством Комерційним банком Приватбанк та ОСОБА_1 укладено договір поруки №Р1505456377554942022, то відповідачі відповідають перед АТ КБ "Приватбанк" як солідарні боржники.
Водночас, ні позичальник, ні поручитель заборгованості перед кредитором повністю не перерахували, тому вимога позивача про солідарне стягнення із відповідача-1 та відповідача-2 37 634,83 грн. заборгованості за кредитом обгрунтована і підлягає до задоволення.
У відповідності до пункту 4 частини 2 статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Згідно з ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
У відповідності до ст. 78 ГПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ст. 79 ГПК України).
Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
У зв`язку із задоволенням позову на підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України з відповідачів порівну підлягають до стягнення витрати, пов`язані з оплатою судового збору.
Керуючись ст. ст. 129, 232, ст. ст. 236-242 ГПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2 . Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю Любешівпромліс (44200, Волинська обл., смт. Любешів, вул. Незалежності, 1А/1, код ЄДРПОУ 35298085) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "ПРИВАТБАНК" (вулиця Грушевського, будинок 1Д, місто Київ, 01001, код ЄДРПОУ 14360570) 37 634,83 грн. заборгованості .
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Любешівпромліс (44200, Волинська обл., смт. Любешів, вул. Незалежності, 1А/1, код ЄДРПОУ 35298085) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. М. Грушевського, 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) 2 346,62 грн. витрат, пов`язаних з оплатою судового збору.
4 . Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. М. Грушевського, 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) 2 346,62 грн. витрат, пов`язаних з оплатою судового збору.
5 . Провадження у справі на суму 275 248,26 грн. закрити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду відповідно до ст. 255-256, п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.
Повний текст рішення складено
10.09.2020
Суддя М. С. Шум
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 08.09.2020 |
Оприлюднено | 15.09.2020 |
Номер документу | 91495970 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні