Рішення
від 14.09.2020 по справі 906/713/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Господарський суд

Житомирської області



10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" вересня 2020 р. м. Житомир Справа № 906/713/20

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Соловей Л.А.

при секретарі судового засідання: Пеньківській О.В.,

за участю представників сторін:

від позивача: не з`явився;

від відповідачів: не з`явились;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу

за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (м.Київ)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЛ-Л" (м.Малин Малинського району Житомирської області)

2. ОСОБА_1 (м.Малин Малинського району Житомирської області)

про стягнення 195600,33грн солідарно

Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" звернулось до Господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЛ-Л" та ОСОБА_1 заборгованості за кредитним договором №б/н від 16.08.19 у розмірі 195600,33грн, з яких: 175000,00грн заборгованості за кредитом, 433,33грн заборгованості за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість, 19800,00грн заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії та 367,00грн пені.

В обґрунтування вимог позову позивач зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЛ-Л", як сторона основного зобов`язання, та ОСОБА_1 , як поручитель по основному зобов`язанню, не виконують обов`язку щодо погашення заборгованості по тілу кредиту та процентам за користування кредитними коштами.

Ухвалою господарського суду від 20.07.20 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 14.09.20.

14.09.20 на електронну адресу суду від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі повноважного представника та довідка від 14.09.20, згідно якої за період з 20.05.20 по 14.09.20 погашення заборгованості по кредиту від 16.08.19 не відбувалось (а.с.48-49).

Відповідачі не скористались правом надання відзивів на позов, представники відповідачів в судове засідання не з`явились, про причину неявки суд не повідомили, хоча про час та місце розгляду справи повідомлені вчасно та належним чином, про що свідчить інформація з офіційного сайту ПАТ "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень за №1000231864010 та №1000231864001, станом на 23.07.20, копії ухвали від 20.07.20, надіслані на адресу відповідачів, вручені адресатам за довіреністю та особисто (а.с.46-47).

Приймаючи до уваги, що відповідачі у строк, встановлений частиною 8 статті 165 Господарського процесуального кодексу України не подали до суду відзиви на позов, а відтак не скористались наданими їм процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, 16.08.19 між Товариством з обмеженою відповідальністю "ДЛ-Л" (клієнт, відповідач-1) через систему інтернет-клієнт-банкінгу було підписано із використанням електронного цифрового підпису Акнету-заяву про приєднання до Умов та правил надання послуг "КУБ". Відповідно до цієї заяви позичальник приєднався до розділу 3.2.8 Умов та правил надання банківських послуг, які розміщені на офіційному веб-сайті Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (банк, позивач). Ця Заява та Умови разом складають кредитний договір між банком та клієнтом (а.с.11).

В розділі 1 Заяви про приєднання сторонами визначено істотні умови кредитного договору:

- вид договору: строковий (п. 1.1);

- розмір кредиту: 300000,00грн (п. 1.2);

- строк кредиту: 12 місяців з дати видачі коштів (п. 1.3);

- проценти за користування кредитом: перші 6 місяців 1,8% в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця - 1,6% від початкового розміру кредиту (в т.ч. при достроковому погашенні кредиту) (п. 1.4);

- порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними починаючи з місяця, наступного за місяцем видачі коштів клієнту (п. 1.5);

- у випадку порушення строку погашення заборгованості за кредитом, що зазначений в п. 1.5 цієї Заяви, клієнт зобов`язаний додатково до процентів, вказаних в п.1.4, сплатити банку проценти у розмірі 4% в місяць від суми простроченої заборгованості та неустойку в розмірі і згідно розділу 3.2.8 Умов та правил надання банківських послуг (п. 1.6).

За умовами п.3.2.8.1 Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" передбачено, що банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати клієнту строковий "Кредит КУБ" для фінансування поточної діяльності клієнта, в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати процентів в обумовлені цим Договором терміни. Істотні умови кредиту (сумам кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, порядок їх сплати) вказуються в Заяві про приєднання до Умови та правил надання послуг "КУБ", а також в системі Приват24. Клієнт приєднується до Послуги шляхом підписання електронно-цифровим підписом Заяви в системі Приват24 або у сервісі Папка24 або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення кредитного договору. Кредит також може надаватися шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари і послуги, придбані клієнтом через Інтернет-платформу ПриватМаркет (https://privatmarket.ua).

Повернення кредиту здійснюється щомісячно шляхом забезпечення клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених в заяві (п.3.2.8.3.1. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ").

Відповідно до п.3.2.8.3.2. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ", за користування послугою клієнт сплачує щомісячно на протязі всього терміну кредиту проценти за користування кредитом в розмірі та згідно графіку, визначених в заяві та тарифах. При несплаті процентів у строк, визначений графіком, вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання Договору згідно з п. 3.2.8.6.2.).

При порушенні клієнтом будь-якого грошового зобов`язання клієнт сплачує банку проценти за користування кредитом у розмірі, встановленому у заяві. У разі порушення клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань і при реалізації права банку, передбаченого п.3.2.8.3.1, клієнт сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, за кожен календарний день прострочення (п. 3.2.8.3.3. Умов та Правил надання "Кредит КУБ").

Згідно із п.3.2.8.4. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" банк зобов`язався надати клієнту кредит за умови погодження можливості надання кредиту у відповідності до внутрішньобанківських методик оцінки фінансового стану та методик оцінки ризиків з подальшим перерахуванням коштів відповідно до заяви на поточний рахунок клієнта або шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари та послуги.

Клієнт зобов`язався, зокрема, використовувати кредит на цілі, зазначені в п.3.2.8.1. (п.3.2.8.5.1. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ"); оплатити щомісячні проценти за користування кредитом згідно з п.3.2.8.3.2. (п.3.2.8.5.2. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ"); сплатити банку проценти згідно з п.п.3.2.8.3.1., 3.2.8.3.2. (п.3.2.8.5.5. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ").

Відповідно до п.3.2.8.9.1. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" передбачено, що за користування кредитом у період з дати списання коштів з позикового рахунку до дат погашення кредиту згідно з п.п.3.2.8.1., 3.2.8.3. цього Договору клієнт сплачує проценти в розмірі, зазначеному в п. 3.2.8.3.2.

Нарахування прострочених процентів здійснюється щодня, при цьому проценти розраховуються на непогашену частину кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами, виходячи з 360 днів у році. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування процентів не враховується (п. 3.2.8.9.2. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ").

Згідно п.3.2.8.9.3. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" вказано, що сплата процентів за користування кредитом здійснюється в дати платежів, зазначені у заяві (п.3.2.8.3.1. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ").

Розрахунок і нарахування відсотків за користування кредитом здійснюється в терміни, визначені в заяві, кожного наступного місяця з дати списання коштів з позикового рахунку і проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом на суму залишку заборгованості по кредиту. Розрахунок відсотків у вигляді щомісячної комісії проводиться банком на наступний день після отримання клієнтом кредиту або дня погашення чергової частини боргу, а нарахування відсотків у вигляді щомісячної комісії проводиться банком в день погашення чергової частини боргу або в дату погашення клієнтом заборгованості до такого дня (п. 3.2.8.9.6. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ").

За умовами п.3.2.8.9.7 Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" передбачено, що розрахунок і нарахування процентів за користування кредитом здійснюється у терміни, вказані в заяві, кожного місяця, на наступний день після дня отримання клієнтом кредиту або дня погашення чергової частини боргу і проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом на первісну суму кредиту.

До обов`язків клієнта віднесено повернення кредиту у терміни і в сумах, як встановлено в п.п.3.2.8.3.1, 3.2.8.5.14, 3.2.8.6.2, а також зазначені в Заяві, шляхом розміщення необхідних для планового погашення внеску коштів на своєму поточному рахунку (п.п.3.2.8.5.3 п. 3.2.8.5 розділу 3.2.8 Умов та Правил надання послуг "КУБ").

Договір є чинним, згідно п.3.2.8.10.7 Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ", з моменту підписання клієнтом заяви про приєднання та перерахування банком кредитних коштів на рахунок клієнта. Строк дії Договору встановлюється з дня його укладання і до повного виконання сторонами зобов`язань за Договором.

З метою забезпечення виконання зобов`язань за кредитним договором, між ПАТ КБ "Приватбанк" (кредитор/позивач) та ОСОБА_1 (поручитель/відповідач-2) укладено договір поруки №РОR1565604507977 (а.с.26), предметом якого є надання поруки поручителем перед кредитором за виконання підприємством ТОВ "ДЛ-Д", ЄДРПОУ 38395010 (боржник) зобов`язань за угодами-приєднання до:

1.1.1 розділу 3.2.8 "Кредит КУБ" Умов та правил надання банківський послуг, по сплаті:

а) процентної ставки за користування кредитом:

- за період користування кредитом згідно п.3.2.1.4.1.2. "Угоди 1" перші 6 місяців 1,8% відсотка від суми початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця - 1,6 відсотка від початкового розміру кредиту;

- за період користування кредитом згідно пп.3.2.8.5.3 "Угоди 1" 4,0% відсотки від суми кредиту щомісяця;

- кредиту в розмірі 300000,00грн.

Якщо під час виконання "Угоди1" зобов`язання боржника, що забезпечені цим договором збільшуються внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності поручителя, поручитель при укладенні цього договору дає свою згоду на збільшення зобов`язань за "Угодою1" в розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з поручителем не потрібні.

Відповідно до п.1.2 договору, поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за "Угодою1" в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.

Поручитель з умовами "Угоди 1" ознайомлений (пунктом 1.3 договору).

Пунктом 1.5 договору поруки передбачено, що у випадку невиконання боржником зобов`язань за "Угодою 1", боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.

Пунктом 2.1.2 договору поруки передбачено, що у випадку невиконання боржником якого-небудь зобов`язання, передбаченого п.1.1 цього договору, кредитор має право направити поручителю вимогу із зазначенням невиконаного (их) зобов`язання(нь). Не направлення кредитором вказаної вимоги не є перешкодою та не позбавляє права кредитора звернутися до суду з вимогою виконати взяті на себе поручителем зобов`язання або вимагати від поручителя виконання взятих на себе зобов`язань іншим способом. Поручитель відповідає перед кредитором як солідарний боржник у випадку невиконання боржником зобов`язань за "Угодою1", незалежно від факту направлення чи не направлення кредитором поручителю передбаченої цим пунктом вимоги.

Сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через 15 (п`ятнадцять) років після укладення цього договору (п.4.1 договору поруки).

Даний договір було підписано сторонами із використанням електронного цифрового підпису (а.с.27-28).

Судом встановлено, що на підставі укладеного договору від 16.08.19, позивач 16.08.19 перерахував на поточний рахунок відповідача-1 кошти в сумі 300000,00грн (а.с.20).

Відповідач-1 в порушення взятих а себе зобов`язань за кредитним договором кредитні кошти у передбачений договором строк не повернув.

Неналежне виконання своїх зобов`язань за кредитним договором від 16.08.19 та договором поруки стало підставою для звернення позивача із позовом до суду про стягнення з відповідачів солідарно 195600,33грн, з яких: 175000,00грн заборгованості за кредитом, 433,33грн заборгованості за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість, 19800,00грн заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії та 367,00грн пені.

Оцінивши подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з такого.

Відповідно до ст.509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

У відповідності до вимог ч.1 ст.173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно ч.1ст.193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Нормою ст.525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 ЦК України).

Відповідно до ст.1046 ЦК України, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Як зазначалось вище, матеріалами справи підтверджується факт надання відповідачу-1 грошових коштів в кредит в розмірі 300000,00грн.

Водночас, ч.1 ст.1049 ЦК України встановлено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ч.3 ст.1049 ЦК України).

Відповідно до ст.530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно зі ст.553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.

Статтею 554 ЦК України визначено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.

Порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов`язання не пред`явить вимоги до поручителя. Якщо строк основного зобов`язання не встановлений або встановлений моментом пред`явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред`явить позову до поручителя протягом одного року від дня укладення договору поруки (ч.4 ст.559 ЦК України).

Частиною 1 статті 543 ЦК України встановлено, що у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.

Стаття 610 Цивільного кодексу України визначає що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Вище зазначалося, що у п.1.5. Заяви про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ" вказано порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними частинами до календарного числа місяця, в який було здійснено видачу коштів.

Так, за умовами заяви про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ" сторони визначили графік погашення основної суми боргу та процентів за кредитом, а саме щомісячно рівними частинами в сумі 25000,00грн (сума кредиту) починаючи з 16.09.19 року по 16.08.20 (дата видачі кредиту 16.08.19).

Враховуючи умови п.п. 1.3., 1.5. Заяви про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ" остаточна дата повернення кредиту - 16.08.20.

Судом встановлено, що в порушення відповідних умов договору, відповідач 1 не повернув в повному обсязі кредитні кошти у передбачений договором термін.

Згідно з ч.2.ст.1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Дослідивши наявні в матеріалах справи виписки по рахунку відповідача-1 та умови укладеного між сторонами договору, судом встановлено, що станом на 20.05.20 відповідач мав погасити суму кредиту в розмірі 100000,00грн, строк сплати якої згідно погоджених в договорі строків, настав.

З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що відповідачем-1 проведено погашення отриманого кредиту "Кредит КУБ" частково, на суму 125000,00грн, зокрема, ним було сплачено позивачу 16.09.19 - 25000,00грн, 16.10.19 - 25000,00грн, 16.11.19 - 25000,00грн, 24.12.19 - 25000,00грн, 16.01.20 - 2614,11грн та 20.01.20 - 22385,00грн, що підтверджується банківською випискою по рахунках відповідача (а.с.21).

На час розгляду справи, відповідач-1 зобов`язання щодо сплати тіла кредиту в розмірі 100000,00грн у встановлений строк не виконав, доказів сплати не надав, у зв`язку з чим у відповідача - 1 перед позивачем існує заборгованість за кредитом, строк сплати якої настав, в сумі 100000,00грн.

З огляду на невиконання відповідачем-1 умов кредитного договору, позивач набув право вимоги до поручителя як солідарного боржника щодо погашення заборгованості за кредитним договором у сумі заявлених позовних вимог.

Щодо вимог позивача про стягнення з відповідачів суми простроченої заборгованості в розмірі 75000,00грн, суд враховує наступне.

За змістом п.3.2.8.3.1.3. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" згідно зі ст.ст. 212, 651 ЦК України при порушенні клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених цим Договором, банк на свій розсуд, починаючи із 91-го дня порушення будь-якого із зобов`язань, має право змінити умови Договору, встановивши інший термін повернення кредиту. При цьому Банк направляє клієнту повідомлення з зазначенням дати терміну повернення кредиту (Банк здійснює інформування клієнта на свій вибір або письмово, або через встановлені засоби електронного зв`язку банку та клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет-клієнт-банк, sms-повідомлення або інших). При непогашенні заборгованості за цим Договором у термін, зазначений у повідомленні, вся заборгованість за кредитним договором починаючи з наступного дня від дати, зазначеної в повідомленні, вважається простроченою. У разі погашення заборгованості в період до закінчення 90 днів (включно) з моменту порушення будь-якого із зобов`язань терміном повернення кредиту є дата останнього платежу.

За змістом п.3.2.8.6.2. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ", зокрема передбачено, що при порушенні клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених умовами видачі та погашення кредиту, Банк на свій розсуд має право змінити умови видачі та надання кредиту - вимагати від клієнта дострокового повернення кредиту, сплати процентів за користування, виконання інших зобов`язань за кредитом у повному обсязі шляхом надсилання повідомлення. При цьому, згідно зі ст.ст. 212, 611, 651 ЦК України за зобов`язаннями, терміни виконання яких не настали, терміни вважаються такими, що настали в зазначену у повідомленні дату. В цю дату клієнт зобов`язується повернути Банку суму кредиту в повному обсязі, проценти за фактичний термін користування ним, повністю виконати інші зобов`язання за кредитом.

Посилаючись на порушення відповідачем-1 зобов`язань щодо строків погашення кредиту, позивач просить стягнути з відповідачів прострочену заборгованість в розмірі 75000,00грн, вказуючи про те, що у банка виникло право вимагати від клієнта дострокового повернення кредиту у зв`язку з простроченням виконання зобов`язань за кредитом більше як на 90 днів.

Разом з тим, доказів надіслання відповідачу-1 повідомлення з вимогою про дострокове повернення у повному обсязі суми кредиту, матеріали справи не містять, як не містять і доказів інформування Банком (позивачем) Клієнта (відповідача-1) встановленими засобами електронного зв`язку банку та клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет-клієнт-банк, sms-повідомлення або інших).

Отже, за поданими суду доказами, позивач не довів надіслання (вручення) ним відповідачу-1 вимоги, на виконання умов п.3.2.8.3.1.3., п.3.2.8.6.2. Умов КУБ, про дострокове повернення кредиту.

Таким чином, за результатами аналізу умов укладеного між сторонами договору та норм чинного законодавства, які регулюють спірні відносини, доводи позивача про те, що у нього станом на 25.05.20 виникло право вимагати від відповідача-1 дострокового повернення кредиту в сумі 75000,00грн, не знайшли свого підтвердження, оскільки в матеріалах справи відсутнє повідомлення відповідача-1 про зобов`язання дострокового повернення кредиту. Вимоги позивача в цій частині безпідставні.

Крім суми основного боргу позивач просив стягнути солідарно з відповідачів 433,33грн заборгованості за відсотками,19800,00грн заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії та 367,00грн заборгованості по пені.

Частиною 1 статті 1048 Цивільного кодексу України визначено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.

За користування послугою клієнт сплачує щомісячно на протязі всього терміну кредиту проценти за користування кредитом в розмірі та згідно графіку, визначених в заяві та тарифах. При несплаті процентів у строк, визначений графіком, вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання Договору згідно з п. 3.2.8.6.2.) (п. 3.2.8.3.2. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ").

При порушенні клієнтом будь-якого грошового зобов`язання клієнт сплачує банку проценти за користування кредитом у розмірі, встановленому у заяві (п.3.2.8.3.3. Умов та правил надання кредиту "Кредит КУБ").

У Заяві про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ" сторони погодили розмір сплати процентів за користування кредитом, а саме: відповідач зобов`язався сплачувати щомісячно, починаючи з вересня 2019 року по серпень 2020 року, проценти за користування кредитом, перші 6 місяців 1,8%, починаючи з 7-го місяця - 1,6% в місяць від початкового розміру кредиту.

Відповідач-1 зобов`язання зі сплати відсотків за користування кредитом виконав не своєчасно та не в повному обсязі, у зв`язку з чим виникла заборгованість по сплаті відсотків за період з 01.03.20 по 20.05.20 в розмірі 433,33грн.

Перевіривши проведені позивачем нарахування заявленої до стягнення з відповідача суми відсотків за користування кредитом, господарський суд встановив, що вказані нарахування проведено у відповідності до вимог чинного законодавства і умов договору, а тому вимоги позивача про стягнення з відповідачів відсотків за користування кредитом в розмірі 433,33грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Позивачем було нараховано до стягнення з відповідачів 19800,00грн заборгованості по комісії та 367,00грн, заборгованості по пені ( а.с.20).

Перевіривши проведені позивачем нарахування заборгованості по комісії та заборгованості по пені, господарський суд вважає їх обґрунтованими, а позовні вимоги в частині стягнення з відповідачів на користь позивача заборгованості по сплаті комісії в сумі19800,00грн та пені в сумі 367,00грн правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

Як визначає ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст.74 ГПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За змістом статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення солідарно з відповідачів 120600,33грн боргу, з яких: 100000,00грн заборгованості за кредитом, 433,33грн заборгованості за відсотками, 19800,00грн заборгованості по комісії та 367,00грн заборгованості по пені є обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню. У задоволенні позову в частині стягнення 75000,00грн заборгованості за наданим кредитом суд відмовляє.

Пунктом 2 частини 1 статті 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При цьому суд враховує, у разі коли позов майнового характеру задоволено солідарно за рахунок двох і більше відповідачів, то судові витрати також розподіляються між відповідачами порівну. Солідарне стягнення суми судових витрат законом не передбачено.

Судовий збір складає 1809,00грн та підлягає розподіленню порівну між двома відповідачами по 904,50грн.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЛ-Л" та ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Стягнути солідарно з боржників Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЛ-Л" (11600, Житомирська область, Малинський район, м.Малин, вул.Городищанська, 95, код ЄДРПОУ 38395010) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (01001, м.Київ, вул.Грушевського, буд.1Д, код ЄДРПОУ 14360570)

- 100000,00грн заборгованості за кредитом;

- 433,33грн заборгованості за відсотками,

- 19800,00грн заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії;

- 367,00грн заборгованості по пені.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЛ-Л" (11600, Житомирська область, Малинський район, м.Малин, вул.Городищанська, 95, код ЄДРПОУ 38395010) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (01001, м.Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, код ЄДРПОУ 14360570)

- 904,50грн судового збору.

4. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (01001, м.Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, код ЄДРПОУ 14360570)

- 904,50грн судового збору.

5. В позові відмовити в частині стягнення 75000,00грн заборгованості за кредитом.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Соловей Л.А.

Віддрукувати: 4 прим.: 1- в справу; 2- позивачу (рек.); 3-4 відповідачам (рек)

Дата ухвалення рішення14.09.2020
Оприлюднено18.09.2020
Номер документу91621071
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —906/713/20

Рішення від 14.09.2020

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Соловей Л.А.

Ухвала від 20.07.2020

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Соловей Л.А.

Ухвала від 24.06.2020

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Соловей Л.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні