Справа № 388/1500/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
15.09.2020 року Долинський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Степанов С.В.
при секретарі Лінській Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Долинська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського виробничого кооперативу Боківський про визнання договору оренди землі розірваним та стягнення заборгованості зі сплати орендної плати, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2019 року позивач звернувся до суду з цією заявою, посилаючись на те, що йому належить відповідно до Державного акту на право власності на землю КР № 052887, виданого 29 квітня 2009 року на праві приватної власності земельна ділянка кадастровий номер 3521984400:02:00:0727, загальною площею 6,4900 га, що розташована на території Кіровської (Боківської) сільської ради Долинського району Кіровоградської області. Вищевказану земельну ділянку використовує СВК Боківський на підставі договору оренди землі від 03 січня 2010 року, зареєстрованого 15.03.2011 року у відділі Держкомзему у Долинському районі.
В пункті 39 вищевказаного договору від 03.01.2010 року йдеться про можливість розірвання договору в односторонньому порядку шляхом письмового попередження зацікавленою в цьому стороною не пізніше, ніж за шість місяців. Керуючись цією умовою договору та нормами чинного законодавства позивач 05.04.2019 року направив цінним листом СВК Боківський попередження про одностороннє розірвання договору оренди, додавши угоду про розірвання договору оренди землі. Його лист було отримано 06.04.2019 року, що підтверджується роздруківкою з офіційного сайту УКРПОШТИ. Зважаючи на термін - 6 місяців, датою одностороннього розірвання договору було - 07.10.2019 року. Тобто з 08 жовтня 2019 року між ОСОБА_1 та СВК Боківський договірні відносини припинено.
Не отримавши від відповідача будь-якої відповіді на попередження про одностороннє розірвання договору оренди землі, позивач 27.06.2019 року звернувся до відповідача ще й з листом-попередженням не проводити обробіток земельної ділянки та повернути її. Відповідно до інформації з офіційного сайту УКРПОШТи СВК Боківський отримав лист 04.07.2019 року. Але знову ж таки ніякої відповіді позивачу не надав. Тобто відповідач добровільно не погоджується на розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку, тому позивач змушений звернутись до суду для вирішення даного спору.
Відповідно до п. 9 та 11 Договору оренди землі відповідач зобов`язався протягом строку дії договору за кожен рік користування земельною ділянкою сплачувати 3 % від нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки, визначеної відповідно до законодавства, не пізніше 31 грудня кожного року. Відповідач не виплачував позивачеві плату за користування його земельною ділянкою за 2018 рік, що підтверджується відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків. Хоча використовував належну позивачеві земельну ділянку та отримував прибуток. В 2018 році нормативна грошова оцінка земельної ділянки позивача відповідно до договору оренди землі та уточненого розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації 1,0, визначеного в Листі Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Про індексацію нормативної грошової оцінки земель від 04.01.2019 № 22-28-0.22-125/2-19 становила 222092,00 гривень. Тому розмір орендної плати за умовами договору оренди землі в 2018 році склав 6 662,76 грн. (шість тисяч шістсот шістдесят дві гривні 76 кой.) = 222092,00 грн. х 3% (розмір орендної плати, визначений п.9 договору оренди землі).
Відповідач порушив свої зобов`язання щодо своєчасності розрахунку за користування земельною ділянкою в 2018 році та відповідно нехтує терміном зазначеним в п. 11 договору оренди землі, який є його істотною умовою. Станом на день подачі позовної заяви відповідачем, в рахунок погашення заборгованості за користування в 2018 році належною позивачеві земельною ділянкою, не сплачено жодних грошових коштів. До того ж ніяких послуг в рахунок орендної плати позивач від відповідача не отримував. У відповідності зі ст. 611 ЦК України, та п. 14 Договору оренди землі за несвоєчасне внесення орендної плати, відповідач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі 0,01 % несплаченої суми за кожен день прострочення, що при сумі основного боргу 6662,76 складає 206,55 грн. (двісті шість гривень 55 коп.).
З огляду на вищевикладене, вважає, що відповідач не виконує взятих на себе зобов`язань, передбачених законодавством та укладеним договором оренди земельної ділянки, тому змушений звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача заперечив по суті позову, просив відмовити у задоволенні.
Згідно відзиву на позов слідує, що відповідач позовні вимоги не визнає та вважає їх безпідставними, оскільки від позивача не отримували попередження про розірвання договору оренди земельних ділянок та угоди про розірвання договору оренди землі, а тому відсутні підстави для застосування п.39 Договору оренди. Також зауважують, що позивачеві надсилалися кошти за користування земельною ділянкою з урахуванням отриманих податків, але позивач відмовився від отримання.
Згідно копії договору оренди землі від 03.01.2010 року між ОСОБА_1 та СВК Боківський в особі голови Бойка Г.А. було укладено договір оренди землі, відповідно до якого останній передав у строкове платне користування земельну ділянку площею 6,49 га, розташовану в с.Кірове Долинського району Кіровоградської області. Договір оренди було укладено на 10 років. Згідно п.9 договору оренди землі орендна плата вноситься орендарем у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у грошовій формі (а.с.11-14)
Згідно копії Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії КР № 052887 підтверджується право власності ОСОБА_1 на земельну ділянку 6,4900 га (а.с.15)
Згідно копії попередження та угоди про розірвання договору оренди від 05 квітня 2019 року слідує, що ОСОБА_1 наполягає на достроковому розірванні договору про оренду землі (а.с.22-23)
Згідно копії фіскального чеку та роздруківки з сайту УКРПОШТИ слідує, що лист за № 2850001860390 адресований СВК Боківський вручено особисто 18.05.2020 року (а.с.25-26)
Згідно листа повідомлення від 27 червня 2019 року слідує, що ОСОБА_1 попереджає СВК Боківський , що з 08.10.2019 року в зв`язку з припиненням договору оренди землі почне самостійно її обробляти (а.с.27)
Згідно копії фіскального чеку та роздруківки з сайту УКРПОШТИ слідує, що лист за № 2850001905261 адресований СВК Боківський вручено особисто 04.07.2020 року (а.с.29-30)
Згідно копії фіскального чеку слідує, що ОСОБА_1 поштовим переказом переводилися кошти у розмірі : 5479,00 гривень та 5479,00 гривень 28 грудня 2019 року (а.с.44)
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до наступних висновків.
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом Україні. Цивільним кодексом України, Законом України Про оренду землі (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), а також іншими нормативно-правовими актами прийнятими відповідно до них, а також договором оренди земельної ділянки.
За правилами п.1 ч.2 ст. 11 ЦК України однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Відповідно до вимог ст.124 Земельного кодексу України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Згідно до ч.2 ст. 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є такі порушення стороною договору, коли внаслідок завданої шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Істотні умови - договору оренди землі визначені у ст.15 Закону України Про оренду землі.
Відповідно з ч.1 ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Згідно ст. 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").
Відповідно до ст. 31 Закону України Про оренду землі, договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до п. д ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно ст.77 ЦПК належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення. Згідно ч.2 ст.78 ЦПК обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування, а згідно ст.80 ЦПК достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
З досліджених письмових доказів, судом встановлено, що позивачем доведено ініціювання розірвання оренди в порядку визначеному п.39 договору, а саме наявність письмового попередження не пізніше ніж за 6 місяців. Також згідно досліджених матеріалів справи встановлено, що відповідач порушив умови договору оренди щодо виплати плати за користування земельною ділянкою, оскільки надані копії фіскальних чеків за поштовим переказом у розмірі : 5479,00 гривень та 5479,00 гривень відправленні 28 грудня 2019 року ОСОБА_1 не підтверджують орендної плати
З урахуванням вищевикладеного позовні вимоги обґрунтовані та такі, що підлягають задоволенню.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України у разі задоволення позову судові витрати покладаються на відповідача.
Отже, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати.
Заявлені відповідачем судові витрати на правову допомогу не підлягають стягненню з позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 32 Закону України Про оренду землі , ст. 141 ЗК України, ст. ст. 10, 11, 60-62, 88, 215- 218 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Сільськогосподарського виробничого кооперативу Боківський про визнання договору оренди землі розірваним та стягнення заборгованості зі сплати орендної плати - задовольнити.
Визнати розірваним договір оренди землі площею 6,49 гектарів, укладений 03 січня 2010 року між ОСОБА_1 та Сільськогосподарським виробничим кооперативом Боківський , зареєстрований відділом Держкомзему у Долинському районі, про що у Державному реєстрі земель 15 березня 2011 року вчинено запис за № 352198444000053 (номер запису про інше речове право у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 26255911 від 17 травня 2018 року)
Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу Боківський (код ЄДРПОУ 30848458) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) 6869 (шість тисяч вісімсот шістдесят дев`ять) гривень 31 копійку, в тому числі: заборгованість зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою в розмірі 6662,76 грн. та пеню за несвоєчасне внесення орендної плати в розмірі 206,55 грн.
Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу Боківський (код ЄДРПОУ 30848458) на користь ОСОБА_1 понесені витрати зі сплати судового збору у розмірі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Долинського районного суду С. В. Степанов
Суд | Долинський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2020 |
Оприлюднено | 17.09.2020 |
Номер документу | 91573006 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Долинський районний суд Кіровоградської області
Степанов С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні