2/221/1053/2020
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" вересня 2020 р. Волноваський районний суд Донецької області під головуванням судді Мохова Є.І., при секретарі Бридня О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Волноваха цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Рибинської сільської ради про встановлення факту проживання однією сімєю, визнання спадкоємцем четвертої черги та визнання права власності на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В:
22.05.2020 року позивач звернулася до суду з позовом до Рибинської сільської ради про встановлення факту проживання однією сімєю, визнання спадкоємцем четвертої черги та визнання права власності на спадкове майно. В обґрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . Після його смерті залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки загальною площею 8,24 га, кадастровий № 1421587200:03:000:0567, розташованої на території Рибинської сільської ради, Волноваського району, Донецької області, призначеної для ведення товарного сльськогосподарського виробництва, яка належала померлому ОСОБА_2 на підставі розпорядження Волноваської райдержадміністрації від 17.07.2007 року № 593. Спадкоємців першої черги після смерті ОСОБА_2 нема, за станом здоров"я він не мав можливості забезпечувати свій побут самостійно, тому позивач з 2009 року постійно допомогала йому як матеріально так і фізично, вели спільне господарство. А в 2010 року вони стали проживати разом за адресою : АДРЕСА_1 , стан здоров"я його погіршувався, вона займалася його опікою, і ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. На підставі вищевикладеного просила встановити факт проживання однією сімєю з ОСОБА_2 з 2010 року, визнати спадкоємцем четвертої черги та визнати за нею право власності на земельну ділянку.
Позивач в судове засідання не з"явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, на позові наполягає.
Представник відповідача Рибмнської сільської ради в судове засідання не зявився, про день і час розгляду справи повідомлявся відповідно до вимог чинного законодавства, про причину неявки суд не інформував, тому суд визнає причину неявки відповідача. неповажною і вважає можливим розгляд справи у відсутності сторін, з постановленням заочного рішення, що відповідає положенням статті 280 ЦПК України.
За письмової згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням статті 280 ЦПК України.
У відповідності до вимог частини 2 статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв"язку з неявко сторін.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла(спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Нормами ст.1258 ЦК України визначено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Згідно з ч. 2ст. 1258 ЦК України кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу. Згідно зі ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 власних дітей не мав, був самотній.
Відповідно до ст. 1264 ЦК України до спадкоємців за законом четвертої черги віднесено осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
У відповідності до ч. 2 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Відповідно до п. 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила ч. 2 ст. 3 СК про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до вимог ч.2 ст.1220 та ч.1 ст.1221 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи, а місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Частиною 1 ст. 1298 ЦК України встановлено, що свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Частиною 1 ст. 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до норм ч. 5 ст. 1268 ЦК незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Згідно ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Крім того, п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року за № 7 передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду з правилами позовного провадження.
Як вбачається з Державного акту на земельну ділянку серія ЯЕ № 203026, земельна ділянка загальною площею 8,24 га, кадастровий № 1421587200:03:000:0567, розташованої на території Рибинської сільської ради, Волноваського району, Донецької області, призначеної для ведення товарного сльськогосподарського виробництва належала померлому ОСОБА_2 на підставі розпорядження Волноваської райдержадміністрації від 17.07.2007 року № 593. (а.с14).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується актовим записом про смерть № 115 від 13.03.2019 року. (а.с.16).
Судом встановлено, що дійсно позивач, спільно постійно проживала із ОСОБА_2 однією сімєю, починаючи з 2010 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 включно. Тому, потрібно встановити вказаний факт та визнати позивача спадкоємцем четвертої черги за законом після ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 258, 263, 264, 265, 268, 280-282, 354 ЦПК УКраїни, ст. 1220,1264, ЦК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Рибинської сільської ради про встановлення факту проживання однією сімєю, визнання спадкоємцем четвертої черги та визнання права власності на спадкове майно,- задовольнити.
Встановити факт проживання ОСОБА_1 однією сім`єю з ОСОБА_2 з 2010 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку загальною площею 8,24 га, кадастровий № 1421587200:03:000:0567, розташованої на території Рибинської сільської ради, Волноваського району, Донецької області, призначеної для ведення товарного сльськогосподарського виробництва, яка залишалася після серті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Оригінал рішення зберігається в цивільній справі № 221/3445/20 в архіві Волноваського районного суду, Донецької області.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного суду, шляхом подачі апеляції протягом 30-ти днів після проголошення рішення через Волноваський районний суд.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Є.І.Мохов
Суд | Волноваський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2020 |
Оприлюднено | 25.09.2020 |
Номер документу | 91764956 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Волноваський районний суд Донецької області
Мохов Є. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні