543/492/20
2/543/182/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.09.2020 селище Оржиця
Оржицький районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Гришка О.Я., за участі секретаря судового засідання Федорини А.А., представника позивача адвоката Шаталової О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Оржиця Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Денисівської сільської ради Оржицького району Полтавської області, треті особи: Оржицька державна нотаріальна контора Полтавської області, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма Дружба , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Оржицького районного суду Полтавської області із вищевказаним позовом.
У позовній заяві ОСОБА_1 вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 склала на випадок своєї смерті заповіт, у якому зробила особисте розпорядження, яким на випадок своєї смерті земельний пай розміром 3,62 га, що належить їй згідно земельного сертифікату і знаходиться в обробітку СТОВ Денисівка заповіла позивачці ОСОБА_1 .
Позивач вказує, що ОСОБА_2 про факт складання заповіту на частину спадщини на ім`я ОСОБА_1 останню не повідомила.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла. На момент своєї смерті вона перебувала у Круподеринському будинку-інтернаті для осіб похилого віку в с. Круподеринці Оржицького району Полтавської області. Останнє місце проживання спадкодавця зареєстровано за адресою: с. Чмихалове Оржицького району Полтавської області.
Позивач зазначає, що 16.01.2020 року, перебуваючи у справах в Денисівській сільській раді Оржицького району Полтавської області, позивач при з`ясуванні уповноваженими особами сільської ради факту прийняття нею спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , що необхідно було на виконання вимог ст. 1277 ЦК України, випадково дізналася про факт складання її знайомою ОСОБА_2 у 2001 році заповіту на своє ім`я.
29 січня 2020 уповноваженою особою виконавчого комітету Денисівської сільської ради Оржицького району Рак Ю. В. позивачу був виданий дублікат вказаного заповіту та повідомлено, що спадкова справа щодо майна ОСОБА_2 після її смерті не заводилася.
З метою оформлення своїх спадкових прав після смерті ОСОБА_2 , позивач звернулася до державного нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,36 га, розташовану на території Денисівської сільської ради Оржицького району Полтавської області, однак, отримала відмову, яку нотаріус мотивував тим, що у встановлений законом шестимісячний строк вона не подала у нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини.
Позивач вважає, що відведений законом строк для подачі заяви про прийняття спадщини вона пропустила з поважних причин, оскільки не знала про факт складання ОСОБА_2 на її ім`я заповіту.
Посилаючись на вищевикладені обставини та на те, що нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину через пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини, позивачОСОБА_1 просила визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 терміном три місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала у повному обсязі, в своїх поясненнях посилалася на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача Денисівської сільської ради Оржицького району Полтавської області в судове засідання не з`явився, направив до суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, зазначив, що позов він визнає повністю.
Від представника третьої особи Оржицької державної нотаріальної контори до суду надійшов лист про розгляд справи без участі їхнього представника.
Представник третьої особи Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Дружба в судове засідання не з`явився, про причини своєї неявки суд не повідомив.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, показання свідків, дослідивши докази і давши їм належну оцінку, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 (а.с. 13).
З Інформаційної довідки зі спадкового реєстру вбачається, що після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкова справа не заведена, інформація про спадкові договори відсутня (а.с. 39-40).
Згідно заповіту, посвідченого секретарем Денисівської сільської ради Жайворінок Р.В. 12.04.1995 року, ОСОБА_2 на випадок своєї смерті, все належне їй майно заповіла ОСОБА_3 . Заповіт зареєстрований в реєстрі за №19 (а.с. 63).
Відповідно до заповіту, який посвідчений секретарем Денисівської сільської ради Жайворінок Р.В. 19.03.2001 року, ОСОБА_2 на випадок своєї смерті, належний їй згідно земельного сертифікату земельний пай розміром 3,62 га, заповіла ОСОБА_1 . Заповіт зареєстрований в реєстрі за №5 (а.с. 12).
Згідно заповіту, посвідченого секретарем Круподеринської сільської ради Афанасьєвою В.О. 23.04.2002 року, ОСОБА_2 на випадок своєї смерті, все належне їй майно заповіла СТОВ Агрофірмі Дружба . Заповіт зареєстрований в реєстрі за №73 (а.с. 59).
Державний нотаріус Оржицької державної нотаріальної контори Полтавської області Потапенко Л.Д. постановою від 05.05.2020 року відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини (а.с. 20).
В судовому засіданні свідок ОСОБА_4 показав, що він працював на посаді секретаря Денисівської сільської ради Оржицького району Полтавської області з 03.10.2006 року по 11.11.2010 року, до його посадових обов`язків входило, зокрема, і вчинення відповідних нотаріальних дій. Свідок вказав, що не повідомляв ОСОБА_1 про наявність заповіту на її ім`я, оскільки, ОСОБА_2 померла до того як він був обраний на вказану посаду, крім того, остання померла в іншому селі і він навіть не знав, що вона померла. Він вказав, що ОСОБА_2 і ОСОБА_1 були знайомі.
Свідок ОСОБА_5 показала, що вона працювала секретарем Денисівської сільської ради Оржицького району Полтавської області з 02.07.1982 року по 03.10.2006 року, до її посадових обов`язків входило, зокрема, і вчинення відповідних нотаріальних дій. Свідок вказала, що їй відомо, що ОСОБА_2 померла в сусідньому селі у будинку для літніх людей, свідок не повідомляла ОСОБА_1 про наявність заповіту, заходів з розшуку спадкоємців ОСОБА_2 вона також не вживала.
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч.1 ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до ст.1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Відповідно до ч.1 ст.1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Відповідно до ч.1-3 ст.1254 ЦК України заповідач має право у будь-який час скасувати заповіт. Заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить. Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним.
Оскільки спадкодавцем ОСОБА_2 після заповіту від 19.03.2001 року, складеного нею на користь позивачки, 23.04.2002 року склала новий заповіт, яким все своє майно, в тому числі і вищезазначену земельну ділянку, заповіла СТОВ Агрофірмі Дружба , то цим, пізнішим заповітом, вона скасувала свій попередній заповіт, а тому позивачка не входить до кола спадкоємців майна померлого. Суду не надані належні та допустимі докази того, що заповіт ОСОБА_2 від 23.04.2002 року був змінений, скасований чи визнаний недійсним.
Враховуючи викладене, оскільки заповіт на користь позивачки спадкодавцем скасовано шляхом складення нового заповіту і ОСОБА_1 не має права на спадкування її майна, то підстави для надання їй додаткового строку для прийняття спадщини відсутні, тому позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1217, 1223, 1233, 1235, 1254 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 141, 247, 263-265 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ,реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Денисівської сільської ради Оржицького району Полтавської області (місцезнаходження: Полтавська область, Оржицький район, с. Денисівка, вул. Шкільна, 25, ідентифікаційний код юридичної особи: 24833265), треті особи: Оржицька державна нотаріальна контора Полтавської області (місцезнаходження: Полтавська область, смт. Оржиця, вул. Центральна, 22, ідентифікаційний код юридичної особи: 02900127), Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма Дружба (місцезнаходження: Полтавська область, Оржицький район, с. Круподеринці, ідентифікаційний код юридичної особи: 03773004), про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
За ч. 1 ст. 354 ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до ч. 2 ст. 354 ЦПК України, учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Полтавського апеляційного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя
Суд | Оржицький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2020 |
Оприлюднено | 16.09.2020 |
Номер документу | 91534146 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Оржицький районний суд Полтавської області
Гришко О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні