СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 вересня 2020 р. Справа № 480/2776/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Осіпової О.О.,
за участю секретаря судового засідання - Мікулінцевої А.П.,
представника відповідача - Нікітіна В.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми заяву про ухвалення додаткового судового рішення в адміністративній справі №480/2776/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет-Капітал" до Управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 р. адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет-Капітал" до Управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії задоволено частково. Зобов`язано Управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет-Капітал" про повернення коштів від 08.04.2020р. №ПК01-08/04, з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин, наданої судом. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет-Капітал" суму сплаченого судового збору в розмірі 2102грн.
06.08.2020 р. до суду надійшла заява позивача про стягнення судових витрат, а саме професійної правничої допомоги в розмірі 31500 грн.
Ухвалою суду від 07.08.2020 р. призначено до розгляду заяву про стягнення судових витрат по адміністративній справі.
Представник позивача в судове засідання не з`явився.
В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення заяви про стягнення судових витрат заперечував та зазначав, що сума заявлених позивачем витрат на правову допомогу є завищеною, необгрунтованою та не співмірною із позовними вимогами.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що заява про ухвалення додаткового судового рішення підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 252 КАС України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Частиною 3 ст.139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; 3) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Наведені норми передбачають можливість віднесення витрат до судових у разі, якщо такі безпосередньо пов`язані з розглядом справи.
Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката (ч. ч. 1, 2 ст. 134 КАС України).
Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 134 КАС України для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно з ч. 9 ст. 139 КАС України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує:1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Аналіз наведених положень законодавства, дає підстави суду для висновку, що документально підтверджені судові витрати на правничу допомогу адвоката підлягають компенсації стороні, яка не є суб`єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Крім цього, суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо.
При визначенні суми компенсації витрат, понесених на правничу допомогу, суди досліджують на підставі належних та допустимих доказів обсяг фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу, розмір гонорару, співмірність послуг категоріям складності справи, витраченого адвокатом часу, об`єму наданих послуг, ціни позову та (або) значенню справи.
Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду від 17.09.2019 у справі № 810/3806/18, від 10.12.2019 у справі № 10.12.2019.
Із матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Паритет-Капітал" та адвокат Кириченко Роман Юрійович уклали Акт приймання-передачі наданих послуг до Договору про надання правової допомоги від 28.04.2020 р. про наступне:
Сторони погоджують те, що Адвокатом надано Клієнту правові послуги (допомогу) у вигляді правозаступництва, відстоювання інтересів останнього в суді першої інстанції з питання, яке визначено пунктом 3.1. статті 3 Договору, а саме:
а) здійснення особистого прийому уповноваженої особи Клієнта з питання надання консультацій щодо захисту позиції Клієнта, - дії у формі окремої позасудової процедури загальною тривалістю 1 година.
б) збір та опрацювання позовних матеріалів, а також збір та опрацювання доказових матеріалів на захист позиції Клієнта, а саме: заяви Клієнта від 08.04.20 №ПК01-08/04 з додатком до неї на 14 арк. (у тому числі: копії ухвал від 11.11.19 та від 26.03.20 у справі №480/3383/19, копії платіжного доручення від 06.09.19 №107, копії довіреності від 30.01.20 №01/30, копії паспорту довіреної особи та картки щодо ІПН), - дії у формі окремої позасудової процедури загальною тривалістю 1 година.
в) розроблення, структуризація та складання процесуальних документів: позовної заяви від 30.04.20 про визнання рішення про повернення документів протиправним, про спонукання до вчинення певних дій, супровідної заяви від 30.04.20, подання цих документів на підпис уповноваженій особі Клієнта, оформлення документальних матеріалів додатку позовної заяви від 30.04.20 та супровідної заяви від 30.04.20, направлення цих матеріалів до суду реєстрованим поштовим відправленням, - дії у формі окремої позасудової процедури загальною тривалістю 4 години.
г) розроблення, структуризація та складання процесуальних документів: супровідної заяви від 25.05.20 по справі №480/2776/20 з додатком, відповіді від 26.06.20 з додатком на відзив відповідача по справі №480/2776/20, подання цих документів на підпис уповноваженій ocoбi Клієнта та направлення даних матеріалів до суду реєстрованим поштовим відправленням, - дії у формі окремої позасудової процедури загальною тривалістю 2 години.
д) надання Клієнту роз`яснень щодо судової практики по спірним правовідносинам, схожим з предметом спору у справі №480/2776/20, - дії у формі окремої позасудової процедури загальною тривалістю 1 година.
2. Враховуючи складність справи, виконані Адвокатом роботи (надані послуги), час, витрачений на це Адвокатом, обсяг наданих Адвокатом послуг та виконаних робіт, майновий стан Клієнта, а також важливе репутаційне значення справи для Клієнта, - Сторони дійшли згоди про оплату наданих Адвокатом послуг.
3. Підписанням даного Акту, Сторони погоджують, що загальна тривалість часу, протягом якого здійснювалася правова допомога Клієнту у формі надання послуг становить 9 годин.
4. Вартість 1 години роботи Адвоката становить 3500,00 грн. відповідно до п. 4-2. Договору.
5. Розрахунок вартості наданих Адвокатом послуг здійснено наступним чином: 9 годин х 3500,00 грн. = 31500,00 грн.
6. Грошові кошти в сумі 31500,00 грн. повинні бути сплачені Клієнтом на користь Адвоката в день підписання цього Акту (а.с.72).
Суд звертає увагу на те, що при визначенні суми відшкодування судових витрат, суд повинен керуватися критерієм реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерієм розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та суті виконаних послуг. Витрати на правову допомогу мають бути документально підтверджені та доведені, договором на правову допомогу, актами приймання-передачі наданих послуг, платіжними документи про оплату таких послуг та розрахунком таких витрат.
Суд зазначає, що в матеріалах цієї справи наявний акт приймання-передачі наданих послуг до Договору про надання правової допомоги від 28.04.2020р., які містять детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та прибутковий касовий ордер на суму 31500грн. (а.с.72-73).
Однак, суд дійшов висновку, що сума судових витрат на професійну правничу допомогу, яку позивач просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, підлягає зменшенню у зв`язку з відсутністю ознак співмірності, визначених ч. 5 ст. 134 КАС України.
З огляду на те, що предметом розглядуваного спору, є справа незначної складності, обсяг наданих послуг адвокатом, виходячи з критерію розумності, пропорційності, співмірності розподілу витрат на професійну правничу допомогу та те, що заявлена сума до відшкодування витрат на правничу професійну допомогу є неспівмірною з вимогами немайнового характеру, які заявлені у позовній заяві, суд вважає, що розмір вказаних витрат підлягає стягненню в сумі 500 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Згідно зі ст. 17 Закону України Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини суди при розгляді справ, практику Європейського Суду з прав людини, застосовують як джерело права.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, відзначено у пункті 95 рішення у справі Баришевський проти України (Заява № 71660/11), пункті 80 рішення у справі Двойних проти України (Заява № 72277/01), пункті 88 рішення у справі Меріт проти України (заява № 66561/01), заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.
Крім того, у пункті 154 рішення Європейського суду з прав людини у справі Lavents v. Latvia (заява 58442/00) зазначено, що згідно зі статтею 41 Конвенції Суд відшкодовує лише ті витрати, які, як вважається, були фактично і обов`язково понесені та мають розумну суму.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що клопотання про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу необхідно задовольнити частково.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет-Капітал" до Управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Заяву про ухвалення додаткового судового рішення в адміністративній справі №480/2776/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет-Капітал" до Управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет-Капітал" (41615, Сумська область, м. Конотоп, вул. Віктора Деняка, 7, код 37784560) за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області (40022, м. Суми, вул. Троїцька, 8, код 3797093) судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 500 (п`ятсот) грн. 00 коп.
У стягненні решти суми витрат в розмірі 31000 грн. відмовити.
Додаткове рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Додаткове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст додаткового рішення складено 15 вересня 2020 року
Суддя О.О. Осіпова
Суд | Сумський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.09.2020 |
Оприлюднено | 18.09.2020 |
Номер документу | 91567129 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Сумський окружний адміністративний суд
О.О. Осіпова
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні