Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/346/20
Провадження № 2/670/191/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2020 року смт. Віньківці
Віньковецький районний суд Хмельницької області в складі: головуючого - судді Волкової О.М.
з участю секретаря Сікорської В.О.
за відсутності сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Віньківці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Віньковецької районної державної адміністрації, третя особа -- Дашковецька сільська рада Віньковецького району Хмельницької області про визнання права на земельну частку (пай),
ВСТАНОВИВ:
У червні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом, у якому просив визнати за ним право на земельну частку (пай) розміром 1,63 умовних кадастрових гектарів, без визначення меж в натурі, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої в агрофірмі Україна село Дашківці Віньковецького району Хмельницької області, на підставі сертифікату серії ХМ № 0128204, виданого Віньковецької районною державною адміністрацією Хмельницької області на підставі рішення № 148-р від 16.08.1996 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 101 від 23.01.1997 року.
В обґрунтування позову вказував, що він є власником земельної частки (пай) із земель колективної власності агрофірми Україна на території Дашковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області розміром 1,63 умовних кадастрових гектари, та йому було видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ХМ № 0128204 від 23.01.1997 року. Однак даний сертифікат ним втрачено, про що зроблено оголошення в пресі. При зверненні до відділу у Віньковецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_1 отримав відмову у видачі дубліката сертифіката, та йому рекомендовано із цього питання звернутися до суду.
А тому, покликаючись на Указ Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , ст. 392 ЦК України, з метою захисту свого права він звернувся до суду із вказаним позовом.
Ухвалою суду від 03.07.2020 року у справі відкрито провадження.
Ухвалою суду від 19.08.2020 року до участі в справі як співвідповідача залучено Дашковецьку сільську раду Віньковецького району Хмельницької області.
Ухвалою суду від 03.09.2020 року справу призначено до розгляду по суті.
У судове засідання 25.09.2020 року учасники справи, будучи належним чином повідомленими, не з`явились.
Позивач ОСОБА_1 подав до суду письмову заяву, у якій справу просив розглянути за його відсутності та задовольнити заявлені вимоги.
Представник відповідача, Віньковецької районної державної адміністрації, голова адміністрації В.Лужняк надав письмове клопотання, у якому справу просив розглянути за відсутності представника райдержадміністрації та не заперечував проти заявлених вимог.
Представник співвідповідача, Дашковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, будучи повідомленим належним чином про день, час та місце судового засідання, в суд не з`явився, причини неявки не повідомив, свою позицію по суті позову не висловив.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на таке.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 на час видачі 25.11.1995 року агрофірмі Україна с. Дашківці Державного акта на право колективної власності на землю серії ХМ № 012, працював у цьому сільськогосподарському підприємстві, був його членом, та зазначений у списку осіб, які мають право на отримання земельної частки (паю) за № 460.
Згідно ксерокопії книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) агрофірми Україна с. Дашківці, на ім`я ОСОБА_1 23.01.1997 року видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ХМ № 0128204 із земель колективної власності агрофірми Україна на території Дашковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області розміром 1,63 умовних кадастрових гектари.
Наведене підтверджується також інформаційною довідкою від 24.01.2020 року відділу у Віньковецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області за підписом начальника Я.Сивуна.
Згідно листа відділу у Віньковецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 15.06.2020 року за підписом начальника відділу Я.Сивуна, ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні його заяви про видачу дубліката сертифіката на право на земельну частку (пай), та рекомендовано звернутись за захистом свого права до суду.
Відповідно до ст.ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Статтею 14 Конституції України передбачено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства. Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).
Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.
Отже, за змістом цієї норми особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до Державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта.
Частиною 1 ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) № 899 від 05.06.2003 р. встановлено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною державною адміністрацією. Відповідно до частини 2 вищевказаного Закону документом, що посвідчує право на земельну частку пай є також рішення суду.
Відповідно до п. 17 Перехідних положень Земельного кодексу України, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Із п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року N 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , слідує, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 включений у список Додатку № 1 до Державного акта на право колективної власності на землю серії ХМ № 012, виданого 25.11.1995 року, як особа, що має право на земельну частку (пай), та йому видавався сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ХМ 0128204, із земель агрофірми Україна , що розташована на території Дашковецької сільської ради, а отже позивач на законних підставах набув право на земельну частку (пай).
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Таким чином, враховуючи, що через втрату сертифіката на земельну частку (пай), позивач не в змозі реалізувати своє право на набуття землі, а у суді доведено правомірність набуття ним права на земельну частку (пай), позов належить задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись Указом Президента України від 8 серпня 1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) ст. 16, ст. 392 ЦК України, ст. 152 ЗК України, ст. ст. 10-13, ст. 17, ст. ст. 258-259, ст. ст. 263-265 ЦПК України , суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , право на земельну частку (пай) розміром 1,63 га в умовних кадастрових гектарах із земель бувшої агрофірми Україна с. Дашківці Віньковецького району Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 25.09.2020 року.
Суддя О.М.Волкова
Суд | Віньковецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2020 |
Оприлюднено | 28.09.2020 |
Номер документу | 91803184 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Віньковецький районний суд Хмельницької області
Волкова О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні