Рішення
від 16.09.2020 по справі 396/904/20
НОВОУКРАЇНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 396/904/20

Провадження № 2/396/345/20

РІШЕННЯ

Іменем України

16.09.2020 року м. Новоукраїнка

Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді: Гарбуз Ольга Анатоліївна

за участю секретаря судового засідання: Очеретньої М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новоукраїнка Кіровоградської області цивільну справу №396/904/20 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Сотницько-Балківської сільської ради, ОТГ Новоукраїнської міської ради, третя особа: яка не заявляє самостійних вимог приватний нотаріус Новоукраїнського районного нотаріального округу Кіровоградської області Українська Н.М. про визнання права власності на спадкове майно за заповітом, -

ВСТАНОВИВ:

Виклад позицій позивача та відповідача.

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилась спадщина на належне йому майно, та приватним нотаріусом Новоукраїнського районного нотаріального округу Кіровоградської області Українською Н.М. відкрито спадкову справу №142/2018. За життя 01.02.2017 року ОСОБА_3 склав заповіт, розпорядившись належними йому земельними ділянками площею 3,1117 га та площею 4,6690 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходяться на території Сотницько - Баалківської сільської ради. Заповіт зареєстровано в реєстрі за №182. Однак при зверненні до приватного нотаріуса з метою видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельні ділянки позивачу було відмовлено, оскільки із заявою про прийняття спадщини за законом щодо майна померлого звернулася донька померлого ОСОБА_3 , надав свідоцтво про смерть, видане Новоукраїнським районним відділом ДРАЦС ГТУ юстиції у Кіровоградській області 23.01.2019 року повторно, яке різниться з виданим Новоукраїнським районним відділом ГТУ юстиції у Кіровоградській області 02.11.2018 року, де ім`я померлого вказано " ОСОБА_3 ". На запит нотаріуса відділом ДРАЦС надано повідомлення про внесення змін до актового запису про смерть гр. ОСОБА_3 , а саме змінено ім`я померлого з " ОСОБА_3 " на " ОСОБА_3 ". В зв`язку з вищевикладеними розбіжностями позивач не може оформити право власності на спадкове майно за заповітом, тому звернувся до суду з даним позовом.

Заяви, клопотання учасників справи та інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 02.07.2020 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено до підготовчого розгляду. Витребувано копію спадкової справи до майна померлого ОСОБА_3 .

13.07.2020 року до суду надійшли витяги зі спадкового реєстру та копія спадкової справи №142/2018 до майна померлого ОСОБА_3 .

Ухвалою від 24.07.2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено до судового розгляду по суті.

Позивач в судове засідання не з`явився подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити з обставин викладених в позові.

Відповідач в судове засідання не з`явився, подав заяву, в якій просить справу розглянути у відсутність, позовні вимоги визнає.

Представник Сотницько-Балківської сільської ради, ОТГ Новоукраїнської міської радив судове засідання не з`явився, подав заяву, в якій просить справу розглянути у відсутність представника.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог приватний нотаріус Українська Н.М. в судове засідання не з`явилася, подав заяву про розгляд справи у відсутність.

Фактичні обставини встановлені судомсправи та зміст спірних правовідносин.

Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування та висновки суду.

Відповідно до положень ст. ст. 55, 124 Конституції України та ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч.2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази по справі, відповідно до ст. ст. 328, 1225 ЦК України, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову так, як в судовому засіданні встановлено наступні обставини.

У відповідності до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 , видане 02.11.2018 року Новоукраїнським районним відділом ДРАЦС ГТУ юстиції у Кіровоградській області (а.с. 43).

Згідно копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Новоукраїнським РВ УМВС України в Кіровоградській області 31.01.2003 року, вбачається, що ім`я померлого заповідача зазначено " ОСОБА_3 " (а.с.9-10).

За життя померлий ОСОБА_3 склав заповіт на ім`я позивача ОСОБА_1 , згідно якого заповідав йому земельні ділянки площею 3,1117 га та площею 4,6690 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходяться на території Сотницько - Баалківської сільської ради. Заповіт зареєстровано в реєстрі за №182. (а.с. 45).

Згідно довідки №358 від 06.11.2018 року виданої Сотницько - Балківською сільською радою Новоукраїнського району Кіровоградської області, померлий ОСОБА_3 на день смерті був зареєстрований по АДРЕСА_1 та проживав один (а.с.46).

В свідоцтві про смерть серії НОМЕР_3 , виданого повторно 23 січня 2019 року Новоукраїнським районним відділом ДРАЦС ГТУ юстиції у Кіровоградській області, вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 (а.с.13) .

З копії спадкової справи №142/2018 до майна померлого ОСОБА_3 вбачається, що з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 звернулися ОСОБА_1 та донька ОСОБА_2 (а.с.39-54). Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_3 немає. Однак нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом ОСОБА_1 , так як в свідоцтво про смерть померлого ОСОБА_3 було внесено зміни, а саме змінено ім`я померлого з " ОСОБА_3 " на " ОСОБА_3 " (а.с.14).

Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження № 00022115161 від 14.02.2019 року встановлено, що в актовому записі №10 про народження ОСОБА_3 , який народився в с.Остан`є Підволочинського району Тернопольської області, ІНФОРМАЦІЯ_2 , зазначено ім`я " ОСОБА_3 "(а.с.55).

Згідно копії паспорта спадкодавця, свідоцтва про смерть виданого 02.11.2018 року ,ім' я заповідача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.9,12), але до актового запису про смерть було внесено зміни та змінено ім`я із ОСОБА_3 на ОСОБА_3 та видано нове свідоцтво про смерть 23.01.2019 року(а.с.13)

Стаття 328 ЦК України вказує на те, що право власності набувається на підставах, які не заборонені законом.

Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ч.1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Відповідно до ст. ст. 78 та 81 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися та розпоряджатися земельною ділянкою, громадяни України також набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті та згідно ч.2 ст.1268 цього Кодексу не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.

За змістом ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Згідно ст.1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Відповідно до ст.ст. 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа (державного акта), що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації, а рішення суду про право семе по собі не замінює правовстановлюючого документу.

Відповідно до ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Як вбачається з п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про спадкування від 30 травня 2008 р. № 7, відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 392 ЦК України в разі відсутності документів на право власності, власник може вимагати визнання права власності в судовому порядку.

Судом встановлено, що в межах шестимісячного строку, передбаченого ст. 1270 ЦК України, позивач звернувся до нотаріальної контори з відповідною заявою про прийняття спадщини. Того ж дня нотаріальною конторою була заведена спадкова справа, але у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом відмовлено, дії нотаріуса не оскаржувалися через розбіжності в свідоцтві про смерть та заповіті, виданих на різні імена.

Відповідно до ст. ст.15,16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

На підставі встановленого та приймаючи до уваги викладені вище обставини, так як вирішити питання через органи нотаріату неможливо, через розбіжності в правовстановлюючих документах, інших осіб, які претендують на земельну ділянку не встановлено, так як ОСОБА_2 подала заяву, щодо позовних вимог заперечень немає, за встановлених обставин суд дійшов висновку, що позов обгрунтований, а тому підлягає задоволенню.

Згідно позовних вимог позивач просить віднести судові витрати по справі за його рахунок, тому суд вважає, що судові витрати необхідно віднести за рахунок позивача.

Керуючись ст.ст. 1220, 1223, 1235, 1268 ЦК України, ст.ст. 76, 89, 142, 206, 264, 265, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , право власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом, яке залишилось після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на земельну ділянку площею 4,6690 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 3524086400:02:001:0188 та земельну ділянку площею 3,1117 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 3524086400:02:001:1188, які знаходяться на території Сотницько - Балківської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області.

Судові витрати віднести за рахунок позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Кропивницького апеляційного суду через Новоукраїнський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи, які не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Повний текст рішення складено 16.09.2020 року.

Головуючий: О. А. Гарбуз

СудНовоукраїнський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення16.09.2020
Оприлюднено17.09.2020
Номер документу91573331
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —396/904/20

Рішення від 16.09.2020

Цивільне

Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області

Гарбуз О. А.

Ухвала від 24.07.2020

Цивільне

Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області

Гарбуз О. А.

Ухвала від 02.07.2020

Цивільне

Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області

Гарбуз О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні