ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" серпня 2020 р. Справа № 911/94/20
Господарський суд Київської області у складі судді Щоткіна О.В., за участю секретаря судового засідання Литовки А.С., розглянувши матеріали справи
за первісним позовом Приватного акціонерного товариства Київобленерго
до Товариства з обмеженою відповідальністю Аверс-Сіті
про врегулювання розбіжностей до договору та визнання договору укладеним
та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Аверс-Сіті
до Приватного акціонерного товариства Київобленерго
про визнання укладеним договору
за участю представників
позивача за первісним позовом (відповідача за зустрічним позовом): Маркушев Я.С. - адвокат, довіреність № 520 від 12.12.2019;
відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом): не з`явився.
СУТЬ СПОРУ:
До Господарського суду Київської області звернулось Приватне акціонерне товариство Київобленерго (далі - позивач, ПрАТ Київобленерго ) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Аверс-Сіті (далі - відповідач, ТОВ Аверс-Сіті ), в якому просить суд розглянути неврегульовані розбіжності до договору про спільне використання технологічних електричних мереж (підписаного уповноваженим представником ПрАТ Київобленерго 05.11.2019) та визнати його укладеним в редакції ПрАТ Київобленерго .
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач стверджує про те, що TOB Аверс-Сіті є власником наступних електричних мереж: комірка Л1 І секції шин та комірка Л2 II секції шин РУ 35 кВ ПС Мостище , дві кабельні лінії 35 кВ до ПС 35/10 кВ Коцюбинське та ПС 35/10 кВ Коцюбинське .
За словами позивача, електричні мережі ТОВ Аверс-Сіті використовуються для розподілу електричної енергії іншим споживачам (ТОВ Ріал Істейт Ф.К.А.У. , ТОВ ЖЕК ЖК Коцюбинський та ОСББ Коцюбинка ).
Як зазначає позивач, враховуючи те, що в силу вимог Закону України Про ринок електричної енергії , ТОВ Аверс-Сіті , як основний споживач, зобов`язаний укласти з ПрАТ Київобленерго , як оператором системи розподілу, на території здійснення ліцензованої діяльності якого розташовані його мережі, договір про спільне використання електричних мереж за типовою формою, затвердженою Регулятором (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, НКРЕКП), ПрАТ Київобленерго було надіслано ТОВ Аверс-Сіті проект договору про спільне використання технологічних електричних мереж з додатками №№ 1-4 (підписаний уповноваженим представником позивача 09.09.2019), який отримано відповідачем 24.09.2019.
За твердженнями позивача, відповідач листом від 15.10.2019 повідомив ПрАТ Київобленерго , що підписав проект договору про спільне використання технологічних електричних мереж з протоколом розбіжностей. При цьому, як зауважує позивач, додатки №№ 1-4 до договору про спільне використання технологічних електричних мереж відповідач повернув не підписаними.
У подальшому, як твердить позивач, ПрАТ Київобленерго листом від 05.11.2019 повідомило ТОВ Аверс-Сіті , зокрема про те, що всі розбіжності до проекту договору прийняті позивачем, окрім пункту 11.4. проекту договору, оскільки пункт 11.4. договору в редакції, запропонованій відповідачем, не відповідає пункту 11.4. типової форми договору про спільне використання технологічних електричних мереж. У зв`язку з цим разом з указаним листом відповідачеві було направлено проект договору про спільне використання технологічних електричних мереж (підписаний уповноваженим представником позивача 05.11.2019) з додатками №№ 1-4, з урахуванням прийнятих розбіжностей, окрім пункту 11.4. договору.
Позивач стверджує, що відповідач підписав договір про спільне використання технологічних електричних мереж з протоколом розбіжностей від 06.12.2019, однак додатки №№ 1-4 відповідач не підписав. При цьому, зі слів позивача, відповідач цього разу не погоджується з іншими пунктами та всіма додатками до договору.
Позивач зазначає, що не погодився з пропозиціями відповідача, викладеними в протоколі розбіжностей від 06.12.2019 до договору про спільне використання технологічних електричних мереж (підписаний уповноваженим представником позивача 05.11.2019), оскільки, на думку позивача, вони не відповідають вимогам законодавства та Правилам роздрібного ринку електричної енергії, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ).
Вказані обставини слугували підставою для пред`явлення позову.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 13.01.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 10.02.2020.
Через канцелярію суду 07.02.2020 відповідач подав зустрічний позов про визнання укладеним між ПрАТ Київобленерго і ТОВ Аверс-Сіті договору про спільне використання технологічних електричних мереж в редакції ПрАТ Київобленерго від 09.09.2019 та з урахуванням протоколу розбіжностей до договору ТОВ Аверс-Сіті від 15.10.2019.
Обгрунтовуючи зустрічний позов, ТОВ Аверс-Сіті стверджує про те, що 15.10.2019 останнім, у порядку, визначеному ст. 181 Господарського кодексу України, направлено засобами поштового зв`язку на адресу ПрАТ Київобленерго підписаний договір разом з протоколом розбіжностей. ТОВ Аверс-Сіті вважає, що, якщо ПрАТ Київобленерго , одержавши 17.10.2019 протокол розбіжностей до підписаного договору про спільне використання технологічних електричних мереж, у строк до 06.11.2019 включно не передало до суду неврегульовані розбіжності в умовах договору, то пропозиція ТОВ Аверс-Сіті , викладена у протоколі розбіжностей, вважається прийнятою, у зв`язку з чим договір є укладеним.
Через канцелярію суду 07.02.2020 відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому вважає, що запропонований позивачем договір про спільне використання технологічних електричних мереж в редакції від 05.11.2019 не може бути визнаний таким, що є укладеним на підставі рішення суду, оскільки договір не відповідає типовому договору про спільне використання технологічних електричних мереж, що передбачений додатком 1 до ПРРЕЕ.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 10.02.2020 прийнято зустрічний позов ТОВ Аверс-Сіті до ПрАТ Київобленерго про визнання укладеним договору до спільного розгляду з первісним позовом. Вимоги за зустрічним позовом об`єднано в одне провадження з первісним позовом.
У підготовчому засіданні 10.02.2020 судом оголошено перерву до 02.03.2020.
Через канцелярію суду 28.02.2020 ПрАТ Київобленерго подано відповідь на відзив та відзив за зустрічним позовом.
Позиція ПрАТ Київобленерго зводиться до того, що договір про спільне використання технологічних електричних мереж (підписаний уповноваженим представником відповідача за зустрічним позовом 09.09.2019) в редакції ПрАТ Київобленерго разом з протоколом розбіжностей від 15.10.2019 за змістом повністю відповідає договору про спільне використання технологічних електричних мереж (підписаного уповноваженим представником відповідача за зустрічним позовом 05.11.2019) в редакції ПрАТ Київобленерго .
На думку позивача за первісним позовом, ТОВ Аверс-Сіті ухиляється від укладення договору про спільне використання технологічних електричних мереж, не обґрунтовує свої заперечення щодо змісту запропонованих договорів про спільне використання технологічних електричних мереж.
ПрАТ Київобленерго зазначає, що з протоколів розбіжностей від 15.10.2019 та від 06.12.2019 вбачається, що ТОВ Аверс-Сіті , з метою уникнення укладення договору, кожного разу надає заперечення щодо нових пунктів договору.
Через канцелярію суду 02.03.2020 ТОВ Аверс-Сіті подано клопотання про витребування доказів.
Так, позивач за зустрічним позовом заявив про витребування від ПрАТ Київобленерго :
- інформацію (повне найменування, код ЄДРПОУ) про всіх споживачів (субспоживачів), які підключені до електричної мережі ПС 35/10 кВ Коцюбинське , яка належить ТОВ Аверс-Сіті ;
- засвідчені копії документів, які стали підставою для підключення споживачів (субспоживачів) до електричної мережі ПС 35/10 кВ Коцюбинське , яка належить ТОВ Аверс-Сіті ;
- засвідчені копії договорів щодо постачання електричної енергії, укладених між ПрАТ Київобленерго та споживачами (субспоживачами), підключених до електричної мережі ПС 35/10 кВ Коцюбинське , яка належить ТОВ Аверс-Сіті ;
- інформацію про обсяги спожитої енергії (активної та реактивної) з боку споживачів (субспоживачів), підключених до електричної мережі ПС 35/10 кВ Коцюбинське , яка належить ТОВ Аверс-Сіті , починаючи з 01.01.2015 по сьогоднішній день.
На думку ТОВ Аверс-Сіті , такі докази зможуть надати можливість укласти сторонам додаток № 1 Загальна однолінійна схема електричних мереж спільного використання та додаток № 2 перелік об`єктів Основного споживача та об`єктів Користувача або інших суб`єктів господарювання, розподіл (передачу) електричної енергії яким забезпечує Користувач, що живляться від мереж Основного споживача до договору про спільне використання технологічних електричних мереж.
Обгрунтовуючи вказане клопотання, ТОВ Аверс-Сіті посилається на те, що 17.05.2011 між ПАТ АЕС Київобленерго (правонаступником якого є ПрАТ Київобленерго ), як постачальником, та ТОВ Аверс-Сіті , як споживачем, було укладено договір про постачання електричної енергії № 220046501, відповідно до умов якого (п. 1.1 договору) постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 4510,0 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) ним електричної енергії та здійснює інші платежі за умовами цього договору.
Зважаючи на викладене, відповідач за первісним позовом вважає, що починаючи з 17.05.2011 позивач за первісним позовом мав право на підключення субспоживачів до електричної мережі ПС 35/10 кВ Коцюбинське та в подальшому здійснював постачання електричної енергії.
На підтвердження обставин вжиття заходів щодо самостійного отримання вказаних доказів ТОВ Аверс-Сіті до клопотання додано копію адвокатського запиту, адресованого ПрАТ Київобленерго , та відповідь останнього на цей запит.
Оскільки, як зазначає відповідач за первісним позовом, ПрАТ Київобленерго відмовилось надати запитувану інформацію, посилаючись на те, що остання є конфіденційною, ТОВ Аверс-Сіті вважає, що такі документи можуть бути витребувані в судовому порядку.
У підготовчому засіданні 02.03.2020 судом було поставлено на обговорення клопотання ТОВ Аверс-Сіті про витребування доказів.
Так, представник позивача за первісним позовом заперечував проти задоволення вказаного клопотання, вважаючи його необгрунтовано заявленим у межах даної справи. Представник позивача за первісним позовом стверджував про те, що наразі не існує інших субспоживачів, підключених до електричної мережі, яка належить ТОВ Аверс-Сіті , окрім ТОВ Ріал Істейт Ф.К.А.У. , ТОВ ЖЕК ЖК Коцюбинський та ОСББ Коцюбинка .
Крім того представник позивача за первісним позовом зауважив на те, що ПрАТ Київобленерго не має права самостійно, без згоди власника, здійснювати підключення споживачів до електричної мережі, а відтак саме власник такої електричної мережі має бути обізнаним щодо кількості споживачів (субспоживачів), які підключені до його електричної мережі.
Розглянувши у підготовчому засіданні 02.03.2020 клопотання ТОВ Аверс-Сіті про витребування доказів та заслухавши позицію присутніх представників сторін, суд дійшов висновку, що клопотання необґрунтоване та не підлягає задоволенню з таких підстав.
За приписами ст. 81 ГПК України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У клопотанні про витребування судом доказів повинно бути зазначено підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа.
Стверджуючи про те, що заявлені до витребування документи наявні у ПрАТ Київобленерго , ТОВ Аверс-Сіті посилається на те, що починаючи з 17.05.2011 ПрАТ Київобленерго мало право на підключення споживачів (субспоживачів) до електричної мережі ПС 35/10 кВ Коцюбинське , з огляду на обставини наявності укладеного між сторонами договору про постачання електричної енергії № 220046501 від 17.05.2011.
Таким чином відповідач за первісним позовом лише припускає наявність інших споживачів (субспоживачів), окрім трьох існуючих, зазначених вище, які підключені до електричної мережі ТОВ Аверс-Сіті .
На думку суду, відповідачем за первісним позовом належним чином не доведено факту існування інших споживачів (субспоживачів), підключених до електричної мережі ПС 35/10 кВ Коцюбинське , яка належить ТОВ Аверс-Сіті , а наявність такої інформації у ПрАТ Київобленерго спростовується тим, що саме ТОВ Аверс-Сіті , як власник указаної електричної мережі, має бути обізнаним про кількість споживачів (субспоживачів), підключених до його електричної мережі.
Крім того судом враховано положення пункту 1.2. Типового договору про спільне використання технологічних електричних мереж, який є додатком 1 до ПРРЕЕ, де зазначено, що доставка електричної енергії забезпечується відповідно до Однолінійної схеми, який є додатком 1 до цього Договору, наданого Основним споживачем, з обов`язковим зазначенням місць встановлення, типів, марки обладнання, довжини ліній, які задіяні в передачі електричної енергії.
Тобто саме основний споживач, у даному випадку - ТОВ Аверс-Сіті , має надавати Однолінійну схему з відповідною інформацією.
Враховуючи викладене, суд у підготовчому засіданні 02.03.2020 відмовив у задоволенні клопотання ТОВ Аверс-Сіті про витребування доказів.
У підготовчому засіданні 02.03.2020 судом постановлено ухвалу про продовження строку підготовчого провадження на тридцять днів та оголошено перерву в підготовчому засіданні до 30.03.2020.
Ухвалою суду від 18.03.2020 повідомлено учасників справи, що підготовче засідання, призначене на 30.03.2020, не відбудеться у зв`язку із запровадженням на всій території України карантину з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Про дату, час і місце розгляду справи в порядку загального позовного провадження у підготовчому засіданні учасників справи вирішено повідомити ухвалою суду.
Ухвалою суду від 29.04.2020 підготовче засідання призначено на 15.05.2020.
На підставі ухвали Господарського суду Київської області від 15.05.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 01.06.2020.
Розгляд справи по суті судом неодноразово відкладався.
Під час розгляду справи по суті судом заслухано вступне слово представників сторін, здійснено з`ясування обставин, на які посилаються сторони, та досліджено в порядку статей 209-210 ГПК України докази у справі.
У судове засідання 17.08.2020 представник відповідача за первісним позовом не зявився, про причини неявки суд не повідомив. Присутній в судовому засіданні представник позивача за первісним позовом підтримав заявлені позовні вимоги та заперечував проти задоволення зустрічного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 233 ГПК України, суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду.
17.08.2020, після виходу з нарадчої кімнати, відповідно до ст. 240 ГПК України, судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги за первісним та зустрічним позовами, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство Київобленерго є суб`єктом господарювання, що здійснює господарську діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії, виданої згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 08.11.2018 № 1382 Про видачу ПрАТ Київобленерго ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом . ПрАТ Київобленерго є оператором системи розподілу на ринку електричної енергії.
TOB Аверс-Сіті є власником наступних електричних мереж: комірка Л1 І секції шин та комірка Л2 II секції шин РУ 35 кВ ПС Мостище , дві кабельні лінії 35 кВ до ПС 35/10 кВ Коцюбинське та ПС 35/10 кВ Коцюбинське .
Електричні мережі ТОВ Аверс-Сіті використовуються для розподілу електричної енергії іншим споживачам (ТОВ Ріал Істейт Ф.К.А.У. , ТОВ ЖЕК ЖК Коцюбинський та ОСББ Коцюбинка ), що підтверджується актами розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін: від 17.05.2011 № 3, від 30.11.2009, від 04.12.2013, від 24.01.2014.
ТОВ Аверс-Сіті 24.09.2019 отримано від ПрАТ Київобленерго проект договору про спільне використання технологічних електричних мереж з додатками №№1-4 (підписаний уповноваженим представником ПрАТ Київобленерго 09.09.2019).
ПрАТ Київобленерго 18.10.2019 отримано від ТОВ Аверс-Сіті лист від 15.10.2019, у якому повідомлялося, що ТОВ Аверс-Сіті розглянуто запропоновану ПрАТ Київобленерго редакцію договору про спільне використання технологічних електричних мереж та складено протокол розбіжностей до окремих умов договору. Також повідомлялось, що серед переліку документів, які були направлені ПрАТ Київобленерго разом із запропонованою редакцією договору, відсутня копія довіреності № 434 від 09.09.2019 на підтвердження повноважень підписанта Горкуценко Д.В. на укладення договору та не надано засвідченої копії статуту ПрАТ Київобленерго . У зв`язку з цим ТОВ Аверс-Сіті просило ПрАТ Київобленерго надати зазначені документи, засвідчені належним чином, та включити до договору запропоновані ТОВ Аверс-Сіті пропозиції протягом двадцяти днів з дня одержання протоколу розбіжностей.
Указаний лист з проектом договору та проектом протоколу розбіжностей до договору направлено ТОВ Аверс-Сіті на адресу ПрАТ Київобленерго 15.10.2019, що підтверджується описом вкладення у цінний лист.
Листом від 05.11.2019 № 20-1-712 ПрАТ Київобленерго повідомило ТОВ Аверс-Сіті , що договір з протоколом розбіжностей повернуті в термін, що не відповідає вимогам ст. 181 Господарського кодексу України (у термін, що перевищує 20 днів з моменту отримання проекту договору). Також, було підписано лише договір про спільне використання технологічних електричних мереж, додатки №№1-4 не були підписані Відповідачем.
У листі також повідомлялось, що ПрАТ Київобленерго , врахувавши пропозиції зазначені у протоколі розбіжностей, внесло зміни в проект договору про спільне використання технологічних електричних мереж, з огляду на що пункти 2.1.13, 2.1.14, 8.1.5 виключено, пункти 5.1.1, 8.1.1, 8.1.6, 11.5 змінено, а п. 11.4 залишено без змін, оскільки відсутність можливості пролонгації даного договору суперечить формі Типового договору про спільне використання технологічних електричних мереж, яка наведена в додатку 1 до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018.
Також ПрАТ Київобленерго зазначено, що у зв`язку із закінчення календарного 2019 року та зважаючи на час, який необхідний для розгляду та підписання договору про спільне використання технологічних мереж, пунктом 11.4 передбачено укладення даного договору до 31.12.2020.
Враховуючи викладене, ПрАТ Київобленерго повідомило ТОВ Аверс-Сіті про направлення на його адресу двох примірників проекту договору про спільне використання технологічних електричних мереж з урахуванням тих пропозицій, які зазначені у протоколі розбіжностей, та не суперечать Типовому договору про спільне використання технологічних електричних мереж, а також наголосило на необхідності у двадцятиденний термін підписати направлені документи та повернути дані примірники до ПрАТ Київобленерго .
Лист від 05.11.2019 № 20-1-712 з примірником договору про спільне використання технологічних електричних мереж та додатками №№1-4, які підписано з боку ПрАТ Київобленерго 05.11.2019, направлено на адресу ТОВ Аверс-Сіті 06.11.2019.
Указаний лист ТОВ Аверс-Сіті отримано 19.11.2019.
Листом від 06.12.2019 ТОВ Аверс-Сіті надіслано на адресу ПрАТ Київобленерго проект договору про спільне використання технологічних електричних мереж, підписаний уповноваженим представником ТОВ Аверс-Сіті , а також проект протоколу розбіжностей до договору від 06.12.2019.
Згідно з указаним протоколом розбіжностей ТОВ Аверс-Сіті не погодився з пунктами 1.1., 1.2., 1.З., 2.1.4., З.1.1., 4.1.1., 7.2., 11.4., 11.5 та додатками №№1-4 до договору, які запропоновано ПрАТ Київобленерго .
Лист ТОВ Аверс-Сіті від 06.12.2019 отримано ПрАТ Київобленерго 10.12.2019.
ПрАТ Київобленерго , не погодившись з пропозиціями ТОВ Аверс-Сіті , викладеними у протоколі розбіжностей від 06.12.2019 до договору про спільне використання технологічних електричних мереж (підписаний з боку ПрАТ Київобленерго 05.11.2019), листом від 27.12.2019 №20-1-837 повідомило ТОВ Аверс-Сіті про невідповідність таких пропозицій вимогам законодавства та ПРРЕЕ.
Зважаючи на те, що між ПрАТ Київобленерго і ТОВ Аверс-Сіті не досягнуто згоди щодо пунктів 1.1., 1.2., 1.3., 2.1.4., 3.1.1., 4.1.1., 7.2., 11,4., 11.5 та додатками №№1-4 до договору про спільне використання технологічних електричних мереж (підписані з боку ПрАТ Київобленерго 05.11.2019), ПрАТ Київобленерго звернулось до суду з позовом, в якому просить суд розглянути неврегульовані розбіжності до договору про спільне використання технологічних електричних мереж (підписаного уповноваженим представником ПрАТ Київобленерго 05.11.2019) та визнати його укладеним в редакції ПрАТ Київобленерго .
Зі свого боку ТОВ Аверс-Сіті звернулось до суду із зустрічним позовом, у якому вважає, що, якщо ПрАТ Київобленерго , одержавши 17.10.2019 протокол розбіжностей до підписаного договору про спільне використання технологічних електричних мереж, у строк до 06.11.2019 включно не передало до суду неврегульовані розбіжності в умовах договору, то пропозиція ТОВ Аверс-Сіті , викладена у протоколі розбіжностей, вважається прийнятою, у зв`язку з чим договір є укладеним.
Таким чином ТОВ Аверс-Сіті просить суд визнати укладеним між ПрАТ Київобленерго і ТОВ Аверс-Сіті договір про спільне використання технологічних електричних мереж в редакції ПрАТ Київобленерго від 09.09.2019 та з урахуванням протоколу розбіжностей до договору ТОВ Аверс-Сіті від 15.10.2019.
Згідно зі ст. 649 Цивільного кодексу України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом. Розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору не на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, можуть бути вирішені судом у випадках, встановлених за домовленістю сторін або законом.
Статтею 187 Господарського кодексу України врегульовано, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов`язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Відповідно до загальних умов укладання договорів, що породжують господарські зобов`язання, визначених ст. 179 Господарського кодексу України, майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями (ч. 1 ст. 179 Господарського кодексу України).
Укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування (ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України).
При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема: примірного договору, рекомендованого органом управління суб`єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови (ч. 4 ст. 179 Господарського кодексу України).
Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України).
Відповідно до ст. 626, 627 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 628, 629 Цивільного кодексу України).
Судом встановлено, що ПрАТ Київобленерго є оператором системи розподілу на ринку електричної енергії, у свою чергу ТОВ Аверс-Сіті є власником електричних мереж, які використовуються для розподілу електричної енергії іншим споживачам.
Правовою основою функціонування ринку електричної енергії становить, зокрема, Закон України Про ринок електричної енергії .
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України Про ринок електричної енергії для цілей цієї статті основним споживачем вважається споживач та/або власник електричних мереж, який не є оператором системи розподілу, електричні мережі якого використовуються для розподілу електричної енергії іншим споживачам, а також для транспортування електричної енергії в мережі оператора системи розподілу.
Відносини між основним споживачем та користувачами, що живляться від його мереж, та оператором системи розподілу та/або оператором системи передачі регулюються кодексом систем розподілу, кодексом системи передачі, правилами роздрібного ринку та договорами, укладеними на їх основі (ч. 2 ст. 49 Закону України Про ринок електричної енергії ).
Згідно з абзацом першим ч. 3 ст. 49 Закону України Про ринок електричної енергії основний споживач зобов`язаний укласти з оператором системи розподілу, на території здійснення ліцензованої діяльності з розподілу якого розташовані його мережі, договір про спільне використання електричних мереж за типовою формою, затвердженою Регулятором.
Відповідно до визначення, наведеного у пункті 1.1.2 ПРРЕЕ договором про спільне використання технологічних електричних мереж є домовленість двох сторін, що встановлює зміст та регулює правовідносини між оператором системи розподілу та основним споживачем, мережі якого розташовані на території ліцензованої діяльності оператора системи розподілу, під час транспортування електричної енергії технологічними електричними мережами основного споживача, що укладається за типовою формою, затвердженою Регулятором, та згідно з яким передбачається оплата вартості послуг з використання технологічних електричних мереж основного споживача, визначеної за затвердженою Регулятором методикою.
Абзацом третім п. 1.2.3. ПРРЕЕ передбачено, що у разі використання оператором системи розподілу технологічних електричних мереж власника мереж, який не виконує функцій оператора системи розподілу згідно з умовами ліцензії або законодавством, для забезпечення транспортування електричної енергії електричними мережами, що не належать оператору системи розподілу відносини між власником цих мереж та оператором системи розподілу, у тому числі їх взаємна відповідальність, регулюються договором про спільне використання технологічних електричних мереж, що укладається між ними на основі типового договору (додаток 1 до цих Правил).
Власник технологічних електричних мереж (основний споживач) не має права відмовити оператору системи розподілу, на території ліцензованої діяльності якого приєднані мережі власника, в укладенні (переукладенні) договору про спільне використання технологічних електричних мереж у передбачених цими Правилами випадках (абзац четвертий п. 1.2.3. ПРРЕЕ).
Згідно з п. 2.5.1. ПРРЕЕ для забезпечення розподілу електричної енергії іншим споживачам, а також для транспортування електричної енергії в мережі оператора системи розподілу електричними мережами, що не належать оператору системи розподілу, між оператором системи розподілу та споживачем та/або власником цих мереж, який не є оператором системи розподілу, укладається договір про спільне використання технологічних електричних мереж, що укладається між ними на основі Типового договору про спільне використання технологічних електричних мереж (додаток 1 до цих Правил).
Пунктом 2.5.2. ПРРЕЕ визначено, що основний споживач не має права відмовити оператору системи розподілу, на території здійснення ліцензованої діяльності з розподілу якого розташовані його мережі, в укладенні (переукладенні) договору про спільне використання технологічних електричних мереж.
Отже укладення договору про спільне використання технологічних електричних мереж є обов`язковим для сторін.
Частиною 1 ст. 638 Цивільного кодексу України визначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Матеріалами справи підтверджено, що після отримання 24.09.2019 від ПрАТ Київобленерго листа, до якого долучено проект договору про спільне використання технологічних електричних мереж, підписаний з боку ПрАТ Київобленерго 09.09.2019, ТОВ Аверс-Сіті 15.10.2019 направлено на адресу підписаний проект договору з урахуванням протоколу розбіжностей від 15.10.2019.
У даному випадку, встановлений ч. 4 ст. 181 Господарського кодексу України, двадцятиденний строк для направлення протоколу розбіжностей сплинув 14.10.2019.
Водночас судом враховано, що 14 жовтня - День захисника України та, відповідно до ст. 73 Кодексу законів про працю України, є святковим днем.
Згідно з ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.
Таким чином суд погоджується з позицією ТОВ Аверс-Сіті , що проект договору про спільне використання технологічних електричних мереж із застереженням про протокол розбіжностей від 15.10.2015 повернуто ПрАТ Київобленерго в термін, що відповідає вимогам ч. 4 ст. 181 Господарського кодексу України.
Статтею 642 Цивільного кодексу України унормовано, що відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною.
Відповідно до ч. 1 ст. 646 Цивільного кодексу України відповідь про згоду укласти договір на інших, ніж було запропоновано умовах є відмовою від одержання пропозиції і водночас новою пропозицією особі, яка зробила попередню пропозицію.
Отже, за загальним правилом договір є укладеним у випадку повного і безумовного прийняття (акцепту) однією стороною пропозиції іншої сторони про укладення договору (оферти). При цьому прийняттям пропозиції відповідно до ч. 2 ст. 642 Цивільного кодексу України є також вчинення особою, яка одержала оферту, відповідних конклюдентних дій (зокрема, надання послуг, сплата коштів) у межах строку для відповіді. Водночас відповідь про згоду укласти договір на інших умовах не є акцептом, а є новою офертою.
Подібна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 25.04.2018 у справі № 910/6002/17.
На підставі наведених приписів чинного законодавства, суд дійшов висновку, що ТОВ Аверс-Сіті було відмовлено ПрАТ Київобленерго у прийнятті пропозиції останнього щодо укладання договору, підписаного з боку ПрАТ Київобленерго 09.09.2019, та водночас зроблено нову пропозицію щодо укладання договору в редакції протоколу розбіжностей від 15.10.2019.
При цьому матеріали справи свідчать, що в межах передбаченого ст. 181 Господарського кодексу України двадцятиденного строку ПрАТ Київобленерго було направлено ТОВ Аверс-Сіті проект спірного договору, підписаного з боку ПрАТ Київобленерго 05.11.2019, у якому позивач за первісним позовом прийняв усі запропоновані відповідачем за первісним позовом розбіжності, окрім одного пункту договору.
У свою чергу ТОВ Аверс-Сіті листом від 06.12.2019 повернуло ПрАТ Київобленерго проект договору про спільне використання технологічних електричних мереж (підписаний з боку ПрАТ Київобленерго 05.11.2019) із застереженням про протокол розбіжностей від 06.12.2019, у якому містились заперечення щодо інших пунктів ніж у протоколі розбіжностей від 15.10.2019.
Вказане свідчить про те, що між сторонами не було досягнуто згоди ні щодо укладення договору, підписаного з боку ПрАТ Київобленерго 09.09.2019, ні щодо укладення договору, підписаного з боку ПрАТ Київобленерго 05.11.2019, відповідно, жоден з цих договорів, в силу ст. 181 Господарського кодексу України, не є укладеним.
Водночас укладення договору про спільне використання спільних технологічних електричних мереж між сторонами є обов`язковим у відповідності до вимог закону, при цьому і позивач за первісним позовом і відповідач за первісним позовом в цілому мають намір на укладання такого договору, однак не можуть дійти згоди щодо його умов.
Положеннями ст. 187 Господарського кодексу України передбачено, що спори, що виникають при укладанні договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону розглядаються судом.
Частиною 4 ст. 179 Господарського кодексу України встановлено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
Водночас необхідно мати на увазі, що відповідно до ст. 184 Господарського кодексу України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів має здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами ст. 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
Отже, договір повинен бути розроблений та відповідати типовому договору. Законодавець забороняє відступати від змісту типового договору, затвердженого органом державної влади, сторони наділені правом тільки конкретизувати його умови (частина 4 статті 179 Господарського кодексу України).
Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 11.12.2018 у справі № 921/375/17-г/14.
Зважаючи на те, що позивач за первісним позовом просить суд визнати укладеним між сторонами договір про спільне використання технологічних електричних мереж у редакції, яка підписана з боку ПрАТ Київобленерго 05.11.2019, а зі свого боку позивач за зустрічним позовом - у редакції ПрАТ Київобленерго від 09.09.2019 та з урахуванням протоколу розбіжностей до договору ТОВ Аверс-Сіті від 15.10.2019, суд вважає за необхідне дослідити відповідність пропозицій сторін, щодо яких не було досягнуто згоди, Типовому договору про спільне використання технологічних електричних мереж, який є додатком 1 до ПРРЕЕ.
Як вбачається зі змісту протоколу розбіжностей до договору про спільне використання технологічних електричних мереж від 15.10.2019, складеного з боку ТОВ Аверс-Сіті , останнім пропонувалось виключити з договору пункти 2.1.13., 2.1.14., 8.1.5. Пункти 5.1.1., 8.1.1., 8.1.6., 11.4., 11.5. запропоновано змінити.
Зміст проекту договору про спільне використання технологічних електричних мереж, який підписано з боку ПрАТ Київобленерго 05.11.2019, свідчить про те, що позивачем за первісним позовом прийнято пропозиції відповідача за первісним позовом та викладено вказані пункти договору з урахуванням протоколу розбіжностей ТОВ Аверс-Сіті від 15.10.2019, окрім пункту 11.4. договору.
Так, ТОВ Аверс-Сіті у протоколі розбіжностей від 15.10.2019 запропоновано викласти пункт 11.4. договору у наступній редакції: Цей Договір укладається на строк до 31 грудня 2019 р. без права пролонгації. Договір може бути розірвано і в інший термін (строк) за ініціативою будь-якої із Сторін у порядку, встановленому чинним законодавством. У разі переходу права власності (права господарського відання) на технологічні електричні мережі до іншої особи цей Договір втрачає чинність з моменту набуття права власності (права господарського відання). .
ПрАТ Київобленерго , не погодившись із запропонованою ТОВ Аверс-Сіті редакцією пункту 11.4. договору, у проекті договору, який підписано з боку ПрАТ Київобленерго 05.11.2019, викладено пункт 11.4. договору у такій редакції: Цей Договір укладається на строк до 31 грудня 2020р., набирає чинності з дня його підписання Сторонами та вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення цього строку одна Сторін не повідомить іншу про відмову від цього Договору або перегляд його умов. Договір може бути розірвано і в іншій термін (строк) за ініціативою будь-якої із Сторін у порядку, встановленому чинним законодавством. У разі переходу права власності (права господарського відання) на технологічні електричні мережі до іншої особи цей Договір втрачає чинність з моменту набуття права власності (права господарського відання). .
Отже, виходячи з предмета первісного та зустрічного позовів, сторони не досягли згоди щодо пункту 11.4. договору.
Так, відповідно до умов Типового договору про спільне використання технологічних електричних мереж, який є додатком 1 до ПРРЕЕ, передбачається, що договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення цього строку одна із Сторін не повідомить іншу про відмову від цього Договору або його перегляд.
Враховуючи вимоги законодавства щодо заборони відступати від змісту типового договору, затвердженого органом державної влади, суд вважає, що пункт 11.4. договору про спільне використання технологічних електричних мереж, який викладено позивачем за первісним позовом у проекті відповідного договору, який підписано з боку ПрАТ Київобленерго 05.11.2019, відповідає умовам типової форми такого договору.
Суд вважає за необхідне зазначити, що необгрунтованими є заперечення відповідача за первісним позовом, викладені у відзиві на первісний позов, щодо запропонованих ПрАТ Київобленерго проектів додатків №№1-4 до договору про спільне використання технологічних електричних мереж, з огляду на те, що останні не передбачені ПРРЕЕ.
Так, за змістом п. 1.2. Типового договору про спільне використання технологічних електричних мереж саме основний споживач (ТОВ Аверс-Сіті ) має надавати Однолінійну схему з обов`язковим зазначенням місць встановлення, типів, марки обладнання, довжини ліній, які задіяні в передачі електричної енергії.
Судом установлено, що ПрАТ Київобленерго було складено відповідний проект додатку № 1 до договору, який направлявся ТОВ Аверс-Сіті для погодження та підписання. Матеріали справи свідчать про те, що ТОВ Аверс-Сіті не підписало відповідний додаток до договору, водночас жодних зауважень щодо змісту цього додатку відповідач за первісним позовом не висловив.
Додаток №2 до договору про спільне використання про спільне використання технологічних електричних мереж (підписаного з боку ПрАТ Київобленерго 05.11.2019) в редакції ПрАТ Київобленерго не суперечить вимогам законодавства, оскільки містить інформацію про суб`єктів, для яких доставка електричної енергії здійснюється через технологічні електричні мережі ТОВ Аверс-Сіті , що підтверджується доданими до позову актами розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін.
Наданий ПрАТ Київобленерго проект додатку № 3 Порядок обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж передбачено, зокрема, пп. 1 п. 4.1. Типового договору. Так само проект додатку № 4 Форма Акту прийому-передачі наданих послуг передбачено пп. 4 п. 2.1. Типового договору.
Обгрунтованих заперечень ТОВ Аверс-Сіті щодо змісту вказаних додатків у матеріалах справи не містяться.
Статтею 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов`язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
При цьому, у разі передачі такого спору на розгляд суду, сторони фактично погоджуються із обов`язковістю судового рішення, а також тим, що суд, приймаючи таке рішення, діє в рамках своїх дискреційних повноважень та судового розсуду з урахуванням інтересів сторін та суспільства, актів законодавства, звичаїв ділового обороту, існуючої практики договірних відносин тощо.
Таким чином, договірне зобов`язання виникає внаслідок складного юридичного факту: погоджених сторонами умов договору, а також рішення суду щодо умов договору, які не були погоджені ними, а договір, за загальним правилом, вважається укладеним з моменту набрання чинності таким рішенням та породжує господарсько-правові зобов`язання сторін.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що договір про спільне використання технологічних електричних мереж, підписаний з боку ПрАТ Київобленерго 09.09.2019, в редакції ПрАТ Київобленерго разом з протоколом розбіжностей від 15.10.2019 за змістом повністю відповідає договору про спільне використання технологічних електричних мереж в редакції ПрАТ Київобленерго , яка підписана з його боку 05.11.2019, відповідна редакція договору не суперечить Типовому договору про спільне використання технологічних електричних мереж, у зв`язку з чим суд вважає, що позовні вимоги за первісним позовом є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Водночас, враховуючи те, що зміст обгурнтувань позовних вимог за зустрічним позовом фактично зводиться до незгоди із запропонованою відповідачем за зустрічним позовом редакцією пункту 11.4. договору, суд дійшов висновку, що позивачем за зустрічним позовом не доведено суду існування підстав, передбачених законодавством, які б мали правовим наслідком можливість укладення спірного договору на умовах, запропонованих ТОВ Аверс-Сіті , з огляду на що зустрічний позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до приписів ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору за первісним позовом та зустрічним позовом, покладаються судом ТОВ Аверс-Сіті .
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-80, 129, 237, 238, 240, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Первісний позов задовольнити повністю.
2. Визнати укладеним між Приватним акціонерним товариством Київобленерго (08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе, вул. Київська, буд. 2-Б; код ЄДРПОУ 23243188) та Товариством з обмеженою відповідальністю Аверс-Сіті (08298, Київська обл., м. Ірпінь, смт Коцюбинське, вул. Пономарьова, буд. 26, корпус 2, офіс 173; код ЄДРПОУ 33939099) договір про спільне використання технологічних електричних мереж у редакції, підписаній уповноваженим представником Приватного акціонерного товариства Київобленерго 05.11.2019:
ДОГОВІР
про спільне використання технологічних електричних мереж
№
м. Київ
(місце укладення)
Товариство з обмеженою відповідальністю Аверс-Сіті , що здійснює діяльність на підставі статуту (далі - Основний споживач), в особі генерального директора Стасюка Дмитра Михайловича, що діє на підставі статуту, та Приватне акціонерне товариство Київобленерго , що здійснює діяльність на підставі Ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затвердженою постановою НКРЕКП №1382 від 08.11.2018р. (далі - Користувач), в особі начальника відділу по роботі з договорами Горкуценка Дмитра Вікторовича, що діє на підставі довіреності № 434 від 09.09.2019р. (далі - Сторони), уклали цей договір про спільне використання технологічних електричних мереж (далі - Договір).
Під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони керуються чинним законодавством України, зокрема Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ).
1. Предмет Договору
1.1. Основний споживач зобов`язується забезпечити технічну можливість доставки електричної енергії необхідного обсягу та рівня потужності (із забезпеченням якості, надійності та безперервності) власними технологічними електричними мережами в точки приєднання електроустановок Користувача або інших суб`єктів господарювання, розподіл (передачу) електричної енергії яким забезпечує Користувач, а Користувач - своєчасно сплачувати вартість послуг Основного споживача з утримання технологічних електричних мереж спільного використання та інші послуги відповідно до умов цього Договору.
Сторони зобов`язуються виконувати інші умови, визначені цим Договором та додатками до нього, які є його невід`ємними частинами.
1.2. Основний споживач забезпечує доставку електричної енергії до межі розподілу електричних мереж з Користувачем або іншими суб`єктами господарювання, розподіл (передачу) електричної енергії яким забезпечує Користувач.
Доставка електричної енергії забезпечується відповідно до однолінійної схеми, наведеної в Додатку №1 Загальна однолінійна схема електричних мереж спільного використання , наданої Основним споживачем, з обов`язковим зазначенням місць встановлення, типів, марки обладнання, довжини ліній, які задіяні в передачі електричної енергії.
1.3. Перелік об`єктів Користувача або інших суб`єктів господарювання, розподіл (передачу) електричної енергії яким забезпечує Користувач, що живляться від технологічних електричних мереж Основного споживача, та їх технічні характеристики наведені в Додатку №2 Перелік об`єктів Основного споживача та об`єктів Користувача або інших суб`єктів господарювання, розподіл (передачу) електричної енергії яким забезпечує Користувач, що живляться від мереж Основного споживача .
2. Обов`язки основного споживача
2.1. Основний споживач зобов`язаний:
2.1.1. Утримувати технологічні електричні мережі спільного використання у належному технічному стані, формувати електричну схему цих мереж відповідної пропускної здатності та забезпечувати технічну можливість для доставки електричної енергії до межі балансової належності електроустановок Користувача або інших суб`єктів господарювання, розподіл (передачу) електричної енергії яким забезпечує Користувач.
2.1.2. Забезпечувати на межі балансової належності електромереж підтримання параметрів якості електричної енергії та узгодженого рівня надійності електропостачання відповідно до категорії струмоприймачів Користувача або інших суб`єктів господарювання, розподіл (передачу) електричної енергії яким забезпечує Користувач, згідно з Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. №310, та Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. №309 (рівень надійності електропостачання відповідно до категорії струмоприймачів Користувача або інших суб`єктів господарювання, розподіл (передачу) електричної енергії яким забезпечує Користувач, не може бути вищим, ніж існуюча категорія надійності електропостачання Основного споживача).
2.1.3. Забезпечувати виконання графіка попереджувальних ремонтів та обсягів робіт, визначених технологічними картами ремонту, збереження елементів обладнання, встановлених на території Основного споживача, засобів обліку та пломб на них.
2.1.4. Щомісяця до 10 числа місяця наступного за розрахунковим надавати Користувачу рахунок на оплату послуг за спільне використання технологічних електричних мереж та два примірники Акту прийому-передачі наданих послуг, оформлених Основним споживачем. Форма акту наведена в Додатку № 4 Форма Акту прийому-передачі наданих послуг .
2.1.5. Протягом трьох робочих днів з дати переходу права власності (права господарського відання) на технологічні електричні мережі до іншої особи, повідомити про це Користувача та надати заяву про розірвання Договору.
2.1.6. Забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників Користувача до власних електричних установок для проведення технічної перевірки, контролю за рівнем споживання електричної енергії.
2.1.7. Забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників Користувача для виконання Користувачем відключення або обмеження споживання електричної енергії субспоживачам відповідно до встановленого ПРРЕЕ порядку або припиняти чи обмежувати обсяг передачі електричної енергії за обґрунтованою письмовою вимогою Користувача.
2.1.8. Своєчасно вживати відповідні заходи для усунення виявлених порушень.
2.1.9. Забезпечити складення балансу електричної енергії у власних технологічних електричних мережах для проведення комерційних розрахунків.
2.1.10. Оперативно повідомляти Користувача та інших суб`єктів господарювання, електроустановки яких приєднані до технологічних електричних мереж Основного споживача, про порушення, що пов`язані з перериванням електропостачання, їх причини і терміни/строки відновлення режиму електропостачання, про виведення в ремонт, а також введення в дію після ремонту технологічних електричних мереж, якими здійснюється розподіл (передача) електричної енергії.
2.1.11. За необхідності, укласти договори про надання послуг з компенсації реактивної потужності з іншими суб`єктами господарювання, приєднаними безпосередньо до електричних мереж Основного споживача, передачу електричної енергії яким забезпечує Користувач.
2.1.12. Забезпечувати відповідно до акту про пломбування збереження і цілісність встановлених на території (у приміщенні) Основного споживача розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр).
3. Права Основного споживача
3.1. Основний споживач має право:
3.1.1. На отримання від Користувача плати за спільне використання технологічних електричних мереж, визначеної відповідно до Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженої постановою НКРЕ від 12.06.2008 №691, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.08.2008 за № 732/15423 (зі змінами), згідно з порядком, наведеним у Додатку № 3 Порядок обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж .
3.1.2. На доступ до розрахункових засобів та систем обліку електричної енергії, що розташовані на об`єктах Користувача або інших суб`єктів господарювання, розподіл (передачу) яким забезпечує Користувач, для зняття показів.
3.1.3. Вимагати від Користувача або інших суб`єктів господарювання, розподіл (передачу) електричної енергії яким забезпечує Користувач, дотримання на належному рівні показників якості електричної енергії на межі балансового розподілу електромереж відповідно до умов цього Договору.
3.1.4. На припинення спільного використання технологічних електричних мереж Основного споживача у випадках та порядку, передбачених розділом 6 цього Договору.
4. Обов`язки Користувача
4.1. Користувач зобов`язаний:
4.1.1. Здійснювати оплату за використання технологічних електричних мереж Основного споживача за розрахунковий період, згідно з Додатком №3 Порядок обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж .
Плата за використання електричних мереж спільного користування вноситься Користувачем на підставі рахунка, оформленого Основним споживачем згідно Акту прийому-передачі наданих послуг, протягом 10 банківських днів після його отримання.
За час, протягом якого Основним споживачем припинялась передача електричної енергії не з вини Користувача або інших суб`єктів господарювання, розподіл (передачу) електричної енергії яким забезпечує Користувач, плата за використання електричних мереж Основного споживача корегується відповідно до вимог ПРРЕЕ.
4.2.2. Забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених осіб Основного споживача до систем та засобів комерційного обліку і засобів контролю потужності та якості електричної енергії, а також для контролю встановлених режимів споживання електричної енергії. що розташовані на об`єктах Користувача.
5. Права Користувача
5.1. Користувач має право:
5.1.1. Не сплачувати за використання технологічних електричних мереж за час перерви в електропостачанні, якщо перерва відбулася не з вини Користувача.
5.1.2. На отримання від Основного споживача інформації щодо якості електричної енергії, порядку визначення плати за використання електричних мереж Основного споживача, умов та режимів передачі електричної енергії.
5.1.3. На відшкодування згідно з законодавством України збитків, заподіяних внаслідок порушення його прав та умов даного договору.
5.1.4. Здійснювати контроль і нагляд за технічним станом та якістю технічного обслуговування електричних мереж Основного споживача, якими виконується розподіл (передача) електричної енергії на об`єкти Користувача або інших суб`єктів господарювання, електроустановки яких приєднані до технологічних електричних мереж Основного споживача.
5.1.5. На доступ до електроустановок, розрахункових засобів та систем обліку електричної енергії, що розташовані на об`єктах Основного споживача і враховують обсяг електричної енергії, для зняття показів. Перевіряти схеми приєднання струмоприймачів Основного споживача, які беруть участь у регулюванні навантаження в електромережі, а також перевіряти працездатність установлених у Основного споживача пристроїв протиаварійної автоматики та інших пристроїв, що забезпечують регулювання навантаження в енергосистемі.
6. Порядок обмеження та припинення спільного використання
технологічних електричних мереж
6.1. Спільне використання технологічних електричних мереж може бути припинено або обмежено Основним споживачем:
6.1.1. Без попередження у разі виникнення аварійних ситуацій в електроустановках Основного споживача на час, що не перевищує визначеного Правилами улаштування електроустановок, затвердженими наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 21.07.2017р. №476 для струмоприймачів відповідної категорії надійності об`єктів Користувача та інших суб`єктів господарювання, електроустановки яких приєднані до технологічних електричних мереж Основного споживача.
6.1.2. З повідомленням Користувача не пізніше ніж за 10 хвилин у разі перевищення Користувачем або іншими суб`єктами господарювання, розподіл (передачу) електричної енергії яким забезпечує Користувач, договірної граничної величини електричної потужності в години максимуму навантаження.
6.1.3. З повідомленням Користувача не пізніше ніж за три робочих дні у разі:
несплати Користувачем за використання технологічних електричних мереж Основного споживача у встановлений термін (строк) з дотриманням процедури, передбаченої ПРРЕЕ;
використання технологічних електричних мереж Основного споживача Користувачем після закінчення строку дії цього Договору.
6.1.4. На виконання припису державних органів, на які покладені відповідні обов`язки згідно з законодавством, у зазначені в приписі терміни.
6.1.5. У разі відсутності резервного живлення - з повідомленням Користувача не пізніше ніж за 10 днів для проведення планових ремонтних робіт в електроустановках Оператора системи, Основного споживача або для приєднання нових споживачів.
6.1.6. На вимогу Оператора системи у зазначені в цій вимозі терміни (строки).
7. Порядок розрахунків за спільне використання технологічних
електричних мереж
7.1. Розрахунковим вважається період з 1-го числа розрахункового місяця до останнього числа того ж місяця.
7.2. Вартість послуг Основного споживача з утримання технологічних електричних мереж спільного використання зазначена в Додатку №3 Порядок обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж .
7.3. Оплата Користувачем послуг з утримання технологічних електричних мереж спільного використання здійснюється платіжним дорученням на підставі оформленого Акта прийому-передачі наданих послуг та виставленого Основним споживачем рахунка, в термін десяти банківських днів з дати отримання рахунка.
8. Відповідальність Сторін
8.1. Відповідальність Основного споживача:
8.1.1. У разі погіршення передбачених умовами договору про постачання електричної енергії показників якості електричної енергії з вини Основного споживача останній відшкодовує Користувачу завдані збитки відповідно до вимог чинного законодавства.
8.1.2. Основний споживач не несе відповідальності перед Користувачем за порушення вимог пункту 8.1.1. цього Договору у разі порушення Користувачем вимог розділу 4 цього Договору.
8.1.3. Основний споживач не несе матеріальної відповідальності перед Користувачем за обмеження (припинення) розподілу (передачі) електричної енергії, яке викликане:
1) некваліфікованими діями персоналу Користувача або інших суб`єктів господарювання, розподілу (передачу) електричної енергії якому забезпечує Користувач і електроустановки якого приєднані до технологічних електричних мереж Основного споживача;
2) умовами обмеження або припинення постачання електроенергії у випадках, передбачених ПРРЕЕ;
3) автоматичним відключенням лінії живлення внаслідок пошкодження устаткування або дій Користувача, які викликали спрацювання автоматики за умови справності системи автоматичного відключення;
4) діями Оператора системи.
8.1.4. У разі невиконання обґрунтованих вимог Користувача щодо відключення субспоживачів, Основний споживач відшкодовує завдані ним збитки іншим суб`єктам відповідно до чинного законодавства України.
8.1.5. На підставі складеного акта про пломбування Основний споживач відповідає за збереження розташованих на його об`єктах засобів обліку, які належать Користувачу або іншим суб`єктам господарювання, розподіл (передачу) електричної енергії яким забезпечує Користувач, а також за збереження відповідних пломб (відбитків їх тавр), встановлених на розрахункових приладах обліку.
8.2. Відповідальність Користувача:
8.2.1. За внесення платежів, передбачених підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 глави 4 цього Договору, з порушенням терміну (строку), встановленого даним Договором, Користувач сплачує Основному споживачу пеню у розмірі
9. Обставини непереборної сили
9.1. Сторони не несуть відповідальності за повне або часткове невиконання своїх зобов`язань за цим Договором, якщо воно є результатом дії обставин надзвичайної і непереборної сили (форс-мажорні обставини). До форс-мажорних обставин відносяться: надзвичайна і непереборна за наявних умов сила, захист від дії якої не передбачено в проектній та іншій нормативній документації, дію якої неможливо попередити застосуванням високопрофесійної практики персоналу, дія якої може бути викликана:
винятковими погодними умовами і стихійним лихом (ураган, буря, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, землетрус, пожежа, просідання і зсув ґрунту);
непередбаченими ситуаціями, викликаними діями сторони, що не є стороною відповідного договору (страйк, локаут, дія суспільного ворога, оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, пожежа, вибух, протиправні дії третіх осіб, в тому числі несанкціоноване втручання у функціонування комп`ютерної системи Користувача та/або Оператора системи (хакерська атака);
умовами, регламентованими відповідними органами виконавчої влади, а також пов`язаними з ліквідацією наслідків, викликаних винятковими погодними умовами і непередбаченими ситуаціями, що перешкоджають виконанню договірних зобов`язань у цілому або частково.
Термін виконання зобов`язань за цим Договором у такому разі відкладається на строк дії обставин непереборної сили.
9.2. Сторона, для якої виконання зобов`язань стало неможливим внаслідок дії обставин непереборної сили, має письмово повідомити іншу сторону про початок, тривалість та ймовірну дату припинення дії обставин непереборної сили та підтвердити це довідкою, виданою Торгово-промисловою палатою України.
10. Відносини з оператором системи
10.1. Основний споживач зобов`язаний припинити надання послуг із спільного використання технологічних електричних мереж на вимогу Оператора системи.
10.2. Сторони забезпечують доступ Оператора системи до розрахункових засобів обліку електричної енергії Основного споживача та інших суб`єктів господарювання, електроустановки яких приєднані до технологічних електричних мереж Основного споживача, у терміни (строки), встановлені договорами про постачання електричної енергії, укладеними між оператором системи та Основним споживачем і між Оператором системи та іншими суб`єктами господарювання, електроустановки яких приєднані до технологічних електричних мереж Основного споживача.
10.3. Основний споживач зобов`язаний не допускати без облікове користування електричною енергією від технологічних електричних мереж Основного споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані Оператору системи, у разі виявлення без облікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж Основного споживача.
11. Інші умови
11.1. Межа відповідальності за стан та обслуговування електроустановок визначається Актом розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін .
11.2. Строки проведення ремонтів в електромережах Основного споживача, під час яких електроустановки Користувача або інших суб`єктів, розподіл (передачу) електричної енергії яким забезпечує Користувач, будуть відключені або буде знижена надійність електропостачання інших споживачів, доводяться до відома заінтересованих сторін письмовим повідомленням Основного споживача, узгодженим з Оператором системи.
11.3. Усі суперечки, що випливають з цього Договору, вирішуються шляхом переговорів між Сторонами. У випадку, якщо їх неможливо вирішити шляхом переговорів між Сторонами, вони вирішуються в судовому порядку відповідно до чинного законодавства України.
11.4. Цей Договір укладається на строк до 31 грудня 2020р., набирає чинності з дня його підписання Сторонами та вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення цього строку одна Сторін не повідомить іншу про відмову від цього Договору або перегляд його умов.
Договір може бути розірвано і в іншій термін (строк) за ініціативою будь-якої із Сторін у порядку, встановленому чинним законодавством. У разі переходу права власності (права господарського відання) на технологічні електричні мережі до іншої особи цей Договір втрачає чинність з моменту набуття права власності (права господарського відання).
11.5. Додатки до цього Договору:
Додаток №1 Загальна однолінійна схема електричних мереж спільного використання ;
Додаток №2 Перелік об`єктів Основного споживача об`єктів Користувача або інших
суб`єктів господарювання, розподіл (передачу) електричної енергії яким
забезпечує Користувач, що живляться від мереж Основного споживача ;
Додаток №3 Порядок обрахування плати за спільне використання технологічних
електричних мереж ;
Додаток №4 Форма Акту прийому-передачі наданих послуг ;
Усі зміни та доповнення до цього Договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими особами та скріплюються печатками обох Сторін.
11.6. Сторони зобов`язуються письмово повідомляти про зміну реквізитів (місцезнаходження, найменування, організаційно-правової форми, банківських реквізитів тощо) не пізніше ніж через 10 днів після настання таких змін.
11.7. Цей Договір укладений у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з них зберігається у Основного споживача, другий - у Користувача.
10. Місцезнаходження та банківські реквізити Сторін
Основний споживач Користувач
Назва організації ТОВ Аверс-Сіті Назва організації ПрАТ Київобленерго
Адреса: смт Коцюбинське, вул. Адреса: 08132, Київська обл., м. Вишневе
Пономарьова, 26, корп. 2, буд. 173 вул. Київська, 2б
Керівник Стасюк Дмитро Пошт. адреса: 0416, м. Київ, вул. Стеценка, 1а
Михайлович, тел.: НОМЕР_1 Банк АТ Ощадбанк
Гол. інженер
Гол. бухгалтер
Банк АТ Альфа-Банк
Р/р НОМЕР_3
МФО 200346
Код 33939099
Код КВЕД
М. П. М. П.
(підпис) (підпис)
ОСОБА_1 Горкуценко Дмитро Вікторович
(П. І. Б.) (П. І. Б.)
- Додаток № 1 до Договору про спільне використання технологічних електричних мереж Загальна однолінійна схема електричних мереж спільного використання вважати укладеним між Приватним акціонерним товариством Київобленерго (08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе, вул. Київська, буд. 2-Б; код ЄДРПОУ 23243188) та Товариством з обмеженою відповідальністю Аверс-Сіті (08298, Київська обл., м. Ірпінь, смт Коцюбинське, вул. Пономарьова, буд. 26, корпус 2, офіс 173; код ЄДРПОУ 33939099) на умовах поданого Приватним акціонерним товариством Київобленерго проекту додатку, підписаного 05.11.2019;
- Додаток № 2 до Договору про спільне використання технологічних електричних мереж Перелік об`єктів Основного споживача об`єктів Користувача або інших суб`єктів господарювання, розподіл (передачу) електричної енергії яким забезпечує Користувач, що живляться від мереж Основного споживача вважати укладеним між Приватним акціонерним товариством Київобленерго (08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе, вул. Київська, буд. 2-Б; код ЄДРПОУ 23243188) та Товариством з обмеженою відповідальністю Аверс-Сіті (08298, Київська обл., м. Ірпінь, смт Коцюбинське, вул. Пономарьова, буд. 26, корпус 2, офіс 173; код ЄДРПОУ 33939099) на умовах поданого Приватним акціонерним товариством Київобленерго проекту додатку, підписаного 05.11.2019;
- Додаток № 3 до Договору про спільне використання технологічних електричних мереж Порядок обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж вважати укладеним між Приватним акціонерним товариством Київобленерго (08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе, вул. Київська, буд. 2-Б; код ЄДРПОУ 23243188) та Товариством з обмеженою відповідальністю Аверс-Сіті (08298, Київська обл., м. Ірпінь, смт Коцюбинське, вул. Пономарьова, буд. 26, корпус 2, офіс 173; код ЄДРПОУ 33939099) на умовах поданого Приватним акціонерним товариством Київобленерго проекту додатку, підписаного 05.11.2019;
- Додаток № 4 до Договору про спільне використання технологічних електричних мереж Форма Акту прийому-передачі наданих послуг вважати укладеним між Приватним акціонерним товариством Київобленерго (08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе, вул. Київська, буд. 2-Б; код ЄДРПОУ 23243188) та Товариством з обмеженою відповідальністю Аверс-Сіті (08298, Київська обл., м. Ірпінь, смт Коцюбинське, вул. Пономарьова, буд. 26, корпус 2, офіс 173; код ЄДРПОУ 33939099) на умовах поданого Приватним акціонерним товариством Київобленерго проекту додатку, підписаного 05.11.2019. .
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Аверс-Сіті (08298, Київська обл., м. Ірпінь, смт Коцюбинське, вул. Пономарьова, буд. 26, корпус 2, офіс 173; код ЄДРПОУ 33939099) на користь Приватного акціонерного товариства Київобленерго (08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе, вул. Київська, буд. 2-Б; код ЄДРПОУ 23243188) 1921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн 00 коп. судового збору.
4. У задоволенні зустрічного позову відмовити.
5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повне рішення складено 14.09.2020.
Суддя О.В. Щоткін
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 17.08.2020 |
Оприлюднено | 15.09.2020 |
Номер документу | 91496945 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Щоткін О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні