РІШЕННЯ Іменем України (заочне) м. Балаклія 17 вересня 2020 року Справа №610/1144/20 2/610/464/2020
Балаклійський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Купіна В.В.,
за участю секретаря судового засідання Денисової В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Балаклія Харківської області за правилами загального позовного провадження цивільну справу № 610/1144/20 (провадження № 2/610/464/2020) за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Бригадирівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, треті особи: Балаклійська районна державна адміністрація Харківської області, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, Відділ у Балаклійському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області,
про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,-
установив:
20 травня 2020 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Балаклійського районного суду Харківської області із позовною заявою до Бригадирівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, у якій просять відновити порушене право на земельну частку (пай) та визнати за ними право на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, площею 6,20 умовних кадастрових гектарів із земель колективної власності КСП Ім. Кірова , розташовану за межами населених пунктів на території Бригадирівської сільської ради Балаклійського району Харківської області відповідно до Державного акту на право колективної власності на землю по КСП ім. Кірова серії ХР-01-00-000298, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Обґрунтовуючи заяву вказали, що ОСОБА_3 був включений у список громадян-членів КСП, сертифікат на земельну частку (пай) не отримував.
Позивачі у судове засідання не з`явились, подали до суду заяви, у яких просили розглянути справу за їх відсутності, позовні вимоги підтримали, проти заочного розгляду справи не заперечували.
Відповідач про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином, однак у судове засідання його представник не з`явився, причини неявки суду не повідомив, відзиву на позовну заяву та заяви про розгляд справи за його відсутності не надав.
Третя особа Балаклійська РДА Харківської області у судове засідання не з`явилась, представником надано заяву про розгляд справи за відсутності їх представника, також було зазначено, що Балаклійська РДА Харківської області з 01.01.2019 не має повноважень щодо виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали КСП на праві колективної власності та щодо розпорядження землями, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), відповідно до ст.ст.43,53,192 ЦПК України БРДА Харківської області не може виступати в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Третя особа Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, у судове засідання не заявилось, про дату, час та місце розгляду було повідомлене належним чином, його представником заяви про розгляд справи надано не було.
Третя особа Відділ у Балаклійському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про дату, час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, однак у судове засідання його представник не з`явився, причини неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності не надав.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, згідно ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.
Відповідно до свідоцтва про одруження НОМЕР_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зареєстрували шлюб 23.01.1980, позивач змінила прізвище на ОСОБА_5 .
Відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_2 , виданого 05.04.1980., ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , її батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_1 .
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Бригадирівка Балаклійського району Харківської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_3 виданим 08.12.1995 Бригадирівською сільською радою Балаклійського району Харківської області.
Згідно з довідкою Бригадирівської сільської ради Балаклійського району Харківської області від 11.02.2020 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 проживав та був зареєстрований за адресою: Харківська область Балаклійський район с. Бригадирівка разом з дружиною ОСОБА_1 та донькою ОСОБА_3 .
З відповіді Відділу у Балаклійському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 31.01.2020, вбачається, що відповідно до додатку до державного акту на право колективної власності на землю по КСП ім. Кірова, серії ХР-01-00-000298, зареєстрованого в Книзі записів (реєстрації) державних актів на право колективної власності на землю від 01.12.1995 за №4, у списку громадян-членів КСП ОСОБА_3 зареєстрований за №83. Відповідно до Книги реєстрації сертифікатів на земельні частки (паї) громадян по КСП ім. Кірова на ОСОБА_3 сертифікат на земельну частку (пай) не зареєстровано та не видавався.
07.05.2020 ОСОБА_1 та ОСОБА_3 звернулись до Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) із заявою про надання роз`яснення щодо видачі їм свідоцтв про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 .
Відповіддю нотаріальної контори від 08.05.2020 повідомлено позивачам, що у спадковій справі №282/2008 відсутній оригінал Сертифікату на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_3 , запропоновано звернутися до суду.
При вирішенні спору суд виходить з того, що спірні правовідносини щодо спадкування права на земельну частку (пай) врегульовані положеннями Цивільного кодексу України , Земельного кодексу України , Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 8 серпня 1995 року №720/95 .
Відповідно до п.п. 1-2 Указу Президента України №720/95 від 08.08.1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , ст.ст.1-2 Закону України Про порядок виділення в натурі(на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток(паїв) № 899-IV від 05.06.2003 року (надалі- Закон № 899-IV) право на земельну частку(пай) мають члени КСП, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю.
Згідно ст. 2 Закону № 899-IV основним документом, що посвідчує право на земельну частку(пай), є сертифікат на право на земельну частку(пай), виданий районною(міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку(пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку(пай).
Відповідно до ст.122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року №7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ передбачено, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку(пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК , у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку(пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку(пай).
За змістом ст.ст. 22 , 23 ЗК України в редакції 1990 року, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин та Указу Президента України №720/95 від 08.08.1995 року особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов:-перебування в членах КСП на час паювання;-включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю;-одержання КСП цього акта.
Таким чином, право на земельну частку(пай) виникає не з часу внесення членів КСП до списків, доданих до державного акта на право колективної власності на землю, перевірки, уточнення і затвердження цих списків, а з моменту передачі державного акта про право колективної власності на землю конкретному сільськогосподарському підприємству, членом якого є особа.
До позову на підтвердження факту перебування ОСОБА_3 у членах КСП Ім. Кірова долучено лише копію відповіді Відділу у Балаклійському районі Головного управління Дергеокадастру у Харківській області від 31.01.2020, проте ні копії Державного акту на право колективної власності на землю, ні копії списків до цього акту в матеріали справи надано не було.
Крім того, позивачами не надано доказів того, чи зареєстровано як юридична особа КСП "Ім. Кірова", якщо ні, чи є правонаступники, не заявлялось клопотання про витребування статуту КСП.
Оригіналів указаних документів, які могли б бути доказами, суду не надано.
Зважаючи на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачами не доведено належними і допустимими доказами, що ОСОБА_3 , на момент видачі державного акту був членом КСП "Ім. Кірова", тому не доведено, що після його смерті відкрилась спадщина - право на земельну частку (пай).
Таким чином, враховуючи, що судом не встановлено законних підстав набуття позивачами права на земельну частку (пай) в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 , а тому суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог за недоведеністю.
Згідно з ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. У зв`язку з тим, що в задоволенні позову відмовлено в повному обсязі, то судовий збір не підлягає відшкодуванню.
Керуючись ст.ст. 4 , 12 , 13 , 81 , 133 , 223 , 263 , 265 , 352 , 354 ЦПК України , ст.122 ЗК України , ст.ст. 1 , 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток(паїв) № 899-IV від 05.06.2003 року , суд,-
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Бригадирівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, треті особи: Балаклійська районна державна адміністрація Харківської області, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, Відділ у Балаклійському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом - відмовити.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_4 .
Позивач ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_5 .
Відповідач: Бригадирівська сільська рада Балаклійського району Харківської області, місцезнаходження: 64230, Харківська область, Балаклійський район, с. Бригадирівка, вул. Центральна, буд. 86, код ЄДРПОУ 04396779.
Третя особа: Балаклійська районна державна адміністрація Харківської області, місцезнаходження: Харківська область, м. Балаклія, вул. Жовтнева, 18, код ЄДРПОУ 04059484.
Третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, місцезнаходження: 61145, м. Харків, вул. Космічна б.21, пов.8-9, код ЄДРПОУ 39792822.
Третя особа: Відділ у Балаклійському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, місцезнаходження: 64200, Харківська область, м. Балаклія, вул. 8 Березня б.3/66.
Суддя В.В. Купін
Суд | Балаклійський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2020 |
Оприлюднено | 18.09.2020 |
Номер документу | 91602026 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Балаклійський районний суд Харківської області
Купін В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні