15.09.2020 Справа № 363/5137/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2020 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Баличевої М.Б.,
при секретарі Рибка І.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вишгород за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовомУправління Державного агенства рибного господарства у м. Києві та Київській області до ОСОБА_1 , третя особа: Богданівська сільська рада Вишгородського району Київської області про відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів,-
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2019 року позивач звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 , третя особа: Богданівська сільська рада Вишгородського району Київської області про відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів, в якому просив стягнути з відповідача на його користь майнову шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання, і відтворення водних біоресурсів, в розмірі 2 074 грн. та судові витрати у розмірі 1 920 грн.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що 22.06.2019 року Управлінням Державного агенства рибного господарства у м. Києві та Київській області було складено протокол про адміністративне правопорушення № 008482 відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 85 КУпАП в якому було встановлено, що 22.06.2019 року о 10 год. 30 хв. гр. ОСОБА_1 на Київському водосховищі, р. Тетерів поблизу села Пилява Вишгородського району Київської області, проводив вилов риби спінінгом з металевого човна, в забороненому для будь - якого рибальства місці. При цьому виловив риби: судак - 4 шт., окунь - 2 шт. Чим наніс збитки рибному господарству України на суму 2 074 грн. Своїми діями гр. ОСОБА_1 порушив вимоги п. 3.14 та п. 4.13.3 Правил любительського і спортивного рибальства та ст. 63 Закону України Про тваринний світ , відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 85 КУпАП. Постановою Управління Державного агенства рибного господарства у м. Києві та Київській області по справі про адміністративне правопорушення від 22.06.2019 року № 1/008482 на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн. Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 85 КУпАП є доведеною. Згідно розрахунку матеріальної шкоди, ОСОБА_1 нанесено збитків рибному господарству України на суму 2 074 грн. 15.07.2019 року позивачем було направлено ОСОБА_1 лист від 15.07.2019 року № 2-7-19/3681-19 з пропозицією в місячний термін з дня отримання листа відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення законодавця в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів у сумі 2 074 грн. для вирішення спору у добровільному порядку. 18.07.2019 року ОСОБА_1 отримав лист від позивача, однак підтвердження сплати відповідачем матеріальних збитків надано не було. На підставі викладеного, позивач змушений звернутись до суду із вказаним позовом.
Згідно правил ч. 6 ст. 19 ЦПК України зазначений спір є малозначним, а тому відповідно до вимог ст. 274 ЦПК України справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Вишгородського районного суду Київської області від 01.04.2020 року по справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, надав заяву, в якій просив проводити розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з`явився, надав заяву, в якій просив проводити розгляд справи без його участі, в якій вказав, що позовні вимоги він визнає.
Представник третьої особи Богданівської сільської ради Вишгородського району Київської області у підготовче судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши письмові докази, оцінивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, суд вважає, що позов потрібно задовольнити з таких підстав.
Встановлено, що 22.06.2019 року Управлінням Державного агенства рибного господарства у м. Києві та Київській області було складено протокол про адміністративне правопорушення № 008482 відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 85 КУпАП в якому було встановлено, що 22.06.2019 року о 10 год. 30 хв. гр. ОСОБА_1 на Київському водосховищі, р. Тетерів поблизу села Пилява Вишгородського району Київської області, проводив вилов риби спінінгом з металевого човна, в забороненому для будь - якого рибальства місці. При цьому виловив риби: судак - 4 шт., окунь - 2 шт. Чим наніс збитки рибному господарству України на суму 2 074 грн. Своїми діями гр. ОСОБА_1 порушив вимоги п. 3.14 та п. 4.13.3 Правил любительського і спортивного рибальства та ст. 63 Закону України Про тваринний світ , відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 85 КУпАП.
Постановою Управління Державного агенства рибного господарства у м. Києві та Київській області по справі про адміністративне правопорушення від 22.06.2019 року № 1/008482 на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн.
Вказана постанова № 1/008482 від 22.06.2019 року ОСОБА_1 не оскаржувалась.
Таким чином, постановою Управління Державного агенства рибного господарства у м. Києві та Київській області по справі про адміністративне правопорушення від 22.06.2019 року № 1/008482 було встановлено вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 85 КУпАП, зокрема щодо нанесення матеріальних збитків рибному господарству України на загальну суму 2 074 грн.
15.07.2019 року Управлінням Державного агенства рибного господарства у м. Києві та Київській області було направлено ОСОБА_1 лист від 15.07.2019 року № 2-7-19/3681-19 з пропозицією в місячний термін з дня отримання листа відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення законодавця в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів у сумі 2 074 грн. для вирішення спору у добровільному порядку.
18.07.2019 року ОСОБА_1 отримав вищевказаний лист, однак підтвердження сплати матеріальних збитків останнім надано не було.
Згідно зі ст. 52-1 Закону України Про тваринний світ для добування об`єктів тваринного світу забороняються виготовлення, збут, застосування, зберігання отруйних принад, колючих, давлячих та капканоподібних знарядь лову, електроловильних систем (електровудок), електрогону, петель, самоловів, самострілів, вибухових речовин, пташиного клею та монониткових (волосінних) сіток (крім тих, що призначені для промислового лову), а також інших засобів, заборонених законом.
Згідно ст. 10 Закону України Про тваринний світ громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними тваринному світу внаслідок порушення вимог законодавства про охорону, використання і відтворення тваринного світу.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 63 Закону України Про тваринний світ порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу тягне за собою адміністративну, цивільно-правову чи кримінальну відповідальність відповідно до закону.
У пункті 3.15 Правил любительського і спортивного рибальства, затверджених наказом Державного комітету рибного господарства України № 19 від 15 лютого 1999 року, забороняється лов водних живих ресурсів: із застосуванням вибухових і отруйних речовин, електроструму, колючих знарядь лову, вогнепальної та пневматичної зброї (за винятком гарпунних рушниць для підводного полювання), промислових та інших знарядь лову, виготовлених із сіткоснастевих чи інших матеріалів усіх видів і найменувань, а також способом багріння, спорудження гаток, запруд та спускання води з рибогосподарських водойм.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1209 від 21 листопада 2011 року затверджені такси для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів.
Аналіз наведених спеціальних правових норм у галузі охорони навколишнього середовища дає підстави для обґрунтованого висновку про те, що вилучення водних біоресурсів, у тому числі і риби, із середовища їх перебування добування, є окремим видом правопорушення, за яке передбачена матеріальна відповідальність у виді відшкодування шкоди згідно визначених розмірів (такс).
У відповідності до ч.1 ст. 324 ЦК України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу.
Згідно з ч. 2 ст. 324 ЦПК України, від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
Відповідно до п. 1 Положення про Державне агентство рибного господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 895 від 30 вересня 2015 року, Державне агентство рибного господарства України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства, безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства.
Згідно з Положенням про Управління Державного агентства рибного господарства у м. Києві та Київській області, затвердженим наказом Державного агентства рибного господарства України №229 від 15 липня 2016 року, Управління Державного агентства рибного господарства у м. Києві та Київській області є територіальним органом Державного агентства рибного господарства України, діє у складі Держрибагентства як відокремлений структурний підрозділ і йому підпорядковується.
Згідно з вимогами ст. 10 Закону України Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів посадові особи органів рибоохорони здійснюють державний контроль та управління в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та мають такі повноваження, зокрема, подавати позови про відшкодування шкоди, заподіяної суб`єктами господарювання та громадянами, внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів.
Звертаючись з даним позовом до суду Управління Державного агентства рибного господарства у місті Києві та Київській області просить стягнути з відповідача майнову шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів, на користь Богданівської сільської ради Київської області, оскільки даний орган місцевого самоврядування здійснює права власника водних біоресурсів за місцем завдання шкоди.
У відповідності до вимог ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так, у постанові від 10 січня 2019 року (справа № 541/307/17) Верховний Суд визнав обґрунтованими судові рішення судів попередніх інстанції щодо можливості стягнення спричиненої незаконним виловом риби шкоди на користь сільської ради за відповідним позовом.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача слід стягнути в користь позивача судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст. 10, 63 Закону України Про тваринний світ , ст. 52 Закону України Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів , ст. ст.4, 10-13, 258-268, 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Богданівської сільської ради Вишгородського району Київської області (отримувач: УК у Вишгородському районі/с. Богдани/24062100, код отримувача - 37868556, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (ІBAN) - UA138999980000033119331010247, код класифікації доходів бюджету - 24062100, найменування коду класифікації доходів бюджету - грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності) шкоду, завдану внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів у розмірі 2 074 (дві тисячі сімдесят чотири) гривні 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління Державного агентства рибного господарства у м. Києві та Київській області (р/р 35212085095064 в Державну казначейську службу України, м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 40419475) судові витрати в розмірі 1 921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) гривню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення через Вишгородський районний суд Київської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Управління агенства рибного господарства у м. Києві та Київській області, код ЄДРПОУ: 40419475, адреса: 04053, м. Київ, вул. Тергенєвська, 82-а.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Третя особа: Богданівська сільська рада Вишгородського району Київської області, код ЄДРПОУ: 04358744, адреса: 07310, Київська область, Вишгородський район, с. Богдани, вул. Київська, 30.
Головуючий М.Б. Баличева
Суд | Вишгородський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2020 |
Оприлюднено | 20.09.2020 |
Номер документу | 91627317 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вишгородський районний суд Київської області
Баличева М. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні