РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 609/904/20
2-о/609/22/2020
24 вересня 2020 року Шумський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді Харлана М.В.
при секретарі судового засідання Семенюк О.І.
за участі:
заявника ОСОБА_1
представника заявника ОСОБА_2
свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Шумськ цивільну справу за заявою: ОСОБА_1
заінтересована особа : Вілійська сільська рада
вимоги заявника: про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу,
В С Т А Н О В И В :
І. Стислий виклад позиції заявника.
1. 31 серпня 2020 року на адресу Шумського районного суду Тернопільської області надійшла заява ОСОБА_1 (далі заявник) про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
2. Позов обгрунтований тим, що заявник проживала разом з ОСОБА_5 з 2003 року як дружина та чоловік, шлюб між ними не був зареєстрований, оскільки в цьому не було потреби.
За час проживання однією сім`єю як чоловіка та дружини вони вели спільне господарство, мали спільний сімейний бюджет, займалися благоустроєм будинку, робили ремонт, купували меблі та інші предмети домашнього побуту, крім того, всі свята проводили в колі рідних та друзів.
01.07.2019 року чоловік заявника ОСОБА_5 , вийшов з Шумської ЦРЛ в невідомому напрямку і на даний час не повернувся. По даному факту вона 03.07.2020 року звернулась до Шумського ВП ГУНП в Тернопільській області, про що було внесено відомості до ЄРДР.
Встановлення факту проживання однією сім`єю з ОСОБА_5 їй необхідно для того, щоб в подальшому вона могла його визнати безвісно відсутньою особою.
Просить встановити факт, що вона та ОСОБА_5 проживали однією сім`єю, як жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу в період часу з 2003 року до 2019 року.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та її представник заяву підтримали з підстав викладених у ній, просили її задоволити.
Представник заінтересованої особи Вілійської сільської ради Шумського району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у відсутності представника.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні, дала покази про те, що заявник дійсно проживала разом із ОСОБА_5 однією сім`єю без реєстрації шлюбу, вели спільне господарство.
Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні, дала покази про те, що заявник дійсно у період з 2003 року по 2019 рік проживала разом із ОСОБА_5 , мала спільний побут, разом вели господарство.
ІІ. Процесуальні дії у справі.
4. Ухвалою суду від 02 вересня 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву та призначено судове засідання на 24 вересня 2020 року.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
5. Судом встановлено, що в провадженні слідчого відділу Шумського відділення поліції Кременецького відділу поліції Головного управління Національної поліції Тернопільської області знаходиться кримінальне провадження №12019210200000123, яке 04.07.2019 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.115 КК України.
6. Згідно листа слідчого відділу Шумського відділення поліції Кременецького відділу поліції Головного управління Національної поліції Тернопільської області № 4715/117/03-20 від 17.08.2020 року вбачається, що 03.07.2019 року до Шумського відділення поліції Кременецького ВП ГУНП в Тернопільській області надійшла заява від ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1, про те, що, 01.07.2019 року близько 11 год. 00 хв. її співмешканець ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель який проживав за тією ж адресою вийшов із Шумської ЦРЛ м. Шумськ Тернопільської області у невідомому напрямку та по даний час не повернувся.
Станом на 17 серпня 2020 року проводиться досудове розслідування. Місце знаходження ОСОБА_5 не встановлено.
7. Згідно листа Головного Управління Національної поліції в Тернопільській області № Л-91ку/03/7/2020 від 16.07.2020 року вбачається, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель АДРЕСА_1, знаходиться в державному розшуку України від 04.07.2010 року за Шумським ВП Кременецького ВП ГУНП в Тернопільській області, як особа що безвісно зникла.
8. Актами опиту свідків АДРЕСА_1 № 522 від 05.12.2019, №222 від 25.05.2020 року вбачається, що ОСОБА_5 проживав без реєстрації в будинку АДРЕСА_1 з 2003 року по липень 2019 року разом з ОСОБА_1 .
ІV. Оцінка Суду.
9. Відповідно до ч.2 ст.3 СК України сім`єю є особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Для визнання осіб сім`єю необхідна одночасна наявність всіх цих ознак.
10. Конституційним Судом України у рішенні від 03.06.1999 р. за № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміна член сім`ї ) визначено таку обов`язкову ознаку члена сім`ї, як ведення спільного господарства.
11. Відповідно до ч. 1 ст. 21 СК України, шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка.
12. Згідно вимог ч. 4 СК України сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
13. Поняття сім`ї, сформульоване в цій статті, не містить такої обов`язкової ознаки сім`ї, як знаходження саме в зареєстрованому шлюбу. Сім`я розглядається як соціальний інститут і водночас як союз конкретних осіб. Сім`я є первинним та основним осередком суспільства. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, що й є ознаками сім`ї. Відповідно до Хартії прав сім`ї, сім`я це щось більше, ніж просто правова, суспільна чи економічна одиниця, це спільнота любові і солідарності, це те місце, де зустрічаються різні покоління і допомагають один одному зростати у людській мудрості та узгоджувати індивідуальні права з іншими вимогами суспільного життя. Альтернативою шлюбу є конкубінат, тобто фактичне спільне проживання жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу. Жінка та чоловік мають на це право і відповідно право на повагу до свого вибору з боку держави та суспільства. Європейський суд з прав людини при розгляді справи Кичана зауважив, що відносини де-факто, як і відносини, що ґрунтуються на шлюбі, можуть вважатись сімейним життям.
14. У справі Джонстон проти Ірландії (справа номер ECH-1986-S-006) було встановлено, що заявники прожили спільно близько 15 років. На цій підставі Європейський суд зробив висновок, що вони складали сім`ю, а тому мають право на захист, незважаючи на те, що їх зв`язок існує поза шлюбом. Конституційне право на особисту свободу дає підстави для висновку про те, що людина має право сама вибирати форму організації свого сімейного життя. Закон не може їй цього диктувати, як і того, з ким людина має проживати однією сім`єю, за винятком лише певних обмежень, які сформульовані у статті 3 Сімейного Кодексу України.
15. Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
16. Згідно з п. 5 ч.1 ст. 315 ЦПК України, факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу може бути встановлений у судовому порядку.
17. Постановою Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , визначено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
18. Згідно роз`яснень Верховного Суду України у листі Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення від 01.01.2012 року, доказами, які свідчать про факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу можуть бути: свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання, свідчення свідків, листи ділового та особистого характеру тощо. Також це можуть бути: свідоцтво про смерть одного із "подружжя", свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько, виписки з по господарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що "подружжя" вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.
Досліджені судом докази узгоджуються між собою та з іншими матеріалами цивільної справи.
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що заявник у інший спосіб не може довести факт спільного проживання її із ОСОБА_5 без реєстрації шлюбу і зазначені обставини не можуть бути встановлені у інший спосіб, оцінюючи всі досліджені докази в їх сукупності, суд вважає, що заява є обґрунтованою, обставини, викладені в ній, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду, в зв`язку з чим вона підлягає задоволенню.
V. Розподіл судових витрат між сторонами.
19. Заявником при подачі позову було сплачено 420 грн. 40 коп. судового збору.
З цих підстав,
Керуючись ст. ст. 76-89,265, 268, 293, 294, 315,316 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
1. Заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), заінтересована особа: Вілійська сільська рада (місце знаходження: 47150 с. Вілія Шумського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04396265) про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу - задоволити.
2. Встановити факт проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у період з 2003 року до 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Шумський районний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: Вілійська сільська рада Шумського району Тернопільської області, місце знаходження: 47150 с. Вілія Шумського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04396265.
Повне рішення складено 24 вересня 2020 року.
Суддя: М. В. Харлан
Суд | Шумський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2020 |
Оприлюднено | 28.09.2020 |
Номер документу | 91802420 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шумський районний суд Тернопільської області
Харлан М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні