Справа № 137/582/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" вересня 2020 р.
Літинський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Гопкіна П.В.,
за участю секретаря Іванової І.О.,
сторін у справі
представника позивача - адвоката Пинзара І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Літині цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Івчанської сільської ради Літинського району Вінницької області про встановлення фактів, що мають юридичне значення та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом.
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Літинського районного суду Вінницької області із вказаним позовом мотивуючи його тим, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої увійшло право на земельну частку (пай) розміром 2,71 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебувала в колективній власності КСП Івчанське , що в с. Івча Літинського району Вінницької області (сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ВН № 046686 від 28.10.1997. На момент смерті ОСОБА_2 у шлюбі не пребувала, а відтак все належне їй спадкове майно було успадковано її дочкою ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину шляхом фактичного вступу у володіння та користування майном.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла. За життя ОСОБА_3 склала заповіт, яким все своє майно остання заповіла позивачу у справі ОСОБА_1 . ОСОБА_1 спадщину після померлої ОСОБА_3 прийняв у визначеному законом порядку та оформив права на земельну ділянку за кадастровим номером 0522483200:01:000:0041.
В серпні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Літинського районного нотаріального округу Жуковської І.В. із питанням щодо видачі йому свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) розміром 2,71 в умовних кадастрових гектарах, яка була успадкована ОСОБА_3 після смерті ОСОБА_2 .
Однак у видачі свідоцтва про право на спадщину було відмовлено з огляду на те, що не підтверджено факт прийняття ОСОБА_3 спадщини після смерті ОСОБА_2 , а також відсутні правовстановлюючі документи на вказане майно.
Оскільки ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем майна померлої ОСОБА_3 , останній має право на все, що мала спадкодавець на момент своєї смерті, в тому числі на земельну 'частку (пай) у землі, яка перебувала в колективній власності КСП Івчанське с. Івча Літинського району Вінницької області, розміром 2,71 в умовних кадастрових гектарах, яка була успадкована ОСОБА_3 після смерті ОСОБА_2 .
Таким чином просить: встановити факт що ОСОБА_3 була дочкою ОСОБА_2 , що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 прийняла спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ; визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 .
Позивач ОСОБА_1 до судового засідання не з`явився.
Представник позивача - адвокат Пинзар І.В. у судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити.
Представник відповідача Івчанської сільської ради Літинського району Вінницької області до судового засідання не з`явився. В матеріалах справи наявна заява, відповідно до якої просять розгляд справи проводити у відсутність представника сільської ради. Із позовною заявою ознайомлені та просять її задовольнити (а.с. 150)
Дослідивши матеріали справи та надані в ній позивачем докази на обгрунтування заявлених вимог, заслухавши показання свідків суд приходить до наступних висновків.
Свідок ОСОБА_5 повідомила суду, що ОСОБА_3 це дочка ОСОБА_2 . Також свідок повідомила, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 проживали спільно та одиноко. Після смерті ОСОБА_2 її дочка - ОСОБА_3 продовжила проживати сама у їхньому спільному будинку та хазяйнувати.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_6 категорично ствердила, що все життя знає ОСОБА_3 та її дочку ОСОБА_2 . Зазначила, що після смерті матері дочка залишилась проживати сама. У свою чергу позивач у справі ОСОБА_1 постійно допомагав ОСОБА_3 .
Так, відповідно до свідоцтва про смерть (а.с. 7) ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідно до сертифікату на право на земельну частку(пай) (а.с. 8А) ОСОБА_2 має право на земельну ділянку розміром 2, 71 в умовних кадастрових гектари яка перебуває у колективній власності КСП Івчанське . Відповідно до довідки Івчанської сільської ради Літинського району Вінницької області за № 253 від 04.02.2019 (а.с. 9) ОСОБА_2 , 1911 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на день смерті проживала та була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 . За даною адресою проживала та була зареєстрована спільно із дочкою ОСОБА_3 , 1930 року народження. Відповідно до довідки Івчанської сільської ради Літинського району Вінницької області за № 855 від 12.09.2019 (а.с. 10) ОСОБА_3 , 1930 року народження, після смерті своєї матері ОСОБА_2 , 1911 року народження, котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , вступила у володіння та користування її майном, зокрема продовжила обробляти належну їй земельну ділянку та користувалась житловим будинком АДРЕСА_1 . У відповідності до виписки з погосподарської книги за 1991-2005 роки (а.с. 11-13) ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , зазначена головою двору по АДРЕСА_1 , а ОСОБА_3 , зазначена її дочкою. Листом приватного нотаріуса Жуковської І.В. за № 487 від 16.08.2019 (а.с. 15) ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на право на земельну ділянку частку(пай) розміром 2,71 в умовних кадастрових гектарах, яка перебувала у колективній власності КСП Івча , по причині відсутності правовстановлюючих документів. Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом серії НМЕ № 454302 від 22.06.2017 (а.с. 16) ОСОБА_1 являється спадкоємцем до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , зокрема земельної ділянки розміром 2,3792 га на території Івчанської сільської ради Літинського району Вінницької області.Листом Літинського районного відділу ДРАЦС за № 473-20,8-38 від 12.06.2020, актовий запис про народження 1930 року ОСОБА_3 в архіві Літинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану ЦЗМУМЮ , відсутній (а.с. 112). Відповіддю Державного нотаріального архіву Вінницької області від 09.06.2020 (а.с. 113) в Державному нотаріальному архіві Вінницької області спадкову справу на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 не виявлено. Відповіддю з Державного архіву Вінницької області від 03.07.2020 (а.с. 126) зазначається, що у книзі актових записів про народження громадян с. Івча Літинського району Вінницької області за 1930 рік, актового запису про народження ОСОБА_3 , не виявлено.
Щодо позовних вимог в частині встановлення факту родинних відносин.
Пунктом 1 ч.1 ст.315 ЦПК України передбачено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
У відповідності із п.7 Постанови Пленуму ВСУ № 5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину або інших спадкових прав.
Заслухавши доводи представника позивача, пояснення свідків, які в судовому засіданні підтвердили, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 являлась матір`ю ОСОБА_3 (яка у свою чергу померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ), суд приходить до висновку, що позивачем надано достатньо доказів на підтвердження вищезазначених обставин.
Щодо позовних вимог в частині прийняття спадщини після смерті спадкодавця.
Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено факт прийняття ОСОБА_3 спадщини шляхом вступу в управління та володіння спадковим майно після смерті ОСОБА_2 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" від 31.03.1995 року, заява про встановлення факту прийняття спадщини та місця її відкриття може бути розглянута судом у порядку окремого провадження, якщо орган, який вчиняє нотаріальні дії, не вправі видати заявникові свідоцтво про право на спадщину через відсутність або недостатність документів, що необхідні для підтвердження в нотаріальному порядку факту вступу в управління або володіння спадковим майном
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та враховуючи показання свідків, суд вважає необхідним встановити факт прийняття ОСОБА_3 спадщини після смерті її матері ОСОБА_2 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення даного факту.
Що стосується вимоги позивача в частині визнання права на земельну частку (пай).
Відповідно до абз. 2 п.1 розділу Х Перехідні положення Земельного Кодексу України (2001 року), рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок", є підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки цих громадян або їх спадкоємців відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Державна реєстрація таких земельних ділянок здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Державний акт (сертифікат) на земельну ділянку спадкодавцем за життя не виготовлений, що є перешкодою для видачі нотаріусом свідоцтва про право на спадщину на право на земельну ділянку.
Згідно п.3.5 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року, спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз`яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30 травня 2008 року № 7 про те, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 ЗК, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.На підставі абз. 2 п. 1 розділу X "Перехідні положення" ЗК рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету КМУ від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок" (втратив чинність на підставі Закону України від 14 вересня 2006 року № 139-V) є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку (пункт 1 розділу X доповнено абз. 2 згідно із Законом від 16 вересня 2008 року № 509-VI).Отже, якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету КМУ від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок", до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку. Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельні ділянки шляхом їх приватизації громадянами (ч. 3 ст. 116 ЗК).
Оскільки спадкодавець ОСОБА_2 за життя не отримала державного акту на земельну ділянку, хоча вона і передана останній, то і позивач в порядку спадкування за законом після смерті спадкодавця вправі порушувати питання про успадкування права на цю земельну ділянку з послідуючим проведенням землевпорядних робіт, необхідних для приватизації земельної ділянки та отриманням свідоцтва про право власності на землю.
Оскільки в судовому засіданні беззаперечно доведено, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 належало (після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її матері ОСОБА_2 ) право на земельну частку (пай), розміром 2,71 умовних кадастрових гектарів, розташованої на території Івчанської сільської ради Літинського району Вінницької області, а позивач ОСОБА_1 , є спадкоємцем майна після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , проте успадкувати зазначене право не має можливості у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на зазначену земельну частку (пай), тому з метою захисту майнових прав позивача, за останнім слід визнати право на земельну частку (пай), розміром 2,71 га., право на яку належало померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її матері ОСОБА_2 .
Керуючись ст. ст. 13, 19, 76-82, 258-265, 268,293,294 ЦПК України, ст.ст. 16, 328, 1220, 1222, 1223, 1261, 1268 ЦК України, ст. ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01 липня 2004 року, беручи до уваги правові положення викладені у листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування", № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013, п. 7 та п. 16 п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" від 31.03.1995, суд,
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_3 , 1930 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , була дочкою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановити факт, що ОСОБА_3 , 1930 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 право на земельну частку (пай), розміром 2,71 в умовних кадастрових гектарах, право на яку належало ОСОБА_2 на підставі сертифікату на земельну частку (пай) серії ВН № 046686 виданого згідно розпорядження Літинської районної державної адміністрації Вінницької області № 158 від 23 червня 1997 року.
Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя : Гопкін П. В.
Суд | Літинський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2020 |
Оприлюднено | 22.09.2020 |
Номер документу | 91670434 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Літинський районний суд Вінницької області
Гопкін П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні