Рішення
від 15.09.2020 по справі 908/838/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 35/57/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.09.2020 Справа № 908/838/20

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі: головуючий суддя - Топчій О.А.,

за участю секретаря судового засідання Авраменко К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні господарську справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Балтік Рефріджерейтінг Груп (01103, м. Київ, б-р Дружби Народів, 18/7)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Ін-Тайм (69063, м. Запоріжжя, пр. Соборний, б. 17)

третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю Електрум Пеймент Систем (03127, м. Київ, буд. 132, прим. 38)

про стягнення коштів

за участю представників сторін:

від позивача : Ясир Д.І., ордер АР №1013454 від 03.04.2020;

від відповідача : не з`явився;

від третьої особи : не з`явився.

СУТЬ СПОРУ:

31.03.2020 до Господарського суду Запорізької області звернувся позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Балтік Рефріджерейтінг Груп» з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Ін-Тайм» про стягнення 83 000,00 грн.

31.03.2020 автоматизованою системою документообігу Господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справі присвоєно єдиний унікальний номер 908/838/20, справу передано на розгляд судді Топчій О.А.

Ухвалою суду від 06.04.2020 позовну заяву залишено без руху. Надано позивачу строк протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду, але не пізніше 27.04.2020, для усунення недоліків позовної заяви вказаних в ухвалі.

14.02.2020 до Господарського суду Запорізької області надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 28.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №908/838/20, присвоєно справі номер провадження 35/60/20. Постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Ухвалою суду від 06.07.2020 постановлено перейти до розгляду справи №908/838/20 за правилами загального позовного провадження, починаючи зі стадії підготовчого провадження. Призначено підготовче засідання на 28.07.2020. Ухвалою суду від 28.07.2020 відкладено підготовче провадження у справі на 18.08.2020.

Ухвалою суду від 18.08.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті 15.09.2020.

Позивач підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позові, які мотивовано тим, що сторонами 14.02.2013 було укладено договір №КИЕ 271 надання послуг з організації перевезення вантажу. Заявником та перевізником було оформлено декларацію Пост Сервіс №3007350797 від 05.02.2020 з оголошеною цінністю 83 000,00 грн, місце розвантаження - м. Чернівці, дата доставки - 06.02.2020. Відповідачем не були повернуті грошові кошти, які сплачені одержувачем за отриманий товар на вказану суму. Позов обґрунтовано ст.ст. 525, 526, 610, 901, 902, 906, 908, 929, 934 ЦК України, умовами договору надання послуг з організації перевезення відправлення № КИЕ 271 від 14.02.2013, Регламентом надання послуг в межах України, розміщеним на офіційному сайті ТОВ «ІН-ТАЙМ» .

В судовому засіданні 15.09.2020 представник позивача підтримав позовні вимоги.

Відповідач у призначені судові засідання не з`являвся, про причини неявки суду не повідомив. Про час та місце слухання справи повідомлявся у встановленому порядку шляхом направлення на адресу відповідних ухвал. Клопотань про розгляд справи без уповноваженого представника або про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило. Вимоги ухвали суду не виконані, відзив на позов не надано.

Ухвали суду про відкриття провадження у справі та про відкладення судових засідань, надіслані на адресу відповідача, повернулися з відміткою підприємства зв`язку За закінченням встановленого строку зберігання .

Відповідно до відомостей, які зазначені у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням ТОВ «ІН-ТАЙМ» є адреса: 69063, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 17. Саме на вказану адресу суд направляв кореспонденцію, іншої адреси відповідача у суду не має.

Відповідно до п. 5 частини шостої статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що неотримання ухвали суду відповідачем та повернення її до суду з поміткою "за закінченням терміну зберігання" є наслідками свідомого діяння (бездіяльності) відповідача щодо її належного отримання.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п. 1) повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки (п. 2).

Отже, враховуючи, що відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце призначеного судового засідання, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними в матеріалах справи документами.

Третя особа в письмових поясненнях заперечила проти позовних вимог, також зазначила про розгляд справи за її відсутності.

Розгляд справи відповідно до вимог ст. 222 ГПК України здійснювався за допомогою звукозаписувального технічного засобу, а саме програмно - апаратного комплексу Акорд .

В судому засіданні 15.09.2020 судом, в порядку ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення, судом оголошено, що повний текст рішення буде складено протягом 10 днів.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд

УСТАНОВИВ:

14.02.2013 між ТОВ Балтік Рефріджерейтінг Груп - Замовник (Відправник або одержувач) - позивач у справі та Товариством з обмеженою відповідальністю «ІН-ТАЙМ» (Перевізник, відповідач у справі) був укладений договір надання послуг з організації перевезення відправлення, відповідно до п. 1.1. якого Замовник надає для перевезення відправлення, а Перевізник організовує та забезпечує їх транспортування та видачу Одержувачу на умовах, передбачених цим договором, Регламентом та Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, наказ Мінтрансу № 363 від 14.10.1997 (Правилами перевезень). Шляхом підписання цього Договору Замовник підтверджує, що він ознайомлений та погоджується з Регламентом, розміщеним на офіційному сайті, і зобов`язується його виконувати. Перевізник має право змінювати Регламент шляхом розміщення зміненого Регламенту на сайті Перевізника.

Згідно з п.2.1 Договору прийом відправлення до перевезення від Замовника оформляється декларацією про прийняття вантажу, в якій наводяться відомості про тип та кількість відправлень, пункт призначення, строк доставки, відомості про Відправника та Одержувача відправлення, платника послуг Перевізника. Декларація оформлюється Перевізником за місцем відправки відправлення. Замовник зобов`язаний перевірити вірність вказаних у Декларації даних та завірити її своїм підписом.

У п. 4 Договору передбачено обов`язки Перевізника, а саме:

- забезпечити збереження відправлення до моменту видачі його Одержувачу;

- складати та підписувати Акт звіряння взаєморозрахунків.

Відповідно до п. 1.2 Регламенту надання послуг в межах України визначено, що права та обов`язки сторін, передбачені цим Регламентом виникають з Публічного договору, договору надання послуг з організації перевезення відправлення, укладених між Компанією та Клієнтом.

У розділі 12 Регламенту встановлено перелік додаткових послуг, що можуть надаватись Перевізником, зокрема: «Гарантія післяплати у відділеннях (Післяплата)» - у рамках даної послуги Компанія виступає гарантом того, що Одержувач відправлення сплатить Відправнику його вартість, зазначену в декларації. Платником за послугу Гарантія Післяплати може виступати як Відправник, так і Одержувач, - це оговорюється в момент оформлення Декларації відправником. Оголошена цінність відправлення, при цьому, не може бути меншою за суму післяплати. У відділення ІН-ТАЙМ пересилаються відправлення з оголошеною цінністю не більше 149999 грн., за адресою Одержувача пересилаються відправлення з оголошеною цінністю не більше 149999 грн., у населені пункти де немає відділень «ІН-ТАЙМ» , пересилаються відправлення з оголошеною цінністю не більше 10000 грн. Для реалізації проекту «Гарантія Післяплати у відділеннях» Компанія уклала угоду про співробітництво з компанією-оператором електронних фінансових і платіжних інструментів ТОВ «ЕЛЕКТРУМ ПЕЙМЕНТ СИСТЕМ» . Відправник може отримати кошти у відділенні Компанії. Сума післяплати округлюється за методом математичного округлення до найближчого цілого числа. «Оголошена цінність відправлення» - вартість відправлення, яку вказує Відправник при оформленні Декларації про прийняття відправлення. Оголошена цінність не повинна перевищувати дійсну (ринкову) вартість, не повинна бути меншою за суму післяплати, та округлюється до цілого числа. Мінімальна оголошена цінність відправлення становить 200 грн. Вартість послуги згідно діючого тарифу.

Як вказав позивач, він 05.02.2020 надав ТОВ «ІН-ТАЙМ» відправлення для перевезення з гарантією післяплати на суму 83000,00 грн. Вказані кошти були сплачені одержувачем відправлення за отриманий товар ОСОБА_1 , однак не повернуті Перевізником (ТОВ «ІН-ТАЙМ» ) Замовнику - ТОВ Балтік Рефріджерейтінг Груп .

Невиконання відповідачем зобов`язання щодо виплати позивачеві коштів в сумі 83000,00 грн стало підставою для звернення останнього до суду з вимогою про примусове стягнення з відповідача зазначеної суми.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.

Згідно з приписами ст.ст. 11, 509 ЦК України підставами виникнення зобов`язання - правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку, зокрема, є договори та інші правочини.

За приписами статей 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч.1 ст.626 ЦК України).

Згідно з ч. 1 ст. 627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Приписами ч. 1 ст. 628, ст. 629 ЦК України встановлено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Частиною 1 ст. 307 ГК України визначено, що за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.

Відповідно до ст. 908 ЦК України перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Статтею 530 ЦК України передбачено: якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Згідно зі ст. 599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно з матеріалами справи, на виконання умов укладеного сторонами Договору надання послуг з організації перевезення відправлень № КИЕ-271 від 14.02.2013 Перевізник (відповідач) прийняв від Замовника (позивача) відправлення, що підтверджується Декларацією№1163001480 (3007350797), з гарантією післяплати за отриманий одержувачами товар на загальну суму 83000,00 грн.

21.02.2020 позивачем направлялась ТОВ «ІН-ТАЙМ» заява на перерахування післяплати на розрахунковий/картковий рахунок.

Відповідно до ч. 1. ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема: відновлення становища, яке існувало до порушення (п. 4 ч. 2 ст. 16 ЦК України).

Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Згідно з ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідач викладені у позовній заяві обставини та позові вимоги не спростував, відзиву із запереченнями проти заявленого позову та доказів виконання зобов`язання щодо перерахування гарантованої відправнику (позивачу) післяплати вартості оплаченого одержувачем товару, зазначеного в декларації в розмірі 83 000,00 грн., не надав.

Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

За викладених обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 73, 86, 202, 219, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Балтік Рефріджерейтінг Груп до Товариства з обмеженою відповідальністю Ін-Тайм , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю Електрум Пеймент Систем про стягнення коштів задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Ін-Тайм (69063, м. Запоріжжя, пр. Соборний, б. 17, ідентифікаційний код юридичної особи 32061200) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Балтік Рефріджерейтінг Груп (01103, м. Київ, б-р Дружби Народів, 18/7, ідентифікаційний номер юридичної особи 33998091) заборгованість з післяплати у розмірі 83 000,00 грн (вісімдесят три тисячі гривень 00 коп.), 2 102,00 грн (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.) судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Запорізької області протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 25 вересня 2020 року.

Суддя О.А. Топчій

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення15.09.2020
Оприлюднено28.09.2020
Номер документу91784150
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/838/20

Судовий наказ від 23.10.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Топчій О.А.

Рішення від 15.09.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Топчій О.А.

Ухвала від 18.08.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Топчій О.А.

Ухвала від 28.07.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Топчій О.А.

Ухвала від 06.07.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Топчій О.А.

Ухвала від 28.04.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Топчій О.А.

Ухвала від 06.04.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Топчій О.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні