Справа №: 343/1246/20
Провадження №: 2-р/343/2/20
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2020 року м. Долина
Суддя Долинського районного суду Івано-Франківської області Андрусів І.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 про роз`яснення судового рішення у цивільній справі №343/1466/20,
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до ухвали Долинського районного суду Івано-Франківської області від 24 липня 2020 року ОСОБА_1 відмовлено у відкритті провадження у справі за її заявою, заінтересована особа - Сектор освіти Долинської районної державної адміністрації про встановлення факту, який має юридичне значення.
10 вересня 2020 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій вона просить роз`яснити їй вищевказану ухвалу суду в частині "про яке право, чиє право, якої особи право, право на що" пов"язується із встановленням вказаних у заяві фактів говорить суд в своєму рішенні, мав на увазі суд у мотивувальній частині ухвали, відмовляючи у відкритті провадження у справі за її заявою про встановлення факту, який має юридичне значення.
Як визначено ч. 3 ст. 271 ЦПК України, суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може викликати учасників справи, державного чи приватного виконавця в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розглядові заяви про роз`яснення рішення.
В силу вимог ч. 3 ст. 271 ЦПК України, враховуючи строки розгляду даної заяви та порядок постановлення ухвали про відмову у відкритті провадження, заяву ОСОБА_1 суд розглядає одноособово без повідомлення сторін по справі.
Суд, вивчивши зміст заяви, дійшов наступного висновку:
Згідно з ч.1, 2 ст. 271 ЦПК України, за заявою учасників справи, державного виконавця, приватного виконавця суд роз`яснює судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення. Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо судове рішення ще не виконане або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред`явлене до примусового виконання.
Дана норма передбачає підстави для роз`яснення судового рішення та визначає, що таке роз`яснення за своєю суттю є одним із способів усунення недоліків судового рішення, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.
Суд звертає увагу, що необхідність у роз`ясненні судового рішення виникає у разі його нечіткості за змістом, коли воно є незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, які будуть здійснювати його виконання. Тобто, це стосується випадків, коли недотримані вимоги ясності, визначеності такого рішення суду. Невизначеність судового рішення означає, що воно містить положення, що викликають суперечки щодо його розуміння під час виконання.
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, а зі змісту закону вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз`яснення судового рішення.
Судове рішення - акт судового розгляду справи будь-якого виду провадження, яке відповідно до ст. 129-1 Конституції України ухвалюється судами іменем України і є обов`язковим до виконання.
Діюче процесуальне законодавство зазначає, що рішення суду повинно бути зрозумілим. Зрозумілість судового рішення полягає в тому, що його резолютивна частина не припускає кілька варіантів тлумачення.
Роз`яснення інших частин рішення (крім резолютивної) не має правового значення, оскільки вони не мають обов`язкового характеру.
Як вбачається з мотивувальної частини ухвали Долинського районного суду від 24.07.2020 про відмову у відкритті провадження суддя вказав, що "у відповідності до Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення"... в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Зі змісту заяви ОСОБА_1 не зрозумілим є саме вислів "спір про право", який в свою чергу характеризує такий стан правовідносин, коли між сторонами існують певні розбіжності з приводу наявності, змісту та обсягу прав та обов`язків, здійснення яких є неможливим без судового втручання. Вказаний термін фактично ототожнюється з позовом або спором у побутовому розумінні. Тобто в межах цивільного процесуального законодавства спір про право є єдиною та цілісною категорією, яка дозволяє відмежувати справи позовного провадження від справ окремого та наказного проваджень.
Про те, що встановлення факту, про який просить заявниця, пов`язується з наступним вирішенням спору про право, свідчить відкрите провадження (цивільна справа №761/8450/17) у Шевченківському районному суді м. Києва за позовом ОСОБА_1 про стягнення упущеної вигоди.
З урахуванням наведеного, всі частини ухвали Долинського районного суду від 24.07.2020 є зрозумілими для сприйняття, текст ухвали викладений простою мовою, не містить двозначних трактувань, що відповідачє вимогам п. 32 Висновку № 11 ( 2008) Консультативної ради європейських суддів.
Суд може відмовити у роз`ясненні рішення, якщо воно не припускає різного тлумачення, незрозумілість рішення зумовлена неуважністю прочитання тексту рішення, правовою безграмотністю, або у випадку, коли судове рішення не підлягає роз`ясненню.
Із врахуванням викладеного, суд дійшов до переконання, що ухвала роз`ясненню не підлягає, у зв`язку з чим відсутні достатні та необхідні правові підстави для задоволення заяви про роз`яснення рішення суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 271 ЦПК України, про роз`яснення або відмову у роз`ясненні судового рішення суд постановляє ухвалу, яку може бути оскаржено.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 247, 258, 260, 261, 271, 353 ЦПК України, суддя
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз`яснення судового рішення - ухвали Долинського районного суду Івано-Франківської області від 24 липня 2020 року про відмову у відкритті провадження у цивільній справі №343/1246/20, відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Долинський районний суд Івано-Франківської області, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Ухвала складена та підписана 22 вересня 2020 року.
Суддя І.М. Андрусів
Суд | Долинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.09.2020 |
Оприлюднено | 23.09.2020 |
Номер документу | 91704567 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Долинський районний суд Івано-Франківської області
Андрусів І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні