Справа № 676/3612/20
Номер провадження 2-о/676/148/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2020 року м. Кам`янець-Подільський
Кам`янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючої судді Швець О.Д.
з участю секретаря Чекашкіної О.Л.
заявника ОСОБА_1
представника заявника ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам`янець-Подільському цивільну справу за заявою ОСОБА_1 за участю заінтересованої особи Слобідко-Рихтівської сільської ради про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання з ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Вільне, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області. В обґрунтування заяви зазначає, що ОСОБА_3 його матір. У зв`язку з її похилим віком та станом здоров`я він переїхав на постійне місце проживання до неї в будинок АДРЕСА_1 , хоча був зареєстрований по АДРЕСА_2 , де проживали однією сім`єю, вели спільне господарство, мали єдиний сімейний бюджет, піклувались один про одного. ІНФОРМАЦІЯ_1 матір померла. Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй на праві власності майно, яке бажає оформити на своє ім`я, інших спадкоємців немає. Звернувшись до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини йому було відмовлено у прийнятті такої заяви, оскільки строк, визначений законом, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері, ним пропущений. Вважає, що такий строк ним не пропущений, оскільки постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Просить встановити факт постійного проживання разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Вільне, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області на час смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 по АДРЕСА_1 .
В суді заявник та його представник заяву підтримали, просять задовольнити.
В судове засідання представник заінтересованої особи не з`явився, звернувся до суду із заявою про розгляд справи без його участі, не заперечує щодо задоволення заяви.
Заслухавши заявника, свідків, вивчивши матеріали справи в повному обсязі, суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 19.07.2019 р.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належні їй земельні ділянки площею 0,25 га та 0,0925 га та житловий будинок по АДРЕСА_1 , які згідно заповіту, посвідченого 20 листопада 2004 року секретарем виконкому Сл.Рихтівської сільської ради, ОСОБА_3 заповіла ОСОБА_1 та ОСОБА_4 .
Нотаріально посвідченою заявою від 07.03.2020 року ОСОБА_4 підтвердила свою відмову від спадщини після смерті матері ОСОБА_3 .
Після смерті ОСОБА_3 спадкова справа не відкривалася, що підтверджується Витягом із Спадкового реєстру № 60260550.
ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_2 від 27.12.1978 року.
Інших спадкоємців немає.
Звернувшись до приватного нотаріуса Кам`янець-Подільського нотаріального округу Яцевич Г.В. із заявою про прийняття спадщини, заявник отримав відмову, так як пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері та роз`яснено порядок вирішення даного питання в суді, що підтверджується листом № 70/01-16 від 21.05.2020 р.
За приписами ст. 1216, ст. 1220 ч.ч. 1, 2, ст. 1222, ст. 1223 ч.ч. 2, 3, ст.ст. 1258, 1261 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців); часом відкриття спадщини є день смерті спадкодавця; у разі відсутності заповіту спадкування здійснюється за законом, при цьому, діти спадкодавця належать до першої черги за законом.
Здійснюючи своє право на спадкування, спадкоємець за законом:має право прийняти спадщину або не прийняти її (ст. 1268 ч. 1 ЦК України); спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї (ст. 1268 ч. 3 ЦК України); незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ст. 1268 ч. 5 ЦК України); спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ст. 1269 ч. 1 ЦК України); для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. 1270 ч. 1 ЦК України);якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її (ст. 1272 ч. 1 ЦК України).
За приписом статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки.
Пунктом 23 постанови №7 Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" роз`яснено , якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Згідно із пунктом 211 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом від 03 березня 2004 № 20/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03 березня 2004 року за № 283/8882, яка була чинна на час відкриття спадщини, свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям, що прийняли спадщину, тобто тим, які постійно проживали разом зі спадкодавцем чи подали заяву нотаріусу про прийняття спадщини. Доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.
Пунктом 210 цієї ж Інструкції визначено, що видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 постійно проживав разом із матір`ю ОСОБА_3 , в будинку АДРЕСА_1 , де вели спільне господарство, мали єдиний сімейний бюджет, піклувались один про одного.
Дана обставина підтверджується довідкою виконавчого комітету Слобідсько-Рихтівської сільської ради № 302/02-17 від 01.06.2020 року, показами свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
В суді свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підтвердили, що ОСОБА_1 з березня 2018 року постійно проживав з матір`ю в її будинку по АДРЕСА_1 , вели спільне господарство, обробляли город, мали спільний бюджет.
У ст. 1 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні визначено, місце перебування особи - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік, тобто тимчасово знаходиться. Місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає.
Ст. 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
За змістом п. п. 3.21., 3.22. глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5 спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Заявник від отримання спадщини не відмовився.
Встановлення даного факту заявнику необхідно для прийняття спадщини після смерті матері.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що факт постійного проживання ОСОБА_1 спільно з ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Вільне, Кам`янець-Подільського району, на час відкриття спадщини доведеним, тому заяву слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 263-265, 315 ЦПК України, на підставі ст..1261 ЦК України,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 за участю заінтересованої особи Слобідко-Рихтівської сільської ради про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 з спадкодавцем ОСОБА_3 на час її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Вільне, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Слобідсько-Рихтівська сільська рада ЄДРПОУ 04404071, юридична адреса: вул. Лесі Українки, 2, с. Слобідка-Рихтівська, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 21 серпня 2020 року.
Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.
Суд | Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 17.08.2020 |
Оприлюднено | 25.09.2020 |
Номер документу | 91772432 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні