Рішення
від 10.09.2020 по справі 560/693/20
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 560/693/20

РІШЕННЯ

іменем України

10 вересня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

за участю:секретаря судового засідання Наголюк О.Л., представника позивача Михальчук Л.К., представника третьої особи Мороз Т.М. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Хмельницькій області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Управління Державної казначейської служби України у Волочиському районі до Дочірнього підприємства Державна акціонерна компанія "Хліб України "Волочиський комбінат хлібопродуктів" про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Хмельницькій області звернулося до суду з позовом до Дочірнього підприємства Державна акціонерна компанія "Хліб України "Волочиський комбінат хлібопродуктів", кошти у рахунок погашення простроченої заборгованості за бюджетними позичками в розмірі 947360,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно Закон України "Про поставки продукції для державних потреб" № 493/95-ВР від 22 грудня 1995 року, постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.1996 року № 323 "Про задоволення державних потреб у сільськогосподарській продукції на 1996 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.1997 року № 124 "Про задоволення державних потреб у зерні в 1997 році" відповідачу було надано безвідсоткову бюджетну позику в загальній сумі 2055500 грн. Дана заборгованість підтверджується актом звірки заборгованості по бюджетній позичці, наданій під державне замовлення 1995-1997 років між ДП ДАК "Хліб України" Волочиський КХП та ВДК у Волочиському районі від 27.09.2002 року.

ВДК у Волочиському районі дану заборгованість (з урахуванням часткового списання) в сумі 959 000 грн. було заявлено у справі №12/77-Б про банкрутство Дочірнього підприємства ДАК "Хліб України" Волочиський комбінат хлібопродуктів", яка визнана господарським судом Хмельницької області, про що зазначено у відповідній ухвалі від 13.01.2003 року та включено до реєстру вимог кредиторів.

В подальшому, ухвалою господарського суду Хмельницької області від 27.05.2014 року провадження у справі № 4/315-Б про банкрутство Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Волочиський комбінат хлібопродуктів", (м. Волочиськ Хмельницької області, вул. Котовського 8, код ЄДРПОУ №00956690) було припинено. Також припинено дію мораторію на задоволення вимог кредиторів та процедуру розпорядження майном. Зобов`язано державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Волочиського районного управління юстиції виключити з Єдиного державного реєстру запис про порушення провадження у справі про банкрутство підприємства.

У зв`язку із тим, що Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Волочиський комбінат хлібопродуктів" вказану заборгованість не погасило, тому позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 05 лютого 2020 року суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив справу до розгляду.

03 березня 2020 року ухвалою суду залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Управління Державної казначейської служби України у Волочиському районі.

19 червня 2020 року представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення позовних вимог та зазначає, що позивачем не надано належних та допустимих доказів в обґрунтування розміру заявлених позовних вимог та не доведено факт отримання грошових коштів, а також порушення грошових зобов`язань. Крім того, відповідач звертає увагу на порушення відповідачем процедури стягнення заборгованості, визначеної чинним законодавством щодо бюджетної позики.

30 червня 2020 року представником позивача подано до суду відповідь на відзив, в яких зазначено, що заперечуючи твердження відповідача про відсутність документального підтвердження наявності заборгованості за бюджетною позичкою, вказує на наявність акту звірки заборгованості по бюджетній позичці наданій під державне замовлення 1995-1997 років між ДП ДАК "Хліб України" Волочиський КХП та ВДК у Волочиському районі від 27.09.2002 року, що підписаний директором Волочиського КХП Цимбалом В.Й. Копія вказаного акту, що підтверджує визнання відповідачем Факту отримання бюджетної позички та наявності заборгованості по ній додана до позову.

Крім цього, позивач зазначає, що твердження відповідача щодо не доведення факту отримання грошових коштів, розміру заборгованості та ніби то порушення процедури стягнення заборгованості, визначеної чинним законодавством щодо бюджетної позики, є безпідставними та необґрунтованими.

Протокольною ухвалою проголошеною у судовому засіданні 30 липня 2020 року, суд ухвалив закрити підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті.

У судовому засіданні, представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила задоволити з підстав викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник третьої особи позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задоволити.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі, в якій просив відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши доводи представників сторін, з`ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив.

Дочірнє підприємство Державна акціонерна компанія "Хліб України" Волочиський комбінат хлібопродуктів", ЄДРПОУ 00956690 зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

Згідно Закон України "Про поставки продукції для державних потреб" № 493/95-ВР від 22 грудня 1995 року, постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.1996 року № 323 "Про задоволення державних потреб у сільськогосподарській продукції на 1996 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.1997 року № 124 "Про задоволення державних потреб у зерні в 1997 році" відповідачу було надано безвідсоткову бюджетну позику в загальній сумі 2055500,00 грн.

Вказана заборгованість підтверджується актом звірки заборгованості по бюджетній позичці, наданій під державне замовлення 1995-1997 років між ДП ДАК "Хліб України" Волочиський КХП та ВДК у Волочиському районі від 27.09.2002 року.

ВДК у Волочиському районі дану заборгованість (з урахуванням часткового списання) в сумі 959000 грн. було заявлено у справі №12/77-Б про банкрутство Дочірнього підприємства ДАК "Хліб України" Волочиський комбінат хлібопродуктів", яка визнана господарським судом Хмельницької області, про що зазначено в ухвалі від 13.01.2003 року та включено до реєстру вимог кредиторів.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 27.05.2014 року провадження у справі № 4/315-Б про банкрутство Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Волочиський комбінат хлібопродуктів", було припинено. Також припинено дію мораторію на задоволення вимог кредиторів та процедуру розпорядження майном. Зобов`язано державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Волочиського районного управління юстиції виключити з Єдиного державного реєстру запис про порушення провадження у справі про банкрутство підприємства.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2011 року №174 "Питання обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості", управлінням Державної казначейської служби України у Волочиському районі Хмельницької області на адресу Волочиського управління ГУ ДПС у Хмельницькій області скеровано подання № 1, 2, 3 від 02 січня 2020 року для здійснення заходів щодо стягнення з відповідача простроченої заборгованості на загальну суму 947 360 грн.

Оскільки прострочену заборгованість за бюджетними позичками відповідач добровільно не погасив, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Згідно з ч. 9 ст. 17 Бюджетного кодексу України, прострочена заборгованість суб`єкта господарювання перед державою за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб`єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб`єкта господарювання. Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб`єкта господарювання перед державою не поширюється.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2011 року №174 затверджено Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості (далі - Порядок №174).

Відповідно до п. 2 Порядку № 174 боржник - суб`єкт господарювання, який отримав кредит, залучений державою або під державні гарантії, бюджетну позичку/фінансову допомогу на умовах, визначених кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги, та не забезпечив своєчасне і повне виконання своїх зобов`язань за такою угодою;

бюджетна позичка/фінансова допомога - сума коштів, надана Мінфіном у 1993-1998 роках позичальнику на поворотній основі за рахунок коштів державного бюджету на умовах угоди про надання бюджетної позички/фінансової допомоги;

заборгованість за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою - зобов`язання перед державою, що виникають у суб`єкта господарювання, який отримав кредит, залучений державою або під державні гарантії, бюджетну позичку/фінансову допомогу на умовах, визначених кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги;

прострочена заборгованість за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою - заборгованість боржника перед державою за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою (в тому числі за основним боргом, відсотками тощо), не погашена у строк, визначений угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги.

Відповідно до п. 6 Порядку № 174 облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою ведеться органами Державної казначейської служби у валюті бюджетної позички/фінансової допомоги, в якій вони надані.

Згідно з п. 10 Порядку №174 з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом: інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені.

Згідно з п. 15 Порядку №174 прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби.

Згідно з пп. 19-1.1.38 п. 19-1 ст. 19-1 ПК України, контролюючі органи забезпечують стягнення сум простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою за кредитами (позиками), залученими державою або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до пп. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою за кредитами (позиками), залученими державою або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України в установленому законодавством порядку за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку.

Суд встановив, що прострочена заборгованість на загальну суму 947360 грн. підтверджується поданями управління Державної казначейської служби України у Волочиському районі № 1, 2, 3 від 02 січня 2020 року із визначеними сумами заборгованості, довідкої ГУ ДПС у Хмельницькій області про стан заборгованості, а також розрахунок суми позовних вимог, які надані позивачем та долучені судом до матеріалів справи.

Крім того, суд зазначає, що визнання господарським судом Хмельницької області заборгованості відповідача (з урахуванням часткового списання) по бюджетних позичках в сумі 959 000 грн. заявленої відділенням Державного казначейства у Волочиському районі у справі про банкрутство №12/77-Б підтверджується копією постанови Вищого Господарського Суду України від 03 вересня 2003 року по справі №12/77-Б та копією заяви про грошові вимоги.

Згідно з ст. 42 ПК України, п. 7 Порядку направлення контролюючими органами податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №610 від 30 червня 2017 року, податкова вимога вважається належним чином врученою, якщо вона надіслана за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику податків.

На виконання вимог зазначених нормативно-правових актів 12 квітня 2019 року податковим органом було направлено відповідачу податкову вимогу №1-50 (П) від 09 квітня 2019 року рекомендованим листом з повідомленням про вручення, який отримано відповідачем 15 квітня 2019 року, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

Крім того, твердження відповідача про відсутність документального підтвердження наявності заборгованості за бюджетною позичкою спростовується актом звірки заборгованості по бюджетній позичці наданій під державне замовлення 1995-1997 років між ДП ДАК "Хліб України" Волочиський КХП та ВДК у Волочиському районі від 27 вересня 2002 року, що підписаний директором Волочиського КХП Цимбалом В.Й.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підтвердження позовних вимог позивачем надано необхідні докази про наявність заборгованості у відповідача. Крім того, суд зважає на те, що доказів про сплату заборгованості відповідачем не надано.

Враховуючи, що відповідачем заборгованість в добровільному порядку не сплачена, суд вважає вимоги Головного управління ДПС у Хмельницькій області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи приписи статті 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити.

Стягнути з Дочірнього підприємства Державна акціонерна компанія "Хліб України "Волочиський комбінат хлібопродуктів" кошти у рахунок погашення простроченої заборгованості за бюджетними позичками в розмірі 947360 (дев`ятсот сорок сім тисяч триста шістдесят) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 17 вересня 2020 року

Позивач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 43142957) Відповідач:Дочірнє підприємство Державна акціонерна компанія "Хліб України "Волочиський комбінат хлібопродуктів" (вул. Котовського, 8, Волочиськ, Хмельницька область, 31200 , код ЄДРПОУ - 00956690) Третя особа:Управління Державної казначейської служби України у Волочиському районі (вул. Лисенка, 4, Волочиськ, Хмельницька область, 31200 , код ЄДРПОУ - 37993406)

Головуючий суддя П.І. Салюк

СудХмельницький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення10.09.2020
Оприлюднено21.09.2020
Номер документу91596892
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —560/693/20

Рішення від 10.09.2020

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Салюк П.І.

Ухвала від 03.03.2020

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Салюк П.І.

Ухвала від 05.02.2020

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Салюк П.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні