ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.09.2020 справа № 914/505/20
За позовом: ОСОБА_1 , с. Заріччя Жидачівського р-ну Львівської обл.,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Колос-ЛТД , с.Заріччя Жидачівського р-ну Львівської обл.,
про: зобов`язання вчинити дії.
Суддя Козак І.Б.
при секретарі Пришляк Ю.-М.В.
Представники:
Від позивача: Шокало В.С. - представник (ордер серії ВС № 1021068 від 20.02.2020),
Від відповідача: не з`явився.
На розгляд господарського суду Львівської області ОСОБА_1 подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю Колос-ЛТД про зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 02.03.2020 р. залишено позов без руху для усунення недоліків. 20.03.2020р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 05.05.2020. Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду по даній справі. Ухвалою суду від 11.08.2020р. закрито підготовче провадження, розгляд справи по суті призначено на 08.09.2020р.
Правова позиція позивача.
У судове засідання 08.09.2020р. представник позивача з`явився, позовні вимоги підтримав. Позовні вимоги обґрунтовуються наступним. Позивач виступив засновником вказаного вище Товариства з розміром внеску до статутного фонду 3626,00 гри. Відповідно, Позивачу належить частка в розмірі 49% (Сорок дев`ять відсотків) Статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю Колос- ЛТД . Іншому засновнику - ОСОБА_2 належить частка в розмірі 51% (П`ятдесят один відсоток) Статутного капіталу Товариства, що складає 3774,00 грн. З 01 січня 2018 року ТОВ Колос-ЛТД обмежує участь позивача як засновника в управлінні справами Товариства, не допускає до ознайомлення з документами, не звітує перед ОСОБА_1 , не надає жодної інформації про діяльність Товариства. Позивачу не відомо нічого про фінансово-майновий стан та прийняті рішення Товариства. Таким чином, Товариство порушує право позивача на управління ТОВ Колос-ЛТД , одним із засновників якого є ОСОБА_1 тому, просить зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю Колос-ЛТД надати
ОСОБА_1 (РНОКПП: ІПН: НОМЕР_1 ) доступ до інформації про діяльність ТОВ Колос-ЛТД , а саме надати наступні документи:
- належним чином завірені копії річних звітів Товариства за 2017,2018 та 2019 роки;
- належним чином завірені копії всіх протоколів загальних зборів учасників Товариства за 2018-2020 роки;
- належним чином завірені копії всіх наказів директора Товариства за 2017 - 2020 роки;
- підписаний директором письмовий звіт про всі доходи та витрати Товариства за період з 01.01.2018р. по 24.02.2020р.;
- довідку за підписом директора про те, чи ТОВ Колос-ЛТД отримувало Акт про надання гірничого відводу на розробку Західної ділянки Зарічанського родовища. Якщо отримувало - вказати дату отримання та надати посвідчені директором копії відповідних документів;
- довідку за підписом директора про те, чи зверталося ТОВ Колос-ЛТД у відповідні органи влади із заявами про відведення земельних ділянок для експлуатації Західної ділянки Зарічанського родовища. Якщо зверталося - надати інформацію про стан відведення ділянок та надати посвідчені директором копії всіх відповідних документів, що стосуються даного питання.
Правова позиція відповідача.
Відповідач у жодне судове засідання не з`явився, відзиву на позов не подав. Відтак, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача та його відзиву на позов, в порядку ч.9 ст.165 ГПК України, за наявними у справі доказами.
Обставини справи.
ОСОБА_1 виступив засновником вказаного Товариства з обмеженою відповідальністю Колос-ЛТД з розміром внеску до статутного фонду 3626,00 гри. Відповідно, Позивачу належить частка в розмірі 49% (Сорок дев`ять відсотків) Статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю Колос- ЛТД . Іншому засновнику - ОСОБА_2 належить частка в розмірі 51% (П`ятдесят один відсоток) Статутного капіталу Товариства, що складає 3774,00 грн. Зазначене підтверджується Статутом товариства, затвердженим загальними зборами учасників, оформлений протоколом №2 від 26.05.2009р.
Заявою від 18.07.2019р. позивач звертався до директора ТзОВ Колос-ЛТД зі заявою про надання інформації щодо діяльності товариства. Заява надіслана рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримана директором товариства 27.08.2019р., що підтверджується відповідною відміткою.
Станом на дату винесення рішення відповідачем не подано доказів надання запитуваної інформації про діяльність товариства.
Оцінка суду.
Відповідно до статті 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Предметом даного спору є вимога про зобов`язання відповідача надати документи товариства. Враховуючи суб`єктний склад учасників спору та підстави, якими обґрунтовується дана вимога, даний спір є корпоративним, тобто підвідомчим господарському суду.
Частиною 1 статті 167 ГК України унормовано, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Відповідно до частини 3 статті 80 ГК України, товариством з обмеженою відповідальністю є господарське товариство, що має статутний капітал, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами, і несе відповідальність за своїми зобов`язаннями тільки своїм майном. Учасники товариства, які повністю сплатили свої вклади, несуть ризик збитків, пов`язаних з діяльністю товариства, у межах своїх вкладів.
Згідно частини 1 статті 11 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", установчим документом товариства є статут.
Відповідно до Статуту, затвердженого зборами учасниками Товариства з обмеженою відповідальністю Колос ЛТД , позивач є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю Колос ЛТД .
Згідно статті 34 Конституції України, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію, усно, письмово, або в інший спосіб - на свій вибір.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про інформацію", всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.
Статтею 200 Цивільного кодекс України унормовано, що інформацією є будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Згідно статті 116 ЦК України, учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом.
За приписами частини 1 статті 5 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", учасники товариства мають такі права: 1) брати участь в управлінні товариством у порядку, передбаченому цим Законом та статутом товариства; 2) отримувати інформацію про господарську діяльність товариства; 3) брати участь у розподілі прибутку товариства; 4) отримати у разі ліквідації товариства частину майна, що залишилася після розрахунків з кредиторами, або його вартість. Учасники товариства можуть мати інші права, передбачені законом та статутом товариства.
Згідно пункту 4.2.5. статуту Товариства з обмеженою відповідальністю Колос ЛТД закріплено, що учасники серед іншого, мають право отримувати інформацію про діяльність товариства.
Відповідно до положень частин 1-4 статті 43 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" , Товариство зобов`язано зберігати такі документи: 1) протокол зборів засновників товариства (рішення одноосібного засновника); 2) статут товариства та зміни до статуту; 3) протоколи загальних зборів учасників; 4) документи товариства, що регулюють діяльність органів товариства, та зміни до них; 5) положення про філії (представництва) товариства у разі їх створення (відкриття); 6) протоколи засідань наглядової ради товариства та колегіального виконавчого органу товариства, накази і розпорядження виконавчого органу товариства; 7) аудиторські висновки та результати надання інших аудиторських послуг; 8) річну фінансову звітність; 9) документи звітності, що подаються відповідним державним органам; 10) документи, пов`язані з випуском емісійних цінних паперів; 11) інші документи, передбачені законодавством, статутом товариства, рішеннями загальних зборів учасників, наглядової ради та виконавчого органу товариства; 12) документи, що підтверджують права товариства на майно; 13) документи бухгалтерського обліку.
Відповідальність за зберігання документів товариства покладається на виконавчий орган товариства та на головного бухгалтера (у разі призначення) - щодо документів бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Документи, передбачені частиною першою цієї статті, підлягають зберіганню протягом усього строку діяльності товариства, крім документів бухгалтерського обліку, строки зберігання яких визначаються відповідно до законодавства.
Товариство забезпечує кожному учаснику (його представнику) доступ до документів, визначених частиною першою цієї статті.
Враховуючи наведені норми законодавства, позивач як учасник Товариства з обмеженою відповідальністю Чернівецька обласна виробничо-комерційна фірма "Медтехніка", має право на отримання інформації про господарську діяльність товариства, а відповідач в свою чергу зобов`язаний надати позивачу документи про господарську діяльність товариства, зокрема, річні звіти, звіти про фінансово-господарську діяльність товариства, протоколи зборів, тощо.
Оцінюючи всі обставини та докази в сукупності, суд приходить до висновку, що керівництво Товариства з обмеженою відповідальністю Колос ЛТД не сприяє належній реалізації передбачених Законом прав ОСОБА_1 як учасника Товариства.
Оскільки статутом відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Колос ЛТД не передбачено обмеження для учасника по формі отримання ним інформації від товариства, вимоги позивача стосуються передбаченого статутом товариства-відповідача його права на отримання інформації щодо діяльності ТзОВ, бухгалтерського обліку, звітності та протоколів зборів, а відповідач порушує законні права позивача і не задовольняє його вимоги, а тому позов є правомірними та обґрунтованим.
На думку суду, отримання учасником зазначеної інформації від товариства є необхідним для реалізації ним своїх корпоративних прав, зокрема правомочностей на участь в управлінні господарською організацію. Відтак внаслідок невиконання товариством свого обов`язку з надання учаснику товариства на його вимогу для ознайомлення документів, передбачених положеннями закону та статуту, можуть бути визнані порушеними як право учасника товариства на інформацію, так і його корпоративні права.
Відповідно до положень статей 15, 16 Цивільного кодексу України, права учасника підлягають захисту шляхом спонукання товариства до виконання його обов`язку - надання відповідної інформації.
Згідно з положеннями статті 200 Цивільного кодексу України та статті 2 Закону України "Про інформацію", інформацією є відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях (у вигляді документів) або відображені в електронному вигляді.
Положення чинного законодавства та Статуту Товариства не регламентують процедуру, а також форму отримання учасником Товариства інформації щодо діяльності Товариства. Відсутність визначеного способу надання інформації, на думку Суду, не може бути достатньою підставою для відмови Товариства надати його учаснику інформацію про свою діяльність у спосіб, в який просить учасник, адже така відмова є за своєю суттю безпідставним обмеженням права особи у виборі форми одержання інформації всупереч вимогам статті 34 Конституції України, статті 7 Закону України "Про інформацію".
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 26 червня 2018 року по справі № 904/3679/17.
Крім того, суд звертає увагу сторін на наступне.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Згідно зі статтею 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до статей 76-79 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За приписами частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 129 Конституції України, основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини 1 статті 236 ГПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Європейський суд з прав людини у пункті 58 рішення від 10 лютого 2010 року у справі "Серявін та інші проти України" зазначив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Враховуючи вищевикладене, встановивши фактичні обставини справи, розглянувши подані докази, надавши оцінку аргументам сторін та застосувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення в повному обсязі.
Судові витрати.
Сплачений позивачем судовий збір в силу вимог ст. 129 ГПК України покладається на відповідача, оскільки спір виник з його вини.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 129, 219-221, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю Колос-ЛТД (адреса: 81730, Львівська обл., Жидачівський р-н, с.Заріччя, код ЄДРПОУ 30772131 ) надати ОСОБА_1 (адреса: адреса: 81730, Львівська обл., Жидачівський р-н, с.Заріччя, ІПН: НОМЕР_1 ) доступ до інформації про діяльність ТОВ Колос-ЛТД , а саме надати наступні документи:
- належним чином завірені копії річних звітів Товариства за 2017,2018 та 2019 роки;
- належним чином завірені копії всіх протоколів загальних зборів учасників Товариства за 2018-2020 роки;
- належним чином завірені копії всіх наказів директора Товариства за 2017 - 2020 роки;
- підписаний директором письмовий звіт про всі доходи та витрати Товариства за період з 01.01.2018р. по 24.02.2020р.;
- довідку за підписом директора про те, чи ТОВ Колос-ЛТД отримувало Акт про надання гірничого відводу на розробку Західної ділянки Зарічанського родовища. Якщо отримувало - вказати дату отримання та надати посвідчені директором копії відповідних документів;
- довідку за підписом директора про те, чи зверталося ТОВ Колос-ЛТД у відповідні органи влади із заявами про відведення земельних ділянок для експлуатації Західної ділянки Зарічанського родовища. Якщо зверталося - надати інформацію про стан відведення ділянок та надати посвідчені директором копії всіх відповідних документів, що стосуються даного питання.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Колос-ЛТД (адреса: 81730, Львівська обл., Жидачівський р-н, с.Заріччя, код ЄДРПОУ 30772131 ) на користь ОСОБА_1 (адреса: адреса: 81730, Львівська обл., Жидачівський р-н, с.Заріччя, ІПН: НОМЕР_1 )2102,00 грн. судового збору.
4. Відповідно до ч. 1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
5. Апеляційну скаргу на рішення суду можна подати в порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.
6. Інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за такою веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua.
Повний текст рішення складено та підписано 10.09.2020р.
Суддя І.Б. Козак
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 08.09.2020 |
Оприлюднено | 15.09.2020 |
Номер документу | 91497075 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Козак І.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні