ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
16.09.2020 Справа № 905/1651/20
Господарський суд Донецької області у складі судді Фурсової С.М. розглянувши матеріали позовної заяви Релігійної організації Релігійна громада церква євангельських християн-баптистів Голгофа міста Краматорська Донецької області (юридична адреса: 84311, Донецька область, місто Краматорськ, вул.Красноярська, будинок 57, адреса для листування; 84300, Донецька область, місто Краматорськ, провулок Український, 17; код ЄДРПОУ 25938173)
до Донецької обласної державної адміністрації (84306, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 6; код ЄДРПОУ 00022473)
та Краматорської міської ради (84300, Донецька область, м. Краматорськ, пл.Миру, 1; код ЄДРПОУ 24812116)
про визнання права власності, -
В С Т А Н О В И В
Релігійна організація Релігійна громада церква євангельських християн-баптистів Голгофа міста Краматорська Донецької області звернулась до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Донецької обласної державної адміністрації, Краматорської міської ради про визнання права власності на молитовний будинок, розташований за адресою: м. Краматорськ, вул. Красноярська, 57, загальною площею 735,4кв.м.
Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам Глави 1 Розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України з наступних підстав.
Основні вимоги, що пред`являються до форми та змісту позовної заяви, а також вимоги щодо надання разом з нею певних доказів, визначені статтями 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України.
Так, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру розмір судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а за подання позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 163 ГПК України ціна позову визначається у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна.
Судовий збір з позовної заяви про визнання права власності на майно визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру.
При цьому суд не повинен визначати вартість майна за відповідними вимогами, оскільки такий обов`язок покладається на позивача.
Заявник має зробити оцінку майна перед зверненням до господарського суду або сплатити судовий збір, виходячи із балансової вартості майна.
У позовній заяві позивач вказує, що ціна даного позову визначена ним у 100000,00 гривень, відповідно до якої розмір судового збору становить 2102,00 гривень.
Проте, позивач не надав суду документи на підтвердження вказаної вартості об`єкту нерухомості на день подачі позову, тобто докази визначення вартості майна за відповідними вимогами (докази оцінки майна).
Таким чином суд не має можливості визначити розмір судового збору, який необхідно сплатити позивачу за подання даного позову до Господарського суду Донецької області.
Згідно з частиною 5 статті 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
Судом встановлено, що позовну заяву підписано представником позивача адвокатом Проніною А.І.
Разом з тим, суд зазначає, що реалізація права на звернення до суду є процесуальною дією, яка має здійснюватися самою особою у порядку самопредставництва або її процесуальним представником.
У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3-рп/99 зроблено висновок, що за правовою природою представництво в суді є правовідносинами, в яких одна особа (представник) на підставі певних повноважень виступає від імені іншої особи (довірителя) і виконує процесуальні дії в суді в її інтересах, набуваючи (змінюючи, припиняючи) для неї права та обов`язки.
Таким чином, обов`язок суду перевірити належність доказів наявності у представника права вчиняти конкретну процесуальну дію зумовлений, головним чином тим, що такий представник виступає самостійно в суді від імені довірителя (особи, яка відмовилася захищати в сумі свої права в порядку самопредставництва) і виконує процесуальні дії виключно в інтересах довірителя, набуваючи (змінюючи, припиняючи) для нього права та обов`язки.
Відповідно до частини 1 статті 58 Господарського процесуального кодексу України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером , виданим відповідно до Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність (частина 4 статті 60 Господарського процесуального кодексу України).
Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката (ч.2 ст.26 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність ).
Представник позивача на підтвердження своїх повноважень надав копію ордеру серії ДП №065389 від 01.08.2020, відповідність якої оригіналу не засвідчена його підписом.
Додані до позовної заяви належним чином засвідчені копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та договору про надання правової допомоги від 08.01.2020 самі по собі, за відсутності належних чином оформлених ордеру або довіреності, не є належним доказом на підтвердження повноважень адвоката на підписання від імені позивача позовної заяви у розумінні ч.4 ст.60 Господарського процесуального кодексу України.
Таким чином, позивачу слід усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом надання оригіналу або належним чином засвідченої копії ордеру на підтвердження наявності у адвоката Проніної А.І. повноважень на представництво інтересів позивача в органах судової влади, в тому числі підписувати від імені позивача позовну заяву.
Крім того, за приписами п.п.1 п.1 ст.164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Відповідно до порядку надсилання копії позовної заяви і доданих до неї документів, встановленого п.1 ст.172 Господарського процесуального кодексу України, позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Позивачем, в якості доказів надіслання відповідачу копії позовної заяви, надані фіскальні чеки №6237103706132 та №6237103706124, накладні Укрпошти та описи вкладення у поштовий конверт, про направлення відповідачам копії позовної заяви з додатками, на яких міститься відбиток поштового штемпеля та підпис працівника поштового відділення.
Проте, вказані описи вкладення у поштовий конверт не відповідають вимогам п. 61 Правил надання послуг поштового зв`язку, оскільки не містять номерів поштових відправлень до яких складені дані описи.
Отже, надані позивачем описи вкладення не належним чином оформлені, що в свою чергу не дає можливості суду встановити, виконання позивачем вимог пункту 1 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України.
Крім того, як вбачається з описів вкладення, відповідачам була направлена позовна заява з додатками на 28 аркушах, перелік яких не визначено.
Відтак, за висновками суду, вимоги ст.ст.164,172 Господарського процесуального кодексу України щодо направлення на адресу відповідача копії позовної заяви з додатками, не виконані позивачем належним чином.
Отримання відповідачами позовної заяви з доданими до неї документами є обов`язковою передумовою розгляду справи судом.
Крім того, відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно практики Європейського суду з прав людини, яка є джерелом права згідно статті 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини , - право на справедливий суд охоплює не лише стадію розгляду справи по суті, але також дотримання всіх процедур, що передбачені національним законодавством і повинні відбуватися до порушення провадження у справі.
Отже, право на справедливий суд, передбачене статтею 6 Конвенції, включає в себе обов`язок позивача належним чином інформувати відповідача про подання позову до суду шляхом направлення на його адресу копії позовної заяви з додатками. При цьому, таке інформування повинно бути здійснене позивачем до відкриття судом провадження у справі. Тому порушення провадження у справі до виконання позивачем вказаного обов`язку, не буде відповідати статті 6 Конвенції.
Також, згідно акту відділу документального забезпечення та контролю (канцелярія) господарського суду Донецької області б/н від 11.09.2020 встановлено, що під час розкриття поштового конверта та огляду стану позовної заяви Релігійної організації Релігійна громада церква євангельських християн-баптистів Голгофа міста Краматорська Донецької області до Донецької обласної державної адміністрації, Краматорської міської ради про визнання права власності не виявлено повного тексту технічного висновку та адвокатського запиту від 10.03.2020.
З огляду на викладене, заявником при зверненні до суду не надано всіх наявних в нього доказів, на які міститься посилання у позовні заяві.
Відповідно до ст.174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до приписів частин 3 та 4 статті 174 ГПК України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Керуючись статтями 162, 164, 172, 174, 234, Господарського процесуального кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В
1. Позовну заяву Релігійної організації Релігійна громада церква євангельських християн-баптистів Голгофа міста Краматорська Донецької області залишити без руху.
2. Релігійній організації Релігійна громада церква євангельських християн-баптистів Голгофа міста Краматорська Донецької області усунути встановлені при поданні позовної заяви недоліки протягом десяти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом надання суду:
- документів на підтвердження вартості об`єкту нерухомості, щодо якого позивач заявляє вимоги про визнання права власності (докази оцінки майна), у разі необхідності, доказів доплати судового збору;
- оригіналу або належним чином засвідченої копії ордеру на підтвердження повноважень на представництво інтересів позивача;
- належних доказів направлення на юридичні адреси відповідачів копії позовної заяви та доданих до неї документів;
- належним чином засвідчених копій доданих до позову документів, а саме технічного висновку та адвокатського запиту від 10.03.2020;
3. Роз`яснити Релігійній організації Релігійна громада церква євангельських християн-баптистів Голгофа міста Краматорська Донецької області , що при невиконанні вимог даної ухвали, позовна заява вважається неподаною та повертається заявнику відповідно до п.п. 4, 5 ст. 174 ГПК України.
Ухвала набрала чинності з моменту її підписання 16.09.2020 та оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Фурсова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2020 |
Оприлюднено | 18.09.2020 |
Номер документу | 91587989 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Фурсова Світлана Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні