Рішення
від 23.09.2020 по справі 910/8941/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

23.09.2020Справа № 910/8941/20 Суддя Господарського суду міста Києва Данилова М.В. при секретарі судового засідання Бордуновій К.Е ., розглянувши матеріали заяви б/н від 21.08.2020 року Про розподіл судових витрат Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельна компанія Сан Ойл по справі, що розглядалась в порядку спрощеного позовного провадження

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельна компанія Сан Ойл (адреса місцезнаходження: 61161, м. Харків, пров. Перекопський, 12; адреса для листування: 61166, м. Харків, пр. Науки, 40, 4й поверх, офіс 411)

до Товариства з обмеженою відповідальністю Пеларго (01004, м. Київ, вул. Антоновича, 7, корпус В)

про стягнення попередньої оплати за договором поставки

за участю представників сторін:

від позивача, Чижик К.М.;

від відповідача, не з`явилися;

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

23 червня 2020 року до Господарського суду міста Києва від Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельна компанія Сан Ойл (позивач) надійшла позовна заява б/н від 17.06.2020 року до Товариства з обмеженою відповідальністю Пеларго (відповідач) про стягнення заборгованості на суму в розмірі 311 040, 00 грн. за договором поставки № 160419 від 16.04.2019 року.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 19.08.2020 року у справі №910/8941/20 позов задоволено повністю, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю Пеларго на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельна компанія Сан Ойл попередню оплату товару за Договором поставки від 16.04.2019 № 160419 у розмірі 311 040 грн. та судовий збір у сумі 4665,61 грн..

25.08.2020 року через відділ діловодства суду від Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельна компанія Сан Ойл надійшла заява б/н від 21.08.2020 року Про розподіл судових витрат .

Ухвалою господарського суду міста Києва від 10.09.2020 року вказану заяву було прийнято до розгляду, призначено судовий розгляд заяви на 23.09.2020 року.

В судове засідання з`явився представник позивача, який підтримав надану заяву.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Розглянувши клопотання надані сторонами, вислухавши позиції представників сторін суд,

ВСТАНОВИВ:

Представництво інтересів позивача під час розгляду справи №910/8941/20 в суді першої інстанції здійснювалося на підставі Договору про надання професійної правничої допомоги б/н від 01.06.2020 року.

На виконання положень цього договору, а саме Додаткової угоди №1 підставі до Договору про надання професійної правничої допомоги б/н від 01.06.2020 року адвокатську діяльність здійснювала адвокат Чижик Катерина Михайлівна.

Відповідно до ч. 4 ст. 60 ГПК України повноваження вищезазначеного представника в судовому процесі підтверджуються довіреністю б/н від 15.06.2020 року.

Відповідно до п.п.3.2, 3.3 та 3.4 По кожному платежу (вартості конкретної правової послуги або комплексу послуг) Виконавець надає Замовникові Акт виконаних робіт для підписання. Акт виконаних робіт має містити в собі вид і обсяги виконаних Виконавцем для Замовника робіт (послуг) у відповідності до предмету Договору.

На підтвердження факту надання послуг професійної правничої допомоги позивач надав Акт виконаних робіт №1 від 19.08.2020 року, детальний опис робіт від 21.08.2020 року, рахунок на оплату №1 від 31.07.2020 року та платіжне доручення №913 від 03.08.2020 року.

Відповідач своїх заперечень не надав.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 221 ГПК України, для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу. Згідно п. 3 ч. 1, ч. 2-5 ст. 244 ГПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати. Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.

Згідно з ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Відповідно до ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи зокрема відносяться витрати понесені учасником справи на отримання професійної правничої допомоги. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 126 ГПК України, розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою. Відповідно до ч. 3 ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Принцип "розумного обґрунтування" розміру оплати юридичної допомоги набуває конкретних рис через перелік певних факторів, що мають братись до уваги при визначенні розміру оплати - обсяг часу і роботи, що вимагається для адвоката, його адвокатський досвід, науково-теоретична підготовка, тощо.

Визначаючи розмір сум, які підлягають сплаті за послуги адвоката, повинні братися до уваги, зокрема: час, який міг би витратити на підготовку матеріалів кваліфікований фахівець; вартість оплати відповідних послуг адвокатів, яка склалася в країні або в регіоні; наявні відомості органів статистки або інших органів про ціни на ринку юридичних послуг; тривалість розгляду і складність справи тощо.

Докази, які підтверджують розумність витрат на оплату послуг адвоката, повинна подавати сторона, що вимагає відшкодування таких витрат.

При цьому, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява №19336/04).

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Згідно зі статтею 15 ГПК України суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.

Виходячи зі змісту статей 3, 11, 15 ГПК України, питання співмірності заявлених позивачем до стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу має вирішуватись із застосуванням критеріїв пропорційності та розумності, керуючись принципом верховенства права.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, відзначено у пункті 95 рішення у справі "Баришевський проти України" від 26.02.2015, пунктах 34-36 рішення у справі "Гімайдуліна і інших проти України" від 10.12.2009, пункті 80 рішення у справі "Двойних проти України" від 12.10.2006, пункті 88 рішення у справі "Меріт проти України" від 30.03.2004, пункті 268 рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України" від 02.06.2014, заява N 19336/04, заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.

Склад і розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.

Згідно ч. 3 та ч. 4 ст. 126 ГПК України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги; розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У розумінні положень частини 5 цього ст. 126 ГПК зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.

У пункті 26 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Надточій проти України" та пункті 23 рішення Європейського суду з прав людини "Гурепка проти України № 2" наголошено, що принцип рівності сторін - один зі складників ширшої концепції справедливого судового розгляду, за змістом якого кожна сторона повинна мати розумну можливість обстоювати свою позицію у справі в умовах, які не ставлять її у суттєво менш сприятливе становище порівняно з опонентом.

Відповідно до п. 3.2. рішення Конституційного Суду України від 30.09.2009 р. у справі № 23-рп/2009 Правова допомога є багатоаспектною. різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах, захист від обвинувачення тощо. Вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати .

Отже, суд дослідивши всі докази, розглянувши всі матеріали справи, враховуючи складність справи дійшов до висновку про задоволення заяви про розподіл судових витрат.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 3,15,221, 224, 129, 126, 129 ГПК України суд,-

ВИРІШИВ:

1. Заяву б/н від 21.08.2020 року представника позивача про розподіл судових витрат задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Пеларго (01004, м. Київ, вул. Антоновича, 7, корпус В, код ЄДРПОУ41553660) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельна компанія Сан Ойл (адреса місцезнаходження: 61161, м. Харків, пров. Перекопський, 12; адреса для листування: 61166, м. Харків, пр. Науки, 40, 4й поверх, офіс 411, код ЄДРПОУ 39918184) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 15 000, 00 грн.

Видати наказ після набрання додатковим рішенням законної сили.

Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на додаткове рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст додаткового рішення складений 23.09.2020 року.

Суддя М.В. Данилова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення23.09.2020
Оприлюднено25.09.2020
Номер документу91746839
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/8941/20

Постанова від 04.03.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Тищенко О.В.

Ухвала від 25.02.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Тищенко О.В.

Ухвала від 15.02.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Тищенко О.В.

Постанова від 04.02.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Тищенко О.В.

Ухвала від 15.12.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Тищенко О.В.

Ухвала від 06.10.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

Рішення від 23.09.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Данилова М.В.

Ухвала від 10.09.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Данилова М.В.

Рішення від 19.08.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Данилова М.В.

Ухвала від 05.08.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Данилова М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні