Рішення
від 17.09.2020 по справі 127/17855/20
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 127/17855/20

Провадження № 2-о/127/271/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.09.2020 року Вінницький міський суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Федчишена С.А.,

при секретарі Підвисоцькій О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вінниці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи Тростянецької сільської ради Тиврівського району Вінницької області про встановлення фактів, що мають юридичне значення, -

встановив:

ОСОБА_1 звернулась в суд з заявою про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , в м. Вінниці померла мама ОСОБА_2 . Після смерті матері ОСОБА_2 відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 2,48 га, що розташована на території Тростянецької сільської ради, цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії ІУ-ВН №039550 від 19.02.2002 року, виданого на ім`я ОСОБА_2 на підставі рішення 15 сесії 3 скликання Тростянецької сільської ради народних депутатів від 03.12.2001 року. Спадщину після смерті матері прийняла ОСОБА_1 , так як заявник постійно проживала разом із матір`ю (спадкодавцем) на час відкриття спадщини, що у відповідності до ч. З ст.1268 ЦК України свідчить про прийняття мною спадщини, що підтверджується довідкою квартального комітету мікрорайону Пирогово . ОСОБА_1 являюся спадкоємцем першої черги після смерті матері ОСОБА_2 . Інших спадкоємців окрім заявника немає. Мати ОСОБА_2 проживала біля заявника в АДРЕСА_1 та здійснювала догляд за мамою, та після її смерті провела її поховання. Однак, коли заявник звернулася в нотаріальну контору Вінницького міського нотаріального округу, щоб отримати свідоцтво про право на спадщину в порядку спадкування за законом, нотаріусом в усній формі було роз`яснено, що видати на ім`я заявника свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 2,48 га, після смерті матері ОСОБА_2 неможливо з тих підстав, що заявником пропущено шестимісячний строк для подання заяви на прийняття спадщини після смерті матері, а також не надано доказів родинних зв`язків між заявником та її матір`ю, так як в свідоцтві про смерть ПІБ матері зазначено ОСОБА_2 , а у свідоцтві про народження заявника ПІБ матері зазначено - ОСОБА_2 . Крім того, в державному акті на право приватної власності на землю невірно зазначено по батькові маму, а саме, в державному акті ПІБ матері зазначено - ОСОБА_2 , тоді коли вірно - ОСОБА_2 . Просить встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 являється рідною мамою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 постійно проживала разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, а саме ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 ; встановити факт належності правовстановлюючого документу, а саме, що державний акт на право приватної власності на землю площею 2,48 га, що розташована на території Тростянецької сільської ради, цільове призначення якої - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, серії ІУ-ВН №039550 від 19.02.2002 року, виданий на ім`я ОСОБА_2 , належить ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 26.08.2020 року відкрито провадження по справі та призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представник заявника підтримав заяву за обставин викладених в ній, просив заяву задовольнити.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, вимоги заяви визнав, просив задовольнити.

Заслухавши пояснення представник заявника, показання свідка, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви, з наступних підстав.

При розгляді справи судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_7 та ОСОБА_2 .

15.11.1970року зареєстровано шлюб між ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , прізвище дружини після реєстрації шлюб - ОСОБА_1 .

Згідно свідоцтва про смерть ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 видано державний акт на земельну ділянку площею 2,48га, розташовану на території Тростянецької сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно довідки КК Пирогово від 23.12.2017року № 2027 ОСОБА_2 дійсно проживала разом з ОСОБА_1 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою АДРЕСА_1 з 1998 року по 2009р.

Згідно з вимогами Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995року № 5 Про практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд може встановлювати факти, що породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або виникнення особистих чи майнових прав громадян.

Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).

За приписами ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до ст. 315 ч. 1 п. 6 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Частиною 2 ст. 315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Пункт 1 Постанови Пленуму ВСУ Про практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення №5 від 31.03.1995року передбачає, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: -згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; -чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; -заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; -встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

У відповідності з п. 7 даної Постанови, суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану. Разом з цим для розгляду в порядку окремого провадження не може бути прийнята заява про встановлення факту родинних відносин, якщо заявник порушує справу з метою підтвердити в наступному своє право на жиле приміщення або на обмін жилого приміщення. У разі відмови в задоволенні вимог про визнання права на жилу площу або на обмін жилого приміщення, заінтересована особа має право звернутись до суду з відповідним позовом.

Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно з пунктами 2, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008року № 7 Про судову практику у справах про спадкування якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 01 січня 2004 року тощо. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Встановлення факту постійного проживання на момент смерті разом з спадкодавцем необхідно заявнику для подальшого оформлення спадкових прав після смерті матері.

Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України від 16.05.2013 року №24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування у випадку, якщо спадкоємець фактично проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, то зазначена обставини є підставою для звернення із заявою про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Судові витрати залишити за заявником.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 293, 294, 315, 316, 318, 319 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є рідною матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 постійно проживала із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, а саме 22.05.2009року в АДРЕСА_1 .

Встановити факт, що державний акт на право приватної власності на землю площею 2,48га, що розташована на території Тростянецької сільської ради, цільове призначення якої - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, серії IV - ВН №039550 від 19.02.2002 року виданий на ім`я ОСОБА_2 , належить ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судові витрати залишити за заявником.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 21.09.2020року.

ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 .

Тростянецька сільська рада Тиврівського району Вінницької області, с. Тростянець, вул. Жовтнева, 60, Тиврівський район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 04331544.

Суддя:

СудВінницький міський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення17.09.2020
Оприлюднено22.09.2020
Номер документу91670875
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —127/17855/20

Рішення від 17.09.2020

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Федчишен С. А.

Рішення від 17.09.2020

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Федчишен С. А.

Ухвала від 26.08.2020

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Федчишен С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні