Справа № 694/670/20
провадження № 2-о/694/23/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
17.09.2020 року м. Звенигородка
Звенигородський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Сакун Д.І.,
за участю секретаря судового засідання Матвієнко А. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Звенигородка в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою заступника керівника Звенигородської місцевої прокуратури (місцезнаходження: вул. Софії Терещенко, 40 а, м. Звенигородка Черкаської області, код ЄДРПОУ 02911119, тел/факс (04740) 2-40-55, e-mail: zvenigor.prok@ukr.net) в інтересах держави в особі Гусаківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області (місцезнаходження: с.Гусаковевул.Центральна,72, Звенигородського району, Черкаської області, код ЄДРПОУ 04407448, тел/факс (04740) 9-07-44, e-mail: gusrada@ukr.net) про визнання спадщини відумерло,
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позиції заявника
28.05.2020 до Звенигородського районного суду надійшла дана заява в якій заявник просить визнати відумерлою спадщину після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що складається із земельної ділянки (земельного паю) площею2,40 га, на території Гусаківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, яка належала померлому на праві приватної власності згідно Державного акту на право приватної власності на землю серія ЧР № 011561, виданого 26.12.2003 на підставі рішення Гусаківської сільської ради від 04.02.2003 № 5-2 та передати її у власність територіальної громади в особі органу місцевого самоврядування Гусаківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області.
В обґрунтування заяви зазначає, що за результатами здійснення представницької діяльності в порядку вимог ст.23 Закону України Про прокуратуру , Звенигородською місцевою прокуратурою отримано інформацію Гусаківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, щодо вжиття заходів представницького характеру шляхом пред`явлення заяви про визнання спадщини відумерлою.Так, ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_1 що підтверджується актовим записом про смерть № 2 від 02.01.2006, який проживав за адресою: село Гусакове, Звенигородський район Черкаська область. Після його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 відкрилась спадщина, яка складається із земельної ділянки (земельного паю) площею 2,40 га на території Гусаківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області. Земельна ділянка згаданою площею на території Гусаківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області належала померлому на праві приватної власності згідно Державного акту серія ЧР № 011561 від 26 грудня 2003 року виданого на ім`я ОСОБА_1 . Цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.З моменту смерті ОСОБА_1 і до даного часу ніхто за охороною спадкового майна та за оформленням спадщини не звертався, спадкоємців будь-якої із черг за законом не виявлено.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді Звенигородського районного суду Черкаської областіГончаренко Т.В. від 06.07.2020 було відкрито провадженняу справі.
Рішенням Вищої ради правосуддя № 2446/0/15-20 від 25.08.2020 року суддю Звенигородського районного суду ОСОБА_2 звільнено.
За результатами повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.09.2020 року справу передано для розгляду судді Звенигородського районного суду Сакун Д. І.
Ухвалою судді Звенигородського районного суду Черкаської області Сакун Д.І. від 07.09.2020 справу прийнято до свого провадження та призначено судовий розгляд на 17.09.2020.
Перед початком судового засідання від прокурора Звенигородської місцевої прокуратури Панчнка М.О. та представника Гусаківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності.
Згідно з ч. 2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Фактичні обставини, встановлені судом
Суд, з`ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, вважає, що заява підлягає до задоволення.
У суді встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_1 , що підтверджується актовим записом про смерть № 2 від 02.01.2006 (а.с.19).
ОСОБА_1 , проживав до дня смерті одиноко за адресою: село Гусакове, Звенигородський район Черкаська область, що підтверджується довідкою від 11.09.2020 року № 02-01/53 виданою виконавчим комітетом Гусаківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області.
Після його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 відкрилась спадщина, яка складається із земельної ділянки (земельного паю) площею 2,40 га, яка розташована на території Гусаківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області та належала померлому на праві приватної власності згідно Державного акту серія ЧР № 011561 від 26грудня 2003 року виданого на ім`я ОСОБА_1 . Цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
З моменту смерті ОСОБА_1 і до даного часу ніхто за охороною спадкового майна та за оформленням спадщини не звертався, спадкоємців будь-якої із черг за законом не виявлено, що підтверджується інформаційною довідкою № 59900693 від 25.03.2020, виданою Звенигородською державною нотаріальною конторою відповідно до якої вбачається, що спадкова справа щодо майна ОСОБА_1 , померлогоІНФОРМАЦІЯ_2 , не заводилась, інформація про її заведення у Спадковому реєстрі відсутня (а.с.20)
Мотиви, з яких виходить суд, застосування норм права, оцінка аргументів сторін.
Відповідно до ст. 23 ЗУ Про прокуратуру представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
За результатами здійснення представницької діяльності в порядку вимог ст.23 ЗУ Про прокуратуру , Звенигородською місцевою прокуратурою отримано інформацію Моринської сільської ради Звенигородського району Черкаської області від 13.03.2020 року №68/02-08 щодо вжиття заходів представницького характеру щляхом пред`явлення заяви про визнання спадщини відумерлою /а.с.20/, а тому прокурор правомірно та у відповідності до ст. 23 ЗУ Про прокуратуру звернувся до суду із вказаною вище заявою.
Згідно із ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом.
Відповідно до ст. 10 Закону України Про місцеве самоврядування сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Поряд з цим, згідно ч.2 ст.1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Частиною 1 ст. 1272 ЦК України передбачено, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Статтею 1277 ЦК України передбачено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Частиною третьою вказаної вище статті передбачено, що спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 334 ЦПК України заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.
Згідно статті 338 Цивільного процесуального кодексу України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Відповідно до ст.ст. 81, 89 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Отже, судом встановлено, що із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_1 , померлогоІНФОРМАЦІЯ_2 , ніхто не звертався, з часу відкриття спадщини сплив однорічний строк, що підтверджується зібраними та дослідженими по справі доказами, тому існують передбачені законом підстави для визнання спадщини у вигляді земельної ділянки (земельного паю) площею 2,40 га, що знаходиться на території Гусаківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, що відкрилася після смерті спадкодавця відумерлою.
На підставі ст.13 Конституції України та керуючись ст.ст.12,81, 258, 259, 263-265,337,338 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву заступника керівника Звенигородської місцевої прокуратури (місцезнаходження: вул. Софії Терещенко, 40 а, м. Звенигородка Черкаської області, код ЄДРПОУ 02911119, тел/факс (04740) 2-40-55, e-mail: zvenigor.prok@ukr.net) в інтересах держави в особі Гусаківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області (місцезнаходження: с.Гусаковевул.Центральна,72, Звенигородського району, Черкаської області, код ЄДРПОУ 04407448, тел/факс (04740) 9-07-44, e-mail: gusrada@ukr.net) про визнання спадщини відумерло - задовольнити повністю.
Визнати відумерлою спадщину після смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що складається із земельної ділянки (земельного паю) площею 2,40 га, яка розташована на території Гусаківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, яка належала померлому на праві приватної власності згідно Державного акту на право приватної власності на землю серія ЧР № 011561, виданого 26.12.2003 на підставі рішення Гусаківської сільської ради від 04.02.2003 № 5-2 та передати її у власність територіальної громади в особі органу місцевого самоврядування Гусаківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Рішення може бути оскаржене сторонами в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду через Звенигородський районний суд Черкаської області шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду
Ознайомитись з повним текстом судового рішенням, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.
Рішення підписане 17.09.2020.
Суддя Д.І. Сакун
Суд | Звенигородський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2020 |
Оприлюднено | 20.09.2020 |
Номер документу | 91637325 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Звенигородський районний суд Черкаської області
Сакун Д. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні