Рішення
від 17.09.2020 по справі 442/5433/20
ДРОГОБИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №442/5433/20

Провадження №2/442/1319/2020

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 вересня 2020 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючого - судді Хомика А.П.

з участю секретаря судового засідання - Лужецької С.В.,

розглянувши у підготовчому засіданні в місті Дрогобичі цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -

встановив:

21.07.2020 позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати за ним право власності на квартиру АДРЕСА_1 з господарськими будівлями та частку у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю Злагода-М у розмірі 14412,38грн та у відсотковому відношенні - 71%, яка складається з частки ОСОБА_3 у розмірі 1441,24грн, відчуженої на користь ОСОБА_4 , і частки ОСОБА_4 у розмірі 12971,14грн, в порядку спадкування за законом після смерті бабці, ОСОБА_4 .

В обґрунтування позову вказує на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його бабця, ОСОБА_4 . Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить квартира АДРЕСА_1 з господарськими будівлями, а також частка у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю Злагода-М .

За життя бабця заповіт не складала, тому спадкоємцями першої черги після її смерті являються її діти - дочка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 і син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Дідусь ОСОБА_6 помер швидше, ІНФОРМАЦІЯ_4.

Його батько, ОСОБА_5 , відмовився від спадщини на його користь.

У строк визначений законодавством він звернувся із заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Білоган І.М., на підставі якої нотаріус завела спадкову справу № 05/2020, що підтверджується Витягом про реєстрацію у Спадковому реєстрі від 17.01.2020 року.

22 травня 2020 року, він звернувся до нотаріуса із заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті бабці ОСОБА_4 . Однак після надання усіх наявних у нього документів для підтвердження складу спадщини, нотаріусом було встановлено, що у нього відсутні правовстановлюючі документи на вищевказану квартиру, необхідні для видачі свідоцтва про право на спадщину. У зв`язку із наведеним, нотаріусом було роз`яснено процедуру вирішення зазначеного питання у судовому порядку та рекомендовано звернутися із відповідним позовом до суду для визнання права власності на спадкове майно.

Як вбачається із правовстановлюючого документа на квартиру АДРЕСА_1 , а саме з Договору купівлі-продажу квартири від 28.12.2002 року, нотаріально посвідченого державним нотаріусом Першої Дрогобицької державної нотаріальної контори Панкевичем Р.І., титульним власником зазначено ОСОБА_6 . Однак житло було придбано дідусем у зареєстрованому шлюбі з бабцею, у якому він перебував з 21 лютого 1965 року.

Таким чином, дана квартира була спільною сумісною власністю дідуся та бабці, якою вони володіли у рівних частках. Загальна площа квартири була збільшена ними з 41,4кв.м до 41.8 кв.м за рахунок знесення печей, що не потребувало дозвільної документації (довідка КП ЛОР Дрогобицьке МЕТІ та ЕО від 30.11.2016р. №2350). Крім того, рішенням виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 17.04.2003 року №83. ОСОБА_6 було дозволено розроблення проекту та будівництво гаражу з господарськими приміщеннями в домоволодінні АДРЕСА_1 . У 2003 році проект був погоджений головним архітектором м.Дрогобич, і дідусем було збудовано гараж з господарськими приміщеннями літ. Д площею 90,2 кв, літ. Б площею 8,9 кв.м, літ. Б1 площею 8,7 кв.м, літ. Г площею 8,5 кв.м.

Після смерті дідуся, його частка у спірній квартирі була успадкована бабцею, яка постійно проживала з дідусем на час відкриття спадщини. Однак прийнявши спадщину після смерті дідуся, ОСОБА_6 , бабця не оформила належним чином спадкові права на неї, не отримала документу, який б підтверджував її право власності на частку у праві спільної сумісної власності на майно, яким вона володіла спільно з дідусем.

Крім того, його бабці ОСОБА_4 належала частка у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю Злагода-М .

Згідно з інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_4 є засновником (учасником) TOB Злагода-М , розмір внеску до статутного капіталі (фонді) становить 12971,14грн, що у відсотковому відношенні складає 64%.

Згідно нотаріально посвідченого Договору дарування частки у статутному фонді Товариства з обмеженою відповідальністю Злагода-М від 26.01.2004 року, інший учасник TOB Злагода-М , ОСОБА_3 подарувала ОСОБА_4 належну їй частку у статутному капіталі даного підприємства у розмірі 1441,24грн, що у відсотковому відношенні складає 7%. Однак у зв`язку із захворюванням бабця не встигла зареєструвати зміну часток у статутному капіталі TOB Злагода-М у визначеному законодавством порядку.

Таким чином, на момент смерті ОСОБА_4 , її частка у статутному капіталі становила 14412,38грн, що у відсотковому відношенні складає 71%, але у зв`язку із відсутністю державної реєстрації вищезазначених змін у статутному капіталі TOB Злагода-М , він позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на належну бабці частку у позасудовому порядку.

Оскільки він використав усі можливості нотаріального оформлення свого права на спадщину, то змушений звернутись до суду з даним позовом.

Позивач подав заяву про розгляд справи у його відсутності.

Від відповідача надійшла заява про розгляд справи без її участі, відносно задоволення позовних вимог не заперечує, оскільки відмовилась від прийняття спадщини в користь позивача, що підтверджується нотаріально посвідченою заявою.

Учасники справи в судове засідання не з`явились, а відтак відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши наявні матеріали справи, об`єктивно оцінивши докази у їх сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню .

Згідно СТ.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до СТ.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належать спадкоємцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

Згідно ч.1 ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до СТ.1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Частиною 3 статті 1268 ЦК України, передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Як стверджується матеріалами справи, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 - бабця позивача, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Дрогобицьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області.

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, до якої зокрема входить квартира АДРЕСА_1 з господарськими будівлями, що належала спадкодавцю на підставі договору купівлі-продажу квартири, укладеного між ОСОБА_7 та ОСОБА_6 (чоловіком ОСОБА_4 ), посвідченого 28.12.2002 приватним нотаріусом Дрогобицького районного нотаріального округу Панкевичем Р.І.

Оскільки ОСОБА_4 перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_6 з 21 лютого 1965 року і до дня смерті, яка сталась ІНФОРМАЦІЯ_4 (Свідоцтво про смерть Серія НОМЕР_2 ) проживала в кв. АДРЕСА_1 ( довідка №1586 від 17.04.2015, видана КП ЖЕО Дрогобицької міської ради), то у відповідності до ст.22 КЗпШС (у редакції чинній на момент придбання нерухомості), суд визнає спірну квартиру спільною сумісною власністю подружжя.

Згідно технічного паспорта загальною площа квартири становить 41,8 кв.м, житлова - 28,6 кв.м. Площа збільшена за рахунок знесення печей, що не потребує дозвільної документації ( довідка №2350 від 30.11.2016, видана Дрогобицьким МБТІ та ЕО).

Згідно листа-відповіді нотаріуса, адресованого ОСОБА_1 № 02-31/30 від 22.05.2020, останньому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті бабці ОСОБА_4 на квартиру АДРЕСА_1 з господарським будівлями та на частку у статутному капіталі ТОВ Злагода-М у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів та запропоновано звернутися до суду з питань оформлення спадкових прав.

Як вбачається з інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_4 є засновником (учасником) TOB Злагода-М , розмір внеску до статутного капіталі (фонді) становить 12971,14грн, що у відсотковому відношенні складає 64%.

Згідно нотаріально посвідченого Договору дарування частки у статутному фонді Товариства з обмеженою відповідальністю Злагода-М від 26.01.2004 року, інший учасник TOB Злагода-М , ОСОБА_3 подарувала ОСОБА_4 належну їй частку у статутному капіталі даного підприємства у розмірі 1441,24грн, що у відсотковому відношенні складає 7%. Зміна часток у статутному капіталі TOB Злагода-М у визначеному законодавством порядку зареєстрована не була.

Таким чином, на момент смерті ОСОБА_4 , її частка у статутному капіталі становила 14412,38грн, що у відсотковому відношенні складає 71%.

За замістом ч. 1 ст. 140 ЦК України, товариство з обмеженою відповідальністю є засноване одним або кількова особами товариство, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом.

Згідно ч. 1 ст. 147 ЦК України, учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства.

Відповідно до ч.1 ст.23 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю , у разі смерті або припинення учасника товариства його частка переходить до його спадкоємця чи правонаступника без згоди учасників товариства.

Згідно ч. 1 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Стаття 328 ЦК України вказує на те, що право власності набувається на підставах, які не заборонені законом.

Законодавцем встановлений певний порядок набуття права власності на нерухоме майно в порядку спадкування - нотаріальний порядок.

Лише у випадку неможливості оформлення права власності на спадщину в нотаріальному порядку, спадкоємець має право на судовий захист свого невизнаного, оспорюваного чи порушеного права.

Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого права, яке у відповідності до вимог ст. 20 цього кодексу особа здійснює на свій розсуд, а стаття 16 ЦК визначає способи захисту цивільних прав, одним із яких є визнання відповідного права

Оскільки позивач використав усі можливості нотаріального оформлення свого права на спадщину, інших спадкоємців, які б претендували на спадкове майно не встановлено, у позивача відсутній правовстановлюючий документ, який би підтверджував право спадкодавця на спірну квартиру та частку у статутному капіталі, суд дійшов висновку, що право власності на спірне спадкове майно перейшло у порядку спадкування до позивача, а тому є підстави для визнання за ним права власності на таке.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76-83, 141, 223, 247, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в:

Позов задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності на квартиру АДРЕСА_1 загальною площею 41,8кв.м, житловою - 28,6кв.м, з господарськими будівлями літ. Б площею 8,9кв.м, літ. Б1 площею 8,7кв.м, літ. Г площею 8,5кв.м. гаражем з господарськими приміщеннями літ. Д загальною площею 90,2 кв, у порядку спадкування за законом після смерті бабці, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності на частку у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю Злагода-М (ЄДРПОУ: 20799136, місцезнаходження: 82100, Львівська обл., м.Дрогобич вул. М.Грушевського, 119) у розмірі 14412,38грн та у відсотковому відношенні - 71%, яка складається з частки ОСОБА_3 у розмірі 1441,24грн, відчуженої на користь ОСОБА_4 , і частки ОСОБА_4 у розмірі 12971,14грн, в порядку спадкування за законом після смерті бабці, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 17.09.2020.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_3 , адреса проживання: АДРЕСА_3 ;

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 , адреса проживання: АДРЕСА_4 .

Суддя Хомик А.П.

СудДрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення17.09.2020
Оприлюднено22.09.2020
Номер документу91673308
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —442/5433/20

Рішення від 17.09.2020

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Хомик А. П.

Ухвала від 01.09.2020

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Хомик А. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні