Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" вересня 2020 р. Справа № 596/716/20
Провадження № 2/596/328/2020
Гусятинський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого суду Лисюк І.О.
за участю секретаря судового засідання Перцової В.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в селищі Гусятин цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Копичинецької міської ради Гусятинського району Тернопільської області, третя особа: приватний нотаріус Гусятинського районного нотаріального округу Лотовська Оксана Мар`янівна про визнання права власності на спадкове майно ,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Копичинецької міської ради, Гусятинського району Тернопільської області, третя особа: приватний нотаріус Гусятинського районного нотаріального округу литовської Оксани Мар`янівни про визнання права власності на спадкове майно та просить визнати за ним право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,28 га за кадастровим номер 6121682400:01:001:0147, що знаходиться на території Гадинківської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , посилаючись на те, що після смерті його батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею 1,28 га, яка розташована на території села Гадинківці, Гусятинського району, Тернопільської області та зареєстрована згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯА № 788666 видане 01 серпня 2006 року. Він є спадкоємцем даного майна за заповітом. У липні 2016 року його мати знаючи про складений заповіт в його користь звернулась в Копичинецьку державну нотаріальну контору із заявою про відмову від обов`язкової частки. Однак, звернувшись до приватного нотаріуса Гусятинського районного територіального округу Лотовської Оксани Мар`янівни із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, йому відмовлено у видачі свідоцтва, мотивуючи тим, що спадкова справа за померлим батьком не заведена, заява про відмову від обов`язкової частки його матері не приймалася та надане роз`яснення щодо вирішення питання про спадкування в судовому порядку.
Ухвалою судді Гусятинського районного суду Тернопільської області від 04 серпня 2020 року провадження у зазначеній справі відкрито за правилами загального позовного провадження.
Позивач ОСОБА_1 у підготовче засідання не з`явився, попередньо подав до суду письмову заяву, позовні вимоги підтримав повністю, проси позов задовольнити та справу слухати у його відсутності.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в підготовче судове засідання не з`явилися через канцелярію суду надали заяви про розгляд справи у їхній відсутності. Позовні вимоги визнають у повному обсязі.
Представник відповідача Копичинецької міської ради Гусятинського району Тернопільської області в підготовче судове засідання не з`явився, подав до суду письмову заяву, позовні вимоги визнав повністю, просить справу розглянути без участі їх представника.
Приватний нотаріус Гусятинського районного нотаріального округу Лотовська О.М. в підготовче судове засідання не з`явилася, проте, надала до суду письмову заяву про розгляд справи у її відсутності.
Відповідно до ст. 200 ч. 4 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в підготовчому судовому засіданні в порядку, встановленому ст. 206 ЦПК України, згідно якої у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Перевіривши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
Батьком ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_4 , згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .(а.с.9).
Згідно копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №788666, виданого 01 серпня 2006 року та копії витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6112783682020 від 04.05.2020 року, власником земельної ділянки площею 1,28 га (кадастровий номер земельної ділянки 6121682400010010147), яка розташована на території Гадинківської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва є ОСОБА_4 .(а.с.12, 13-15)
24 грудня 2015 року ОСОБА_4 на випадок своєї смерті зробив заповідальне розпорядження, яким заповів належну йому земельну ділянку площею 1,28 га згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №788666, виданого 01 серпня 2006 року, що розташована на території с. Гадинківці, Гусятинського району, Тернопільської області, ОСОБА_1 , що стверджується копією дублікату заповіту, посвідченого виконкомом Копичинецької міської ради, села Гадинківці, Гусятинського району Тернопільської області 24 грудня 2015 року та зареєстрованого в реєстрі за № 67, який на день смерті не змінений і не скасований. (а.с.8)
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 29 грудня 2015 року Гадинківською сільською радою Гусятинського району Тернопільської області.(а.с.7).
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на належне йому майно, в тому числі на земельну ділянку площею 1,28 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території с. Гадинківці, Гусятинського району, Тернопільської області.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка розташована на території Гадинківської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області станом на 17 березня 2020 року становить 51052,83 грн., що вбачається із копії Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.(а.с.16)
На день смерті ОСОБА_4 , разом із ним в АДРЕСА_1 були зареєстровані: дружина - ОСОБА_2 та син - ОСОБА_1 , що стверджується довідкою Копичинецької міської ради Гусятинського району Тернопільської області № 45 від 12.02.2020 року.(а.с.10)
Згідно копії довідки №64, виданої Копичинецькою міською радою Гусятинського району Тернопільської області 21 лютого 2020 року, на день смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , його син ОСОБА_3 проживав без реєстрації. (а.с.11)
Таким чином, позивач ОСОБА_3 , його мати ОСОБА_2 та брат ОСОБА_1 прийняли спадщину після смерті ОСОБА_4 , так як проживали разом із ним за однією адресою та не заявили про відмову від неї .
Як вбачається з довідки інформаційного характеру від 27.02.2020 року №118/01-16, виданої приватним нотаріусом Гусятинського районного нотаріального округу Лотовською О.М., видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом на цілі земельні ділянки площею 1,41 га, що розташована на території Гадинківської сільської ради згідно державного акту серії Р1№663973 в користь ОСОБА_3 , а земельну ділянку площею 1,28 га, що розташована на території Гадинківської сільської ради згідно державного акту серії ЯА№788666 в користь ОСОБА_1 нотаріус не може, оскільки заява про відмову від обов`язкової частки до шести місяців дружиною ОСОБА_2 не була подана і вона вважається такою, що прийняла спадщину. Рекомендовано спадкоємцю звернутися до суду для вирішення питання спадкування нерухомого майна в цілому.
Смерть власника являється однією із підстав для припинення права власності, що випливає із норм статті 346 Цивільного кодексу України.
Відповідно до вимог ст.ст. 1216, 1217, 1268 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з вимогами ст. ст. 1268, 1269, 1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину, або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з часу відкриття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Отже, позивач являється спадкоємцем за заповітом майна померлого ОСОБА_4 , який у встановленому законом порядку прийняв спадщину, а тому набув права на спадкування майна покійного за заповітом.
Позивач прийняв спадщину, однак, не може оформити свої спадкові права у нотаріальній конторі, оскільки заява про відмову від обов`язкової частки до шести місяців дружиною спадкодавця не була подана і вона вважається такою, що прийняла спадщину та має право на обов`язкову частку у спадщині.
Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Як роз`яснив Пленум Верхового Суду України у п. 24 постанови від 12 червня 2009 року № 2 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Перевіривши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що є підстави для визнання за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно а саме, на земельну ділянку площею 1,28 га (кадастровий номер земельної ділянки 6121682400010010147), яка розташована на території Гадинківської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №788666, виданого 01 серпня 2006 року в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі наведеного, ст.ст. 392, 1223, 1268, 1269, 1270, 1273, 1274 ЦК України та керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 76, 80, 200, 258, 259,263-265, 268, 273, 353, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (жителя 48273, с.Гадинківці, Гусятинського району, Тернопільської області) до ОСОБА_2 (жительки АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 (зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 ), Копичинецької міської ради, Гусятинського району Тернопільської області (м.Копичинці, вул. 22 Січня,29, Гусятинського району Тернопільської області), третя особа: приватний нотаріус Гусятинського районного нотаріального округу Литовської Оксани Мар`янівни (м.Копичинці, вул. Мазепи, 1, Гусятинського району Тернопільської області) про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , жителем с. Гадинківці, Гусятинського району, Тернопільської області, право власності на спадкове майно а саме, на земельну ділянку площею 1,28 га (кадастровий номер земельної ділянки 6121682400:01:001:0147), яка розташована на території Гадинківської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №788666, виданого 01 серпня 2006 року в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Гусятинського районного суду
Тернопільської області І.О.Лисюк
Суд | Гусятинський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2020 |
Оприлюднено | 16.09.2020 |
Номер документу | 91545469 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гусятинський районний суд Тернопільської області
Лисюк І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні