Справа № 456/63/20
Провадження № 2/456/566/2020
РІШЕННЯ
іменем України
14 вересня 2020 року місто Стрий
Стрийський міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Бораковського В. М. ,
секретар судового засідання Проців І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Подорожненської сільської ради Стрийського району Львівської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета позову, Стрийська державна нотаріальна контора про визначення права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, -
за участю:
позивача ОСОБА_1 ,
встановив:
Стислий виклад позиції позивача .
ОСОБА_1 (позивач) подала до суду позовну заяву до Подорожненської сільської ради Стрийського району Львівської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 (відповідачі), Стрийська державна нотаріальна контора (третя особа), в якій просить визнати за нею право приватної власності на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 4625385600:01:009:0058, площею 0,1150 гектара для будівництва і обслуговування житлового будинку, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування своїх вимог щодо предмета спору позивач покликається на те, що вона
є дружиною ОСОБА_5 . Вони перебували у зареєстрованому шлюбі з 13 липня 1968 року. Від шлюбу у них є троє дорослих дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . За час шлюбу позивач з чоловіком спільною працею та за спільні кошти збудували будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 . Рішенням виконавчого комітету Стрийської районної Ради народних депутатів від 18.06.1987 №169 ОСОБА_5 надано дозвіл на будівництво індивідуального жилого будинку та видачу будівельного паспорта на забудову земельної ділянки в с. Подорожнє площею 0,09 га. ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Подорожнє Стрийського району Львівської області помер чоловік позивачки. За життя ОСОБА_5 не встиг оформити право власності на закінчений будівництвом будинок. На замовлення позивачки ТзОВ БуТОН 10.10.2019 виготовило технічний паспорт на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 та 21.10.2019 звіт про проведення технічного обстеження даного будинку. На час смерті ОСОБА_5 позивачка постійно проживала разом з ним та вела з ним спільне господарство. 05 грудня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Стрийської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті її чоловіка. Однак їй було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на нього, тому вона змушена звернутися до суду з позовом про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом.
Відповідач ОСОБА_4 подав до суду відзив на позовну заяву (а.с.60), в обґрунтування якого покликаючись на те, що він ознайомився з позовною заявою своєї мами та всі позовні вимоги визнає. Просить справу розглянути у його відсутності.
Представник відповідача Подорожненської сільської ради подав до суду відзив на позовну заяву (а.с.79), в обґрунтування якого покликаючись на те, що дійсно ОСОБА_1 була дружиною ОСОБА_5 . Подружжя спільною працею та за спільні кошти збудували житловий будинок по АДРЕСА_1 , який належав ОСОБА_5 . На час смерті ОСОБА_5 його дружина ОСОБА_1 постійно проживала разом з ним у будинку по АДРЕСА_1 в та вела з ним спільне господарство. Позов ОСОБА_1 просить задовольнити повністю та справу розглянути у відсутності представника Подорожненської сільської ради.
Відповідач ОСОБА_3 подала до суду відзив на позовну заяву (а.с.81), в обґрунтування якого покликаючись на те, що 06.02.2020 подала до Стрийської державної нотаріальної контори заяву, в якій зазначила, що їй відомо про відкриття спадщини після смерті батька та про належність їй частки в його спадщині. Спадщина нею не прийнята, на видачу свідоцтва про право на спадщину не претендує. Всі позовні вимоги своєї мами ОСОБА_1 визнає. Просить справу розглянути у її відсутності.
Відповідач ОСОБА_2 подав до суду відзив на позовну заяву (а.с.91-92), в обґрунтування якого покликаючись на те, що всі позовні вимоги своєї мами ОСОБА_1 визнає. Просить справу розглянути у його відсутності.
Третя особа не скористалася правом на подання пояснень.
Представник відповідача Подорожненської сільської ради Стрийського району Львівської області у судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву про визнання позову та розгляд справи за його відсутності.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву про визнання позову та розгляд справи за його відсутності.
Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилася, однак подала до суду заяву про визнання позову та розгляд справи за її відсутності.
Відповідач ОСОБА_4 у судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву про визнання позову та розгляд справи за його відсутності.
Представник третьої особи у судове засідання не з`явилася, однак подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, проти позову не заперечує.
Заяви та клопотання учасників справи.
Позивачем подано заяву про відкладення розгляду справи у зв`язку з хворобою її адвоката(а.с.44).
Позивачем подано заяву про розгляд справи за її відсутності та визнання позовних вимог (а.с.95,97,104).
Представником позивача подано заяву про виклик свідків (а.с.105)
Представником позивача подано клопотання про долучення документів до матеріалів справи (а.с.113)
Відповідачем ОСОБА_3 подано заяву про розгляд справи за її відсутності та визнання позовних вимог (а.с.106).
Відповідачем ОСОБА_2 подано заяву про розгляд справи за його відсутності та визнання позовних вимог.(а.с.107).
Представником третьої особи подано клопотання про розгляд справи за відсутності їх представника (а.с.43)
Процесуальні дії у справі.
10.01.2020 суд звернувся до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідачів (а.с.27-29).
Ухвалою від 23.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду в порядку загального позовного провадження (а.с.31-32).
Ухвалою від 13.04.2020 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.62-63).
Заслухавши пояснення позивача, свідків, з`ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, надавши оцінку кожному доказу окремо та зібраним у справі доказам в цілому, суд доходить висновку, що позов слід задовольнити повністю, виходячи з такого.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч.1ст.2 ЦПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Суд, за правилом ч.1 ст.13 ЦПК України розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтями 15, 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання або заперечення, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права або інтересу.
Позивач скористався своїм правом та звернулася до суду з позовом про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 її чоловіка ОСОБА_5 , оскільки нотаріус відмовив їй у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів.
Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Як вбачається з копії паспорта позивача серії КВ №491807 від 31.08.2000 виданого Стрийським МРВ УМВС України у Львівській області від 31.08.2000, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 зареєстрована у с. Подорожнє, Стрийського району Львівської області (а.с.6)
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії серії НОМЕР_1 від 28.08.1979 зареєстровано шлюб ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , після реєстрації шлюбу прізвище дружині змінено на ОСОБА_7 (а.с.7).
Відповідно до довідки №410 від 05.08.2019 виданої виконкомом Подорожненської сільської ради Стрийського району Львівської області, житловому будинку який належав ОСОБА_5 на підставі рішення ВК Подорожненської сільської ради №35 від 11.08.2009 присвоєно поштову адресу АДРЕСА_1 . (а.с.8)
Відповідно до виписки з рішення виконавчого комітету Стрийської районної Ради народних депутатів від 18.06.1987 № 169 ОСОБА_5 надано дозвіл на будівництво індивідуального житлового будинку та видачу будівельного паспорта на земельній ділянці 0,09Га в с.Подорожнє (.а.с.10)
Актом виносу в натурі плану земельної ділянки від 01.07.1987 відведено земельну ділянку для будівництва житлового будинку площею 0,09Га (а.с.12).
Планом забудови земельної ділянки №102/87 від 19.06.1987, визначено розміщення житлового будинку та господарської будівлі на земельній ділянці площею 0,09Га (а.с.11).
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-4611729542019 від 27.11.2019, така на праві власності належить ОСОБА_5 (а.с.13-15).
Згідно технічного паспорта виготовленого ТОВ БуТОН від 10.10.2019 вбачається, що будинок АДРЕСА_1 складається з житлового будинку А-1 загальною площею 77,9 кв.м., житловою площею 47,8 кв.м., сараю Б , господарської будівлі В , вбиральні Г .( а.с.16-19).
Зі звіту про проведення технічного обстеження об`єкта встановлено можливість його надійної та безпечної експлуатації (а.с.20).
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.21).
Згідно довідки № 718 від 27.01.2020, виданої Дашавською селищною радою Стрийського району Львівської області, в житловому будинку по АДРЕСА_2 ніхто не зареєстрований (а.с.13).
Відповідно до довідки № 134 від 18.12.2019, виданої Подорожненською сільською радою Стрийського району Львівської області, ОСОБА_1 дійсно проживала в будинку по АДРЕСА_1 в із ОСОБА_5 та вели спільне господарство. (а.с.22)
Відповідно до відповіді державного нотаріуса від 05.12.2019 № 3238/02-14 позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину,у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на будинок (а.с.23).
Згідно висновку про вартість майна від 21.10.2019 вартість житлового будинку АДРЕСА_3 становить 283 000 (двісті вісімдесят три тисячі гривень 00 коп.) грн.(а.с.24)
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_8 дав суду показання, за змістом яких він спілкується з відповідачем ОСОБА_4 за допомогою вайбера та електронної пошти. ОСОБА_4 надіслав на його електронну пошту відзив на позов, він в свою чергу переслав даний відзив на електронну адресу суду, оскільки перебуває на окупованій території Криму .
Зміст правовідносин.
Спірні правовідносини між сторонами виникли у зв`язку оформленням права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Відповідно до ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Згідно до статті 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У відповідності до положень ч.1ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Ст. 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі, зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов`язується з її прийняттям, як майнового права зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкоємця, який не одержав свідоцтва про право на спадщину (статті 1296, 1297 ЦК) та не здійснив його державної реєстрації (ст. 1299 ЦК).
Відповідно до ст. 1297 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до статті 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Згідно ч.1 ст.182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 2 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
Згідно зі ст. 76 ЦПК України доказами є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи. Такими даними можуть бути показання свідків.
Як роз`яснено в інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, у тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законом порядку. Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема, на житловий будинок, іншу споруду.
Згідно ч. 1 ст. 1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ст. 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, згідно ч. 2 ст. 1274 ЦК України спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги.
Відповідно до ст. 120 ЗК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
У відповідності до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року за № 7 свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Застосовані судом вищенаведені норми права регулюють спірні правовідносини та визначають обсяг суб`єктивних прав та юридичних обов`язків, якими наділені сторони в цих правовідносинах.
Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову.
Суд погоджується з аргументами сторони позивача, вважає такі обґрунтованими та підтвердженими належними, допустимими та достовірними доказами, які, в своїй сукупності, є достатніми.
Так, судом встановлено на підставі безпосередньо досліджених та оцінених доказів, що
чоловік позивачки ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , за життя збудував житловий будинок АДРЕСА_1 . Позивач прийняла спадщину після смерті чоловіка оскільки постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, відповідачі - інші спадкоємці першої черги визнали позовні вимоги повністю.
Враховуючи вищевикладене у своїй сукупності, суд доходить переконання, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами, тому позов слід задовольнити повністю.
На підставі статей 15,16, 321, 325, 328, 331, 392, 1216 - 1218, 1220 - 1223, 1225, 1258, 1261, 1268-1270, 1272 ЦК України, ст.120 ЗК України та керуючись статтями 10, 19, 81, 89, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання АДРЕСА_1 ) до Подорожненської сільської ради Стрийського району Львівської області (місцезнаходження: Львівська область, Стрийський район, с.Подорожнє, вул. Шевченка, 4), ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_4 ), ОСОБА_4 (місце проживання: АДРЕСА_5 ) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Стрийська державна нотаріальна контора (місцезнаходження: Львівська область, м. Стрий, вул. Болехівська, 25) про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на земельну ділянку розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 4625385600:01:009:0058, площею 0,1150 гектара для будівництва і обслуговування житлового будинку, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини 6 ст. 259 та частини 1 ст. 268 ЦПК України складання повного рішення суду відкладено на десять днів.
У зв`язку з оголошенням у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення - 24 вересня 2020 року.
Головуючий суддя В. М. Бораковський
Суд | Стрийський міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 14.09.2020 |
Оприлюднено | 28.09.2020 |
Номер документу | 91800759 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Стрийський міськрайонний суд Львівської області
Бораковський В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні