Красноокнянський районний суд Одеської області
Справа № 506/304/20
Провадження № 2/506/104/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2020 року смт Окни
Красноокнянський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Бурдинюк О.С.
секретаря Гушкана Є.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Окнянської райдержадміністрації Одеської області в інтересах дітей ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до ОСОБА_7 , про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -
В С Т А Н О В И В:
02 червня 2020 року Орган опіки та піклування Окнянської районної державної адміністрації Одеської області звернувся до суду в інтересах дітей ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до ОСОБА_7 , про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач ОСОБА_7 , будучи батьком дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , не створив умов для проживання дітей, всі діти проживають в одній кімнаті, у дітей не достатня кількість одягу, а саме змінної білизни. Відповідач не приділяли уваги вихованню своїх дітей, змушує фізично працювати, а також часто б`є дітей. Тому позивач просив позбавити відповідача батьківських прав, а також стягнути аліменти.
04.06.2020 року ухвалою судді Чеботаренко О.Л., позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків.
15.06.2020 року на виконання ухвали надано позовну заяву в новій редакції з додатками.
24.06.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі.
Ухвалою суду від 22.07.2020 року, задоволено заяву головуючого - судді Чеботаренко О.Л. про самовідвід.
29.07.2020 року справу передано судді Бурдинюк О.С.
19 серпня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача повідомлений належним чином у судове засідання не з`явився, про поважність своєї неявки не сповістив, однак надав заяву, згідно якої просила розглянути справу у її відсутність, на задоволені позову наполягала /а.с.54/. Тому судове засідання проведено у відсутність представника позивача, що відповідає положенням ст.223 ЦПК України.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про поважність своєї неявки не сповістив, однак надав заяву, згідно якої просив розглянути справу у його відсутність, позов визнав повністю /а.с.55/. Тому судове засідання проведено у його відсутність, що відповідає положенням ст.223 ЦПК України.
Оскільки у судове засідання не з`явилися всі особи, які беруть участь в справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд прийняв рішення про розгляд справи без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи та відповідні їм правовідносини, суд прийшов до такого.
Відповідач ОСОБА_7 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 /а.с.10, 12-17/.
Мати дітей ОСОБА_8 померла ІНФОРМАЦІЯ_7 у віці 42 років, про що складено відповідний актовий запис №109 від 10.04.2014 року /а.с.18/.
Згідно актів обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_7 від 28.07.2016 року та 07.05.2020 року, в ході обстеження встановлено, що сім`я проживає у власному будинку, який складається з коридора та 2 жилих кімнат. В одній із кімнат проживає батько дітей із співмешканкою ОСОБА_9 , в іншій кімнаті проживають діти на двох великих ліжках. На момент відвідування у деяких дітей були наявні синці та подряпини і було з`ясовано, що батько з мачухою частенько дозволяють собі бити дітей з цілю виховання. Запас продуктів харчування достатній, однак недостатньо одягу. ОСОБА_7 був запрошений до служби у справах дітей, для профілактичної бесіди /а.с.19-20/.
Як вбачається з акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї ОСОБА_7 , комісією у складі: начальника відділу соціальної служби Окнянської селищної ради Толстенко О.Й.; депутата Окнянської селищної ради ОСОБА_10 , що сім`я відноситься до багатодітної сім`ї, проживає у власному будинку площею 40 м 2 , і біля будинку є присадибна ділянка 0,49 га., яка обробляється, а також є в наявності світська худоба, яка складається з коня, кіз, вівець, корови, телиці та десяти птиць. Діти навчаються в школі, а найстарша донька навчається в технікумі в м. Білгород-Дністровськ, і проживає в гуртожитку /а.с.21/.
Згідно характеристики, наданої Окнянською селищною радою Окнянського району Одеської області, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , проживає в с. Флора Окнянського району Одеської області зі своїми дітьми, п`ятеро з яких є неповнолітніми, разом з співмешканкою ОСОБА_11 , яка є матір`ю п`ятьох дітей, один з яких неповнолітній і проживає в даній сім`ї. За свідченнями односельців у ставленні до власних дітей батько грубий, жорстокий, примушує до важкої роботи, не турбується про них, за найменшу провину і без причини б`є їх. Діти часто недоїдають, хворі на педикульоз, мають мінімальний запас одягу, практично не навчаються. Кошти, які виділяє держава на утримання дітей, батько та його співмешканка витрачають на власний розсуд, не враховуючи потреб дітей. За час проживання на території села проявив себе з негативної сторони і серед односельчан повагою не користується. /а.с.22/.
Наказом служби у справах дітей Окнянської районної державної адміністрації Одеської області за №16/А-2020 від 25.05.2020 року, дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , тимчасово влаштовано на спільне проживання та виховання в сім`ю сестри ОСОБА_12 за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.23/.
За інформацією, наданою Окнянським ВП Подільського ВП ГУНП в Одеській області на ім`я начальника служби у справах дітей Окнянської РДА, вбачається, що 06.05.2020 року ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , вчинив відносно своєї доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , домашнє насильство і в наслідок чого останній були завдані легкі тілесні ушкодження. В діях ОСОБА_7 вбачаються ознаки ч.1 ст.125 Кримінального кодексу України /а.с.25/.
Як вбачається з листа Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області від 26.06.2020 року за №02-20/854, що 15.05.2020 року відбулося засідання координаційної ради з гендерних питань, проблем сім`ї, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, торгівлі людьми при виконкомі Окнянської селищної ради Одеської області і радою було вирішено ряд питань, зокрема: дозволено тимчасове проживання та виховання всіх неповнолітніх дітей ОСОБА_7 , у його старшої доньки ОСОБА_12 , 1992 року народження; подано до служби у справах дітей Окнянської РДА клопотання, щодо порушення питання про позбавлення батьківських прав ОСОБА_7 в судовому порядку; подано клопотання до управління праці та соціального захисту населення Окнянської РДА, щодо припинення виплат всіх видів соціальної допомоги на ОСОБА_7 на період поки у судовому порядку не буде вирішено питання опіки над дітьми; запропоновано ОСОБА_12 звернутись разом з ОСОБА_5 та ОСОБА_1 в Окнянський сектор соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді до психолога для надання їм психологічної допомоги та надати в Окнянську селищну раду довідку про результати психологічної обстеження; зобов`язано батька ОСОБА_7 надавати матеріальну допомогу на утримання дітей /а.с.35/.
Відповідно до висновку органу опіки та піклування Окнянської райдержадміністрації Одеської області, визнано доцільним позбавлення батьківських прав відповідача ОСОБА_7 по відношенню до його дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , так як батько дітей ухиляється від виконання своїх обов`язків щодо виховання дітей, оскільки належної уваги вихованню своїх дітей не приділяє, діти проживають в одній кімнаті, не мають достатньої кількості одягу. Батько зловживає спиртними напоями, а коштами які сім`я отримує розпоряджається співмешканка ОСОБА_9 /а.с.7-8/.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, в провадженні Красноокнянського районного суду Одеської області перебувало кримінальне провадження №506/335/20 (провадження №1-кп/506/60/20) про обвинувачення ОСОБА_7 за ч.2 ст.125 КК України, а саме в тому, що він 06 травня 2020 року близько 10.00 години, перебуваючи у своєму будинку в с. Флора, Окнянського району, Одеської області під час конфлікту з неповнолітньою донькою ОСОБА_1 , на ґрунті раптово виниклих неприязних відносин, умисно кулаком правої руки наніс декілька ударів в область голови ОСОБА_1 , спричинивши тілесні ушкодження, які відносяться до категорії легких тілесних ушкоджень, що спричинили короткочасний розлад здоров`я. По даному кримінальному провадженню 08 липня 2020 року ухвалено вирок, яким ОСОБА_7 визнано винним у скоєнні даного кримінального правопорушення.
Відповідно до ст.3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дітей.
Відповідно до ст.18 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування і першочергова увага повинна приділятися якнайкращому забезпеченню інтересів дітей.
Відповідно до ст.150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Пунктами 1, 2 ч.1 ст.164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування, а також ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Частиною 1 статті 12 Закону України "Про охорону дитинства" встановлено, що виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Пленум Верховного Суду України в п. п. 15, 16 постанови від 30 березня 2007 року N 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" роз`яснив, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Визначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Так, судом було встановлено, що відповідач ухилявся від виконання своїх обов`язків щодо виховання дітей, за станом здоров`я дітей не слідкував, зловживав алкогольними напоями, належних умов проживання для дітей відповідачем не створено, часто застосовував фізичну силу по відношенню своїх дітей.
У зв`язку із вищевикладеним, судом встановлено, що відповідач дійсно, в порушення ст.ст.150, 180 СК України, свідомо не виконував своїх батьківських обов`язків, щодо утримання та виховання дітей, внаслідок чого створювалися умови, що загрожували життю та здоров`ю дітей.
Зазначені фактори суд розцінює як ухилення від виховання дітей саме у зв`язку з винною поведінкою батька - відповідача по справі, так як він свідомо нехтував своїми обов`язками.
Підстави для позбавлення батьківських прав, які зазначені в ст.164 СК України, є вичерпними, і жодні інші обставини не можуть бути підставою для позбавлення батьківських прав одного з батьків.
Тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо позбавлення відповідача батьківських прав є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Частиною 3 ст.166 СК України передбачено, що при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Частиною 2 ст.183 СК України встановлено, що якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
При цьому ч.3 ст.183 СК України, визначено, що якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.
За таких обставин, суд вважає, що на підставі п.2 ч.1 ст.164 СК України, відповідач, як такий, що ухилявся від виконання своїх обов`язків по вихованню дітей, внаслідок чого створювалися умови, що загрожували життю та здоров`ю дітей, виходячи із інтересів дітей, слід позбавити батьківських прав, що не позбавляє його батьківських обов`язків, тому відповідно до ст.180, 182 Сімейного Кодексу України, з відповідача слід стягнути аліменти на утримання неповнолітніх дітей.
Крім того, ч.5 ст.167 СК України передбачено, що якщо дитина не може бути передана бабі, дідові, повнолітнім братам та сестрам, іншим родичам, мачусі, вітчиму, вона передається на опікування органу опіки та піклування. Тому дітей слід передати на опікування органу опіки та піклування.
Відповідно до ч.6 ст.141 ЦПК України, ч.3 ст.6 Закону України Про судовий збір з відповідача слід стягнути судовий збір за позовні вимоги майнового та немайнового характеру в доход держави.
Разом з тим, ч.1 ст.142 ЦПК України встановлено, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення по справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Таким чином, оскільки позивач при подачі позову був звільнений від сплати судового збору, а відповідач визнав позов до початку розгляду справи по суті, то з нього слід стягнути 50 відсотків судового збору, а саме 1471,40 грн. (2102 грн.+840,80 грн.)/2.
Керуючись ст.ст.164, 166, 180, 182, 183 СК України, ст.ст.10, 13, 76, 81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Позов Органу опіки та піклування Окнянської районної державної адміністрації Одеської області (адреса місцезнаходження: вул. Комарова 2, с.м.т. Окни Одеської області, код ЄДРПОУ 04057178) в інтересах дітей: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до ОСОБА_7 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ) про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити повністю.
Позбавити ОСОБА_7 батьківських прав відносно дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Передати дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , на опікування органу опіки та піклування Окнянської районної державної адміністрації Одеської області.
Стягувати з ОСОБА_7 (персональний код НОМЕР_1 , тимчасове посвідчення № НОМЕР_2 від17.10.2019 року, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ) на утримання дітей на користь особи, яка встановить опіку над ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , аліменти у розмірі 1/2 частки заробітку (доходу) щомісячно, але не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, до повноліття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - до ІНФОРМАЦІЯ_11, до повноліття ОСОБА_2 - до ІНФОРМАЦІЯ_9 , до повноліття ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - до ІНФОРМАЦІЯ_13, до повноліття ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - до ІНФОРМАЦІЯ_12, до повноліття ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 - до ІНФОРМАЦІЯ_10, до повноліття ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 - до ІНФОРМАЦІЯ_14, починаючи з 02 червня 2020 року.
Допустити негайне виконання судового рішення в частині стягнення аліментів в межах платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_7 (персональний код НОМЕР_1 , тимчасове посвідчення № НОМЕР_2 від 17.10.2019 року, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь держави судовий збір в сумі 1471,40 грн. (одна тисяча чотириста сімдесят одна гривня сорок копійок) (отримувач коштів УК у Окнян.р-ні/Окнянськ.р-н/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38029450, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA258999980313161206000015313, код класифікації доходів бюджету 22030101).
Роз`яснити відповідачу, що відповідно до ст.169 СК України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення у порядку визначеному п.15.5 ч.1 розділу ХІІІ ЦПК України.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Копію судового рішення, протягом двох днів з дня його складання, надіслати особам, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні, рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Повний текст рішення виготовлено 17.09.2020 року.
СуддяО.С. Бурдинюк
Суд | Красноокнянський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2020 |
Оприлюднено | 18.09.2020 |
Номер документу | 91612226 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красноокнянський районний суд Одеської області
Бурдинюк О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні