Шаргородський районний суд
Вінницької області
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2020 року
м. Шаргород
справа №152/913/20
провадження № 2-о/152/60/20
Шаргородський районний суд Вінницької області
у складі:
головуючого судді Соколовської Т.О.,
з участю:
секретаря судового засідання Здищук А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа - Рахнівсько - Лісова сільська рада Шаргородського району Вінницької області,
встановив:
І. Короткий зміст заяви
26.08.2020 ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа - Рахнівсько - Лісова сільська рада Шаргородського району Вінницької області
Зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її бабка по материній лінії - ОСОБА_2 , 1910 року народження, яка на день смерті постійно проживала і була зареєстрована в АДРЕСА_1 . Ще до того, ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її мати - ОСОБА_3 , а ІНФОРМАЦІЯ_3 батько - ОСОБА_4 .
Після смерті бабаки ОСОБА_2 відкрилася спадщина на її спадкове майно, до складу якого входить житловий будинок з господарськими будівлями по АДРЕСА_1 , яке вона прийняла, оскільки з дня свого народження, на день смерті бабки і по даний час проживає в спадковому будинку. Інших спадкоємців у ОСОБА_2 немає.
При оформленні спадщини після смерті бабки, встановлено відсутність документів про шлюб її батьків, про народження і смерть матері - ОСОБА_3 .
Просить встановити юридичний факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 є її бабкою.
17.09.2020 від заявника ОСОБА_1 до суду надійшла заява про розгляд справи в її відсутності, заяву підтримує, просить її задовольнити (а.с.49).
Представник заінтересованої особи - Рахнівсько - Лісової сільської ради Шаргородського району Вінницької області в судове засідання не прибув, від сільського голови Мудрика В.В. до суду надійшла заява про розгляд справи у відсутності представника сільської ради, щодо задоволення заяви ОСОБА_1 сільська рада заперечень не має (а.с.47).
ІІ. Процесуальні дії у справі
Ухвалою судді від 26.08.2020 заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду в порядку окремого провадження, відкрито провадження та призначено судове засідання на 10 год. 17.09.2020 (а.с. 40).
У судовому засіданні 17.09.2020 суд, не виходячи до нарадчої кімнати, відповідно до ч.4 ст.259 ЦПК України, постановив ухвалу про розгляд справи у відсутності заявника ОСОБА_1 та представника заінтересованої особи - Рахнівсько - Лісової сільської ради Шаргородського району Вінницької області.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, оскільки при підготовці справи до розгляду дотримано вимоги ЦПК України щодо належного повідомлення сторін у справі про розгляд справи.
За приписами ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу суд не здійснює.
ІІІ. Заяви, клопотання учасників справи
Від сільського голови Рахнівсько - Лісової сільської ради Шаргородського району Вінницької області Мудрика В.В. 09.09.2020 до суду надійшла заява про розгляд справи у відсутності представника сільської ради, щодо задоволення заяви ОСОБА_1 сільська рада заперечень не має (а.с.47).
18.09.2020 від заявника ОСОБА_1 до суду надійшла заява про розгляд справи в її відсутності, заяву підтримує, просить її задовольнити (а.с.49).
ІV. Фактичні обставини, встановлені судом
У справі, що розглядається судом встановлено, що ОСОБА_2 до дня своєї смерті - ІНФОРМАЦІЯ_4 проживала у АДРЕСА_1 . ОСОБА_2 мала дочку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_3 перебувала у фактичних шлюбних відносинах з ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , сім`я проживала у будинку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 у них народилася дочка - заявниця у даній справі ОСОБА_1 , у свідоцтві про народження якої батьками вказані - ОСОБА_4 та ОСОБА_6 , документи про реєстрацію шлюбу яких відсутні.
Юридичний факт, що ОСОБА_2 була рідною бабкою ОСОБА_1 підтверджений свідоцтвом про народження заявника ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , виданим Рахнянською сільською радою Шпиківського району Вінницької області 27.07.1960 (а.с.12), свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 , виданим Рахнянською сільською радою Шаргородського району Вінницької області 22.02.1991 (а.с.13), свідоцтвом про смерть ОСОБА_7 серії НОМЕР_3 , виданим Рахнівсько - Лісовою сільською радою Шаргородського району Вінницької області 18.12.1995 (а.с.14), витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть ОСОБА_3 № 00027591089 від 29.08.2020 (а.с.46), довідкою Рахнівсько - Лісової сільської ради Шаргородського району Вінницької області № 08 від 13.02.2020, із якої вбачається, що спадкоємцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 є ОСОБА_1 (а.с.16), актом комісії Рахнівсько - Лісової сільської ради Шаргородського району Вінницької області від 12.02.2020 про те, що ОСОБА_1 проживає по АДРЕСА_1 в будинку своєї бабусі ОСОБА_2 (а.с.15), виписками з погосподарських книг по Рахнівсько - Лісовій сільській раді за 1960 - 1990 роки (а.с.20 - 32).
Як вбачається з повідомлення начальника Шаргородського районного відділу ДРАЦС Центрально - Західного міжрегіонального управління МЮ (м. Хмельницький) № 46-20.19-34 від 12.02.2020 актовий запис про шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_3 згідно даних Державного реєстру актів цивільного стану громадян відсутні (а.с.19).
Згідно повідомлень державного архіву Вінницької області Вінницької ОДА №07-586/7 від 04.03.2020 актові записи про громадян по с. Рахни - Лісові Шаргородського району Вінницької області за 1934 рік в архіві на зберіганні немає (а.с.48).
V. Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування
За правилами п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у порядку окремого провадження.
Згідно з ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно пункту 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений або знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення".
Згідно статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.
Так, Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-яку заяву, що стосується його прав і обов`язків цивільного характеру (п.36 рішення ЄСПЛ від 21.02.1975 у справі "Голден проти Сполученого королівства") та кожен має право на ефективний засіб юридичного захисту (ст.13 Конвенції).
VІ. Висновки суду
Аналіз перевірених і оцінених доказів переконує суд, що ОСОБА_1 на підтвердження заяви надані належні, достовірні, допустимі докази, які не викликають сумніву у суда і є достатніми для встановлення юридичного факту родинних відносин між заявником та померлою ОСОБА_2 як онукою і бабкою. Встановлення цього факту має для ОСОБА_1 юридичне значення, від його встановлення залежить реалізація її права на отримання спадщини і іншого порядку його встановлення немає.
При цьому, до вказаного висновку суд прийшов, виходячи не тільки із вимог національного законодавства України, а і з висновків Європейського Суду з прав людини, викладених у рішенні у справі "Ушаков та Ушакова проти України" від 18.06.2015 (остаточне - 18.09.2015), в пункті 78 якого зазначено, що "Суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності "поза розумним сумнівом". Згідно з його усталеною практикою доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій стосовно фактів, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою…".
Керуючись ст.ст.7, 76-81, 258, 259, 263-265, 268, 273, 294, 316 ЦПК України, на підставі ст. 293, п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України суд,
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа - Рахнівсько - Лісова сільська рада Шаргородського району Вінницької області - задовольнити.
Встановити юридичний факт, що ОСОБА_2 , 1910 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 була бабкою ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_8 , жительки с. Рахни - Лісові Шаргородського району Вінницької області.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Шаргородський районний суд Вінницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Ім`я (найменування) сторін:
заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , жителька с. Рахни - Лісові Шаргородського району Вінницької області, паспорт громадянина України НОМЕР_5 , виданий Шаргородським РВ УМВС України у Вінницькій області 18.12.1996, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 ;
заінтересована особа - Рахнівсько - Лісова сільська рада Шаргородського району Вінницької області , місце знаходження: 23536, с. Рахни - Лісові Шаргородського району Вінницької області, вул. Макаренка, буд. 26, код ЄДРПОУ 04325727.
Рішення ухвалено та підписано 17.09.2020.
Головуючий суддя: Т.О. Соколовська
Суд | Шаргородський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2020 |
Оприлюднено | 18.09.2020 |
Номер документу | 91604419 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шаргородський районний суд Вінницької області
Соколовська Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні