ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
вул.В`ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,
тел/факс: 32-05-11/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2020 рокуСправа № 912/1012/20 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., за участю секретаря судового засідання Кравченко О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу №912/1012/20
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроресурс-А", вул. Перша Виставкова (Мурманська), буд. 29М, м. Кропивницький, 25014
про визнання недійсною фінансової аграрної розписки
Представники сторін участі не брали.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Фермерського господарства "Кринички-Л" (далі - ФГ "Кринички-Л", позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроресурс-А" (далі - ТОВ "Агроресурс-А", відповідач) про визнання недійсною фінансової аграрної розписки від 02.05.2019, посвідченої приватним нотаріусом Старобільського районного нотаріального округу Луганської області Басовою О.В. за реєстровим номером №491, якою підтверджено факт отримання ФГ "Кринички-Л" від ТОВ "Агроресурс-А" грошових коштів в розмірі 501791,85 грн та встановлено безумовне грошове зобов`язання ФГ "Кринички-Л" сплатити 501791,85 грн ТОВ "Агроресурс-А" із розрахунку в товарному еквіваленті за відповідною формулою.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що аграрна розписка не відповідає вимогам закону, так як оформлена з порушенням вимог ст.ст. 5, 6 Закону України "Про аграрні розписки" та п. 15 Порядку ведення Реєстру аграрних розписок, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2013 №665, а саме не містить всіх необхідних відомостей і реквізитів.
Ухвалою від 12.03.2020 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 912/1012/20 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 10.04.2020, встановив сторонам строк для подання заяв по суті справи.
Окрім того, ухвалою від 12.03.2020 відмовлено в задоволенні заяви Фермерського господарства "Кринички-Л" від 05.03.2020 про забезпечення позову.
31.03.2020 до суду від ТОВ "Агроресурс-А" надійшов відзив на позовну заяву від 30.03.2020 № 30/2-юр, де заперечено позовні вимоги та зазначено, що при підписанні аграрної розписки дотримано всіх обов`язкових умов, передбачених законодавством і підстави для визнання її недійсною відсутні.
Ухвалою від 03.04.2020 господарський суд з метою дотримання положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 (з відповідним змінами), з метою збереження життя та здоров`я громадян України, враховуючи клопотання відповідача, з метою дотримання прав сторін на подання заяв та клопотань, та заважаючи на об`єктивну неможливість для учасників справи реалізувати своє право на участь в засіданні суду через впровадження карантину, повідомив учасників справи, що підготовче засідання, призначене на 10.04.2020 о 12:00 год., не відбудеться. Про дату наступного підготовчого засідання учасників справи буде повідомлено додатково ухвалою.
Ухвалою від 14.07.2020 господарським судом призначено підготовче засідання на 14.08.2020.
14.08.2020 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 15.09.2020 о 14:30 год.
09.09.2020 до суду надійшла заява відповідач про розгляд справи без його участі.
14.09.2020 до надійшла заява позивача про розгляд справи без його участі.
15.09.2020 судом розпочато розгляд справи по суті.
Сторони своїм процесуальним правом на участь в засіданні суду не скористались, уповноважених представників не направили, про дату час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
З огляду на викладене, господарський суд розглядає справу №912/1012/20 в судовому засіданні 15.09.2020 за відсутності представників сторін.
В судовому засіданні 15.09.2020 досліджено докази у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
02.05.2019 ФГ "Кринички-Л" видано фінансову аграрну розписку, якою підтверджений факт отримання від ТОВ "Агроресурс-А" грошових коштів у розмірі 501791,85 грн, що посвідчена приватним нотаріусом Старобільського районного нотаріального округу Басовою О.В. та зареєстровано в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій за №491.
22.08.2019 приватним нотаріусом Старобільського районного нотаріального округу Басовою О.В. вчинено виконавчий напис на підставі зазначеної аграрної розписки, зареєстрований в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій за №998.
Позивач вважає, що видана фінансова аграрна розписка за своєю формою не відповідає вимогам ст. 6 Закону Укра їни "Про аграрні розписки", не містить усі обов`язкові реквізити виходячи з наступного.
Так, згідно п. 3) ч. 1 ст. 6 Закону України "Про аграрні розписки", фінансова аграрна розписка має містити реквізити кредитора та умови про подальшу передачу прав за аграр ною розпискою.
В порушення вказаної законодавчої норми, аграрна розписка від 02.05.2019 не містить умови про подальшу передачу прав за цією аграрною розпискою.
Позивач зазначає, що на офіційному сайті ДП "Аграрні реєстри" (адміністратора реєстру аграрних розписок) в розділі "згенерувати розписку" розміщені шаблони відповідних аграрних розписок.
В пункті 7 шаблону міститься посилання саме на необхідність визначення в фінансовій аграрній розписці конкретних умов, за яких можливий індосамент, тому позивач зазначає, що його посилання на відсутність таких умов в аграрній розписці від 02.05.2019 не є формалізмом.
Згідно п. 5) ч. 1 ст. 6 Закону України "Про аграрні розписки", фінансова аграрна розписка має містити умови та місце сплати грошових коштів.
Проте, позивач зазначає, що в п. 4 аграрної розписки від 02.05.2019 передбачені лише сам обов`язок сплатити кошти та поточний банківський рахунок кредитора. Натомість місце сплати грошових коштів оспорюваною розпискою не визначене.
Більше того, позивач у позові зазначає, що діючим законодавством, зокрема ст.ст. 4-6,9 Закону України "Про аграрні розписки", встановлено наявність таких обов`язковість реквізи тів фінансової аграрної розписки, як родові ознаки та якість сільськогосподарської проду кції, що є невід`ємною частиною формули розрахунку розміру грошового зобов`язання бо ржника.
Якість та родові ознаки сільгосппродукції - ячменю згідно ДСТУ 3769-98 визначаються класами ячменю в залежності від якості ячменю.
Проте в оспорюваній аграрній розписці вказана лише назва сільськогосподарської продукції - озимий ячмінь, без посилання на його якість, вид та клас, а родові ознаки за твердженням позивача, в аграрній розписці відстуні.
Враховуючи зазначені обставини, позивач вважає, що аграрна розписка від 02.05.2019 не відповідає вимогам ст. 6 Закону України "Про аграрні розписки", тому не є аграрною розпискою та підлягає визнанню не дійсною, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує наступне.
Закон України "Про аграрні розписки" регулює відносини, що виникають під час оформлення, видачі, обігу, виконання аграрних розписок, визначає порядок їх реєстрації та спрямований на створення правових, економічних, організаційних умов функціонування цих документів.
Згідно значення наведеного у ст.1 Закону України "Про аграрні розписки", аграрна розписка - це товаророзпорядчий документ, що фіксує безумовне зобов`язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених у ньому умовах. Боржник за аграрною розпискою - це особа, яка видає аграрну розписку для оформлення свого зобов`язання здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених в аграрній розписці умовах; кредитор за аграрною розпискою - це фізична чи юридична особа, яка надає грошові кошти, послуги, поставляє товари, виконує роботи як зустрічне зобов`язання за договором, за яким боржник за аграрною розпискою видає їй аграрну розписку, наділяючи правом вимагати від нього належного виконання зобов`язань, а також фізична чи юридична особа, яка отримала права кредитора за аграрною розпискою від іншого кредитора за аграрною розпискою у спосіб, не заборонений законом.
Відповідно ст.5 Закону України "Про аграрні розписки" фінансова аграрна розписка - це аграрна розписка, що встановлює безумовне зобов`язання боржника сплатити грошову суму, розмір якої визначається за погодженою боржником і кредитором формулою з урахуванням цін на сільськогосподарську продукцію у визначеній кількості та якості. Виконання боржником зобов`язань за фінансовими аграрними розписками здійснюється лише в безготівковій формі.
Статтею 6 Закону України "Про аграрні розписки" (у редакції, чинній на момент складання фінансової аграрної розписки) передбачено, що фінансові аграрні розписки складаються у письмовій формі на бланку, підлягають нотаріальному посвідченню і не можуть бути переведені у бездокументарну форму (знерухомлені). Фінансова аграрна розписка має містити такі обов`язкові реквізити: 1) назва - "Фінансова аграрна розписка"; 2) строк сплати коштів; 3) реквізити кредитора та умови про подальшу передачу прав за аграрною розпискою; 4) предмет - безумовне зобов`язання сплатити грошові кошти, визначення формули розрахунку розміру грошового зобов`язання боржника, кількості та родових ознак сільськогосподарської продукції, що є невід`ємною частиною такої формули; 5) умови та місце сплати грошових коштів; 6) опис предмета застави, у тому числі інформація щодо кадастрового номера, місця розташування, правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких вирощується заставлений майбутній врожай сільськогосподарської продукції; 7) дата та місце видачі; 8) ім`я боржника, його місце реєстрації, реєстраційний номер облікової картки платника податків (номер та серія паспорта у разі, якщо особа через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідні органи доходів і зборів) та підпис - для фізичних осіб. Найменування, адреса місцезнаходження, код ЄДРПОУ, підпис уповноваженої особи - для юридичних осіб. У разі якщо боржників два і більше, зазначаються дані всіх боржників. Боржник та кредитор можуть домовитися про включення до тексту фінансової аграрної розписки додаткових умов, що не суперечать положенням цього Закону. Документ, що не відповідає вимогам цієї статті, не є аграрною розпискою.
02.05.2019 між ТОВ "Агроресурс-А" (кредитор) та ФГ "Кринички-Л" (боржник) підписана фінансова аграрна розписка, яка підтверджує факт отримання боржником від кредитора грошових коштів у сумі 501 791,85 грн в повному обсязі (п.1 фінансової аграрної розписки) (а.с. 12-13).
Зазначена аграрна розписка посвідчена приватним нотаріусом Старобільського районного нотаріального округу Басовою О.В. та зареєстрована в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій за №491.
З фінансової аграрної розписки вбачається, що сторонами досягнуто згоди з усіх істотних умов даного правочину, вони ознайомились зі змістом, погодились з викладеним у змісті аграрної фінансової розписки, та поставили свої підписи і скріпили печатками зазначений документ.
Всі обов`язкові реквізити передбачені ст.6 Закону України "Про аграрні розписки" спірна фінансова аграрна розписка містить та сторонами дотримано порядок її складення.
Спірна аграрна розписка під час видачі була нотаріально посвідчена в порядку, передбаченому Законом України "Про нотаріат" для правочинів, з урахуванням особливостей, встановлених цим законом. Відомості про аграрну розписку в момент її посвідчення було внесено до Реєстру аграрних розписок. Відомості про предмет застави за аграрною розпискою було внесено до Державного реєстру обтяжень рухомого майна - Басовою О.В., приватним нотаріусом Старобільського районного нотаріального округу Луганської області в момент нотаріального посвідчення аграрної розписки про що свідчить Витяг з реєстру аграрних розписок щодо розписки № 1801 від 02.05.2019.
Суд зазначає, що шаблон Аграрної розписки, на який посилається позивач, що розміщений на сайті ДП "Аграрні реєстри", є рекомендованим для складання фінансової аграрної розписки та не містить прямих вказівок на заповнення аграрних розписок безпосередньо у наведеному вигляді.
Пункт 10 фінансової аграрної розписки містить умови, що Кредитор має право в будь-який час передати права за Аграрною розпискою іншій особі шляхом вчинення передавального напису. Зміна Боржника за Аграрною розпискою допускається лише за згодою Кредитора шляхом внесення змін до цієї Аграрної розписки.
Отже норми ст. 6 Закону України "Про аграрні розписки" в частині вимог, що фінансова аграрна розписка повинна містити умови про подальшу передачу прав за аграрною розпискою, сторонами дотримано та погоджено такі умови шляхом підписання оспорюваної аграрної розписки.
Сторонами при укладенні фінансової аграрної розписки за взаємною згодою не визначено конкретну особу, якій кредитор може передавати права за фінансовою аграрною розпискою.
Пунктом 4 фінансової аграрної розписки погоджено умови безготівкової оплати де вказано номер поточного рахунку кредитора, найменування банку, МФО, код ЄДРПОУ, ІПН і сума, яка підлягає сплаті, - це і є умови і місце виконання фінансової аграрної розписки, а країна, місто, село, селище - не впливає на виконання такого зобов`язання. Таким чином, сторонами погоджено умови виконання норми ст. 6 Закону України "Про аграрні розписки" в частині вимог, що фінансова аграрна розписка повинна містити умови та місце сплати грошових коштів.
За спірною фінансовою аграрною розпискою сторонами погоджено в забезпечення виконання зобов`язань, передбачених фінансовою аграрною розпискою, передачу в заставу Кредитору майбутнього врожаю. Фінансова аграрна розписка містить назву сільськогосподарської продукції, яка передається в заставу Кредитору, її кількість, вартість загальна, та вартість за одиницю вимірювання, площу посіву, формулу за якою здійснюється розрахунок (п.п.2,5).
Згідно п. 11 Порядку ведення Реєстру аграрних розписок, затверджених постановою КМ України від 17.07.2013 року № 665, до Реєстру вносяться записи про товарні та фінансові аграрні розписки, видані в Україні. Запис про видачу аграрної розписки вноситься до Реєстру у день її нотаріального посвідчення. Аграрна розписка вважається виданою з дня внесення до Реєстру відповідного запису.
Відповідний запис було внесено до Реєстру аграрних розписок 02.05.2019, що підтверджено Витягом з реєстру аграрних розписок щодо розписки № 1801, що і є підтвердженням видання вказаної аграрної розписки (а.с. 43), що спростовує доводи позивача про неналежне оформлення аграрної розписки в порушення вимог ст.ст. 5,6 Закону України "Про аграрні розписки" та Порядку ведення Реєстру аграрних розписок.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що сторонами погоджено всі необхідні умови фінансової аграрної розписки, дотримано порядку її оформлення та зазначено у аграрній розписці всі реквізити, що передбачені нормами Закону України "Про аграрні розписки".
Отже, позовні вимоги Фермерського господарства "Кринички-Л" про визнання недійсною фінансової аграрної розписки від 02.05.2019, посвідченої приватним нотаріусом Старобільського районного нотаріального округу Луганської області Басовою О.В. за реєстровим номером №491, якою підтверджено факт отримання ФГ "Кринички-Л" від ТОВ "Агроресурс-А" грошових коштів в розмірі 501791,85 грн та встановлено безумовне грошове зобов`язання ФГ "Кринички-Л" сплатити 501791,85 грн ТОВ "Агроресурс-А" із розрахунку в товарному еквіваленті за відповідною формулою, задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, у разі відмови в позові, судовий збір покладається на позивача.
Керуючись статтями 74, 76, 77, 126, 129, 233, 236-241Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 24.09.2020.
Суддя В.Г. Кабакова
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2020 |
Оприлюднено | 25.09.2020 |
Номер документу | 91747182 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Кабакова В.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні