Рішення
від 22.09.2020 по справі 545/2935/19
НОВОСАНЖАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Копія

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Справа № 545/2935/19

Провадження № 2/542/194/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 вересня 2020 року смт. Нові Санжари

Новосанжарський районний суд Полтавської області

в складі головуючого судді Афанасьєвої Ю.О.,

за участю секретаря судового засідання Чиж Л.О.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт Нові Санжари цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_5 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини , суд -

В С Т А Н О В И В :

До Новосанжарського районного суду Полтавської області з Решетилівського районного суду Полтавської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 до Мачухівької об`єднаної територіальної громади в особі Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, місцезнаходження: с. Мачухи, Полтавського району, Полтавської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_5 , яка мешкає за адресою: с. Крута Балка, Новосанжарського району, Полтавської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позивач просить визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті її батька ОСОБА_6 тривалістю два місяці, посилалась на наступні обставини: ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_7 , мати ОСОБА_6 .

Після її смерті відкрилась спадщина на належні їй: земельну ділянку площею 5,03 умовних кадастрових гектарах. Спадкоємцем її майна став ОСОБА_8 , батько позивачки.

Заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори вона не подала, оскільки вважала, що після смерті батька відсутнє будь-яке майно. Але звернувшись до нотаріальної контори для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, їй було відмовлено у зв`язку з тим, що вона пропустила строк для прийняття спадщини.

Просила визначити їй додатковий строк тривалістю в два місяці для прийняття спадщини, що відкрилась після смерті батька ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 03 лютого 2020 року вказана позовна заява була прийнята до розгляду та відкрито провадження (а.с. 44-45).

Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 03 серпня 2020 року замінено первісного відповідача Мачухівську об`єднану територіальну громаду в особі Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області у цивільній справі з а позовом ОСОБА_1 до Мачухівської об`єднаної територіальної громади в особі Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_5 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, на належних відповідачів - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

В судове засідання позивачка не з`явилась, надавши заяву про розгляд справи в її відсутність, вказавши, що позовні вимоги підтримує, просила позов задовольнити.

Відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилися, надавши заяви про розгляд справи в їх відсутність, вказавши, що не заперечують проти задоволення позовних вимог.

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_5 в судове засідання не з`явилася, надавши заяву про розгляд справи в її відсутність, вказавши, що не заперечує проти задоволення позовних вимог.

Дослідивши письмові докази, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні, відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого відділом ЗАГС Київського району м.Полтава (а.с.14) ОСОБА_9 є дочкою ОСОБА_8 , яка в подальшому змінила прізвище з ОСОБА_10 на ОСОБА_11 при укладення шлюбу, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 17.08.2005 року (а.с.15).

ОСОБА_8 згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданого Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Полтавського міського управління юстиції (а.с.16), помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Як вбачається з свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданого 12.09.1961 року сільським ЗАГС с.Плоске Решетилівського району Полтавської області (а.с.17) ОСОБА_7 є матір`ю ОСОБА_8 .

ОСОБА_7 згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 , виданого 29.03.2001 року Плосківською сільською радою Решетилівського району Полтавської області (а.с.18), померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ОСОБА_7 згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ № 016854 на підставі рішення райдержадміністрації від 24.06.1996 року № 163 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства Плосківське розміром 5,03 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості)(а.с. 19).

Відповідно до роз`яснень Пленуму ВСУ, які містяться в п.п.1,2 Постанови №7 від 30.08.2008 року Про судову практику у справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 1.01.2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилась до набрання чинності ЦК України і строк на її прийняття не закінчився до 1.01.2004 року, спадкові відносини регулюються цим кодексом.

Спадкові відносини після смерті ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , виникли до набрання чинності ЦК України, отже регулюються нормами ЦК Української РСР.

Відповідно до положень статті 524 ЦК Української РСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Стаття 548 ЦК Української РСР визначає для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини, яким згідно з статтею 525 цього Кодексу є день смерті спадкодавця.

За змістом частин першої, другої статті 549 цього Кодексу спадкоємець визнається таким, що прийняв спадщину, як у разі подання ним у шестимісячний строк відповідної заяви до державної нотаріальної контори, так і в разі фактичного його вступу в управління або володіння спадковим майном, що означає можливість спадкоємця мати майно у своєму віданні, вчинення ним відповідних дій стосовно зазначеного майна до закінчення шестимісячного строку з часу відкриття спадщини.

Згідно з відповідю Решетилівської Державної нотаріальної контори від 08.02.2020 року (а.с.50) після померлої ОСОБА_7 заведена спадкова справа №166. Подана заява про прийняття спадщини від ОСОБА_6 (батька позивачки по справі) (а.с.52). ОСОБА_5 (дочка ОСОБА_7 ) подала заяву про відмову від спадщини на користь ОСОБА_6 (а.с.53).

Отже, ОСОБА_8 є таким, який прийняв спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_7 .

Після його смерті спадкова справа в Решетилівській державній нотаріальній конторі не заводилась (а.с.50).

Право на спадкування одержують відповідно до ст.ст.1223, 1261 ЦК України спадкоємці за законом першої черги, яким є позивач в силу ст.1261 ЦК України.

Згідно з ч.3 ст.1268 ЦПК України спадкоємець, який постійно проживав разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

На час смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно довідки Обєднання співвласників багатоквартирного будинку Добробут 2017 №152 від 07.07.2020 року (а.с.106) ОСОБА_8 був зареєстрований та проживав в кв. АДРЕСА_2 , разом з ним проживали: жінка ОСОБА_12 , яка померла в 2017 році; дочка ОСОБА_2 , 1982 року народження; дочка ОСОБА_13 та син ОСОБА_4 .

Вказані діти спадокодавця були залучені до участі у справі в якості належних співвідповідачів.

Та вказані особи надали заяви про визнання позову, а також зазначили, що не вчиняли жодних дій направлених на оформлення права на спадщину після смерті свого батька (а.с. 127, 132, 137).

Згідно зі ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення померлою, часом відкриття спадщини є день смерті особи, у даному випадку - це 26.12.2015 року.

Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Правила частити третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними,непереборними,істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

ОСОБА_1 як на підставу пропущення строку для звернення із заявою про прийняття спадщини посилалася на те, що вважала, що після смерті батька відсутнє будь-яке майно. Лише в 2019 році під час інвентаризації земель, які були передані до Мачухівської сільської ради в комунальну власність, зясувалось, що у списку невитребуваних земельних паїв рахується належна ОСОБА_7 земельна ділянка розміром 5,03 умовних кадастрових гектарах.

Проаналізувавши матеріали справи, суд приходить до висновку, що оскільки позивачка ОСОБА_1 , вчинила дії для прийняття спадщини, зокрема, звернулась до нотаріальної контори, визнання позову відповідачами, а також враховуючи причини, на які посилається позивачка та які суд вважає поважними, то необхідно визначити позивачу додатковий строк передбачений ст. 1272 ЦК України для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі ст.ст. 1270,1272 ЦК України та керуючись ст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_5 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_6 , додатковий строк для прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - 2 (два) місяці, з дня набрання рішенням суду законної сили

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи до Полтавського апеляційного суду через Новосанжарський районний суд.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_6 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ;

представник позивача: адвокат Власенко Наталія Олексіївна, робоча адреса: вул.Гоголя,12, оф. 303, м.Полтава.

відповідач: ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_7 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 ;

відповідач: ОСОБА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_8 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 ;

відповідач: ОСОБА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_9 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 ;

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_10 , мешкає за адресою: с.Крута Балка, Новосанжарського району, Полтавської області;

Повний текст рішення складений 22.09.2020 року.

Суддя Новосанжарського районного суду

Полтавської області Ю.О.Афанасьєва

СудНовосанжарський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення22.09.2020
Оприлюднено25.09.2020
Номер документу91758457
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —545/2935/19

Рішення від 22.09.2020

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Афанасьєва Ю. О.

Ухвала від 03.08.2020

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Афанасьєва Ю. О.

Ухвала від 01.06.2020

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Афанасьєва Ю. О.

Ухвала від 03.02.2020

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Афанасьєва Ю. О.

Ухвала від 23.12.2019

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Стрюк Л. І.

Ухвала від 28.11.2019

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Стрюк Л. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні