Рішення
від 16.09.2020 по справі 200/1165/20-а
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 вересня 2020 р. Справа№200/1165/20

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Зеленова А.С.

секретаря Волікової О.О.,

за участю:

представник позивача Лупола С.В.

представників відповідачів Павлова В.І.,Устинової Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу №200/1165/20-а за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Лиманської філії Українського державного університету залізничного транспорту, Українського державного університету залізничного транспорту про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єкту,

В С Т А Н О В И В:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області звернулось до суду з позовом до Лиманської філії Українського державного університету залізничного транспорту про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єкту.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в період з 16 грудня 2019 року по 17 грудня 2019 року проведено позапланову перевірку приміщень та території Лиманської філії Українського державного університету залізничного транспорту, розташованого за адресою: Донецька область, м. Лиман, вул. Привокзальна, 35, щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту від 17 грудня 2020 року №65 (далі - Акт) встановлені численні порушення вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30 грудня 2014 року №1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за № 252/26697 (далі - ППБУ).

Порушення, встановлені актом перевірки від 17 грудня 2020 року №65 створюють безпосередню загрозу виникнення пожежі, несуть загрозу життю та здоров`ю людей, перешкоджають вільній евакуації людей у разі настання надзвичайної ситуації (пожежі, аварії та ін.), ускладнюють гасіння пожежі.

Подальша експлуатація Лиманської філії Українського державного університету залізничного транспорту із вищезазначеними порушеннями пожежної безпеки створює загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) Лиманської філії Українського державного університету залізничного транспорту, розташованого за адресою: Донецька область, м. Лиман, вул. Привокзальна, 35 до повного усунення порушень, шляхом заборони експлуатації вищезазначених об`єктів /том 1 а.с.1-5/.

24 лютого 2020 року відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав із підстав наведених у відзиві.

Так, відповідач вважає, що позовна заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області є безпідставною та необґрунтованою, оскільки суперечить фактичним обставинам справи та чинному законодавству. Виявлені перевіркою порушення вимог законодавчих та нормативних актів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (пункти 1, 3- 11, 14-21 Опису виявлених порушень, вкладеного у позовній заяві) усунено повністю або продовжуються роботи по їх усуненню.

Роботи, пов`язані з усуненням порушень, зафіксованих в пунктах 4, 6, 7, 8, 9, 11, 21 Акту №65 від 17 грудня 2019 року , були виконані працівниками відділу головного енергетика УкрДУЗТ, що підтверджується наказом №11/в від 10 лютого 2020 року про відрядження до Лиманської філії УкрДУЗТ.

Більшість (18 з 21) з виявлених порушень усунені в значному обсязі, продовжуються роботи по їх повній ліквідації та до суду надаються належні докази.

Стосовно остаточного усунення виявлених перевіркою порушень вимог законодавчих та нормативних актів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (в частині пунктів 2, 12, 13 Опису) Університетом наразі здійснюються усі необхідні заходи, але строки їх завершення знаходяться поза сферою об`єктивного впливу УкрДУЗТ, враховуючи факт фінансування Університету з державного бюджету, виконання деяких пунктів можливе лише при наявності затверджених кошторисів головним розпорядником коштів. Просить суд відмовити у задоволенні позову /том 1 а.с.43-177/.

Ухвалою суду від 03 лютого 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Лиманської філії Українського державного університету залізничного транспорту про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єкту та відкрити провадження у справі № 200/1165/20-а/том 1 а.с.37/.

24 лютого 2020 року представником відповідача надано відзив на позовну заяву із додатками /том 1 а.с.43-177/.

Ухвалою суду від 27 лютого 2020 року розгляд справи № 200/1165/20-а вирішено питання про здійснення розгляду справи у порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у даній справі на 10 березня 2020 року о 11 год. 15 хв./том 1 а.с.178/.

10 березня 2020 року судом відкладено підготовче судове засідання до 23 березня 2020 року.

23 березня 2020 року представником позивача надіслано заяву про відкладення розгляду справи /том 1 а.с.189-190/.

23 березня 2020 року за клопотанням представника позивача, судом відкладено підготовче провадження до 27 квітня 2020 року.

27 квітня 2020 року судом відкладено підготовче судове засідання до 12 травня 2020 року.

Ухвалою суду від 12 травня 2020 року відкладено підготовче засідання до 25 травня 2020 року /том 1 а.с.198/.

25 травня 2020 року судом відкладено підготовче судове засідання до 23 червня 2020 року.

05 червня 2020 року представником відповідача надіслано докази звернення із відповідною заявою до позивача /том 1 а.с.204-208/.

15 червня 2020 року представником позивача заявлено клопотання про залучення відповідача /том 1а.с.209/.

23 червня 2020 року судом відкладено судове засідання до 03 серпня 2020 року.

Розпорядженням керівника апарату Донецького окружного адміністративного суду від 03 серпня 2020 року №141 у зв`язку із тимчасовою непрацездатністю судді Бабіча С.І. призначено повторний автоматичний розподіл справи №200/1165/20-а/том 1 а.с.219/.

Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03 серпня 2020 року справа №200/1165/20-а передана на розгляд судді Зеленова А.С./том 1 а.с.220/.

Ухвалою суду від 04 серпня 2020 року адміністративну справу №200/1165/20-а за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Лиманської філії Українського державного університету залізничного транспорту про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єкту прийнято до свого провадження. Призначено підготовче засідання на 10 серпня 2020 року о 10:30 год/том 1 а.с.221/.

06 серпня 2020 року представником відповідача на адресу суду надіслано заяву про відкладення розгляду справи у зв`язку із перебуванням представників у відпустці/том 1 а.с.226-229/.

10 серпня 2020 року представником позивача надано заяву доручення копії витягу з ЄДРПОУ /том 1 а.с.234-235/

Ухвалою суду від 10 серпня 2020 року клопотання представника позивача про залучення відповідача задоволено. Залучено в якості співвідповідача по справі №200/1165/20-а за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Лиманської філії Українського державного університету залізничного транспорту про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єкту - Український державний університет залізничного транспорту є юридичною особою, що розташована за адресою: майдан Фейєрбаха, буд.7, м. Харків, код ЄДРПОУ 01116472/том 1 а.с.237/.

14 серпня 2020 року представником відповідача на адресу суду надіслано заяву про відкладення розгляду справи у зв`язку із перебуванням представників у відпустці/том 1 а.с.241-244/.

17 серпня 2020 року представником позивача надано суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження /том 1 а.с.245-246/.

Ухвалою суду від 17 серпня 2020 року закрито підготовче провадження по справі №200/1507/20-а за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Лиманської філії Українського державного університету залізничного транспорту, Українського державного університету залізничного транспорту про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єкту та призначено справу до судового розгляду на 26 серпня 2020 року/том 1 а.с.247-248/.

26 серпня 2020 року у судовому засіданні оголошено переву до 16 вересня 2020 року.

Представник позивача у судвовому засіданні заявлений позов підтримав, наддав пояснення аналогічні викладеним у позові. Просив суд задовольнити позов. Звертав увагу суду на те, що принцип прапорційності щодо заходів реагування виявленим порушенням не застосовується.

Представники відповідача, позов не визнали. Зазначають, що виявленні порушення усуваються. Повне усунення порушень залежить від фінансування. Порушення, що не усунені на їх думку не створюють загрозу життю та здоров`ю людей, тому такі заходи реагування як, зупинення є не пропоруційними до виявлених порушень.

Заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідачів, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб. Згідно пунктів 39-48 глави 4 положення ДСНС відповідно до покладених на неї завдань організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб`єктами господарювання; складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту. Є суб`єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.

Відповідач 1 - Лиманська філія Українського державного університету залізничного транспорту є структурним підрозділом Українського державного університету залізничного транспорту без статусу юридичної особи, адреса реєстрації: вул. Привокзальна, 35, м. Лиман, 84404, код ЄДРПОУ 34016909.

Відповідач 2 - Український державний університет залізничного транспорту є юридичною особою, що розташована за адресою: майдан Фейєрбаха, буд.7, м. Харків, код ЄДРПОУ 01116472.

Відповідно до наказу ДПРЗ-21 Головного управління ДСНС України у Донецькій області від 13 грудня 2019 року №184 в період з 16 грудня 2019 року по 17 грудня 2020 року проведено позапланову перевірку приміщень та території Лиманської філії Українського державного університету залізничного транспорту, розташованої за адресою: Донецька обл., м. Лиман, вул. Привокзальна, 35 /а.с.20-21/.

Актом перевірки суб`єкту господарювання - Лиманської філії Українського державного університету залізничного транспорту, щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту від 17 грудня 2019 року №65 (далі - Акт) встановлені численні порушення вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30 грудня 2014 року № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за № 252/26697 (далі - ППБУ), а саме:

територія об`єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности , що може призвести до перешкоджання знаходження шляхів евакуації та місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння;

- у будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності, що під впливом небезпечних факторів пожежі призводить до їх руйнування, поширення пожежі зі збільшенням продуктів горіння, чадного газу та впливу підвищених температур та їх розповсюдження до шляхів евакуації, що унеможливить евакуацію людей з будівлі;

- будинки та інші об`єкти не забезпечено адресним вказівником (назва вулиці, номер будинку), встановленими на фасадах будівель або інших видних місцях і освітлюваними у темний час доби, в зв`язку з чим збільшиться час прибуття пожежних підрозділів, та в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину;

- сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням, що не дасть людям можливість покинути небезпечне місце та не створить необхідні умови бачення та орієнтацію на шляхах евакуації і унеможливить пошук засобів безпеки та пожежогасіння;

- двері запасного та основного виходу з коридору другого поверху не виконані так, щоб відчинялись в напрямок виходу з поверху, що унеможливить їх використання як евакуаційного виходу при виникненні пожежі, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров`ю людей;

- з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів на першому поверсі в коридорі в електрощитовій не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів, що призводить до аварійної експлуатації освітлювальної та силової електромережі та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур), та створює загрозу життю та/або здоров`ю людей;

- у кабінеті директора на другому поверсі допускається відкрите прокладання незахищених проводів та захищені проводи (кабелі) з оболонками з горючих матеріалів не відокремлено від горючої поверхні шаром негорючого матеріалу, який виступає з кожного боку проводу (кабелю) не менше ніж на 0,01 метра, що призведе до нагрівання горючої основи під час експлуатації електричних проводів та може привести до виникнення пожежі і впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур) на людей та створить загрозу життю та/або здоров`ю людей;

- у навчальному класі на першому поверсі відкрито прокладанні незахищені проводи та захищені проводи (кабелі) з оболонками з горючих матеріалів не відокремлено від горючої поверхні шаром негорючого матеріалу, який виступає з кожного боку проводу (кабелю) не менше ніж на 0,01 метра, що призведе до нагрівання горючої основи під час експлуатації електричних проводів та може привести до виникнення пожежі і впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур) на людей та створить загрозу життю та/або здоров`ю людей;

- електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати в приміщені директора на другому поверсі та в аудиторії на першому поверсі встановлено на горючі основи (конструкції) без підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра, що призведе до нагрівання горючої основи під час експлуатації електричних пристроїв та може привести до виникнення пожежі і впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур) на людей та створить загрозу життю та/або здоров`ю людей;

- не проведено замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання, внаслідок чого унеможливлюється визначення можливості застосування освітлювальної та силової електромережі для безаварійної роботи або роботи в режимі короткого замкнення, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур), що створює загрозу життю та/або здоров`ю людей;

- лінії живлення до кожного побутового кондиціонера, групи кондиціонерів на об`єкті не забезпечено автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів, призводить до аварійної експлуатації електромережі та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур) та створює загрозу життю та/або здоров`ю людей;

- приміщення навчального корпусу не обладнано системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 Системи протипожежного захисту , що призведе до пізнього виявлення пожежі, в зв`язку з чим первинні засоби пожежогасіння будуть не ефективними, не відбудеться оповіщення людей, які перебувають у приміщеннях, в зв`язку з чим продукти горіння та чадний газ унеможливить своєчасну та безпечну евакуацію з приміщень та може призвести до отруєння людей що перебуватимуть у ній, гасіння пожежі здійсниться лише після прибуття пожежних підрозділів з необхідними засобами гасіння;

- приміщення гуртожитку не обладнано системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:20і4 Системи протипожежного захисту , що призведе до пізнього виявлення пожежі, в зв`язку з чим первинні засоби пожежогасіння будуть не ефективними, не відбудеться оповіщення людей, які перебувають у приміщеннях, в зв`язку з чим продукти горіння та чадний газ унеможливить своєчасну та безпечну евакуацію з приміщень та може призвести до отруєння людей що перебуватимуть у ній, гасіння пожежі здійсниться лише після прибуття пожежних підрозділів з необхідними засобами гасіння;

- будинки та приміщення не забезпечено первинними засобами пожежогасіння згідно з типовими нормами належності вогнегасників, що унеможливить гасіння пожежі на ранній стадії розвитку, сприяє беззахисності людини перед факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та/або здоров`ю людей;

- розміщення та експлуатація вогнегасників на об`єкті не здійснена згідно з вимогами типових норм належності вогнегасників, що унеможливить гасіння пожежі на ранній стадії розвитку, сприяє беззахисності людини перед факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та/або здоров`ю людей;

- не укомплектований пожежний щит засобами пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті згідно норм належності: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт., що унеможливить гасіння пожежі на ранній стадії розвитку, сприяє беззахисності людини перед факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та/або здоров`ю людей;

- на пожежному щиті (стенді) не вказаний його порядковий номери та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;

- технічне обслуговування вогнегасників не здійснено відповідно до правил експлуатації вогнегасників а також ДСТУ 4297-2004 Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги , внаслідок чого вони можуть бути несправними, що унеможливить гасіння пожежі на ранній стадії розвитку, сприяє беззахисності людини перед факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та/або здоров`ю людей;

- вогнегасники, які експлуатуються, не мають облікові (інвентарні) номери за прийнятою на об`єкті системою нумерації;

- на випадок відключення електроенергії обслуговуючий персонал будинків (крім житлових), де у вечірній та нічний час можливе перебування людей, немає електричних ліхтарів, що може призвести до дезорієнтування у просторі та неможливості знаходження шляхів евакуації;

- у коридорі гуртожитку відкрито прокладанні незахищені проводи та захищені проводи (кабелі) з оболонками з горючих матеріалів не відокремлено від горючої поверхні шаром негорючого матеріалу, який виступає з кожного боку проводу (кабелю) не менше ніж на 0,01 метра, що призведе до нагрівання горючої основи під час експлуатації електричних проводів та може привести до виникнення пожежі і впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур) на людей та створить загрозу життю та/або здоров`ю людей/том 1 а.с.6-19/.

Порушення, встановлені актом перевірки від 17 грудня 2019 року №65 створюють безпосередню загрозу виникнення пожежі, несуть загрозу життю та здоров`ю людей, перешкоджають вільній евакуації людей у разі настання надзвичайної ситуації (пожежі, аварії та ін.), ускладнюють гасіння пожежі.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Кодексу Цивільного захисту України встановлено, що Кодекс регулює відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Згідно ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877)державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною 1 ст. 4 Закону № 877 передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Абзацом 7 ч. 1 ст. 6 Закону України №877 підставою для здійснення позапланових заходів визначено доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

Згідно із ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 7 ст. 7 Закону України №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно з п. 6 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16 січня 2013 року № 20/2013 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій", та пунктом 7 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052, ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Відповідно до п.п. 27 п. 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, затвердженого наказом ДСНС України від 04 лютого 2013 року № 3 (у редакції наказу ДСНС України від 21 вересня 2017 року № 507), Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, суб`єктами господарювання.

Частиною 2 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ та Севастополь, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. Таким територіальним органом на території Донецької області є позивач.

Згідно ст. 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Статтею 67 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб`єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у ст. 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Згідно ч.ч. 1,2 та 3 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Приписи, постанови, розпорядження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, щодо усунення порушень встановлених законодавством вимог з питань техногенної та пожежної безпеки можуть бути оскаржені до суду в установлений законом строк.

Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 та ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення техногенної та пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на керівників та власників таких суб`єктів господарювання.

Згідно із п.п. 1, 3, 8, 13, 19, 21, 22, 23 ч. 1 ст. 20 Кодексу цивільного захисту України, на суб`єкта господарювання покладається обов`язок: забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об`єктах суб`єкта господарювання; розміщення інформації про заходи безпеки та відповідну поведінку населення у разі виникнення аварії; здійснення навчання працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної та пожежної безпеки; здійснення за власні кошти заходів цивільного захисту, що зменшують рівень ризику виникнення надзвичайних ситуацій; розроблення заходів щодо забезпечення пожежної безпеки, впровадження досягнень науки і техніки, позитивного досвіду із зазначеного питання; забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки; утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням; здійснення заходів щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожеж і використання для цієї мети виробничої автоматики.

Отже, державний нагляд (контроль) здійснюється уповноваженим органом щодо суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів.

Разом з цим, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно Акту від 01 липня 2020 року №59, складеного за результатами проведення обстеження будівель з метою встановлення факту усунення порушень, виявлених рід час проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання Лиманською філією Українського державного університету залізничного транспорту вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки та зафіксованих в акті перевірки від 17 грудня 2019 року №65, було встановлено часткове усунення порушень, виявлених актом перевірки від 17 грудня 2019 року №65, що створювали загрозу життю та здоров`ю людей /том 2 а.с.8-20/.

Так, із 21 порушень, що були виявлені актом перевірки від 17 грудня 2019 року №65, усунуто 18 порушень. Не усуненими залишилися наступні порушення:

- дерев`яні елементи горищних покриттів не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності;

- приміщення навчального корпусу не обладнано системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:20і4 Системи протипожежного захисту ;

- приміщення гуртожитку не обладнано системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:20і4 Системи протипожежного захисту ;.

Вказані порушення створюють негативні наслідки, такі як загроза життю та здоров`ю людей.

Тобто, станом на момент розгляду справи наявні 3 порушення, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Відсутність доказів усунення відповідачем у повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, свідчить про обґрунтованість необхідності застосування заходу реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) Лиманської філії Українського державного університету залізничного транспорту до повного усунення порушень, шляхом заборони експлуатації вищезазначених об`єктів.

Застосування такого заходу є цілком співрозмірним з характером неусунених на час розгляду цієї справи відповідачем порушень законодавства щодо забезпечення пожежної безпеки.

Позиція суду узгоджується із позицією викладеною в постановах Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду по справах: №520/6694/19 від 26 березня 2020 року, №814/2356/17 від 27 червня 2019 року, №812/1262/18 від 23 квітня 2019 року, №806/77/18 від 03 квітня 2020 року, №805/4256/17 від 08 лютого 2019 року.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, та враховуючи, що відповідачем не в повній мірі усунуто порушення, що створювали небезпеку для життя та здоров`я людей, суд задовольняє позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Краматорського вищого професійного училища про застосування заходів реагування.

Враховуючи приписи статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

Керуючись Конституцією України, статтями 2,5-14,19-22,72-78,94,132-143,159-165,192-205,241-247,255,295-297, п.п.15.5 ч.1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (місцезнаходження: вул. Митрополитська, буд. 175, м. Маріуполь, Донецька область, 87547) до Лиманської філії Українського державного університету залізничного транспорту (місцезнаходження: вул. Привокзальна, буд. 35, м. Лиман, Донецька область, 84404) про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єкту - задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) Лиманської філії Українського державного університету залізничного транспорту до повного усунення порушень, шляхом заборони експлуатації вищезазначених об`єктів.

Рішення прийнято в нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 16 вересня 2020 року.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 25 вересня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуально

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.С. Зеленов

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення16.09.2020
Оприлюднено28.09.2020
Номер документу91776931
СудочинствоАдміністративне