Рішення
від 22.09.2020 по справі 128/2204/20
ВІННИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 128/2204/20

РІШЕННЯ

Іменем України

22.09.2020 м. Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Васильєвої Т.Ю.,

секретар Манюк Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду м. Вінниці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Ільківська сільська рада Вінницького району Вінницької області, про встановлення фактів, що мають юридичне значення,

УСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 із заявою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, заінтересована особа Ільківська сільська рада Вінницького району Вінницької області.

Свою заяву обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на все належне їй майно . Заявник зазначає, що за життя мати склала заповіт, яким заповідала все своє майно, де б воно не було і з чого б не складалося, своєму сину ОСОБА_1 . Заявник вказує, що він є спадкоємцем за заповітом та спадкоємцем першої черги за законом після смерті матері та особи, які мають право на обов`язкову частку у спадщині після смерті матері, які прийняли спадщину, відсутні, оскільки його батько, чоловік спадкодавиці помер ще ІНФОРМАЦІЯ_2 та після його смерті заявник оформив спадщину. Однак, зазначає, що у його свідоцтві про народження в графі мати зроблено помилку і записано мати: ОСОБА_3 замість правильного ОСОБА_2 , як зазначено у свідоцтві про смерть матері.

Заявник зазначає, що з 1996 року та на момент смерті матері проживав з нею постійно за однією адресою в належному йому на праві власності будинку АДРЕСА_1 , так як вона була пристарілою, одинокою та їй потрібний був догляд та допомога по господарству, а тому вважає себе таким, що фактично прийняв спадщину. Також заявник вказує, що даний будинок з господарськими будівлями та спорудами йому в 1996 році подарував батько ОСОБА_4 . Однак на момент смерті матері він був зареєстрований за іншою адресою, у зв`язку з чим не має можливості оформити свої спадкові права після смерті матері в нотаріальній конторі без встановлення факту постійного проживання на момент смерті разом зі спадкодавцем.

За вказаних обставин заявник просить суд ухвалити рішення, яким встановити факт,що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була його матір`ю, а також встановити факт,що він постійно проживав зі спадкодавицеюОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини в АДРЕСА_1 . Встановлення даного факту необхідно для оформлення спадкових прав після смерті матері.

Ухвалою суду від 01.09.2020 при відкритті провадження судом витребувано докази по справі, а саме витребувано з Вінницької районної державної нотаріальної контори копію спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 33).

В судове засідання учасники справи не з`явились, однак попередньо подали до суду письмові заяви про розгляд справи без їхньої участі.

Заявник ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_5 попередньо подали суду спільну заяву, в якій просять проводити розгляд заяви у їхню відсутність, заяву підтримують в повному обсязі та просять її задовольнити, також до заяви долучили письмові заяви ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на підтвердження обставин, викладених у заяві про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Представник заінтересованої особи Ільківської сільської ради Вінницького району Вінницької області сільський голова Петровська Т.В. надіслала письмову заяву про розгляд справи без участі представника сільської ради, згідно якої також вказала, що заяву ОСОБА_1 визнає та не заперечує щодо її задоволення.

Положеннями ч. 3 ст. 211 ЦПК України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справу можливо розглянути без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі наявних матеріалів.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Так, судом встановлено наступні фактичні обставини справи.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 в с. Горбанівка Вінницького району Вінницької області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 08.01.2019 виконавчим комітетом Ільківської сільської ради Вінницького району Вінницької області, після смерті якої відкрилася спадщина на належне їй майно, в тому числі земельну ділянку, згідно Державного акта на право власності на земельну ділянку Серії ЯА № 824193 (а.с. 4, 11).

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_4 в с. Горбанівка Вінницького району Вінницької області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 07.05.2003 виконавчим комітетом Ільківської сільської ради Вінницького району Вінницької області (а.с. 5).

За життя, 06.12.2018 ОСОБА_2 склала заповіт, яким на випадок своєї смерті зробила заповітне розпорядження, а саме: усе своє майно, де б воно не було і з чого б не складалось, заповіла своєму синові ОСОБА_1 (а.с. 6).

Згідно копії свідоцтва про народження заявника, його батьками записано: батько - ОСОБА_4 , мати - ОСОБА_3 (а.с. 7).

Згідно копії договору дарування від 08.02.1996, посвідченого державним нотаріусом Вінницької районної державної нотаріальної контори Надольською Т.П., ОСОБА_4 подарував позивачу ОСОБА_1 цілий жилий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 , тобто з 08.02.1996 заявник є власником житлового будинку, де проживала та була зареєстрована ОСОБА_2 згідно з довідкою виконавчого комітету Ільківської сільської ради Вінницького району Вінницької області №376 від 21.08.2020 (а.с. 10, 16).

Відповідно до копії свідоцтва про право на спадщину за законом, заявник ОСОБА_1 є спадкоємцем 1/2 частки майна батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 12).

Згідно копії довідки виконавчого комітету Ільківської сільської ради Вінницького району Вінницької області №16 від 09.01.2019, всі похоронні витрати на поховання матері за власні кошти здійснив її син ОСОБА_1 , який на день смерті своєї матері ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав разом із нею за адресою АДРЕСА_1 , і вів спільне господарство (а.с. 15).

Також згідно з довідкою виконавчого комітету Ільківської сільської ради Вінницького району Вінницької області № 378 від 21.08.2020, заявник ОСОБА_1 з 1996 року по даний час постійно проживає в будинку за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 17).

Згідно з довідкою виконавчого комітету Ільківської сільської ради Вінницького району Вінницької області № 377 від 21.08.2020, на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 разом із нею постійно проживав без реєстрації з 1996 року її син ОСОБА_1 в будинку за адресою АДРЕСА_1 (а.с.18).

Відповідно до акту від 21.08.2020, складеного сусідами ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , затвердженого сільським головою с. Ільківка Вінницького району, ОСОБА_9 , на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 з нею постійно проживав за однією адресоюїї син ОСОБА_1 разом зі своєю родиною, а саме дружиною та дітьми, так як будинок належить йому на праві власності. ОСОБА_1 надавав за життя матері ОСОБА_3 допомогу, вони вели спільне господарство. Син ОСОБА_1 здійснив поховання ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 19).

Відповідно до акту від 21.08.2020, складеного ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , затвердженого сільським головою с. Ільківка Вінницького району, ОСОБА_9 , дійсно ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідною матір`ю ОСОБА_1 (а.с. 20).

Той факт, що заявник ОСОБА_1 дійсно був рідним сином ОСОБА_3 та постійно проживав зі спадкодавцемОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини в АДРЕСА_1 підтверджується також наявністю у заявника правовстановлюючих документів на майно матері, а самедержавного акта на право власності на земельну ділянку площею 2,1008 га, яка розташована на території Ільківської сільської ради Вінницького району Вінницької області, виданого ОСОБА_3 (а.с. 11), копіями квитанцій про оплату комунальних платежів за адресою АДРЕСА_1 , де була зареєстрована мати заявника (а.с. 13, 14), копіями погосподарських книг по адресі АДРЕСА_1 під АДРЕСА_1 (а.с. 23 - 28).

Згідно з постановою державного нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії №1379/02-31 від 22.08.2020, ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом з тих підстав, що у спадкоємця відсутній факт прийняття спадщини (а.с. 21). Згідно з заявою, оформити свої спадкові права в нотаріальному порядку заявник не має можливості крім іншого, через відсутність документального підтвердження факту родинних відносин між ним та матір`ю ОСОБА_3 , тому для оформлення спадкових прав заявника йому також необхідно встановити факт родинних відносин з матір`ю.

Тому встановлення фактів, які просить заявник, має для нього юридичне значення, оскільки необхідні для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті матері.

Відповідно до листа Вінницької районної державної нотаріальної контори від 08.08.2020 № 1500/01-16, у відповідь на ухвалу від 01.09.2020 нотаріальною конторою повідомлено, що відповідно до Спадкового реєстру спадкоємці померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 до нотаріальних контор та приватних нотаріусів по питанню відкриття спадщини не зверталися, спадкова справа не заводилася (а.с. 38).

Згідно з письмовими заявами ОСОБА_7 , який проживає в АДРЕСА_1 та ОСОБА_6 , яка проживає в АДРЕСА_1 , підписи яких засвідчено секретарем Ільківської сільської ради Вінницького району Вінницької області, останні підтвердили, що ОСОБА_1 постійно проживав і проживає в будинку АДРЕСА_1 , в тому числі проживав разом з матір`ю ОСОБА_3 до дня її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , також підтвердили, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно була рідною матір`ю ОСОБА_1 (а.с. 42, 43).

Згідно з ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до положень п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення № 5 від 31.03.1995, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Згідно з п. 7 згаданої Постанови, суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Положеннями ч. 2 ст. 315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Метою заявника при зверненні до суду є встановлення факту родинних відносин між ним та спадкодавицею ОСОБА_3 та встановлення факту його постійного проживання, як спадкоємця зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, для подальшого оформлення прав на спадкове майно в нотаріальному порядку.

Судом встановлено, що факти, які просить встановити заявник, мають для нього юридичне зазначення, та чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, та вказані факти підтверджуються наданими та дослідженими судом документами.

Таким чином, суд дійшов висновку, що вимоги заявника є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК, при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Керуючись ст.ст. 293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Ільківська сільська рада Вінницького району Вінницької області, про встановлення фактів, що мають юридичне значення, задовольнити .

Встановити факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Горбанівка Вінницького району Вінницької області, була матір`ю ОСОБА_1 .

Встановити факт, що ОСОБА_1 постійно проживав зі спадкодавцемОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , на час відкриття спадщини в АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Заінтересована особа:Ільківська сільська рада Вінницького району Вінницької області, місцезнаходження: вул. Набережна, 68А, с. Ільківка, Вінницький район, Вінницька область, поштовий індекс: 23207, код ЄДРПОУ 04329820.

Суддя:

СудВінницький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення22.09.2020
Оприлюднено24.09.2020
Номер документу91732336
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —128/2204/20

Рішення від 22.09.2020

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Васильєва Т. Ю.

Ухвала від 01.09.2020

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Васильєва Т. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні