Рішення
від 08.09.2020 по справі 227/1728/20
ДОБРОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

08.09.2020 227/1728/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2020 року м. Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Кошлі А.О.,

за участю секретаря судового засідання Заварзіної Я.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Оніпко Наталя Олександрівна, до Добропільської сільської ради про визначення права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, співвідповідач - Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області (ЄУНСС №227/1728/20), -

ВСТАНОВИВ:

30 квітня 2020 року адвокат Оніпко Н.О., яка діє в інтересах позивача ОСОБА_1 , звернулась до Добропільського міськрайонного суду Донецької області із позовом до Добропільської сільської ради про визначення права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом. В обґрунтування позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , який був батьком позивача по справі ОСОБА_1 . Після укладення шлюбу позивач змінила прізвище з ОСОБА_3 на ОСОБА_4 . Спадкодавцю за життя належало право на земельну частку (пай) колишнього КСП Правда , яка знаходиться на території Добропільської сільської ради. За життя спадкодавець заповіт не складав, а тому позивач є спадкоємцем першої черги за законом, спадщину після його смерті ніхто, крім позивача, не прийняв. Дружина ОСОБА_2 (мати позивача) - ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . 04 лютого 2020 року позивач звернулась до приватного нотаріуса Добропільського районного нотаріального округу Молодняк О.В. з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Правда села Добропілля Добропільського району Донецької області, яке належало її батькові - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Однак нотаріусом була видана постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 05.02.2020 року у зв`язку з тим, що нотаріусу не надано ані оригіналу, ані копії сертифікату про право на земельну частку (пай) на ім`я спадкодавця ОСОБА_2 , 1924 р.н., на вищезгадане право на земельну частку (пай), та неможливо безспірно з`ясувати, яке саме майно входить до складу спадкового майна, тому позивач звернулась до суду та просить визначити за нею право на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.

Ухвалою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 11 червня 2020 року було залучено до участі у цивільній справі в якості співвідповідача Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 та її представник не з`явилися, належним чином були повідомлені про розгляд справи. Адвокат Оніпко Н.О., яка діє на підставі ордеру серії ДН№ 106744 від 30.04.2020 року, надала до суду заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують, просять суд їх задовольнити.

В судове засідання представник відповідача Добропільської с/р не з`явився, належним чином був повідомлений про розгляд справи. Добропільська с/р на даний час перебуває в процедурі реорганізації шляхом приєднання до Криворізької с/р, тому голова Криворізької сільської ради надала до суду заяву про розгляд справи без присутності їх представника, позовні вимоги визнають, проти задоволення позову не заперечують.

Представник співвідповідача надав до суду заперечення на позовну заяву, в яких зазначив, що ГУ Держгеокадастру у Донецькій області є неналежним відповідачем по справі, а позов ОСОБА_1 є таким, що не підлягає задоволенню, також просить розглядати справу без участі їх представника.

Таким чином, на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового засідання технічними засобами у відсутності сторін на підставі доказів, які є в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка с. Красний Овраг Яранського р-ну Кіровської області, після одруження змінила прізвище з ОСОБА_3 на ОСОБА_4 , що підтверджується долученою копією свідоцтва про укладення шлюбу. (а.с.15)

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , повторно виданим Добропільським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, який був рідним батьком позивача. (а.с.13)

За життя спадкодавець ОСОБА_2 заповіт не складав, а тому ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги за законом.

Спадщину після його смерті ніхто, крім позивача, не прийняв, що підтверджується матеріалами спадкової справи №117/2019, відкритої до майна померлого ОСОБА_2 та рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області по справі № 227/5096/19 від 24.12.2019 року. (а.с.40-62, 17-20)

Позивач ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Добропільського районного нотаріального округу Донецької області Молодняк О.В. з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Правда села Добропілля Добропільського району Донецької області, яке належало її батькові - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Постановою приватного нотаріуса Добропільського районного нотаріального округу Донецької області Молодняк О.В. від 05.02.2020 року ОСОБА_1 було відмовлено в оформленні свідоцтва на право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Правда села Добропілля Добропільського району Донецької області, на її ім`я, оскільки нотаріусу не надано ані оригіналу, ані копії Сертифікату про право на земельну частку (пай) на ім`я спадкодавця ОСОБА_2 , 1924 р.н. (а.с.22)

З відповіді відділу у Добропільському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 02 березня 2020 року на адвокатський запит вбачається наступне: ОСОБА_2 , Сертифікат на право на земельну частку (пай) не отримував. (а.с.24)

З Державного акту на право колективної власності на землю серії ДН №03 від 12 квітня 1995 року, виданому колективному сільськогосподарському підприємству Правда Добропільською сільською Радою народних депутатів Добропільського району Донецької області, вбачається, що вказаному власнику землі передається у колективну власність 3282,5 га землі в межах згідно планом. Землю передано відповідно до рішення Добропільської районної Ради народних депутатів від 26 жовтня 1994 року і Добропільської сільської Ради народних депутатів від 11 квітня 1995 року. (а.с.25)

Додатком № 1 до Державного акту є список громадян - членів КСП з якого вбачається, що під № 383 значиться ОСОБА_2 . (а.с.26)

Відповідно до витягу з протоколу загальних зборів КСП Правда Добропільського району від 21 березня 1998 року затверджено загальний список членів КСП, маючих право на земельну частку (пай), у кількості 483 чоловіка (додаток 3). Відповідно до вказаного списку членів КСП Правда , маючих право на земельну частку під № 13 значиться ОСОБА_2 . Рішенням Добропільської сільської ради від 25.03.1998 року затверджено список громадян, членів КСП Правда , які мають право на земельну частку (пай). (а.с.27,28)

Розпорядженням голови Добропільської райдержадміністрації Про видачу сертифікатів на право на земельну частку (пай) членам КСП Правда , які раніше були пропущені від 14 липня 2003 року №269 затверджено розрахунок вартості земельної частки (паю) та її розміру в умовних кадастрових гектарах КСП Правда . З вказаного розрахунку вбачаться, що розмір земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах складає 6, 424. (а.с.30)

На запит адвоката, сільською головою Криворізької сільської ради повідомлено, що при реорганізації та розпаюванні земель КСП Правда ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 був занесений у списки, як такий, що має право на земельну ділянку. На теперішній час земельна ділянка (пай) є не витребуваною, знаходиться в оренді ТОВ Перспектива . (а.с.103)

На адвокатський запит архівний відділ Добропільської районної держаної адміністрації Донецької області надав архівний витяг з копії Списку членів КСП Правда , з якого вбачається, що ОСОБА_2 був членом КСП Правда , майнові паї і земельні долі яких передані ТзОВ Правда . (а.с.104-105)

Згідно зі ст.ст. 4, 5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також з дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують права та обов`язки.

Відповідно до ч.ч.3,5 вказаної правової норми цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки можуть виникати з рішення суду.

Відповідно до ст. 15,16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права.

Відповідно до роз`яснень які містяться в п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 р. Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Частиною 1 статті 177 ЦК України передбачено, що об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.

Так, згідно норм статті 1216 Цивільного кодексу (далі за текстом ЦК України), спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст.1217 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщина і не припинилися в наслідок його смерті.

Відповідно до 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, хто його пережив, та батьки.

Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

У відповідності до п.4.14 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання право встановлювальних документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.

Отримати свідоцтво про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, можливо лише після подання нотаріусу правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві, а також перевірки нотаріусом відсутності заборони або арешту вказаного майна.

Відповідно до ст. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно п. 2. Указу Президента України Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Згідно з пунктом 17 розділу X Перехідні положення ЗК України сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю.

Пунктом 24 постанови Пленуму ВСУ від 16.04.2004 року, №7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ визначено, що сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю.

Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коди з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Отже, з огляду на вищенаведені положення, право особи на земельну частку (пай) виникає з моменту отримання сільськогосподарським підприємством державного акта про право колективної власності, в якому ця особа вказана як така, що має право на земельну частку (пай). Це право є непорушним та підлягає захисту.

В судовому засіданні встановлено, що спадкодавець ОСОБА_2 за життя мав право на земельну частку (пай), як член КСП Правда та був внесений до списків членів колишнього КСП Правда Добропільського району, маючих право на земельну частку (пай), хоча сертифікат на право на земельну частку (пай) не отримав, позивач прийняла спадщину після смерті свого батька, тому має право в порядку спадкування після смерті свого батька на земельну частку (пай) розміром 6, 424 умовних кадастрових гектарів із земель колишнього КСП Правда , яка знаходиться на території Добропільської сільської ради Добропільського району Донецької області. Виходячи з наведеного суд дійшов до висновку про можливість задоволення позовних вимог.

Згідно із ч.1, 9 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

У даному випадку спір виник не внаслідок винних дій відповідача, який проти позову не заперечував, будь - яких дій, які б порушували право позивача на оформлення спадщини не вчиняв, позивач у позові не просив стягнути з відповідача понесені ним судові витрати. Тому суд покладає судові витрати на позивача незалежно від результатів вирішення спору та підстав для їх стягнення з відповідача не вбачає.

Керуючись ст.ст. 3-15, 76, 82, 206, 211, 247, 258, 259, 263, 265 , 273 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), в інтересах якої діє адвокат Оніпко Наталя Олександрівна (адреса місцезнаходження: АДРЕСА_2 ), до Добропільської сільської ради (юридична адреса: 85032, Донецька область, Добропільський район, с. Добропілля, вул. Центральна, 51а, код ЄДРПОУ 04343145) про визначення права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, співвідповідач - Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області (юридична адреса: 84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Машинобудівників, 16, код ЄДРПОУ 39767332) - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , на земельну частку (пай) розміром 6, 424 умовних кадастрових гектара, із земель колишнього Колективного сільськогосподарського підприємства Правда , яка знаходиться на території Добропільської сільської ради Добропільського району Донецької області.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 17 вересня 2020 року.

Суддя А.О. Кошля

08.09.2020

СудДобропільський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення08.09.2020
Оприлюднено22.09.2020
Номер документу91681509
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —227/1728/20

Рішення від 08.09.2020

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Кошля А. О.

Рішення від 08.09.2020

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Кошля А. О.

Ухвала від 07.08.2020

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Кошля А. О.

Ухвала від 11.06.2020

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Кошля А. О.

Ухвала від 04.05.2020

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Кошля А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні